Рада Суддів
України

uaUA enEN

13.08.2018, 14:20

Рішення РСУ № 45 від 13 серпня 2018 "Щодо заходів для забезпечення дотримання принципу рівності перед судом і законом»"

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

13 серпня 2018 року м. Київ

РІШЕННЯ № 45

«Щодо вжиття невідкладних заходів для забезпечення дотримання учасниками судових процесів

конституційного принципу рівності перед судом і законом»

Київським районним судом м. Полтави 10 серпня 2018 року постановлено ухвалу про закриття кримінального провадження № 1-кп/552/6/17 по обвинуваченню К. у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2, ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 146, ч. 2, ч. 3 ст. 27, ч. 2 ст. 127, ч. 2, ч. 3 ст. 27, ч. 1 ст. 129 КК України, Б. та С. у вчиненні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 146, ч. 2 ст. 127, ч. 1 ст. 129 КК України, в зв’язку з відмовою сторони обвинувачення від підтримання обвинувачення у справі.

Після ухвалення вказаного судового рішення в засобах масової інформації від імені Генеральної прокуратури України стала поширюватись інформація щодо необхідності притягнення головуючого судді у вказаному провадженні до кримінальної відповідальності за ст. 375 Кримінального кодексу України за постановлення завідомо неправосудного рішення.

На адресу Ради суддів України надійшли численні звернення суддів та адвокатів щодо наявності ознак посягання на незалежність судової гілки влади та супутніх елементів впливу подібними публічними коментарями судового рішення з боку посадових осіб органів прокуратури.

Статтею 126 Конституції України визначено, що незалежність і недоторканність судді гарантуються Конституцією і законами України. Вплив на суддю у будь-який спосіб забороняється.

Законом України «Про судоустрій і статус суддів» визначено умови виконання професійних обов’язків суддів та правові засоби, за допомогою яких забезпечується реалізація конституційних гарантій самостійності судів та незалежності суддів. Зокрема, статтею 6 Закону встановлено заборону втручання у здійснення правосуддя, вплив на суд або суддів у будь-який спосіб, неповагу до суду чи суддів, збирання, зберігання, використання і поширення інформації в будь-якій формі з метою завдання шкоди авторитету суддів чи впливу на безсторонність суду.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про прокуратуру» діяльність прокуратури ґрунтується на засадах, зокрема, поваги до незалежності суддів, що передбачає заборону публічного висловлювання сумнівів щодо правосудності судових рішень поза межами процедури їх оскарження у порядку, передбаченому процесуальним законом.

Така ж вимога до діяльності прокурорів міститься у статтею 17 Кодексу професійної етики та поведінки прокурорів.

Зважаючи на вимоги Конституції України та інших вищезгаданих нормативних актів, органам законодавчої та виконавчої влади, правоохоронним органам, органам прокуратури та їх посадовим особам слід утримуватись від неналежної, необ’єктивної публічної критики окремих суддів та їхніх рішень, судової влади загалом, а свою незгоду з ухваленими судовими рішеннями висловлювати виключно в межах процедури їх скарження у порядку, передбаченому процесуальним законом.

Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Ткачука О.С., відповідно до статті 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Положення про Раду суддів України, затвердженого рішенням Х позачергового з'їзду суддів України 16 вересня 2010 року (зі змінами),

Рада суддів України в и р і ш и л а:

1. Наголосити на неприпустимості дій, що містять ознаки втручання в діяльність судових органів та публічних висловлювань посадових осіб органів державної влади, управління та правоохоронних органів щодо необхідності притягнення суддів до кримінальної відповідальності за ухвалення рішення до надання правової оцінки судовому рішенню апеляційною (касаційною) інстанціями, а діям судді - Вищою радою правосуддя.

Незгода з судовим рішенням є підставою для оскарження такого рішення в процесуальному порядку до апеляційної або касаційної інстанції.

2. Звернути увагу суддів на необхідності неухильного дотримання Кодексу суддівської етики та вимог процесуальних законів та норм матеріального права, рішень ЄСПЛ під час здійснення правосуддя.

Судова діяльність та поведінка судді має бути взірцем чесного, добросовісного, толерантного, кваліфікованого і справедливого служіння народу України.

3. Прес-службам місцевих та апеляційних судів своєчасно та детально висвітлювати перебіг судових засідань у резонансних справах та справах, які мають особливе значення для підвищення рівня правової освіти.

4. Прес-службі Апеляційного суду Полтавської області рекомендувати забезпечити он-лайн трансляцію судового процесу за апеляцією на ухвалу Київського районного суду міста Полтави від 10 серпня 2018 року у кримінальному провадженні №1-кп/552/6/17.

5. Запропонувати місцевим та центральним ЗМІ взяти участь у висвітленні відповідного судового процесу.

6. Звернутися до зборів суддів усіх судів України із пропозицією у межах наданих законом повноважень провести вивчення і обговорення питання про дотримання учасниками кримінальних процесів вимог статті 129 Конституції України щодо рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом; підтримання публічного обвинувачення в суді прокурором.

Відповідні узагальнення і висновки з цього приводу направити Раді суддів України до 14 вересня 2018 року.

7. За наслідками такого вивчення запропонувати Раді прокурорів України, Національній асоціації адвокатів України, асоціаціям, спілкам та іншим представницьким органам адвокатської спільноти, Уповноваженому у справах Європейського суду з прав людини провести 21 вересня 2018 року спільне з Радою суддів України засідання для обговорення питань забезпечення прокурорами і адвокатами дотримання основоположних засад судочинства та етичних норм органами, що беруть участь у здійсненні правосуддя та судових процесах.


Голова Ради суддів України                     О.С. Ткачук