Council of judges
of Ukraine

enEN uaUA

03.10.2017, 06:25

На порядку денному – забезпечення доступності судової процедури для осіб з обмеженими можливостями На порядку денному – забезпечення доступності судової процедури для осіб з обмеженими можливостями

У Вищій раді правосуддя відбулось чергове засідання робочої групи із забезпечення доступності суду та судової процедури для осіб із інвалідністю та інших маломобільних груп населення в місті Києві.

У засіданні також взяли участь представники судової влади: Державної судової адміністрації України, Ради суддів України, Вищої ради правосуддя, Державного підприємства "Інформаційні судові системи", апеляційного суду міста Києва, Територіального управління Державної судової адміністрації України в місті Києві, апеляційного суду Київської області, Київського апеляційного господарського суду, Київського апеляційного адміністративного суду, Одеського апеляційного господарського суду, Львівського апеляційного господарського суду, Шевченківського районного суду міста Києва, а також Національної асоціації адвокатів України. 

Із вітальним словом до учасників робочої групи звернувся Голова Вищої ради правосуддя Ігор Бенедисюк. Він зазначив важливість того, що цей захід відбувається за підтримки Вищої ради правосуддя та підкреслив, що "кожен крок покладе підвалини великої будівлі європейської держави, яку ми будуємо". "Вища рада правосуддя підтримує цей напрям роботи і буде допомагати у співробітництві з іншими представниками cудової влади", – сказав Ігор Бенедисюк.

Під час засідання обговорювались питання архітектурної доступності осіб із інвалідністю та маломобільних груп населення приміщень апеляційного суду Київської області, Одеського апеляційного господарського суду та господарського суду Одеської області, представники яких зробили презентації та висвітлили проведені на сьогодні заходи щодо адаптації приміщень судів до потреб осіб із обмеженими можливостями, які було оцінено членами робочої групи як успішні.

Голова Всеукраїнської громадської організації інвалідів "Правозахисна спілка інвалідів" Олександр Вознюк зазначив, що на сьогодні чотири апеляційні суди у місті Києві, а також суди апеляційної інстанції у містах Одесі та Львові самостійно досягли гарних результатів, але у подальшому необхідно максимально поліпшувати ситуацію і титанічна праця в цьому напрямі буде продовжуватись. 

Заступник Голови Ради суддів України Богдан Моніч, який представляє в робочій групі найвищий (у перерві між з'їздами суддів) орган суддівського самоврядування зазначив, що співпраця Ради суддів України та  ВГОІ "Правозахисна спілка інвалідів" розпочалася вже два роки тому і за цей час вдалося не тільки привернути увагу суспільства до окреслених проблем, а й зрушити з місця їх вирішення. "Спільними зусиллями ми автоматично робимо суд, як установу, доступнішим і логістично зрозумілішим для людей похилого віку, осіб з тимчасовим порушенням здоров'я, батьків з дитячими колясками, забезпечуючи, таким чином, людям фізичну доступність до суду, ми забезпечуємо виконання одного з головних пріоритетів у відносинах "суд-суспільство" - доступ до правосуддя", - наголосив Богдан Моніч. Він також нагадав присутнім про спільну ініціативу Ради суддів України та Всеукраїнської громадської організації інвалідів "Правозахисна спілка інвалідів" щодо встановлення у судах платіжних терміналів, які розраховані, в першу чергу, на людей з інвалідністю. Як результат - було розроблено і виготовлено унікальний платіжний термінал, що встановлено і активно використовується у Київському апеляційному адміністративному суді. На його переконання, забезпечення доступності правосуддя передбачає не лише доступ до справедливого судового розгляду, а й інформативність судової установи, комфортність перебування учасників судового процесу та відвідувачів у приміщеннях суду, тому, поряд з архітектурною доступністю, особливу увагу слід звертати на відкритість і доступність сайтів судів, адаптацію їхнього функціоналу під людей з вадами зору і слуху та запровадження електронного суду. 

Також, у ході обговорення питання про створення Переліку рекомендацій щодо доступності судової установи для осіб із інвалідністю та інших маломобільних груп населення було заслухано директора Ресурсного центру "Безбар’єрна Україна" Руслана Рубеля. Він представив учасникам зразки мнемосхем, інформаційних стікерів, інформаційних табличок, які виготовляє підприємство відповідно до приписів ДБН. За результатами цього обговорення робоча група прийняла рішення запропонувати Ресурсному центру «"Безбар’єрна Україна" надати до наступного засідання свої рекомендації для оперативного розумного пристосування існуючих приміщень судів до потреб осіб із обмеженими можливостями.

Проведення наступного засідання робочої групи заплановано на 19–20 жовтня 2017 року у місті Львові.

Прес-служба РСУ