04.10.2018, 11:59
З 12 по 24 вересня 2018 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів на замовлення клієнта всеукраїнське опитування громадської думки. Методом особистого інтерв'ю, як заявлено виконавцем замовлення, було опитано 2011 респондентів.
КМІС — це приватна українська компанія, що співпрацює з Національним університетом "Києво-Могилянська академія". КМІС був заснований у 1990 році, з 1992 року перетворений у приватне підприємство (https://www.kiis.com.ua/?lang=ukr&cat=background).
Провівши дослідження, вказане приватне підприємство виявило, що 73,3% респондентів (1474 людини із 2011 опитаних), принаймі, чули про те, що в Україні протягом останніх років реалізовується судова реформа, а 26,7% (537 людей) вказали, що вони взагалі не чули про це.
Водночас, з цих 1474 людей лише 3,9 % (57 людей) стверджували, що вони знають досить добре про основні положення реформи.
Ще 22,7% (335 осіб) зазначили, що вони знають тільки про деякі положення реформи, а 688 людей (або - 46,7%) відповіли, що вони лише чули про реформу, але не знають про її положення.
На запитання, сформульоване приватним підприємством, "Чи потребувала судова система реформування після Революції Гідності в 2013-14 році?" 59,5% респондентів не вказали про потребу в реформуванні судів, або ж не визначилися з відповіддю чи відмовилися відповідати на запитання.
Таким чином, на підставі опитування і відповіді у тому числі лише 57 людей, які заявили, що добре проінформовані про судову реформу (очевидно, і про судову діяльність), КМІС зробив висновок, що судам України скоріше або повністю довіряють лише 12,3% жителів України, а 44% (884 особи) припустили, що судова реформа була зовсім неуспішною, а 21,2% (426 людей) не визначилися як відповісти на це питання або відмовилися відповідати на нього.
Сумнівність висновків про рівень довіри багатомільйонної країни судовій владі, як й інших результатів дослідження приватного підприємства, що базується на знаннях лише 57 людей, які обізнані про судову в Україні, видається цілком зрозумілою.
Уникаючи потрібної у такому випадку деталізації, окремі засоби масової інформації розповсюдили висновки КМІС як об’єктивний рівень стану правосуддя в Україні, а також як показник результатів судової реформи.
Рада суддів України категорично спростовує достовірність таких і подібних висновків та закликає фахівців у галузі соціології уникати спокуси, з тих чи інших причин, принизити рівень довірити до судів в Україні, викривити дійсність про стан справ у суспільстві, базуючись на результатах досліджень, які не витримують жодної критики.
Правосуддя є однією з основних підвалин нашої держави і оновлений, в результаті проведеної судової реформи, суддівський корпус готовий з честю виконати свою високу місію захисту прав і свобод людини, забезпечити поступальний розвиток держави на шляху побудови соціальної і правової держави.
Так само покликання журналістів в очах суспільства сприймається, поки що, як об’єктивне інформування про ті реальні процеси, які відбуваються у нашому житті.
Рада суддів України, впевнена, що тепер і надалі представники засобів масової інформації будуть здатні розрізнити правду від маніпуляцій.
Голова Ради суддів України Олег Ткачук