24.07.2025
Рішення РСУ №32 від 22.07.2025 року Щодо перетину державного кордону
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
22 липня 2025 року м. Київ
На виконання пункту 4 рішення Ради суддів України від 17 серпня 2023 року № 33 "Щодо обмежень, пов’язаних з перетинанням державного кордону" Рада суддів України листом від 24.08.2023 № 9рс-429/23 звернулась до Кабінету Міністрів України щодо внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 69 "Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України" щодо можливості виїзду за кордон невійськовозобов'язаних жінок-державних службовців, в тому числі жінок-суддів, в частині винятковості випадків пропуску через державний кордон, зокрема, під час відпустки з метою лікування, відвідування родичів (в тому числі й повнолітніх).
Відповідно до доручення Прем’єр-міністра України від 31 серпня 2023 року № 26923/1/1-23 до листа Ради суддів України від 24.08.2023 № 9рс-429/23 щодо внесення відповідних змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р № 69 "Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України", Міністерству внутрішніх справ України, Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України, Державній прикордонній службі України, Національному агентству України з питань державної служби доручено в межах компетенції розглянути та про результати поінформувати Раду суддів і Кабінет Міністрів та у разі необхідності внести на розгляд Уряду відповідні проєкти актів.
Листом від 15 вересня 2023 р № 70269/07/39-18239-2023 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Раду суддів України, що з метою врегулювання порушеного питання Міністерство внутрішніх справ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінінфраструктури та Національне агентство України з питань державної служби висловили готовність у межах своєї компетенції долучитися до опрацювання проєкту нормативно-правового акта щодо внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57, у разі його надходження в установленому порядку та відповідно до регламентних вимог.
28.11.2023 ДСА України листом № 10-15160/23 надіслано Прем’єр-міністрові України проєкт про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України.
Згідно з листом від 22.12.2023 № 220/15163 Міністерством оборони України на виконання резолюції Прем’єр-міністра України, опрацьовано запропонований проєкт.
З урахуванням рекомендацій, викладених у листі Міністерства оборони України, Радою суддів України доопрацьовано проєкт постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до пункту 214 Правил перетинання державного кордону громадянами України" та надіслано до Державної судової адміністрації з проханням опрацювати зазначений проект постанови та внести його на розгляд Уряду в установленому порядку та відповідно до регламентних вимог.
Проте, зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 69 "Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України" щодо можливості виїзду за кордон невійськовозобов'язаних жінок-державних службовців, в тому числі жінок-суддів, в частині винятковості випадків пропуску через державний кордон, зокрема під час відпустки з метою лікування, відвідування родичів (в тому числі й повнолітніх) так і не внесено.
Рішенням ХХ чергового з'їзду суддів України від 19 вересня 2024 року "Щодо зміцнення незалежності суддів, захисту їх професійних інтересів, звернення до державних органів та посадових осіб" вирішено підтримати рішення Ради суддів України від 17 серпня 2023 року № 33 "Щодо обмежень, пов’язаних з перетинанням державного кордону".
Незважаючи на проведену підготовчу роботу та підтримку професійної спільноти, ситуація з врегулюванням виїзду за кордон жінок-суддів залишається незмінною – відповідні зміни до урядової постанови досі не внесено.
Разом з тим, у публічному просторі з’явилася інформація про можливість виїзду за кордон у відпустку для заброньованих чоловіків, що свідчить про потенційну готовність держави до гнучкішого підходу у врегулюванні питань тимчасового виїзду окремих категорій працівників.
У цьому контексті особливу надію викликає нещодавнє призначення Прем’єр-міністром України жінки, яка, без сумніву, добре усвідомлює ті глибокі соціальні виклики, що постали перед українськими родинами в умовах війни.
Сотні українських родин, зокрема, й родини суддів, були розділені війною на роки. Тривала неможливість побачити власних дітей або доглянути за тяжкохворими родичами, навіть під час щорічної законної відпустки, викликає не лише глибоке моральне напруження, а й ставить під сумнів реальність забезпечення права на сімейне життя для жінок, які сумлінно виконують обов’язки на службі державі.
Ця ситуація, на жаль, вже має практичні наслідки для кадрового потенціалу судової системи: відомі випадки, коли саме через неможливість на законних підставах тимчасово виїхати за межі України у відпустку, жінки-судді змушені подавати заяви про відставку. Таким чином, нереалізоване право на підтримання родинних зв’язків трансформується в реальну загрозу для функціонування судової влади в умовах воєнного стану.
Ми переконані, що в умовах збереження державних гарантій безпеки та належного документального супроводу, тимчасовий виїзд за кордон у відпустку не становить загрози для виконання службових обов’язків і не суперечить інтересам національної безпеки. Навпаки, він може стати актом людяності з боку держави, який засвідчить її здатність залишатися чутливою до потреб громадян навіть у часи найтяжчих випробувань.
Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. щодо обмежень, пов’язаних з перетинанням державного кордону невійськовозобов'язаних жінок-державних службовців, в тому числі жінок-суддів, відповідно до статті 126, частини восьмої статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з'їздом суддів України 16 вересня 2010 року (зі змінами), Рада суддів України
в и р і ш и л а:
1. Інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. щодо обмежень, пов’язаних з перетинанням державного кордону невійськовозобов'язаних жінок-державних службовців, в тому числі жінок-суддів, взяти до відома.
2. Звернутися до Кабінету Міністрів України з пропозицією розглянути питання щодо надання можливості виїзду за межі України у період щорічної або соціальної відпустки жінкам-державним службовцям, зокрема жінкам-суддям, які не є військовозобов’язаними, у виняткових випадках – для лікування, догляду за хворими родичами або возз’єднання з дітьми та членами сім’ї, які перебувають за кордоном.
3. Вважати за доцільне опрацювання Кабінетом Міністрів України відповідних змін до нормативно-правових актів, які регулюють порядок перетину державного кордону громадянами України, з урахуванням наведених пропозицій та гуманітарних обставин, що склалися в умовах воєнного стану.
Голова Ради суддів України | Б.С. Моніч |
24.07.2025
Рішення РСУ №31 від 22.07.2025 року Щодо змін до Загального класифікатора спеціалізацій судів
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
22 липня 2025 року м. Київ
Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. та заступника Голови Державної судової адміністрації України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Сапельнікова Л.В. про погодження проекту змін до Загального класифікатора спеціалізацій суддів та категорій справ, відповідно до частини восьмої статті 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з'їздом суддів України 16 вересня 2010 року (зі змінами), Рада суддів України
в и р і ш и л а:
1. Інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. про погодження проекту змін до Загального класифікатора спеціалізацій суддів та категорій справ взяти до відома.
2. Погодити проект змін до Загального класифікатора спеціалізацій суддів та категорій справ у редакції, що додається.
Голова Ради суддів України | Б.С. Моніч |
Додаток
до рішення Ради суддів України
22 липня 2025 року № 31
ПОГОДЖЕНОрішення Ради суддів України
від 22 липня 2025 року №31
ЗАТВЕРДЖЕНО
НаказДержавноїсудовоїадміністраціїУкраїни
від ____ _________ 2025 року №___
Зміни до Загального класифікатора
спеціалізацій суддів та категорій справ, затвердженого
наказом ДСА України від 21 грудня 2018 року № 622
1. У спеціалізації "Господарське судочинство":
1) після позиції 211000000 доповнити новою позицією:
21100000 | Справи у процедурі превентивної реструктуризації |
212050600 | спори про відшкодування шкоди та/або збитків, завданих боржнику | |
212050700 | спори про визначення та сплату (стягнення) грошових зобов'язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України |
24.07.2025
Рішення РСУ №30 від 22.07.2025 року Про звернення до Президента України щодо законопроекту 9478 від 10.07.2023
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
22 липня 2025 року м. Київ
Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. щодо критичного стану оплати праці працівників апаратів судів, тривалої відсутності системного вирішення цього питання, а також наявності законодавчих ініціатив, що дозволяють здійснити належне підвищення рівня заробітної плати працівникам апарату, зокрема шляхом підписання Закону України 4322-ІХ (законопроект №9478 від 10.07.2023) "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" щодо удосконалення порядку співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями та окремих питань проходження державної служби", відповідно до статті 133 "Про судоустрій і статус суддів", Положення про Раду суддів України, затвердженого X позачерговим з’їздом суддів України 16 вересня 2010 року (із подальшими змінами), Рада суддів України
в и р і ш и л а:
Звернутися до Президента України з проханням якнайшвидше підписати Закон України № 4322-IX (законопроект №9478 від 10.07.2023) "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" щодо удосконалення порядку співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями та окремих питань проходження державної служби", як такий, що має ключове значення для забезпечення гідної оплати праці працівників апаратів судів, належного функціонування судової влади та виконання норм Конституції України щодо доступу до правосуддя (звернення додається).
Голова
Ради суддів України Б.С. Моніч
Додаток
до рішення Ради суддів України
від 22 липня 2025 № 30
ПРЕЗИДЕНТУ УКРАЇНИ
ЗВЕРНЕННЯ
щодо необхідності якнайшвидшого підписання Закону України № 4322-ІХ (законопроект №9478 від 10.07.2023)
Вельмишановний Володимире Олександровичу!
Рада суддів України як вищий орган суддівського самоврядування висловлює Вам щиру подяку за підписання Закону України від 11 березня 2025 року № 4282-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо впровадження єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад», який започатковує системну реформу оплати праці в державному секторі.
У той же час звертаємо увагу, що відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону № 4282-ІХ, його ключові норми – зокрема, положення статті 51, які визначають рівень юрисдикції державних органів для цілей оплати праці, – набирають чинності лише з 1 січня 2026 року. Тобто, у 2025 році ці положення не можуть бути застосовані до працівників апаратів судів, що унеможливлює перегляд розмірів їхніх посадових окладів вже цього року відповідно до нової системи класифікації.
У зв’язку з цим надзвичайно важливим є підписання та набуття чинності Законом України № 4322-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" щодо удосконалення порядку співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями та окремих питань проходження державної служби", ухвалений Верховною Радою України 11 березня 2025 року.
Цей Закон має ключове значення для забезпечення належного рівня оплати праці державних службовців апаратів судів, органів та установ системи правосуддя. У його положеннях, зокрема, передбачено тимчасове, до 1 січня 2026 року, віднесення:
судів, органів та установ системи правосуддя, юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя — до державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;
районних, міжрайонних, районних у містах, міських та міськрайонних судів – до державних органів, юрисдикція яких поширюється на територію однієї або кількох областей.
Зазначена норма є надзвичайно важливою для правозастосування у 2025 році, оскільки дозволяє застосувати нову класифікацію для визначення посадових окладів працівників апаратів судів відповідно до положень Закону України № 4282-ІХ (законопроект № 8222), який набрав чинності з 1 квітня 2025 року.
Саме Закон № 4322-ІХ (законопроект №9478 від 10.07.2023) забезпечує належне врегулювання цього питання на перехідний період до 2026 року, поки положення статті 51 Закону "Про державну службу" ще не набули чинності.
Затримка з підписанням Закону № 4322-ІХ (законопроект №9478 від 10.07.2023) перешкоджає приведенню посадових окладів державних службовців у системі правосуддя у відповідність до реального рівня навантаження, обсягу функціональних обов’язків та юрисдикційного статусу судів. У свою чергу, це посилює дисбаланс в оплаті праці, знижує мотивацію висококваліфікованих кадрів залишатися на державній службі в апаратах судів, ускладнює кадрове забезпечення судової системи та прямо впливає на ефективність здійснення правосуддя.
У час, коли Україна протистоїть масштабній зовнішній агресії, забезпечення належного функціонування системи правосуддя є критично важливим елементом підтримання верховенства права, довіри громадян до держави та гарантування безперервності судового захисту.
З огляду на зазначене просимо Вас, вельмишановний пане Президенте, як гаранта додержання Конституції України та прав громадян на доступ до правосуддя, підписати Закон України № 4322-ІХ (законопроект №9478 від 10.07.2023) найближчим часом.
З повагою,
Голова Ради суддів України Б.С. Моніч
Дивитися Завантажити24.07.2025
Рішення РСУ №29 від 22.07.2025 року Про відповідність кандидатів на посаду судді КСУ
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
22 липня 2025 року м. Київ
Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. щодо відповідності осіб, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, вимогам, встановленим Конституцією України та Законом України "Про Конституційний Суд України", відповідно до статті 148 Конституції України, статей 126 – 134 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", статей 11 - 12 Закону України "Про Конституційний Суд України", Положення про Раду суддів України, затвердженого рішенням Х позачергового з'їзду суддів України 16 вересня 2010 року (з подальшими змінами), Рада суддів України
в и р і ш и л а:
ПІБ | посада |
Балацька Ольга Романівна | суддя Рівненського міського суду Рівненської області; |
Завальнюк Ігор Вікторович | суддя Одеського окружного адміністративного суду; |
Затолочний Віталій Семенович | суддя Восьмого апеляційного адміністративного суду; |
Ковальська Віра Володимирівна | суддя Київського апеляційного суду у відставці; |
Никон Олеся Зеновіївна | суддя Господарського суду Львівської області; |
Салюк Петро Іванович | суддя Хмельницького окружного адміністративного суду; |
Ткаченко Олександр Васильович | суддя Господарського суду Миколаївської області у відставці. |
ПІБ, посада |
|
Братасюк Віктор Миколайович, суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області у відставці |
|
Войнарівський Микола Миколайович, голова Миколаївського районного суду Миколаївської області | 1. Автобіографія не повною мірою відповідає пункту 9 Рекомендацій з оформлення та подання документів особами, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, для участі у конкурсі, затверджених рішенням Ради суддів України від 06.06.2025 № 25: а саме - не зазначено про наявність/відсутність громадянства (підданства) іноземної держави (іноземних держав). 2. Надано тимчасове посвідчення військовозобов'язаного, в п. 9 якого зазначено: "Підлягає повторному медичному пересвідченню 18.12.2024р.". |
Євграфова Єлизавета Павлівна, суддя Київського апеляцфійного суду | Автобіографія не повною мірою відповідає пункту 9 Рекомендацій з оформлення та подання документів особами, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, для участі у конкурсі, затверджених рішенням Ради суддів України від 06.06.2025 № 25: а саме
|
Клименко Олексій Вікторович, заступник начальника третього відділу процесуального керівництва Департаменту організації, процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтриманням публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях про злочини, вчиненні у зв’язку із масовими протестами у 2013-2014 роках Офісу Генерального прокурора |
-не зазначено про наявність/відсутність громадянства (підданства) іноземної держави (іноземних держав).
|
Ленгер Яна Іванівна, Професор кафедри конституційного, адміністративного та міжнародного права юридичного факультету Волинського національного університету імені Лесі Українки | 1.Автобіографія не повною мірою відповідає пункту 9 Рекомендацій з оформлення та подання документів особами, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, для участі у конкурсі, затверджених рішенням Ради суддів України від 06.06.2025 № 25: а саме -не зазначено про наявність/відсутність громадянства (підданства) іноземної держави (іноземних держав).
|
Мостецька Анна Андріївна, суддя Тернопільського міського суду Тернопільської області |
|
Олійник Віктор Миколайович, суддя Дніпропетровького окружного адміністративного суду | Автобіографія не повною мірою відповідає пункту 9 Рекомендацій з оформлення та подання документів особами, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, для участі у конкурсі, затверджених рішенням Ради суддів України від 06.06.2025 № 25: а саме
|
Придатко Віталій Миколайович, суддя Кролевецького районного суду Сумської області | Не додано копії диплому молодшого спеціаліста/бакалавра. |
Федоренко Олег Павлович, адвокат АО "Аперіо" |
|
Хопта Сергій Федорович, суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду у відставці |
|
Голова Ради суддів України | Б.С. Моніч |
03.06.2025
Рішення РСУ №28 від 02.06.2025 року Звернення до Президента України про забезпечення оплати праці працівників апаратів судів
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
02 червня 2025 року м. Київ
Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. щодо критичного стану оплати праці працівників апаратів судів, тривалої відсутності системного вирішення цього питання, а також наявності законодавчих ініціатив, що дозволяють здійснити належне підвищення рівня заробітної плати працівникам апарату, зокрема шляхом підписання Закону України № 4282-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо впровадження єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад", відповідно до статті 133 "Про судоустрій і статус суддів", Положення про Раду суддів України, затвердженого X позачерговим з’їздом суддів України 16 вересня 2010 року (із подальшими змінами), Рада суддів України
в и р і ш и л а:
Звернутися до Президента України з проханням якнайшвидше підписати Закон України № 4282-IX (законопроект 8222 від 23.11.2022) як такий, що має ключове значення для забезпечення гідної оплати праці працівників апаратів судів, належного функціонування судової влади та виконання норм Конституції України щодо доступу до правосуддя (звернення додається).
Голова
Ради суддів України Б.С. Моніч
Додаток
до рішення Ради суддів України
від 02 червня 2025 № 28
ПРЕЗИДЕНТУ УКРАЇНИ
ЗВЕРНЕННЯ
щодо необхідності якнайшвидшого підписання Закону України № 4282-IX (законопроект 8222 від 23.11.2022)
Вельмишановний Володимире Олександровичу!
Рада суддів України як орган суддівського самоврядування, що згідно із Законом України "Про судоустрій і статус суддів" представляє інтереси суддів України та дбає про незалежність судової влади, звертається до Вас із повагою та з проханням підтримати ключовий законодавчий акт, що має визначальне значення для стабільності функціонування судової системи України.
Йдеться про Закон України № 4282-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо впровадження єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад" (законопроект 8222 від 23.11.2022), який був прийнятий Верховною Радою України 11 березня 2025 року та наразі очікує на Ваш підпис.
Цей Закон передбачає:
впровадження уніфікованої класифікації посад державної служби на основі єдиних критеріїв складності, відповідальності та рівня впливу;
закріплення правових підстав для встановлення посадових окладів відповідно до категорії та рівня посади;
створення механізму для перегляду структури органів державної влади без зміни законів спеціального призначення.
Зазначені положення створюють правову основу для істотного підвищення розміру посадових окладів працівників апарату судів — ключової складової інституційної спроможності судової влади.
На практиці нова система дозволяє:
підвищити розмір посадових окладів для окремих категорій працівників апаратів судів (наприклад, начальникам відділів інформаційної безпеки, внутрішнього аудиту, бухгалтерії);
зрівняти умови оплати праці у судах різних інстанцій за єдиними критеріями впливу та відповідальності;
забезпечити можливість залучення до роботи в апаратах судів фахових і мотивованих спеціалістів;
усунути багаторічну несправедливість в оплаті праці апарату судів у порівнянні з іншими державними органами аналогічного рівня.
Нинішня ситуація, коли значна кількість працівників апаратів судів змушена працювати за фактично мінімальну заробітну плату, є несумісною з належним функціонуванням судової системи та гарантіями правосуддя. Впродовж останніх років ця проблема неодноразово порушувалась як у межах самоврядування, так і у зверненнях до органів державної влади. Проте реального вирішення досі не досягнуто.
Звертаємо увагу, що, попри бюджетні обмеження, у державі наразі є необхідні ресурси для покращення оплати праці працівників апарату судів. Так, за інформацією Державної судової адміністрації України, лише за підсумками 2024 року очікуваний перехідний залишок спеціального фонду становить близько 1,9 млрд гривень. Ці кошти можуть бути спрямовані саме на матеріальне стимулювання працівників апаратів судів, зокрема шляхом реалізації положень вищевказаного закону.
Рада суддів України, попри те, що її мандат передусім стосується суддівського корпусу, вважає неможливим залишатися осторонь системної кризи, яка охоплює персонал апаратів судів. Суддя не може здійснювати правосуддя без належного організаційного, аналітичного та технічного супроводу з боку апарату. Працівники апарату – це не обслуговуючий персонал, а ключові виконавці функцій правосуддя, від роботи яких залежить як своєчасність, так і ефективність судового процесу.
Ухвалення і підписання Закону № 4282-IX (законопроект 8222 від 23.11.2022) відкриває шлях до реального вирішення проблеми та зміцнення інституційної спроможності судової влади. Наявність правової основи, наявність фінансових ресурсів і гостра об'єктивна необхідність зумовлюють виняткову актуальність цього кроку.
З огляду на зазначене, просимо Вас, шановний пане Президенте, як гаранта додержання Конституції України, верховенства права та прав громадян на доступ до правосуддя, підписати Закон України № 4282-IX (законопроект 8222 від 23.11.2022) найближчим часом.
З повагою,
Голова Ради суддів України Б.С. Моніч
Дивитися Завантажити03.06.2025
Рішення РСУ № 27 від 02.06.2025 року Звернення до Верховної Ради України щодо виплати суддям
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
02 червня 2025 року м. Київ
Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. щодо необхідності якнайшвидшого законодавчого врегулювання порядку виплати спеціальних доплат суддям місцевих та апеляційних судів та забезпечення належного виконання положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" (№ 4059-IX), відповідно до статті 133 "Про судоустрій і статус суддів", Положення про Раду суддів України, затвердженого X позачерговим з’їздом суддів України 16 вересня 2010 року (із подальшими змінами), Рада суддів України
в и р і ш и л а:
Звернутися до Верховної Ради України щодо необхідності якнайшвидшого законодавчого врегулювання порядку виплати спеціальних доплат суддям місцевих та апеляційних судів (на виконання статті 41 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" № 4059-IX) (звернення додається).
Голова
Ради суддів України Б.С. Моніч
Додаток
до рішення Ради суддів України
від 02 червня 2025 № 27
ВЕРХОВНІЙ РАДІ УКРАЇНИ
Народним депутатам України
ЗВЕРНЕННЯ
щодо необхідності якнайшвидшого законодавчого врегулювання порядку виплати спеціальних доплат суддям місцевих та апеляційних судів (на виконання статті 41 Закону України "Про Державний бюджет України
на 2025 рік" № 4059-IX)
Шановні народні депутати України!
Рада суддів України звертається до Верховної Ради України та її Комітету з питань правової політики з наполегливим закликом забезпечити належне виконання положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" № 4059-IX в частині, яка передбачає встановлення спеціальної доплати суддям місцевих судів.
Зазначені норми, закладені в статті 41 цього Закону, були ухвалені Парламентом ще у листопаді 2024 року, однак станом на початок червня 2025 року залишаються нереалізованими через відсутність необхідних змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Стаття 41 Закону про Державний бюджет на 2025 рік встановлює, що у 2025 році у випадках, передбачених Законом України "Про судоустрій і статус суддів", судді місцевого суду щомісяця виплачується спеціальна доплата у розмірі п'яти прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді. Ця доплата є тимчасовою, не вважається складовою суддівської винагороди, не враховується для перерахунку раніше призначеного довічного грошового утримання та не впливає на нього. Однак реалізація цього положення зупинена у зв’язку з тим, що сама стаття 41 набирає чинності лише з дня набрання чинності окремим законом про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо врегулювання відповідних виплат.
Таким законом має стати законопроект №12244-1, який ще 19 березня 2025 року Комітет Верховної Ради з питань правової політики рекомендував ухвалити у першому читанні та в цілому. Метою законопроекту є нормативне забезпечення виплати не лише базової доплати, визначеної статтею 41 Бюджетного закону, а й інших спеціальних доплат, пов’язаних із понаднормовим навантаженням та здійсненням правосуддя в умовах бойових дій.
Проєктом закону пропонується доповнити прикінцеві положення Закону України "Про судоустрій і статус суддів" новими пунктами 63–66, відповідно до яких у 2025 році:
всім суддям місцевих судів щомісяця виплачується спеціальна доплата у розмірі п’яти прожиткових мінімумів (10 510 грн);
суддям місцевих судів, які здійснюють правосуддя в судах із понаднормовим навантаженням, де середня кількість днів розгляду справ у звітному кварталі перевищує середній показник по Україні (визначений за методикою, затвердженою Вищою радою правосуддя), виплачується ще одна спеціальна доплата у тому ж розмірі (10 510 грн). Перелік таких судів затверджується рішенням Ради суддів України за поданням ДСА України та погодженням з Вищою радою правосуддя;
суддям, які здійснюють правосуддя у судах, розташованих на територіях активних бойових дій або тимчасово окупованих (відповідно до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України, де не визначено дату завершення бойових дій), може встановлюватися щомісячна доплата у розмірі десяти прожиткових мінімумів (21 020 грн);
суддям, які працюють у судах, що розташовані на територіях можливих бойових дій (також за переліком КМУ, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій), може виплачуватися щомісячна доплата у розмірі п’яти прожиткових мінімумів (10 510 грн).
Всі спеціальні доплати, передбачені пунктами 63–65, є тимчасовими, не вважаються складовими суддівської винагороди, не враховуються при обчисленні довічного грошового утримання та не впливають на нього (пункт 66 законопроекту).
Рада суддів України наголошує, що станом на сьогодні фактична заробітна плата судді місцевого суду (базовий оклад у 63 тис. грн) є нижчою, ніж заробітна плата окремих державних службовців у центральних органах влади, що підриває як престиж судової професії, так і спроможність судової влади забезпечувати правосуддя в умовах війни та реформування держави. Судова система вже страждає від кадрового голоду, значного навантаження, а у прифронтових територіях –ще й від об’єктивних ризиків для життя та здоров’я.
Зволікання з ухваленням змін до Закону "Про судоустрій і статус суддів" блокує дію прямої норми Закону про бюджет, дискредитує діяльність законодавчого органу та суперечить принципам правової визначеності. Усі розрахунки вже здійснено, бюджетні кошти передбачені – бракує лише політичної волі запустити механізм виплати.
У зв’язку з викладеним, Рада суддів України закликає Верховну Раду України невідкладно забезпечити виконання Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" у частині, що стосується запровадження спеціальних доплат суддям, шляхомякнайшвидшого розгляду та прийняття в цілому проекту Закону №12244-1 "Про внесення змін до розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо виплати судді місцевого суду спеціальної доплати", що безпосередньо реалізує положення статті 41 Закону про бюджет.
Впевнені, що це забезпечить узгодженість положень бюджетного законодавства із Законом України "Про судоустрій і статус суддів" задля правової визначеності й стабільності у сфері суддівської винагороди та відновить довіру до законодавчого процесу шляхом повного і своєчасного виконання вже прийнятих рішень щодо гарантій матеріального забезпечення судової гілки влади як одного з елементів її незалежності.
З повагою,
Голова Ради суддів України Б. С. Моніч
Дивитися Завантажити
03.06.2025
Рішення РСУ № 26 від 02.06.2025 року Про заохочення
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
02 червня 2025 року м. Київ
Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. про заохочення відзнаками Ради суддів України, відповідно до частини дев’ятої статті 56 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Положення про нагородження відзнакою Ради суддів України, затвердженого рішенням Ради суддів України від 30 листопада 2007 року № 118 (зі змінами), та Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з’їздом суддів України 16 вересня 2010 року (із наступними змінами), Рада суддів України
в и р і ш и л а:
за значний вклад у зміцнення авторитету судової влади, високий професіоналізм, особистий внесок у розвиток судової влади, багаторічну сумлінну працю та з нагоди 34-ї річниці утворення господарських (арбітражних) судів:
нагородити Почесною грамотою Ради суддів України:
БІДЕНКА Олександра Юрійовича | судового розпорядника Господарського суду Полтавської області; |
БІЛУ Ірину Миколаївну | помічника судді Господарського суду Полтавської області; |
ЗАГАЦЬКУ Оксану Олександрівну | начальника відділу аналітичної допомоги суддям управління аналітичної та правової допомоги Касаційного господарського суду департаменту аналітичної та правової роботи Апарату Верховного Суду; |
ІВАНОВА Олексія Олеговича | начальника управління забезпечення роботи судової палати для розгляду справ щодо захисту прав інтелектуальної власності, а також пов'язаних з антимонопольним та конкурентним законодавством секретаріату Касаційного господарського суду Апарату Верховного Суду; |
ІСЕНКО Марину Володимирівну | секретаря судового засідання судді Господарського суду Полтавської області; |
КОКОРЕВУ Ларису Василівну | провідного спеціаліста відділу узагальнення судової практики та систематизації законодавства Східного апеляційного господарського суду; |
ЛУКОМСЬКУ Олесю Василівну | начальника управління аналітичної та правової роботи Касаційного господарського суду департаменту аналітичної та правової роботи Апарату Верховного Суду; |
ОТЮГОВУ Оксану Іванівну | помічника судді Господарського суду Полтавської області; |
РОМАНІВ Мирославу Петрівну | начальника управління забезпечення роботи судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності секретаріату Касаційного господарського суду Апарату Верховного Суду; |
СІЛАЄВУ Оксану Федорівну | секретаря судового засідання судді Господарського суду Полтавської області; |
УМРИХІНА Дмитра Леонідовича | начальника управління забезпечення роботи судової палати для розгляду справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів секретаріату Касаційного господарського суду Апарату Верховного Суду; |
БАКЛАН Наталію Сергіївну | головного спеціаліста відділу управління персоналом та антикорупційного моніторингу Північного апеляційного господарського суду; |
ВАСИЛЕНКА Валерія Юрійовича | помічника судді Господарського суду міста Києва; |
ВАЩЕНКО Олену Миколаївну | головного спеціаліста відділу управління персоналом та антикорупційного моніторингу Господарського суду міста Києва; |
ГАЙДУКОВУ Світлану Анатоліївну | помічника судді Господарського суду Сумської області; |
ГАРКУШУ Ольгу Леонідівну | секретаря судового засідання Східного апеляційного господарського суду; |
ГРИЧУЛЕВИЧА Владислава Володимировича | помічника судді Південно-західного апеляційного господарського суду; |
ДУДНІЧЕНКА Дмитра Олександровича | помічника судді Південно-західного апеляційного господарського суду; |
КАЛАШНІКОВУ Віталіну Сергіївну | помічника судді Господарського суду Сумської області; |
КАПЛУН Евеліну Олександрівну | провідного спеціаліста відділу документального забезпечення (канцелярія) Господарського суду Одеської області; |
КЛІМУК Людмилу Русланівну | помічника судді Північно-західного апеляційного господарського суду; |
КОВАЛЬЧУКА Руслана Юрійовича | помічника судді Північного апеляційного господарського суду; |
КОЛЕСНІКОВУ Тетяну Валеріївну | помічника судді Північного апеляційного господарського суду; |
КОЛОСОВСЬКУ Олену Вікторівну | головного спеціаліста відділу режимно-секретної роботи Північного апеляційного господарського суду; |
КОНОНЕЦЬ Людмилу Володимирівну | начальника відділу забезпечення роботи секретаря та суддів судової палати управління забезпечення роботи судової палати для розгляду справ про банкрутство секретаріату Касаційного господарського суду Апарату Верховного Суду; |
КОРОТКИХ Анну Олександрівну | помічника судді Господарського суду Сумської області; |
КУЗУБ Олену Василівну | начальника відділу забезпечення функціонування автоматизованого документообігу управління забезпечення автоматизованого документообігу суду секретаріату Касаційного господарського суду Апарату Верховного Суду; |
ЛЄПКОВУ Інну Миколаївну | помічника судді Господарського суду Сумської області; |
МАСЛЕННІКОВА Анатолія Олеговича | помічника судді Господарського суду міста Києва; |
МОЛОДЕЦЬКУ Вікторію Олександрівну | помічника судді Господарського суду Сумської області; |
НЕСТЕРЕНКО Олену Віталіївну | помічника судді Господарського суду Сумської області; |
ПЛАХТИНУ Марію Олександрівну | секретаря судового засідання відділу забезпечення діяльності судових колегій Господарського суду міста Києва; |
ПОДЧАСОВУ Юлдуз Абдураїмівну | помічника судді Південно-західного апеляційного господарського суду; |
ПОНОМАРЕНКО Тетяну Миколаївну | помічника судді Господарського суду Сумської області; |
РЕУЦЬКУ Тетяну Олегівну | секретаря судового засідання Північного апеляційного господарського суду; |
РИБЧИЧ Альону Вікторівну | секретаря судового засідання Північного апеляційного господарського суду; |
САЛАЦЬКУ Олесю Вікторівну | секретаря судового засідання відділу забезпечення діяльності судових колегій Господарського суду міста Києва; |
СУГОНЯКО Наталію Володимирівну | помічника судді Господарського суду Сумської області; |
ТАРАСЮК Інну Олександрівну | помічника судді Східного апеляційного господарського суду; |
ЦИГАНЧУК Інну Валеріївну | помічника судді Господарського суду Чернівецької області; |
ЦУШКО Яну Олександрівну | заступника керівника апарату Господарського суду Одеської області; |
ЧЕПУЛЬСЬКУ Юлію Вікторівну | помічника судді Господарського суду Сумської області; |
ШЕЙНЦИС Ольгу Олександрівну | помічника судді Господарського суду Одеської області; |
ШЕПЕЛЯЄВУ Наталію Михайлівну | головного спеціаліста відділу документообігу та організаційного забезпечення Північно-західного апеляційного господарського суду; |
ШЕХТЕР Євгенію Сергіївну | помічника судді Господарського суду Чернівецької області; |
ШНАЙДЕР Катерину Богданівну | помічника судді Господарського суду міста Києва; |
АКСЕНТІЙ Ганні Саїнівні | провідному спеціалісту відділу по роботі з персоналом Господарського суду Чернівецької області; |
АНДРУСИКУ Віктору Дмитровичу | помічнику судді Господарського суду Львівської області; |
АРНАУТОВІЙ Анастасії Станіславівні | помічнику судді Господарського суду Одеської області; |
АРСІРІЙ Марії Геннадіївні | завідувачу архівом відділу аналітично-статистичної роботи та ведення архіву Господарського суду Чернівецької області; |
БЛОХІНІЙ Юлії Вадимівні | помічнику судді Господарського суду Донецької області; |
БОЙКО Інні Олександрівні | головному спеціалісту відділу документального забезпечення та контролю (канцелярія) Господарського суду Донецької області; |
БУБЛИК Світлані Іванівні | помічнику судді Господарського суду Харківської області; |
ВАСИЛЕНКУ Сергію Петровичу | помічнику судді Господарського суду Харківської області; |
ВАСИЛЕНКУ Сергію Петровичу | помічнику судді Господарського суду Харківської області; |
ВАСЮТІНУ Олександру Андрійовичу | заступнику керівника апарату Господарського суду Донецької області; |
ВІВЧАРЮК Інні Борисівні | секретарю судового засідання Господарського суду Чернівецької області; |
ГАЛАК Анастасії Василівні | прес-секретарю Господарського суду Чернівецької області; |
ГОЛІНЕЙ Ярині Ігорівні | секретарю судового засідання Господарського суду Чернівецької області; |
ГОНЧАРУК Валентині Іллівні | документознавцю 1 категорії відділу документального та інформаційного забезпечення Господарського суду Чернівецької області; |
ГРИГОР'ЄВІЙ Марії Вікторівні | помічнику судді Господарського суду Донецької області; |
ЗАДИРАЦІ Інні Анатоліївні | головному спеціалісту відділу забезпечення діяльності судових колегій Господарського суду міста Києва; |
ЗОЛОТАР Валерії Валеріївні | помічнику судді Господарського суду Донецької області; |
КАПЛІ Анатолію Валентиновичу | помічнику судді патронатної служби Господарського суду Київської області; |
КЛИМОЧКО Галині Володимирівні | заступнику начальника відділу планово-фінансової роботи, бухгалтерського обліку та звітності Господарського суду Львівської області; |
КУРИЛО Євгенії Павлівні | помічнику заступника голови Господарського суду Донецької області; |
ЛАБУНІ Світлані Євгенівні | помічнику судді Господарського суду Донецької області; |
МОЛОЧИНСЬКІЙ Марині Миколаївні | начальнику фінансово-економічного відділу – головному бухгалтеру апарату Господарського суду Київської області; |
ОДИНЦОВІЙ Катерині Костянтинівні | помічнику судді Господарського суду міста Києва; |
ОРЛИК Олені Володимирівні | завідувачу сектору антикорупційного моніторингу та проходження державної служби відділу управління персоналом Господарського суду Одеської області; |
ПРОКОПЧУК Катерині Миколаївні | головному спеціалісту відділу інформаційних технологій, матеріально-технічного та правового забезпечення Господарського суду Волинської області; |
РАТУШНЮК Інні Володимирівні | головному спеціалісту відділу автоматизованого документообігу та обробки внутрішньовідомчої службової кореспонденції (Канцелярія) апарату Господарського суду Київської області; |
СЕМ'ЯНОВІЙ Крістіні Анатоліївні | помічнику судді Південно-західногоапеляційного господарського суду; |
СЄДОВІЙ Ользі Олександрівні | помічнику судді Господарського суду міста Києва; |
СТЕПАНЯН Каріне Романівні | помічнику судді Господарського суду Донецької області; |
ТАБАЧНІКОВУ Віталію Геннадійовичу | помічнику судді Господарського суду Донецької області; |
ТАРАСЮК Ірині Михайлівні | секретарю судового засідання відділу забезпечення діяльності судових колегій Господарського суду міста Києва; |
УЛАХЛИ Олені Миколаївні | секретарю судового засідання відділу забезпечення діяльності судових колегій Господарського суду міста Києва; |
ФРОЛОВІЙ Тетяні Сергіївні | помічнику судді Господарського суду Донецької області; |
ФУРСОВУ Ярославу Олександровичу | помічнику голови Господарського суду Донецької області; |
ХАДІЄВІЙ Марині Фірдаусівні | головному спеціалісту відділу документального забезпечення та контролю (канцелярія) Господарського суду Донецької області; |
ХАРЧЕНКО Юлії Сергіївні | помічнику судді Господарського суду Донецької області; |
нагородити Почесною грамотою Ради суддів України:
БЄЛЯВЦЕВУ Валентину Іванівну | секретаря Гадяцького районного суду Полтавської області; |
ПОДЗОРОВА Андрія Юрійовича | завідувача сектору з інформатизації та технічного захисту інформації Миколаївського апеляційного суду; |
БАБИЧ Юліані Олегівні | секретарю судового засідання Зарічного районного суду міста Суми; |
БУТЕНКО Олені Миколаївні | провідному спеціалісту відділу забезпечення діяльності судової палати з розгляду цивільних справ Сумського апеляційного суду; |
ВЕРГУН Любові Михайлівні | головному спеціалісту відділу документального забезпечення - канцелярії Восьмого апеляційного адміністративного суду; |
ВОВК Надії Степанівні | головному спеціалісту фінансово-економічного відділу Восьмого апеляційного адміністративного суду; |
ГУК Ользі Олександрівні | судовому розпоряднику Рівненського окружного адміністративного суду; |
ЄРШОВІЙ Юлії Сергіївні | секретарю судового засідання відділу забезпечення роботи першої судової палати Восьмого апеляційного адміністративного суду; |
ЛІХТЕЙ Вікторії Володимирівні | секретарю Хорольського районного суду Полтавської області; |
ПЕНЧЕВУ Едуарду Степановичу | судовому розпоряднику Болградського районного суду Одеської області; |
ПРАЧУК Іванні Сергіївні | секретарю судового засідання відділу забезпечення роботи третьої судової палати Восьмого апеляційного адміністративного суду; |
РАКУСУ Миколі Івановичу | провідному спеціалісту відділу матеріально-технічного забезпечення Восьмого апеляційного адміністративного суду; |
ТИБІНЦІ Оксані Степанівні | головному спеціалісту відділу забезпечення роботи другої судової палати Восьмого апеляційного адміністративного суду; |
ЧЕРНЯК Ользі Миколаївні | головному спеціалісту відділу бухгалтерського обліку та звітності Рівненського окружного адміністративного суду; |
за значний вклад у зміцнення авторитету судової влади, високий професіоналізм, особистий внесок у розвиток судової влади, багаторічну сумлінну працю та з нагоди Дня Конституції України....
Повний текст рішення читайте тут
Дивитися Завантажити02.06.2025
Рішення РСУ №25 від 02.06.2025 року Про оголошення нового конкурсу на дві посади судді Конституційного Суду України
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
02 червня 2025 року м. Київ
Рішенням Ради суддів України від 09 грудня 2024 року № 41 оголошено новий конкурс на дві посади судді Конституційного Суду України та про початок прийняття заяв (з доданими до них документами) осіб, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, з 10 грудня 2024 року по 09 січня 2025 року включно.
Рішенням від 30 січня 2025 року № 3 Радою суддів України встановлено відповідність поданих документів вимогам, встановленим Конституцією України та Законом України "Про Конституційний Суд України", осіб, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України.
Стосовно кандидатів, допущених до конкурсного відбору, призначено проведення спеціальної перевірки у порядку, передбаченому Законом України "Про запобігання корупції".
За змістом частини четвертої статті 10-8 Закону України "Про Конституційний Суд України", Дорадча група за результатами оцінки високих моральних якостей кандидатів на посаду судді Конституційного Суду ухвалює вмотивоване рішення щодо оцінки відповідності кожного кандидата.
За критерієм високих моральних якостей кандидати отримують оцінку "відповідає" або "не відповідає".
У разі отримання від Дорадчої групи оцінки "не відповідає" за критерієм високих моральних якостей кандидат вважається таким, що не пройшов відповідний етап конкурсного відбору на посаду судді Конституційного Суду України з дня оприлюднення Дорадчою групою відповідного рішення. У рішенні стосовно такого кандидата Дорадча група зазначає, що для цілей відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України на конкурсних засадах кандидат не відповідає критерію високих моральних якостей.
Якщо за результатами оцінювання кількість кандидатів, які відповідають критерію високих моральних якостей, становить менше ніж дві особи на одну вакантну посаду судді Конституційного Суду України, конкурсна комісія, Комітет, Рада суддів України невідкладно, але не пізніше двадцяти днів, оголошують новий конкурсний відбір на таку вакантну посаду, який проводиться у порядку, визначеному цим Законом.
Дорадча група 29 травня 2025 року ухвалила рішення щодо відповідності кандидатів критерію високих моральних якостей в рамках конкурсного відбору на дві посади суддів Конституційного Суду України за квотою зʼїзду суддів України.
У підсумку оцінку "відповідає" критерію високих моральних якостей отримав один кандидат – САЛЮК Петро Іванович.
Трьох інших кандидатів визнано такими, що не відповідають критерію високих моральних якостей для цілей відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України на конкурсних засадах, зокрема це – Ігор Завальнюк, Олеся Никон та Андрій Савчак.
Отже, відповідно до Закону України "Про Конституційний Суду України", можна вважати, що конкурс на дві вакантні посади суддів Конституційного Суду України за квотою зʼїзду суддів України припинився у зв'язку з недостатньою кількістю кандидатів для продовження конкурсного відбору на ці посади.
За змістом частини 1 статті 10-5 Закону України "Про Конституційний Суд України" оголошення про початок конкурсного відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Ради суддів України не пізніше ніж за дев’яносто днів до дня закінчення строку повноважень або досягнення граничного віку перебування на посаді судді Конституційного Суду України, або не пізніше двадцяти днів з дня виникнення вакансії на посаду судді Конституційного Суду в разі, якщо повноваження судді Конституційного Суду України припинено чи його звільнено з посади з підстав, передбачених статтею 149-1 Конституції України.
Особи, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України і відповідають установленим Конституцією України та цим Законом вимогам до Судді, подають Раді суддів України визначені законодавством України документи протягом тридцяти днів з дня оприлюднення оголошення про початок конкурсного відбору.
На підставі вищевикладеного, зважаючи на тривалість процедур конкурсного відбору на посаду судді Конституційного Суду України, та на виконання вимог частини 1 статті 10-5 Закону України "Про Конституційний Суд України" Рада суддів України вважає за необхідне оголосити новий конкурс на дві посади судді Конституційного Суду України.
Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. про оголошення нового конкурсу для відбору кандидатур на дві посаду судді Конституційного Суду України, про початок прийняття заяв та затвердження Рекомендацій з оформлення та подання документів для участі у конкурсі особами, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, відповідно до статей 126 – 134 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", статей 101, 105, 108, пункту 17 розділу IV Перехідних положень Закону України "Про Конституційний Суд України" та Положення про Раду суддів України, затвердженого рішенням Х позачергового з'їзду суддів України 16 вересня 2010 року (з подальшими змінами), Рада суддів України
в и р і ш и л а:
1. Оголосити новий конкурс на дві посади судді Конституційного Суду України та про початок прийняття заяв (з доданими до них документами) осіб, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, з 03 червня 2025 року по 02 липня 2025 року включно.
Оголошення про новий конкурсу розмістити на офіційному веб-сайті Ради суддів України.
2. Затвердити Рекомендації з оформлення та подання документів для участі у конкурсі особами, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, що додаються.
3. Рекомендації з оформлення та подання документів для участі у конкурсі особами, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, розмістити на офіційному веб-сайті Ради суддів України.
Голова
Ради суддів України Б.С. Моніч
Дивитися Завантажити