Рада Суддів
України

uaUA enEN
Документи

02.03.2018

Рішення РСУ від 02 березня 2018 року №17 "Про внесення змін до Положення про автоматизовану систему документообігу суду"

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

02 березня 2018 року м. Київ

Р І Ш Е Н Н Я № 17

Відповідно до пункту 9 § 2 Прикінцевих положень Розділу VII Перехідних положень Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» Раді суддів України рекомендовано за погодженням із Державною судовою адміністрацією України не пізніше трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом привести Положення про автоматизовану систему документообігу суду в частині порядку визначення судді або колегії суддів для розгляду конкретної справи у відповідність із цим Законом.

Заслухавши та обговоривши інформацію членів Ради суддів України Мєзєнцева Є.І., Моніча Б.С. та в.о. генерального директора Державного підприємства «Інформаціїні судові системи» Дубінки Д.О. щодо внесення змін до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26.11.2010 року № 30 (зі змінами), відповідно до статті 133 Закону України № 1402-VIII від 02.06.2016 «Про судоустрій і статус суддів», Положення про Раду суддів України, затвердженого X позачерговим з’їздом суддів України 16.09.2010 (у редакції, затвердженій рішенням ХІV позачергового з’їзду суддів України 14.03.2017), Рада суддів України в и р і ш и л а:

  1. Внести зміни  до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26.11.2010 року № 30 (зі змінами), виклавши його у редакції, що додається.
  2. Визначити, що з 15 березня 2018 року набирають чинності норми цього Положення в частині порядку визначення судді або колегії суддів для розгляду конкретної справи та порядку оприлюднення інформації щодо справи, визначеної процесуальними законами, решта положень - у випадку неприйняття Вищою радою правосуддя Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему документу у визначені Законом строкиз наступного дня після відповідної календарної дати, але можуть використовуватись у тестовому режимі.

Голова Ради суддів України                            В.М. Сімоненко

Додаток  до рішення Ради суддів України від 02 березня 2018 року № 17

Дивитися Завантажити

02.03.2018

Рішення РСУ від 02.03.2018 № 16 "Щодо заохочення з нагоди 8 березня"

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

02 березня 2018 року м. Київ

Р І Ш Е Н Н Я № 16


Заслухавши та обговоривши інформацію секретаря Ради суддів України Журавську О.В. про заохочення працівників апаратів судів, відповідно до частини дев’ятої статті 56 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Положення про нагородження відзнакою Ради суддів України, затвердженого рішенням Ради суддів України від 30 листопада 2007 року № 118 (зі змінами), та Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з’їздом суддів України 16 вересня 2010 року (із наступними змінами), Рада суддів України в и р і ш и л а:

За значний вклад у зміцнення авторитету судової влади, високий професіоналізм та з нагоди Міжнародного жіночого дня 8 Березня:

нагородити Почесною грамотою Ради суддів України:


ПОНОМАРЕНКО Людмилу Миколаївну завідувача експедиції відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярія) апеляційного суду Київської області;
ЦВІТКОВУ Ольгу Володимирівну консультанта суду відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярія) апеляційного суду Київської області;
нагородити Грамотою Ради суддів України:
БОГУСЛАВСЬКУ Оксану Миколаївну помічника судді Оболонського районного суду міста Києва;
ВОРОНОВУ Людмилу Андріївну помічника судді апеляційного суду Київської області;
ГАВАЛЕШКО Марину Степанівну головного спеціаліста апеляційного суду Чернівецької області;
ДАВНЮ Яну Андріївну консультанта апеляційного суду Чернівецької області;
ДМИТРІЄВУ Маргариту Анатоліївну секретаря Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області;
ІВАНОВУ Ірину Олексіївну секретаря судових засідань Оболонського районного суду міста Києва;
КОРОТЕНКО Тетяну Федосіївну помічника судді Оболонського суду міста Києва;
КОСТИНЯН Ірину Миколаївну консультанта апеляційного суду Чернівецької області;
ЛОМІНОВУ Ольгу Валеріївну начальника відділу забезпечення діяльності судової палати у цивільних справах апеляційного суду Київської області;
МИКОЛЮК Людмилу Миколаївну секретаря Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області;
МОЗГОВУ Людмилу Василівну начальника відділу планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку та звітності апеляційного суду Чернівецької області;
СИНИЧЕНКО Олесю Віталіївну помічника судді апеляційного суду Київської області;
ЯНЧІШЕН Олену Миколаївну консультанта суду відділу забезпечення діяльності судової палати у кримінальних справах апеляційного суду Київської області;
ЯРЕМУ Катерину Олександрівну консультанта суду відділу забезпечення діяльності судової палати у кримінальних справах апеляційного суду Київської області;
оголосити Подяку Ради суддів України:
БАБЮК Галині Іванівні

головному спеціалісту відділу планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку та звітності апеляційного суду Чернівецької області;

БАЛАЦКО Христині Борисівні старшому секретарю апеляційного суду Чернівецької області;
БЕЗРУЧКО Валентині Миколаївні провідному спеціалісту відділу планування, фінансування та звітності апеляційного суду Київської області;
БІЛИК Олесі Василівні консультанту апеляційного суду Чернівецької області;
БІЛОУС Аллі Миколаївні заступнику начальника відділу організаційного забезпечення та контролю (канцелярії) Черкаського окружного адміністративного суду;
ВАТАЖОК-СТАШИНСЬКІЙ Аліні Віталіївні помічнику судді Черкаського окружного адміністративного суду;
ГЕРМАН Яні Іллівні секретарю судового засідання апеляційного суду Чернівецької області;
ГОГОЛЕВІЙ Юліані Вячеславівні помічнику судді Черкаського окружного адміністративного суду;
ГОМАНЮК Маріанні Юліанівні головному спеціалісту відділу судової статистики, кодифікаційно-довідкової роботи та звернень громадян апеляційного суду Чернівецької області;
ГОРДІЄНКО Лідії Петрівні головному спеціалісту з судової статистики відділу управління персоналом та аналітично-статистичної роботи Черкаського окружного адміністративного суду;
ДМИТРУК Аллі Павлівні заступнику начальника відділу бухгалтерського обліку, звітності та господарського забезпечення Черкаського окружного адміністративного суду;
ПОПОВІЙ Світлані Григорівні помічнику судді апеляційного суду Чернівецької області;
РОКЕЦЬКІЙ Христині Тарасівні головному спеціалісту (із забезпечення зв’язків з засобами масової інформації) апеляційного суду Чернівецької області;
СТОЛЯР Альоні Георгіївні головному спеціалісту відділу управління персоналом апеляційного суду Чернівецької області;
СТОЛЯР Світлані Сергіївні секретарю судового засідання апеляційного суду Чернівецької області;
СТОРОЖУК Уляні Євгенівні заступнику керівника апарату апеляційного суду Чернівецької області;
СУХАР Христині Олександрівні помічнику судді апеляційного суду Чернівецької області;
ТИМЧУК Анні Леонідівні секретарю судового засідання апеляційного суду Чернівецької області;
ЦЕПЛІЙ Оксані Віталіївні начальнику відділу управління персоналом апеляційного суду Чернівецької області;
ШКРЕТІ Анастасії Михайлівні головному спеціалісту (із режимно-секретної роботи) апеляційного суду Чернівецької області.

                                                  Голова Ради суддів України

                       

В.М. Сімоненко

Дивитися Завантажити

02.03.2018

Рішення РСУ від 02.03.2018 № 15 "Щодо заохочення суддів у відставці почесним званням "Заслужений юрист України"

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

02 березня 2018 року м. Київ

РІШЕННЯ № 15

Заслухавши та обговоривши інформацію члена Ради суддів України О. Журавської щодо заохочення суддів у відставці, відповідно до частини дев’ятої статті 56 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", статей 7, 10 Закону України "Про державні нагороди України", пункту 10 Положення про почесні звання України, затвердженого Указом Президента України від 29.06.2001 № 476/2001, Рада суддів України в и р і ш и л а:

за значний внесок у розбудову правової держави, особистий вклад у забезпечення захисту прав і свобод громадян, багаторічну бездоганну роботу в судовій системі держави, високий професіоналізм підтримати подання щодо присвоєння

почесного звання "Заслужений юрист України":

ВЕДМЕДЬ Ніні Іванівні судді апеляційного суду Сумської області у відставці;
ВЕРХОВЕЦЬ Тетяні Михайлівні судді Апеляційного суду міста Києва у відставці;
ІЛЬЧЕНКО Олені Юхимівні судді апеляційного суду Сумської області у відставці;
КАМЗАЛОВУ Володимиру Васильовичу судді апеляційного суду Вінницької області у відставці;
КІСЕЛЬОВУ Григорію Степановичу судді апеляційного суду Харківської області у відставці;
КОВАЛЕНКУ Олександру Олексійовичу судді господарського суду Дніпропетровської області у відставці;
КОСТЕНКО Ользі Федорівні судді Бахмацького районного суду Чернігівської області у відставці;
НІКОЛАЙЧУКУ Миколі Євгеновичу судді Хмельницького окружного адміністративного суду у відставці;
СЛОБОДЯНУ Костянтину Борисовичу судді апеляційного суду Вінницької області у відставці;
СОРОЦІ Лідії Андріївні судді апеляційного суду Вінницької області у відставці;
ТУРКІНІЙ Леоніллі Петрівні судді Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у відставці;
ФОМІНОВУ Миколі Митрофановичу судді апеляційного суду Сумської області у відставці;
ШИМАНСЬКОМУ Василю Йосиповичу судді Апеляційного суду міста Києва у відставці;
ЯЩЕНКУ Владиславу Андрійовичу судді апеляційного суду Сумської області у відставці.
                            Голова Ради суддів України                                       В.М. Сімоненко
Дивитися Завантажити

02.03.2018

Рішення РСУ від 02.03.2018 № 14 "Щодо доступу суддів до ЄДРСР"

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

02 березня 2018 року м. Київ

Р І Ш Е Н Н Я № 14 

Заслухавши та обговоривши інформацію члена Ради суддів України Моніча Б.С. про роз’яснення щодо можливості використання суддями Єдиного державного реєстру судових рішень у режимі повного доступу при здійсненні зазначених повноважень та способів використання отриманої інформації, Рада суддів України встановила:

Відповідно до частини другої статті 3 , частини п’ятої статті 4 Закону України «Про доступ до судових рішень» судді мають право на доступ до усіх інформаційних ресурсів Єдиного державного реєстру судових рішень (далі – Реєстр).

Порядок ведення Реєстру затверджується Вищою радою правосуддя (частина четверта статті 3 Закону України «Про доступ до судових рішень»). Вищою радою правосуддя такий порядок не затверджено.

Водночас, відповідно до пунктів 24, 27 Порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2006 року № 740, суддям надається дозвіл на повний доступ до судових рішень. Вони зобов’язані не допускати розголошення у будь-який спосіб інформації, що стала їм відома у зв'язку з користуванням Реєстром у режимі повного доступу.

Законодавством не визначено, при виконанні яких саме повноважень (прав та обов’язків) суддя має право користуватись повним доступом до Реєстру та чи має право суддя при цьому запитувати інформацію щодо себе, членів своєї сім’ї та інших осіб.

Зазначена нечіткість правового регулювання викликає необхідність визначити, чи обмежені судді при використанні повного доступу до Реєстру виключно обставинами, пов'язаними зі здійсненням правосуддя.

Аналіз норм чинного законодавства дає підстави вважати, що єдиним обмеженням у використанні Реєстру є пряма заборона розголошувати відомості, визначені статтею 7 Закону України «Про доступ до судових рішень».

Наведене узгоджується з тим, що судді мають інші права та обов’язки, під час реалізації яких може виникати необхідність у використанні Реєстру у режимі повного доступу.

Зокрема, така можливість потрібна судді при виконанні обов’язків щодо заповнення та подання декларації доброчесності судді, декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; обов’язків по зверненню з повідомленням про втручання в його діяльність щодо здійснення правосуддя.

У таких випадках може виникати потреба запитувати повну інформацію з Реєстру щодо себе, членів своєї сім’ї та інших осіб.

Потреба у використанні повного доступу до Реєстру виникає також для здійснення суддями аналізу та узагальнення судової практики, під час роботи з підвищення кваліфікації, у зв’язку з їх участю в роботі органів суддівського самоврядування.

Враховуючи вищевикладене, Рада суддів України в и р і ш и л а :

Визнати, що судді мають право на доступ до усіх інформаційних ресурсів Реєстру, що означає, що вони мають змогу ознайомлюватися із судовими рішеннями у повному обсязі (без заміни певних відомостей літерними або цифровими позначеннями), та з рішеннями, що ще не набрали законної сили, а також використовувати їх з зазначеною метою у будь-який спосіб, не допускаючи розголошення відомостей, визначених статтею 7 Закону України «Про доступ до судових рішень».


Голова Ради суддів України                                     В. Сімоненко

Дивитися Завантажити

02.03.2018

Рішення РСУ від 02.03.2018 № 13 "Щодо внесення змін до Рішення № 83 від 14.12.2017 щодо затвердження зразка мантії судді ВС"

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

02 березня 2018 року м. Київ

Р І Ш Е Н Н Я № 13

Заслухавши та обговоривши інформацію члена Ради суддів України Журавської О.В. щодо внесення змін до рішення Ради суддів України від 14.12.2017 № 83, відповідно до частини другої статті 16, статті 133 Закону України № 1402-VIII від 02.06.2016 «Про судоустрій і статус суддів», Положення про Раду суддів України, затвердженого X позачерговим з’їздом суддів України 16.09.2010 (у редакції, затвердженій рішенням ХІV позачергового з’їзду суддів України 14.03.2017), Рада суддів України 

в и р і ш и л а:

  • Внести зміни до опису та ескізу мантії судді Верховного Суду, зразок якої затверджено рішенням Ради суддів України від 14 грудня 2017 року № 83, виклавши додатки 1 і 2 у редакції, що додається.


Голова Ради суддів України                                                   В.М. Сімоненко

Додаток 1

до рішення Ради суддів України від 02 березня 2018 року № 13

Опис мантії судді Верховного Суду

Мантія судді Верховного суду виготовляється з тонкої костюмної тканини середньої щільності темно - синього кольору;

Мантія трапецієвидного силуету з великою надбавкою в об’ємі, від плечових швів полочок і спинки м’які защіпки, котрі розширюються до низу. Виріб без підкладки, з обшиванням і підбортами.

Центральна бортова застібка на роз’ємну блискавку довжиною 75 см, з подвійними притачними планками завдовжки 2,0 см. Зверху над блискавкою застібка на 1 кнопку для фіксації верхніх кутів бортів. Мантія без коміра, горловина оброблена внутрішнім обшиванням, яке доходить до рівня грудей. На обшиванні спинки додатковий шар з підкладкової тканини для кращого ковзання при надяганні. Від плечових швів полички і спинки бант складу ближче до центру і глибока однобічна складу направлена у бік бічного шва. Ребро однобічною склади вільно лежить над рукавом і виступає на 1.0 см за шов сточування рукава. Склади закріплені на внутрішній обтачці, яка формує плечовий пояс. В глибині першої склади полички вертикальний шов, до якого прикріплений внутрішній край підборту для фіксації борту. У глибині першої складки полички - вертикальний шов, до якого прикріплено внутрішній край підборта для фіксації борта. У бокових швах оброблені розрізи для доступу в кишені (в окремих випадках замість розрізів обробляються кишені). Рукава втачені, одношовні довгі великого об'єму, який досягається за рахунок розширення до низу, окат рукава на природному місці. Чітка форма силуету мантії досягається за рахунок плечових накладок Низ виробу і рукавів оброблений швом з подвійним підгибом із строчкою 3,0 см. Довжина мантії така, при якій відстань від підлоги до нижнього краю мантії складає 15 см. Витрати на пошив однієї мантії судді Верховного Суду складають:

-тканина костюмна - 5,7 пог. м. (ширина тканини 150 см.);

-тканина підкладкова - 0,4 пог. м. (ширина тканини 140 см.);

У комплекті з мантією додається 5 од. жабо. Жабо для мантії судді Верховного Суду виготовляється з тонкої тканини штучного шовку білого кольору. Жабо виконано з двох шарів основної тканини у вигляді труби розширеної донизу. Внутрішній шар жабо коротше верхнього на 0,5 см. Шов сточування основної частини жабо розташований по середині виворітного боку. Нижній край жабо оброблений вузьким швом впідгибку з закритим краєм. Довжина жабо до планки 35,0 см. Верхні краї жабо зафіксовані притачною планкою шириною 9.0 см, висота в готовому вигляді 2,0 см. Жабо пристібається 3-ма кнопками до мантії по внутрішньому краю центральної частини горловини переду.

Витрати на пошив 1 одиниці жабо до комплекту мантії судді Верховного Суду складають:

-шовк штучний - 0,2 пог. м. (ширина тканини 140,0 см.)

Додаток 2

до рішення Ради суддів України від 02 березня 2018 року № 13

Ескіз мантії судді Верховного Суду


Дивитися Завантажити

02.03.2018

Рішення РСУ від 02.03.2018 № 12 "Щодо схвалення посібника на допомогу судді з питань конфлікту інтересів"

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

02 березня 2018 року м. Київ

Р І Ш Е Н Н Я № 12

Комітетом етики, врегулювання конфлікту інтересів та професійного розвитку суддів за підтримки Канадського Проекту підтримки судової реформи проведено низку консультативних зустрічей з суддями на тему: «Особливості запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності суддів», зокрема:

-обговорення повноважень Ради суддів України в контексті вимог антикорупційного законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів;

-проблемні питання врегулювання конфлікту інтересів, який врегульовується у порядку, визначеному процесуальним Законом;

-особливості запобігання конфлікту інтересів в діяльності суддів, який не може бути вирішений в процесуальний спосіб;

-відповідальність судді за порушення правил запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.

Такі консультативні зустрічі проведено для суддів Хмельницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Запорізької області, Одеської та Чернівецької областей.

За результатами обговорень та з метою роз’яснення актуальних питань запобігання та врегулювання конфлікту інтересів та формування єдиного підходу до розуміння і дотримання правил врегулювання конфлікту інтересів у діяльності суддів, Комітетом етики, врегулювання конфлікту інтересів та професійного розвитку суддів за підтримки Канадського Проекту підтримки судової реформи підготовлено посібник на допомогу судді: «Особливості конфлікту інтересів у діяльності судді та рекомендації щодо його запобігання і врегулювання у типових ситуаціях».

Розроблений документ носить рекомендаційний характер і відтворює позицію Ради суддів України – єдиного органу, уповноваженого на здійснення контролю за додержанням вимог законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів у діяльності суддів.

В основу цього посібника покладено норми чинних редакцій Законів України «Про запобігання корупції», «Про судоустрій і статус суддів», процесуального законодавства, рішень Ради суддів України, якими надано роз’яснення окремих аспектів врегулювання конфлікту інтересів, а також практику Ради суддів України із аналізу звернень суддів за роз’ясненнями щодо дій у випадку конфлікту інтересів 2015-2017 років.

Заслухавши та обговоривши інформацію голови Комітетуетики, врегулювання конфлікту інтересів та професійного розвитку суддів Т. Чумаченко щодо посібника на допомогу судді: «Особливості конфлікту інтересів у діяльності судді та рекомендації щодо його запобігання і врегулювання у типових ситуаціях», відповідно до статті 133 «Про судоустрій і статус суддів», статей 1, 28, 35 Закону України «Про запобігання корупції», Методичних рекомендацій з питань запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, затверджених рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції 14.07.2016 № 2, Порядку здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо конфлікту інтересів в діяльності суддів та інших представників судової системи та його врегулювання, затвердженого рішенням Ради суддів України від 04.02.2016 № 2, Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з’їздом суддів України 16.09.2010 (із подальшими змінами), Рада суддів України в и р і ш и л а:

Схвалити посібник на допомогу судді: «Особливості конфлікту інтересів у діяльності судді та рекомендації щодо його запобігання і врегулювання у типових ситуаціях», що додається.


Голова Ради суддів України                               В. Сімоненко 

Дивитися Завантажити

20.02.2018

Рішення РСУ №11 від 20.02.2018 "Про звернення Ради суддів України до Міністерства внутрішніх справ України та ДСА України"

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

20 лютого 2018 року м. Київ

Р І Ш Е Н Н Я № 11

Заслухавши та обговоривши інформацію голови Комітету Ради суддів України з питань забезпечення гарантій незалежності суддів, правового захисту суддів, соціального захисту суддів та їх сімей щодо неприпустимості впливу на суд та забезпечення охорони судів, відповідно до частини восьмої статті 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Положення про Раду суддів України, затвердженого рішенням Х позачергового з'їзду суддів України 16 вересня 2010 року (з подальшими змінами), Рада суддів України в и р і ш и л а:

схвалити звернення Ради суддів України до Міністерства внутрішніх справ України та Державної судової адміністрації України, що додається.


Голова Ради суддів України                                         В. Сімоненко



Додаток

до рішення Ради суддів України 

від 20 лютого 2018 року № 11

Звернення Ради суддів України

Рада суддів України вважає неприпустимим тиск на судову гілку влади, в тому числі через висловлювання посадових осіб у соціальних мережах.

Такі висловлювання є недопустимими, оскільки є прямим свідченням зневаги до визначеного статтею 6 Конституції України поділу державної влади на законодавчу, виконавчу та судову, формує у суспільства зневіру у правосуддя, яке в Україні здійснюють виключно суди.

Разом з тим, Рада суддів України поділяє стурбованість Міністра внутрішніх справ України та всіх небайдужих до долі поліцейських, які ризикують своїм життям заради безпеки наших громадян та тим, що до цього часу так і не створена Служба судової охорони.

В умовах сьогодення, виконуючи свої професійні обов’язки, як працівники Національної поліції України, Національної гвардії України так і судді, перебувають під шаленим зовнішнім тиском, який в деяких випадках, супроводжується не лише образами, фізичним впливом, а й вибухами гранат та пострілами.

При цьому, твердження в офіційній позиції Міністерства внутрішніх справ України, що саме судовим рішенням схвалено збройний напад на поліцейського під час подій, які сталися 15.02.2018 під Солом’янським районним судом міста Києва, фактично є маніпуляцією суспільною думкою.

Взаємодія судових установ, Національної поліції України та Національної гвардії України має визначальне значення для безпеки відвідувачів судів, учасників судових процедур, суддів, працівників апаратів судів, працівників Національної поліції України та Національної гвардії України.

Рада суддів України наголошує, що зволікання з утворенням Служби судової охорон є однією з причин незаконних дій осіб у судових установах і навколо них та сприяє виникненню конфліктних ситуацій, від яких страждають громадяни – відвідувачі суду, працівники судів та правоохоронці.

Рада суддів України звертається:

-до Міністерства внутрішніх справ України з вимогою забезпечення дотримання громадського порядку у судових установах;

-до Державної судової адміністрації України щодо виконання рішення Ради суддів України від 07 грудня 2017 року № 78 про негайне створення Служби судової охорони.

Дивитися Завантажити

07.02.2018

Рішення РСУ № 10 від 7.02.2018 "Про питання визнання кількісної чисельності кворуму зборів суддів"

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

07 лютого 2018 року м. Київ

Р І Ш Е Н Н Я № 10

За нормами частини четвертої статті 128 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» збори суддів є повноважними, якщо в цих зборах беруть участь не менше двох третин кількості суддів відповідного суду.

Вказаною нормою закону встановлюється найменша можлива кількість учасників зборів суддів, яка необхідна для визнання даних зборів дієздатними ухвалювати рішення з питань порядку денного.

Втім, до Ради суддів України надходять звернення судів щодо порядку визначення кворуму у тому випадку, коли дві третини кількості суддів відповідного суду становлять не ціле, а дробове число. Суть таких звернень полягає у питанні яким чином слід округлювати число присутніх на зборах суддів для визначення наявності кворуму, у бік збільшення чи зменшення. Наприклад, відповідно до звернення Голосіївського районного суду міста Києва від 29.09.2017 № 01.08/940/2017 кількість суддів у суді становить 23 особи, а дві третини від цієї кількості – 15,33, а згідно звернення Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська від 23.10.2017 № 01-04/684/2017 кількість суддів у суді становить 13 осіб, а дві третини від цієї кількості – 8,67.

В означеній ситуації норма закону визначає імперативне правило стосовно того, що легітимність кворуму на зборах суддів може бути досягнута лише за виконання умови перевищення кількості присутніх на зборах суддів відповідного суду над математичним числом двох третин загальної кількості фактично працюючих у суді суддів. Підрахунок голосів присутніх на зборах суддів можливий лише за цілими натуральними числами, тобто числами, які виникають природнім чином при лічбі, є відмінними від нуля та не мають дробових значень після коми.

Таким чином, повноважність зборів суддів має місце лише у тому разі, якщо на цих зборах присутня кількість суддів, що перевищує дві третини фактично працюючих суддів, з максимальною кількістю присутніх, що дорівнює чисельності фактично працюючих суддів. Округлення числа, яке утворюється при підрахунку двох третин кількості суддів відповідного суду, можливе в цій ситуації лише у бік збільшення, оскільки у протилежному випадку (округлення в бік зменшення до найближчого натурального числа) призведе до порушення вимог частини четвертої статті 128 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», яка вимагає присутності на зборах суддів не менше двох третин суддів відповідного суду.

На прикладі Голосіївського районного суду міста Києва (звернення від 29.09.2017 № 01.08/940/2017), в якому кількість суддів у суді становила 23 особи, а дві третини від цієї кількості 15,33 – кворум на зборах суддів досягатиметься у разі присутності на зборах суддів від 16-ти до 23-х суддів, а на прикладі Бабушкінського районного суду міста Дніпропетровська (звернення від 23.10.2017 № 01-04/684/2017) в якому кількість суддів становить 13 осіб, а дві третини від цієї кількості 8,67, збори суддів будуть повноважними для ухвалення рішень з питань порядку денного у разі присутності мінімум 9 суддів.

Заслухавши та обговоривши інформацію члена Ради суддів України Мєзєнцева Є.І. з питання визнання кількісної чисельності кворуму зборів суддів, відповідно до статті 133 Закону України № 1402-VIII від 02.06.2016 року «Про судоустрій і статус суддів», Положення про Раду суддів України, затвердженого X позачерговим з’їздом суддів України 16.09.2010 року (у редакції, затвердженій рішенням ХІV позачергового з’їзду суддів України 14.03.2017 року), Рада суддів України в и р і ш и л а:

1. Роз’яснити, що збори суддів будуть повноважними за умови присутності на вказаних зборах кількості суддів, яка дорівнює або перевищує математичну величину двох третин складу суду і є цілим натуральним числом.

2. Звернути увагу суддів, що в розумінні частини 2 статті 19 Конституції України та частини 4 статті 128 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» присутність на зборах суддів кількості суддів, яка є меншою ніж дві третини кількості суддів відповідного суду – позбавляє такий орган суддівського самоврядування ознаки повноважності, наразі рішення з питань порядку денного, прийняті зборами суддів за наявності менш ніж двох третин кількості суддів відповідного суду, не створюють відповідних правових наслідків.

Головуючий на засіданні-
голова Комітету Ради суддів України з питань адміністрування
та організаційного забезпечення діяльності суду
                                                                 

Є.І. Мєзєнцев

Дивитися Завантажити