Рада Суддів
України

uaUA enEN
Документи

23.03.2018

Рішенння РСУ від 23.03.2018 №6 "Про призначення до складу Кваліфікаційної комісії приватних виконавців члена РСУ"

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

23 березня 2018 року м. Київ

Р І Ш Е Н Н Я № 6

Відповідно до статті 19 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» Рада суддів України призначає до складу Кваліфікаційної комісії приватних виконавців одного члена Ради суддів України.

Рішенням Ради суддів України від 07 грудня 2017 року № 73 членом Кваліфікаційної комісії приватних виконавців призначено Сімоненко Валентину Миколаївну.

У зв’язку з обранням ХV черговим з’їздом суддів України нового складу Ради суддів України, заслухавши та обговоривши інформацію голови Ради суддів України О. Ткачука про припинення повноважень Сімоненко В.М. як представника Ради суддів України у складі Кваліфікаційної комісії приватних виконавців та необхідність призначення члена Кваліфікаційної комісії приватних виконавців, керуючись частиною восьмою статті 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статтею 19 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» та Положенням про Раду суддів України, затвердженим Х позачерговим з’їздом суддів України 16.09.2010 (із подальшими змінами), Рада суддів України в и р і ш и л а:

1. Вивести зі складу Кваліфікаційної комісії приватних виконавців Сімоненко Валентину Миколаївну.

2.Призначити Ткачука Олега Степановича (голову Ради суддів України, суддю Верховного Суду) членом Кваліфікаційної комісії приватних виконавців строком на 2 роки.

Голова Ради суддів України                          О. Ткачук

Дивитися Завантажити

23.03.2018

Рішення РСУ від 23.03.2018 №5 "Про затвердження списку членів РСУ, уповноважених РСУ для роботи в областях"

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

23 березня 2018 року м. Київ

РІШЕННЯ № 5

Заслухавши та обговоривши інформацію голови Ради суддів України О. Ткачука про затвердження списку членів Ради суддів України, уповноважених Радою суддів України для роботи в областях, відповідно до частини восьмої статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з'їздом суддів України 16 вересня 2010 року (зі змінами), Рада суддів України в и р і ш и л а:

Затвердити список членів Ради суддів України, уповноважених Радою суддів України для роботи в областях, що додається.


Голова Ради суддів України               О. Ткачук


Додаток

до рішення Ради суддів України

від 23 березня 2018 року № 5

Список

членів Ради суддів України, уповноважених Радою суддів України для роботи в областях


Найменування адміністративно-територіальної одиниці ПІБ
1. Автономна Республіка Крим -
2. Вінницька область Моніч Богдан Сильвестрович;
3. Волинська область Плахтій Інна Борисівна;
4. Дніпропетровська область Мовчан Дмитро Валентинович;
5. Донецька область Костюков Дмитро Геннадійович;
6. Житомирська область Моніч Богдан Сильвестрович;
7. Закарпатська область Бутенко Вадим Олексійович, Плахтій Інна Борисівна;
8. Запорізька область Бахаєв Ігор Махмудович;
9. Івано-Франківська область Остапук Віктор Іванович;
10. Київська область Бутенко Вадим Олексійович, Мєзєнцев Євген Ігорович;
11. Кіровоградська область Дьомич Людмила Миколаївна;
12. Луганська область Костюков Дмитро Геннадійович;
13. Львівська область Мороз Наталія Валеріївна;
14. Миколаївська область Діброва Галина Іванівна, Калараш Андрій Андрійович;
15. Одеська область Діброва Галина Іванівна, Калараш Андрій Андрійович;
16. Полтавська область Котеньов Олексій Геннадійович, Суярко Тетяна Дмитрівна;
17. Рівненська область Єремейчук Сергій Володимирович;
18. Сумська область Маслов Віктор Васильович;
19. Тернопільська область Жук Андрій Володимирович;
20. Харківська область Котеньов Олексій Геннадійович, Суярко Тетяна Дмитрівна;
21. Херсонська область Бойко Марина Євгенівна;
22. Хмельницька область Жук Андрій Володимирович;
23. Черкаська область Савенко Оксана Миколаївна;
24. Чернівецька область Чебан Вікторія Миколаївна;
25. Чернігівська область Ткачук Олег Степанович;
26. м. Київ Журавська Олена Василівна, Мальцев Дмитро Олександрович, Марченко Оксана Володимирівна.
27. м. Севастополь -
Дивитися Завантажити

23.03.2018

Рішення РСУ від 23.03.2018 №4 "Про організацію роботи відділу організаційного забезпечення суддівського самоврядування"

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

23 березня 2018 року м. Київ

РІШЕННЯ № 4

Заслухавши та обговоривши інформацію голови Ради суддів України О. Ткачука про організацію роботи відділу організаційного забезпечення суддівського самоврядування Державної судової адміністрації України, відповідно до частини восьмої статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з'їздом суддів України 16 вересня 2010 року (зі змінами), Рада суддів України в и р і ш и л а:

Інформацію голови Ради суддів України узяти до відома.


Голова Ради суддів України                 О. Ткачук

Дивитися Завантажити

23.03.2018

Рішення РСУ від 23.03.2018 №3 "Внесення змін до рішення РСУ про організаційну структуру Ради суддів України"

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

23 березня 2018 року м. Київ

РІШЕННЯ № 3

Заслухавши та обговоривши інформацію голови Ради суддів України О. Ткачука про організаційну структуру Ради суддів України та необхідність внесення змін у цій частині до попередніх рішень Ради суддів України, відповідно до частини восьмої статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з'їздом суддів України 16 вересня 2010 року (зі змінами), Рада суддів України в и р і ш и л а:

1.Внести зміни до пункту 1 рішення Ради суддів України від 03.12.2015 № 6 щодо персонального складу комітетів Ради суддів України, виклавши його в такій редакції:

«1. З метою попередньої підготовки питань до засідань Ради суддів України, узгодження пропозицій і надання рекомендацій, оперативного вирішення конкретних завдань та невідкладних питань діяльності, утворити комітети Ради суддів України у такому складі:

-Комітет з питань статусу суддів і дотримання прав працівників судів у складі:

голова Комітету - Діброва Галина Іванівна;
члени Комітету: Головенко Олег Дмитрович;
Колісник Іван Іванович;
Мороз Наталія Валеріївна;
-Комітет з питань забезпечення незалежності суддів у складі:

голова Комітету - Журавська Олена Василівна;
члени Комітету: Бахаєв Ігор Махмудович;
Бойко Марина Євгеніївна;
Котеньов Олексій Геннадійович;
-Комітет з питань організаційно-кадрової роботи судів, органів суддівського самоврядування у складі:
голова Комітету - Кравчук Володимир Миколайович;
члени Комітету: Жук Андрій Володимирович;
Мовчан Дмитро Валентинович;
Моніч Богдан Сильвестрович;
Чорна Валерія Вікторівна;
-Комітет з питань матеріально-побутового і фінансового забезпечення судів і суддів у складі:

голова Комітету - Остапук Віктор Іванович;
члени Комітету: Власов Юрій Леонідович;
Калараш Андрій Андрійович;
-Комітет з питань співпраці з державними, громадськими організаціями, засобами масової інформації у складі:

голова Комітету - Ткачук Олег Степанович;
члени Комітету: Костюков Дмитро Геннадійович;
Маслов Віктор Васильович;
Суярко Тетяна Дмитрівна;
-Комітет з питань комунікації з міжнародними організаціями у складі:

голова Комітету - Бутенко Вадим Олексійович;
члени Комітету: Мальцев Дмитро Олександрович;
Мєзєнцев Євген Ігорович;
Плахтій Інна Борисівна;
Чебан Вікторія Миколаївна;
-Комітет з питань дотримання етичних норм, запобігання корупції і врегулювання конфлікту інтересів у складі:

голова Комітету - Краснов Єгор Володимирович;
члени Комітету: Дьомич Людмила Миколаївна;
Єремейчук Сергій Володимирович;
Марченко Оксана Володимирівна;
Масенко Денис Євгенович;
Савенко Оксана Миколаївна.


Голова Ради суддів України                         О. Ткачук

Дивитися Завантажити

23.03.2018

Рішення Ради суддів України №2 від 06.03.2018 "Про обрання Секретаря Ради суддів України"

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

06 березня 2018 року м. Київ

Р І Ш Е Н Н Я № 2

Про обрання секретаря Ради суддів України

Відповідно до частини п’ятої статті 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з'їздом суддів України 16 вересня 2010 року (зі змінами), на підставі протоколу засідання лічильної комісії з проведення таємного голосування з обрання голови, заступника голови та секретаря Ради суддів України від 06 березня 2018 року № 6, обрати секретарем Ради суддів України Марченко Оксану Володимирівну.


Головуючий                        Г.І. Діброва

Дивитися Завантажити

23.03.2018

Рішення Ради суддів України №1 від 06.03.2018 "Про обрання Голови Ради суддів України"

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

06 березня 2018 року м. Київ

Р І Ш Е Н Н Я № 1

Про обрання голови Ради суддів України

Відповідно до частини п’ятої статті 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з'їздом суддів України 16 вересня 2010 року (зі змінами), на підставі протоколу засідання лічильної комісії з проведення таємного голосування з обрання голови, заступника голови та секретаря Ради суддів України від 06 березня 2018 року № 3, обрати головою Ради суддів України Ткачука Олега Степановича.


Головуючий                             Г.І. Діброва

Дивитися Завантажити

23.03.2018

Рішення Ради суддів України обраної XV з'їздом суддів України

05.03.2018

Звіт Ради суддів України про виконання завдань органів суддівського самоврядування з вересня 2015 року по лютий 2018 року

Затверджено

на засіданні Ради суддів України

«05» березня 2018 року

ЗВІТ

Ради суддів України про виконання завдань органів суддівського самоврядування

у період з вересня 2015 року по лютий 2018 року

  • 1.Загальний розділ

Рада суддів України здійснювала свої повноваження в складі 33 осіб, обраних на XIVз’їзді суддів України у вересні 2015 року.

За період з вересня 2015 року по лютий 2018 року Радою суддів України всього ухвалено 304 рішення, у тому числі:

за 2015 рік – 125 рішень;

за 2016 рік – 91 рішення;

за 2017 рік – 88 рішень;

за 2018 рік – 18 рішень.

Протягом звітного періоду Радою суддів України всього опрацьовано більше 16 000 документів, у тому числі вхідної та вихідної кореспонденції по роках:

за 2015 рік – 4 561 документ;

за 2016 рік – 2 951 документ;

за 2017 рік – 6 720 документів;

за 2018 рік – 790 документів.

Всього опрацьовано 729 звернень громадян, у тому числі по роках:

з вересня 2015 року – 69 звернень;

за 2016 рік – 627 звернень;

за 2017 рік – 333 звернення;

за 2018 рік – 47 звернень.

Протягом звітного періоду Радою суддів України всього опрацьовано 10 131 звернення суддів та судів, у тому числі по роках:

за 2015 рік – 3 600 звернень;

за 2016 рік – 2 300 звернень;

за 2017 рік – 4 163 звернення;

за 2018 рік – 68 звернень.

За зверненнями Ради суддів України Президентом України присвоєно Почесне звання "Заслужений юрист України" 19 суддям у відставці.

У рамках Стратегії розвитку судової влади в Україні Рада суддів України є бенефіціаром Міжнародних проектів, які допомагають Україні у здійсненні реформ. 

Зокрема, Проект Ради Європи "Підтримка впровадженню судової реформи в Україні" (2016-2018);Програма USAID "Нове правосуддя";Українсько-канадський проект "Підтримка судової реформи".

У рамках співпраці з цими проектами членами Ради суддів України прийнято участь у 18 заходах з різною тематикою, проведено 7 зустрічей тощо. Докладніше про це викладено у звітах про діяльність комітетів Ради судів України. 

У складі Ради суддів України створені та функціонували шість комітетів: -стратегічного розвитку;

  • -з питань комунікації (в тому числі ЗМІ);
  • -забезпечення гарантій незалежності суддів, правового захисту суддів, соціального захисту суддів та їх сімей;
  • -адміністрування та питань організаційного забезпечення діяльності суду;
  • - бюджетного планування, фінансового та матеріально-технічного забезпечення;
  • -етики, врегулювання конфлікту інтересів та професійного розвитку суддів.

2. Діяльність комітету Ради суддів України стратегічного розвитку

Комітет стратегічного розвитку створений рішенням Ради суддів України від 3 грудня 2015 року, діяв до січня 2017 року.

Члени комітету стратегічного розвитку були в складі:

  • -Конституційної комісії, Ради з питань судових реформ при Президенті України прийнято участь у розробці змін до Конституції України, до Закону України «Про судоустрій та статус суддів», нових редакцій Закону України «Про судоустрій та статус суддів»;
  • -Кваліфікаційної та Дисціплінарної комісії приватних виконавців при Міністерстві юстиції України.

Члени комітету стратегічного розвитку представляли інтереси суддівської спільноти у Конституційному суді України.

Так, за участю Моніча Б. С. було ухвалено рішення Конституційного Суду України від 08 червня 2016 року № 4-рп/2016 (справа про щомісячне грошове утримання суддів у відставці), відповідно до якого було визнано неконституційними положення Закону України «Про судоустрій та статус суддів» щодо зменшення довічного грошового утримання суддів у відставці та констатовано, що таке зменшення у подальшому також є неконституційним.

Крім того, прийнято участь у 4 засіданнях Конституційного Суду України.

Члени комітету працювали над висновками до законопроектів, які розглядались Верховною Радою України.

Зокрема, підготовлено висновок Ради суддів України щодо проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо скасування пільг на забезпечення житлом суддів, прокурорів, поліцейських та державних службовців), який затверджено рішенням
від 2 грудня 2016 року № 86. Зазначений законопроект прийнято не було.

На виконання рішення Ради суддів України від 3 березня 2016 року № 22 підготовлено звернення щодо проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення окремих положень законодавства з питань судоустрою та статусу суддів» в частині звуження гарантій незалежності суддів, які були висловлені на засіданнях Ради з питань судових реформ при Президенті України головою Ради суддів.

У 2017 році надані пропозиції до проекту Закону України «Антикорупційну стратегія на 2018-2020 роки».

Заступник голови Ради суддів України Моніч Б. С. прийняв участь у обговорені проекту цього закону та узгоджені його положень в рамках міжвідомчої робочої групи з питань підготовки нової Національної антикорупційної стратегії, утвореної згідно з рішенням Національного Агентства від 20 липня 2017 року № 329, яке відбулось 28 вересня 2017 року.

У результаті, проект Закону України "Про Антикорупційну стратегію на 2018-2020 роки" схвалено з урахуванням наданих Радою суддів України пропозицій.

Члени Ради суддів приймали участь у моніторингу стану боротьби з корупцією в України під час підготовки чергового звіту групи держав проти корупції Ради Європи (GRECО), а також прийняли участь у пленарному засіданні (GRECO). Пропозиції та зауваження Ради суддів України, висловлені під час зустрічей були використані експертами під час підготовки звіту.

Зокрема, було підтримано пропозицію про скасування статті 375 Кримінального кодексу України, про надання можливості суддям оскаржувати рішення щодо їх кар’єри з підстав мотивів, змін до законодавства в частині роботи комітету з питань етики , питань дисциплінарної відповідальності тощо.

Протягом звітного періоду Радою суддів України проведено три опитування громадської думки щодо довіри до суддів, судової влади та суду.

Так, у 2016 році за рішенням Ради суддів України Програмою USAID "Справедливе правосуддя" у рамках програми "Оцінки якості функціонування судів: опитування відвідувачів суду з використанням методології карток громадянського звітування" підготовлено узагальнюючі результати опитування громадян, відповідно до яких індекс громадянського сприйняття якості роботи суду та якість роботи судів зросли на 4 пункти порівняно з 2015 роком, та склали 0,88 у 2016 році з максимально можливого значення показника індексу – 1.

У рамках цієї програми було розроблено картки опитування, які суди можуть використовувати з метою вивчення стану їх роботи та визначення шляхів удосконалення.

Проведено національне опитування суддів щодо реформування судової системи та виконання законів України: "Про відновлення довіри до судової влади", "Про очищення влади", "Про забезпечення права на справедливий суд".

За результатами цього опитування судді висловились на підтримку конституційних змін, у розробці яких приймали участь члени Ради суддів України.

Результати опитування суддів

Погоджуюсь Не погоджуюсь
Розширення повноважень Вищої ради правосуддя порівняно з повноваженнями Вищої ради юстиції, які цей орган виконував на той час 54,5 16,6
Передача Вищій радi правосуддя повноважень щодо надання згоди на затримання чи утримання від вартою суддi 62,5 14,2
Скасування повноважень Президента України щодо переведення та звільнення суддів 71,8 6,9
Скасування повноважень Президента України щодо створення, реорганiзацiї та ліквідації судів 69,1 9,9
Скасування інституту першого призначення суддi на п’ятирічний термін 58,9 25,3
Підвищення мінімального віку кандидата на посаду суддi з 25 до 30 років 75,6 11,5
Звуження обсягу суддівської недоторканості до функціональної 27,7 47,6
Надання судам повноважень здійснювати контроль за виконанням судових рішень 46,2 33,4
Наприкінці 2017 року на виконання рішення Ради суддів України ,за підтримки проекту Ради Європи "Підтримка впровадженню судової реформи в Україні", Українським центром економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова проведено соціологічне дослідження – опитування громадян.

Відповідно до наданого звіту ставлення громадян до судової системи в цілому є негативним.

Проте, рівень довіри громадян, які мають власний досвід спілкування з судами, є значно вищим. Більше того, баланс довіри з боку цих громадян до місцевих судів та судової системи в цілому є позитивним. Тобто число громадян, які довіряють судам, є більшим, ніж число тих, хто не довіряє.

28.02.2018 відбулась презентація моніторингу судових процесів в Україні, який проводився центром політико - правових реформ на замовлення координатора проектів ОБСЄ в Україні та уряду Канади. Спостерігачі відвідали судові засідання у 145 судах, розташованих в 15 областях України. За результатами моніторингу:

- 48% судових засідань проводилось бездоганно, з окремими порушеннями – 47%, а з грубими порушеннями – 5%;

- бездоганними етичні норми та культура спілкування під час судового процесу були у 78% судових засідань, з незначними порушеннями у 20%, з грубим нехтуванням етичним стандартам – у 2%;

- відзначена 100 відстоткова можливість потрапляння до відвідуваних приміщень суду

- у понад 90% суд: не обмежував учасників судового засідання у праві виступати в судових засіданнях; не допускав висловлювань чи дій , що свідчать про вияв неповаги до людини за ознакою раси, статі, тощо; приділяв достатньо уваги аргументам або клопотанням учасників процесу; не здійснював моральний тиск на учасників процесу, тощо.

Відзначено досить високий рівень організації і проведення судових процесів в Україні.

3. Діяльність комітету Ради суддів України з питань комунікації (в тому числі ЗМІ)

Відкритість і прозорість у діяльності Ради суддів України, як найвищого органу суддівського самоврядування, серед інших повноважень, визначених законом, передбачає можливість взаємодії громадян, їхніх об'єднань, юридичних осіб, засобів масової інформації, громадських організацій, суддів і судових установ у формуванні та реалізації державної політики щодо доступу до повної, об'єктивної, достовірної інформації про діяльність органів судової влади.

З метою реалізації таких принципів, а також гармонізації відносин судової влади та суспільства, забезпечення оперативного та обктивного висвітлення у ЗМІ діяльності органів судової влади, Радою суддів України було запроваджено інститут суддів-спікерів та чимало уваги зосереджено на введені посад прес-секретарів у судах, що суттєво сприяло розвитку комунікаційного сегменту судової влади.

На реалізацію означених заходів у квітні 2016 року було повністю оновлено офіційний сайт Ради суддів України, а у травні 2017 року відбулось повне оновлення веб-порталу "Судова влада України".

Зміна структури веб-порталу, яка відбулася за рішенням Ради суддів України, дозволила не тільки оновити обличчя інформаційного ресурсу, зробити його цікавим для громадян, громадськості та представників ЗМІ, які відслідковують діяльність судової влади, а й привернути до нього увагу представників юридичних професій, які отримали ресурс, де зосереджена вся необхідна для їх роботи інформація.

Зважаючи на те, що комунікація є відносно новою сферою діяльності для судової влади, а головні засади діяльності прес-служб судів України було закладено ще у 2015 році, робота комітету з питань комунікації (в тому числі зі ЗМІ) була зосереджена над проведенням навчань для прес-секретарів та суддів-спікерів у регіонах.

За 2017 рік було проведено:

спільно з ГО "Вектор прав людини" було проведено сім семінарів на тему "Комунікативні інструменти у роботі судів: діалог суду та громади" для прес-секретарів в семи регіонах України, в яких взяли участь 139 працівників з 119 судів;

з Консультативною місією Європейського Союзу два семінари "Зв'язки з громадськістю у судах" для суддів-спікерів у Тернопільській та Волинській областях;

спільно з українсько-канадським проектом "Підтримка судової реформи в Україні" два семінари-тренінги "Комунікаційна діяльність голови суду під час здійснення представницьких функцій" для голів судів Запорізької та Хмельницької областей та семінар для прес-секретарів Івано-Франківської та Одеської областей щодо організаційного забезпечення діяльності прес-секретарів.

Протягом двох останніх років, за підтримки проекту USAID “Справедливе правосуддя” та Консультативної місії ЄС, проведено тренінги для суддів-спікерів у 15 регіонах. Загальна кількість учасників становила 589 осіб.

Члени комітету активно брали участь в розробці та викладанні курсу комунікацій, який було розроблено спільно з Національною школою суддів України, а член комітету Суярко Т. Д. розробила "Концепцію прямих зв'язків судів із громадськістю". Вказана Концепція була затверджена комунікаційним комітетом системи правосуддя у складі Ради суддів України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Державної судової адміністрації України, Верховного Суду України та Національної школи суддів України.

Відповідно до Концепції метою встановлення прямих зв’язків між судами та широким загалом є сприяння правовій просвіті, виховання правової культури, формування правильного сприйняття функції правосуддя, ролі судді в суспільстві та обмежень, що накладає на суддю виконання такої важливої функції, покращення розуміння та довіри суспільства до системи правосуддя, та як результат – посилення незалежності судової влади.

Задля ознайомлення суддів з вказаною концепцією та кращим досвідом, який напрацьовано нашими судами, було організовано 5 заходів у різних куточках України: Київ, Харків, Одеса, Дніпро, Львів. У заходах брали участь голови судів, судді-спікери, керівники апаратів судів.

У межах реалізації Концепції за ініціативи та підтримки голови комітету Сасевича О. М. було налагоджено співпрацю з МОН України. Спільно з фахівцями МОН України, Суярко Т. Д. було розроблено методичні рекомендації з проведення заходів навчально-виховного характеру на правову тематику для учнів середнього та старшого шкільного віку. Вказані методичні рекомендації отримали гриф МОН України. Співпраця в цьому напрямку продовжується.

Приємно констатувати той факт, що сьогодні суди активно проводять різноманітні заходи, спрямовані на налагодження прямих зв'язків судів з громадськістю.

Така робота судів знайде своє відображення у звітності, яку на виконання Концепції, запроваджено спільно з ДСА України.

Закордонні експерти цікавляться українським досвідом, як у цій царині, так і он-лайн трансляціями судових засідань, що відбуваються на ютуб каналі судової влади. Запровадження у 2015 році он-лайн трансляцій судових засідань стало відповіддю судової влади на виклики часу. Першою такою справою стала трансляція справи про вбивство 39 людей під час Євромайдану, яка і дотепер слухається в Святошинському районному суді міста Києва. Протягом 2015 року транслювались засідання лише у чотирьох областях України.

Станом на 01.01.2018 трансляції судових засідань технічними засобами суду вже проводяться у 12 областях України. Загалом здійснено трансляції 47 справ у 29 судах.

Завдяки прямим трансляціям вдалось зняти напругу в судових засіданнях по актуальних справах та уникнути порушень правопорядку в залах судових засідань.

Також комітет був організатором та постійним учасником спільних з представниками ЗМІ семінарів, круглих столів, форумів, які стосувалися судової тематики та популяризації етапів судової реформи.

З цією метою, на виконання рішення XIV позачергового з’їзду суддів України від 15 березня 2017 року, задля забезпечення інформаційної відкритості діяльності судів Апеляційним судом Хмельницької області спільно з Радою суддів України створено Судовий інфо-медіа центр Хмельницької області. Представники всіх судових установ регіону підписали Меморандум про взаємодію та співпрацю в інформаційно-медійному напрямку, відповідно до якого було узгоджено створення в області єдиного інфо-медіа центру.

Вказаний центр здійснює регулярний збір та узагальнення судової інформації, напрацювання методики коректної подачі усіма можливими медійними засобами (друкованими та електронними ЗМІ, телебачення, мультимедіа, тощо), бере на себе функції виготовлення власного інформаційного продукту: газетних публікацій, повідомлень для електронних ЗМІ, сюжетів для новин місцевих телеканалів, циклу телепрограм, соціальної реклами, промо-роликів, документальних фільмів, а також розробки іміджево-рекламної поліграфії.

Відтак, створення Судового інфо-медіа центру Хмельницької області стало першим кроком на реалізацію Стратегії реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015-2020 роки, затвердженої указом Президента України від 20 травня 2015 року № 276/2015, у частині підвищення рівня прозорості через публічність у процесі прийняття судових рішень.

Членами Ради суддів України здійснювались регулярні публікації, виступи, інтерв’ю, писались статті з питань судової реформи, діяльності суддів та життя судової влади в України в засобах масової інформації. Зокрема, опубліковано аналітичних статей, виступів, інтерв’ю, інформаційних повідомлень: 249 - в газеті "Закон и Бізнес", 415 – в газеті "Судово-юридична газета" та ТБ "Право", 25 - в газеті "Юридична практика".

Протягом звітного періоду члени Ради суддів України 17 разів приймали участь у таких загальноукраїнських програмах, як "Свобода слова", Громадське радіо, радіо "Голос столиці",ТК "Ньюз ван", 5 канал, 112 канал, Інтер,радіо Ера.

Участь членів Ради суддів України у радіо- та теле- ефірах не тільки на загальноукраїнських каналах, а й в регіонах, сприяла, так би мовити, "пом'якшенню" жорсткого ставлення громадськості та ЗМІ до судової влади, але, нажаль, не переломила ситуацію на конструктив.

Активізація роботи суддів-спікерів та прес-секретарів у судах дозволила ефективніше інформувати громадськість про судові засідання у справах, що мають суспільний інтерес (на рівні свого регіону), та сприяла у систематичному наданні інформації щодо розгляду інших справ та прийняті рішення, що свідчить про активізацію діяльності в налагодженні комунікацій між судами та ЗМІ.

Суди (судді) активно почали використовувати соціальну мережу фейсбук, як інструмент комунікаії з суспільством.

Разом з тим, залишається цілий ряд проблемних питань, над якими необхідно працювати і вирішувати. Отож, серед проблемних питань слід відзначити:

посада прес-секретаря в майже 80% судів України є вакантною. Усталеною практикою стало покладання обов’язків на працівника апарату, який має велике "основне" навантаження;

низький рівень кваліфікації працівників, які виконують функції прес-секретаря;

не налагоджені внутрішні комунікації в установах, прес-секретарям важко отримати інформацію в оперативному порядку, зазвичай вони отримують інформацію пост-фактум;

відсутність внутрішніх процедур інформування прес-секретаря суду про розглянуті справи у суді для висвітлення.

Наявність вказаних проблемних питань підтвердили результати опитування "Медіавідкритість судів України: результати всеукраїнського опитування працівників судів, 2017 рік" проведеного Радою суддів України спільно з ГО "Вектор прав людини" .

З серпня 2017 року головні функції щодо забезпечення комунікаційної стратегії судової влади покладено на прес-центр судової влади при Вищій раді правосуддя.

4.Діяльність комітету Ради суддів України забезпечення гарантій незалежності суддів, правового захисту суддів,

соціального захисту суддів та їх сімей

До функцій Ради суддів України, які прямо стосуються забезпечення незалежності судової системи, у відповідності до частини восьмої статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" належить лише розроблення та організація виконання заходів щодо забезпечення незалежності судів і суддів.

Опосередковано до цих питань можна віднести також поліпшення стану організаційного забезпечення діяльності суддів; розгляд питань правового захисту суддів та їхніх сімей і прийняття відповідних рішень з цих питань; здійснення контролю за організацією діяльності судів; звернення із пропозиціями щодо питань діяльності судів до органів державної влади та місцевого самоврядування; здійснення контрольних функцій за додержанням вимог законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів у діяльності суддів, голови чи членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, голови Державної судової адміністрації України чи його заступників; прийняття рішень про врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів у діяльності зазначених осіб (у разі, якщо такий конфлікт не може бути врегульований у порядку, визначеному процесуальним законом).

У звітному періоді, незважаючи на законодавче обмеження своїх повноважень, Рада суддів України не стояла осторонь процесів, які відбувалися у судовій системі, та, за можливості, в межах компетенції, реагувала на звернення судів і суддів, які до неї надходили.

Так, за 2017 рік до Комітету Ради суддів України з питань забезпечення гарантій незалежності суддів, правового захисту суддів, соціального захисту суддів та їх сімей надійшло 74 звернення, більшість з яких стосувалася питань виплати суддівської винагороди, суддівської вихідної допомоги та розміру довічного утримання судді у відставці (19), повідомлень судів про неправомірні обшуки в судах та вилучення судових справ, обшуки у адвокатів, втручання у здійснення правосуддя (17), решта – надання роз’яснень щодо відпустки судді, неоднакового нарахування премій і надбавок, ненормованого робочого дня судді, стажу роботи судді, охорони приміщень, порушення вимог щодо розподілу справ, забезпечення житлом, тощо. Частина звернень стосувалася також дискреційних повноважень Вищої ради правосуддя – щодо дисциплінарної відповідальності суддів.

З наведеного вбачається певна системність проблем, з якими до Ради суддів України у 2017 році зверталися суди і судді, які у більшості стосувалися таких елементів незалежності, як незалежність від зовнішнього втручання, а також матеріальних та соціальних гарантій суддівської незалежності.

Що стосується повідомлень суддів про втручання у їх діяльність у відповідності до статті 48 Закону «Про судоустрій і статус суддів», то Рада суддів України у 2017 році припинила ведення на своєму веб-сайті реєстру повідомлень про втручання та розгляд цих повідомлень, оскільки зазначені повноваження належать Вищій раді правосуддя.

На інші питання, порушені у зверненнях суддів, Рада реагувала шляхом надання індивідуальних відповідей (роз’яснень), а по системним проблемам судової системи – шляхом прийняття окремих рішень Ради суддів України.

Зокрема, у 2017 році Радою суддів України були прийняті наступні рішення з питань, що стосуються незалежності суддів (питання щодо правового захисту суддів із зони АТО, щодо охорони приміщень, щодо протиправного перешкоджання роботі судових установ, щодо протиправного вилучення правоохоронними органами матеріалів судових справ, щодо переведення суддів ліквідованих судів (м. Херсон):

-рішення від 03.03.2017 № 16 "Щодо розгляду звернення суддів Донецької та Луганської областей, що припинили роботу», яким захищено право суддів із зони АТО, Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, тимчасово прикріплених до Рубіжанського міського суду Луганської області, Слов’янського міськрайонного суду Донецької області, апеляційного суду Київської області, господарського суду Київської області та господарського суду міста Києва, на отримання суддівської винагороди після 30 березня 2017 року (коли вони за законом втратили статус прикріплених до цих судів) та до моменту переведення їх на посаду судді, звільнення з посади або іншим чином вирішення питання щодо правового та соціального захисту цих суддів. До прийняття Радою суддів України рішення № 11 від 04.02.2016 року суддям цієї категорії взагалі не виплачувалася суддівська винагорода;

-рішення від 08.06.2017 № 39 «Про факти втручання у діяльність суддів щодо здійснення правосуддя в Одеській області» є реакцією Ради суддів на протиправні дії невідомих осіб, через які було вимушено припинено розгляд справ в Одеському апеляційному господарському суді та господарському суді Одеської області. Наслідком цих дій стало пошкодження майна суду, а також застосування фізичного насильства до працівників апарату суду та суддів. Прикриваючись патріотичними гаслами, невідомі особи поводили себе агресивно, провокували працівників Національної поліції, застосовували до них фізичний тиск. У зв’язку з зазначеними діями та неможливістю здійснювати правосуддя Одеським апеляційним господарським судом та господарським судом Одеської області в умовах тиску та враховуючи рекомендації Ради суддів України, викладені у рішенні від 06.10.2016 року № 69 «Щодо неналежної охорони судів», на спільних зборах суддів обох судів прийнято рішення про припинення розгляду справ, призначених на 07.06.2017 року. В свою чергу, Рада суддів України висловила позицію, що події, які відбулися біля Одеського апеляційного господарського суду та господарського суду Одеської області, є незаконним втручанням в діяльність суддів і впливом на суд;

-рішення від 18.05.2017 № 26 «Щодо призначення (переведення) суддів» прийнято за результатами розгляду відкритого звернення зборів суддів Херсонського міського суду Херсонської області щодо заповнення штату суду (відповідно до Указу Президента України від 19.01.2016 № 15/2016 «Про ліквідацію та утворення місцевих загальних судів» ліквідовано Дніпровський, Комсомольський та Суворовський районні суди м. Херсона та утворено Херсонський міський суд Херсонської області. Останній розпочав процесуальну діяльність з 04.04.2016 (наказ в.о. Голови Херсонського міського суду Херсонської області від 30.03.2016 № 03-03/01 «Про початок діяльності Херсонського міського суду Херсонської області»), у зв’язку з чим ліквідовані суди припинили свою процесуальну діяльність. Водночас, не всі судді ліквідованих судів були переведені до новоствореного суду, у зв’язку з чим Рада суддів України вирішила звернутись до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради правосуддя щодо пришвидшення процедури призначення суддів Херсонського міського суду Херсонської області;

-рішення від 03.11.2017 № 68 «Про випадки вилучення органами досудового розслідування судових справ» прийнято у зв’язку з надходженням численних звернень суддів щодо вилучення матеріалів справ, які перебувають в провадженні суду та не закінчені розглядом. У попередніх рішеннях Ради суддів України вже зазначалося, що порушенням принципів самостійності судів та незалежності суддів слід вважати, зокрема, витребування від судді пояснень з питань, які підлягають чи були предметом обговорення у нарадчій кімнаті, або спроби розкриття таємниці постановлення рішення в інший спосіб, витребовування чи вилучення судових справ, розгляд яких не завершено, а також отримання матеріалів судових справ (копій документів, які містяться у справі, виписок з неї тощо) з порушенням встановленого законом порядку (неповноважним суб’єктом, без належного документального оформлення, тощо). У рішенні зазначено, що вилучення матеріалів судових справ, які перебувають у провадженні суду, органами досудового розслідування не ґрунтується на кримінальному процесуальному законі та може бути передумовою грубого порушення прав учасників такого судового провадження. З огляду на те, що незалежність суддів є складовою права на справедливий суд, не може бути виправданим потребами досудового розслідування застосування заходів забезпечення кримінального провадження, зокрема тимчасовий доступ до речей і документів, а також отримання матеріалів судових справ, які перебувають у провадженні судді, або справ, розгляд яких не є завершеним (рішення у справі не набрало законної сили; справа переглядається в апеляційному чи касаційному порядку, за нововиявленими обставинами; не вичерпані всі процесуальні можливості оскарження судових рішень). У разі ж звернення слідчого за погодженням з прокурором чи прокурора із клопотанням про надання тимчасового доступу до матеріалів справи відповідної судової юрисдикції слідчий суддя вправі надати тимчасовий доступ лише для ознайомлення з матеріалами справи, виготовлення їх копії, виписки. Вилучення матеріалів судових справ не допускається. Рада суддів України підтримала свою позицію з цих питань, висловлену у рішеннях від 04.02.2016 № 12 та від 04.11.2016 № 73, та зазначила, що при вилученні матеріалів судових справ, що перебувають у провадженні суду та розгляд яких не завершено, при проведенні слідчих дій на досудовому розслідуванні кримінальних проваджень продовжуються вчинятися дії, які посягають на незалежність органів судової влади і тим самим унеможливлюють забезпечення права на справедливий суд та мають ознаки впливу на суд, а також будуть перешкодою для здійснення правосуддя. З огляду на це, суддям рекомендовано в разі вилучення оригіналів матеріалів судових справ, що перебувають у провадженні суду та розгляд яких не завершено, повідомляти про такі випадки Вищу раду правосуддя; голові Ради суддів України доручено із зазначеною інформацією повторно звернутися до Генерального прокурора України для вжиття заходів щодо забезпечення гарантій незалежності суддів по вказаних фактах вилучення судових справ, про які поінформувати Раду суддів України; звернуто увагу суддів на необхідність врахування особливого правового статусу матеріалів судової справи під час розгляду клопотань про застосування заходів забезпечення кримінального провадження і клопотань про проведення слідчих (розшукових) дій та встановлених порядку і підстав проведення обшуку приміщень судів та суддів, їх житла, дотримання про цьому усіх вимог Кримінального процесуального кодексу України та відповідних положень Конституції України;

-рішення від 07.12.2017 № 78 "Про стан охорони приміщень судів України", яке було прийнято після трагічних подій у Нікопольському міськрайонному суді Дніпропетровської області та стало реакцією Ради суддів України на ситуацію з неналежним забезпеченням охорони в судах. Зокрема, було вирішено звернутися до Голови Національної поліції України та Командувача Національної гвардії України з вимогою забезпечити безпеку судових установ, суддів, працівників апаратів судів та вжити заходи щодо усунення загрози безпеки суддів. Голові Державної судової адміністрації України запропоновано в термін до 15 грудня 2017 року внести до Вищої ради правосуддя подання про призначення нового керівника Державної установи "Служба судової охорони". Також, Державній судовій адміністрації України та її територіальним управлінням було доручено терміново здійснити перевірку наявності та технічного стану, а у разі відсутності, закупівлю спеціального обладнання (ручних металошукачів, металевих рамок, відеокамер, камер схову) для забезпечення охорони судових установ, суддів, працівників апаратів судів, а також у строк до 20 січня 2018 року розробити Правила безпеки суду. Головам судів, начальникам територіальних управлінь Державної судової адміністрації України, керівникам апаратів судів доручено забезпечити фактичне використання ручних металошукачів, металевих рамок, відеокамер для перевірки відвідувачів судів;

-рішення від 07 грудня 2017 року № 76 "Щодо неналежної реалізації положень Закону України "Про державний захист працівників суду". Вказане рішення констатує неналежний захист з боку держави та неналежний рівень безпеки суддів в Україні на протязі тривалого часу (з огляду на численні випадки посягань на життя, здоров’я, майно суддів, які так і не були належним чином розслідувані), що призводить до дестабілізації діяльності судової влади, становить загрозу утвердження принципу верховенства права, підриває основи правопорядку в державі, завдає непоправної шкоди авторитету України на міжнародній арені. Рада суддів України наполягає на негайному запровадженні превентивних та захисних механізмів з метою недопущення аналогічних випадків у подальшому та ретельного об’єктивного розслідування всіх без винятку протиправних дій щодо життя та здоров’я суддів, працівників апарату судів та майна судів. У зв’язку з цим, Рада суддів України визнала практичну реалізацію положень Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» неналежною, та вирішила звернутися до Генерального прокурора України Луценка Ю. В. щодо необхідності посилення нагляду за додержанням законів стосовно забезпечення державного захисту судів, суддів і працівників апарату судів, а також стосовно розгляду повідомлень суддів і судів про вчинення кримінальних правопорушень відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України та прийняття невідкладних заходів щодо об’єктивного неупередженого розслідування проваджень у розумні строки за фактами вбивств та насильства стосовно суддів, членів їх сімей, близьких родичів та працівників апаратів судів, які перебувають у провадженні органів досудового слідства, а також звернутися до Міні

Дивитися Завантажити