Рада Суддів
України

uaUA enEN

17.06.2020, 12:16

Дмитро Мовчан:"Судова гілка влади перманентно перебуває у боротьбі за свою незалежність" Дмитро Мовчан:

Дмитро Мовчан, член Ради суддів України, суддя Ленінського районного суду міста Дніпропетровська, уповноважений РСУ з питань розвитку суддівського самоврядування у Дніпропетровській області, кандидат юридичних наук, був гостем програми "Грані" на 34 телеканалі.

Передача була присвячена питанням недофінансування судової гілки влади та кадрового голоду. Зокрема, йшлося про незалежність судової влади від законодавчої і виконавчої, про нові законодавчі ініціативи щодо судової реформи, про забезпечення діяльності судів, про роботу судів та суддів в умовах карантину.

Відповідаючи на запитання ведучої щодо стану фінансування судової гілки влади, Дмитро Мовчан зазначив, що судова гілка влади перманентно перебуває в боротьбі за свою незалежність і справа в тому, що виконавча та законодавча гілки влади начебто розуміють потреби судової, але вже не перший рік відзначається зменшення обсягів фінансування.

"Слід зазначити, що обсяг недофінансування у 2020 році є найвищим і ми вже давно такого не пам’ятаємо. Судовий корпус сприймає це як наступ на незалежність. Ми всі розуміємо, що за допомогою фінансового інструментарію можна нівелювати будь-яку судову систему, будь-якої країни. Суди не мають власного бюджету, вони оперують тими цифрами, які їм представляють з державного бюджету України для виконання своїх функцій. І питання тут не тільки в заробітних платах суддям і працівникам апарату, питання, перш за все, в матеріально-технічному забезпеченні самого процесу правосуддя. Для того, щоб суддя розглянув справу йому необхідно, принаймні, повідомити всіх учасників процесу про те, що відбувається публічний процес за їх участю. Зараз недофінансування сягнуло того рівня, що сьогодні ми не можемо це зробити коштом держави. Фактично, можна констатувати порушення конституційного права доступу громадян до суду. Тому фактично говорити про незалежність в таких умовах дуже важко. Ми постійно звертаємось, ми говоримо про ці проблеми. Ми не вимагаємо якихось привілеїв, ми вимагаємо те, що необхідно за законом для нормального забезпечення процесу відправлення правосуддя",- сказав член Ради суддів України.

Щодо кадрового забезпечення судів, що упродовж останніх років суттєво погіршилось і у судах в середньому не вистачає 40% суддів, Дмитро Мовчан підкреслив, що найгірша ситуація в судах першої та апеляційної інстанцій. З 2014 року жодного нового судді не було призначено і в останні місяці ситуація з кадровим забезпеченням судів має тенденцію до ще більш суттєвого погіршення. Є певні кроки з боку Вищої ради правосуддя щодо внесення поданнь Президенту про призначення суддів, але поки кадрових рішень немає.

"Як це питання вирішити? Тут має бути тільки законодавча ініціатива. Верховна рада України має зібратись і забезпечити певний механізм. Станом на сьогодні Вища кваліфікаційна комісія суддів України, яка за законом повинна здійснювати добір кадрів, перевірку і всі кадрові процедури щодо призначення суддів, її не існує. Вона не призначена. Ми в такому вакуумі вже майже рік знаходимось. І поки що ситуація не виглядає такою, яка має вирішитись найближчим часом. Тому тут має бути політична воля і воля законодавця. Щоб швидко, оперативно і у вільний спосіб задати вектор руху по цьому напрямку. Для того щоб провести чесні і прозорі конкурси та призначити на вакантні посади в апеляцію суддів, щоб заповнити першу інстанцію шляхом добору суддів з резерву який існує", - підсумував Дмитро Мовчан.

Які ще питання обговорювалися під час ефіру дивіться тут.

Нагадаємо, за результатами засідання 5 червня 2020 року Рада суддів України звернулась до Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України, Верховної Ради України, Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, народних депутатів України з вимогою негайно розглянути питання щодо збільшення видатків Державній судовій адміністрації України на забезпечення здійснення правосуддя судами першої та апеляційної інстанцій у необхідному обсязі.

Пресслужба РСУ