Рада Суддів
України

uaUA enEN

25.06.2020, 11:48

Богдан Моніч: "Огульна критика судової гілки влади неминуче відобразиться на довірі до інституту державної влади" Богдан Моніч:

Вища рада правосуддя представила на обговорення Щорічну доповідь Вищої ради правосуддя "Про стан забезпечення незалежності суддів в Україні за 2019 рік". Її професійне обговорення відбулося за участі членів Ради суддів України, членів та представників секретаріату Вищої ради правосуддя, судді Конституційного Суду України, Верховного Суду, першої та апеляційної інстанцій міста Києва, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Національної школи суддів України, Державної судової адміністрації України та Служби судової охорони, представників Верховної Ради України, Міністерства юстиції України, правоохоронних органів, громадянського суспільства та міжнародних організацій, представників й експертів Ради Європи.

З вітальними словами до учасників фахового обговорення звернулися Голова Департаменту правосуддя та правового співробітництва Ради Європи Ханнеґ Юнкер, заступниця Голови Офісу Ради Європи в Україні Олена Литвиненко, Голова Верховного Суду Валентина Данішевська та Голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко.

На обговорення було винесено питання:

– стан забезпечення незалежності суддів в Україні за 2019 рік та заходи, вжиті Вищою радою правосуддя у цьому напрямі;

– відповідність Щорічної доповіді про стан забезпечення незалежності суддів в Україні за 2019 рік стандартам та рекомендаціям Ради Європи;

– питання, пов’язані зі станом та вимогами виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини у групі справ Олександра Волкова;

– подальші кроки для посилення захисту незалежності суддів в Україні та сформулювали відповідні рекомендації.

Загалом Доповідь являє собою об'ємний документ, у якому детально проаналізована ситуація із незалежністю суддів і судової влади та як це впливає на здійснення правосуддя.

Про це під час обговорення наголосив Голова Ради суддів України Богдан Моніч. Доповідач зазначив, що він цілком погоджується з двома головними висновками щодо доповіді: по перше – вона є надзвичайно об'єктивною, по друге – вона відповідає стандартам Ради Європи.

Богдан Моніч також наголосив, що всі проблемні питання, які окреслені у доповіді станом на другу половину 2020 року залишаються не вирішеними: "Разом з тим, хочу висловити стриманий оптимізм, що у нас таки розпочнеться конструктивний і професійний діалог між усіма гілками влади і, що нарешті, всі зрозуміють - потрібно вирішувати проблеми судової гілки влади, які є ключовими, а це – кадри, фінансування і так далі. Бо тільки тоді буде підвищуватися, у тому числі, і довіра до суду".

Голова Ради суддів України підкреслив, що має бути спільна відповідальність усіх гілок влади, які повинні розуміти, що огульна критика судової гілки влади неминуче відобразиться на довірі людей до всього інституту державної влади як такого. У цьому зв'язку Голова Ради висловив сподівання, що спільними зусиллями усіх гілок влади буде знайдено шляхи для подолання тих проблем, які окреслені у нинішній Щорічній доповіді "Про стан забезпечення незалежності суддів в Україні за 2019 рік".

На завершення обговорення Богдан Моніч подякував Вищій раді правосуддя, міжнародним партнерам та експертам за підготовку такого важливого для судової влади документу.

Зазначимо, відповідно до пункту 7 частини першої статті 73 Закону України "Про Вищу раду правосуддя" з метою забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя ВРП готує у співпраці з органами суддівського самоврядування, іншими органами та установами системи правосуддя, громадськими об’єднаннями і оприлюднює щорічну доповідь про стан незалежності суддів в України.

Цьогорічне обговорення відбулося в режимі відеоконференції (Страсбург – Київ) за сприяння Проекту Ради Європи "Подальша підтримка виконання Україною рішень у контексті статті 6 Європейської конвенції з прав людини".

Пресслужба РСУ