Council of judges
of Ukraine

enEN uaUA

19.08.2024, 08:02

47 справ щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня 47 справ щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Київщина

Погрози вбивством за усмішку. Іван Євдошенко — командир інженерно-технічного взводу 21-ої окремої мотострілецької бригади ЗС РФ. Слідство встановило, що у березні 2022 року у Богданівці, що на Київщині, він з іншими солдатами РФ увірвалися у підвал будинку, де ховалися люди. Всім присутнім чоловікам наказали піднятися на вулицю, вишикуватись та віддати мобільні телефони для перевірки. У відповідь на усмішку цивільного Євдошенко наставив на нього автомат та наказав йти в поле, де його розстріляють. Від вбивства чоловіка врятував батько, який відвернув увагу озброєного росіянина. Євдошенка влітку 2022-го взяли у полон на Луганщині. З повідомлення слідчих не зрозуміло, чи досі він перебуває у полоні, але підозру йому оголосили очно. Йому інкримінують порушення законів та звичаїв війни.

Засідання призначено на 21 серпня о 17:00 у Броварському міськрайонному суді Київської області.

Допомога росіянам. Сергій Подповідний із Бучі. Слідство вважає, що під час окупації міста у 2022 році він перейшов на бік Росії, супроводжував росіян містом, водив по квартирах, проводив пропаганду. Йому інкримінують державну зраду.

Засідання призначено на 20 серпня о 14:00 у Солом’янському районному суді Києва.

Співробітник “Укроборонпрому”. Сергій Федотов народився у Росії, але має українське громадянство. Він офіцер запасу ЗСУ. На момент розслідування щодо нього був провідним спеціалістом із охорони праці, пожежної безпеки та цивільного захисту “Укроборонпрому”. За версією слідства, чоловік із власної ініціативи через Telegram надсилав інформацію про переміщення підрозділів і техніки ЗСУ колишньому однокласнику, який працює у російському Міністерстві сільського господарства. Той пересилав дані посадовцю російського Міноборони. Федотов шукав інформацію в інтернеті, сам проводив спостереження у Києві й опитував знайомих. Йому інкримінують держзраду.

Засідання призначено на 19 серпня о 13:00 у Дарницькому районному суді Києва.

Обстріл бронетанкового заводу. Михайло Антропов — український військовий. Його звинувачують у передачі в російський чат-бот інформації про розташування техніки й підрозділів ЗСУ. Нібито за його наведенням окупанти обстріляли бронетанковий завод у Києві. Чоловік провину не визнає. Його захист наполягає, що росіяни могли отримати інформацію про завод з сюжету телеканалу, який зробив репортаж про оборонне підприємство незадовго до обстрілу. Антропову інкримінують держзраду.

Засідання призначено на 20 серпня о 15:30 у Дарницькому районному суді Києва.

Листи у Генпрокуратуру. Дмитро Котов-Волков був послушником Києво-Печерської Лаври. Як каже СБУ, він виправдовував збройну агресію РФ, публічно поширював фейки про українських оборонців і називав повномасштабну агресію Росії “загостренням конфлікту”. У липні 2023 року він надіслав у Генпрокуратуру лист із власними роздумами щодо Києво-Печерської Лаври, виправдовував Росію. Його звинувачують у запереченні збройної агресії РФ.

Засідання призначено на 20 серпня о 17:30 у Печерському районному суді Києва.

Паша “Мерседес”. Митрополит Павло (Петро Лебідь) ― намісник Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври УПЦ. Був депутатом Київради від Партії регіонів, виступав проти автокефалії ПЦУ, підтримував розгін Євромайдану, говорив про неподільність України та РФ, погрожував журналістам. У 2023 році суд помістив його під домашній арешт на два місяці, а згодом випустив під заставу у понад 33 млн грн. Його обвинувачують у виправдовуванні збройної агресії РФ проти України.

Засідання призначено на 21 серпня о 14:00 у Печерському районному суді міста Києва.

Харківщина

Злив секретних даних. Михайло Флюк — мешканець Харкова, Діна Шаоцзе — громадянин Китаю, керівник громадської організації “Український центр управління освітою та науковими технологіями”. За версією слідства, вони передавали секретну інформацію Росії. Флюку інкримінують держзраду, а Шаоцзе — шпигунство.

Засідання призначено на 23 серпня об 11:15 у Дзержинському міському суді Харкова.

Лісівник. Сергій Шевченко на момент окупації Куп’янського району Харківщини був майстром лісу Борівського лісництва. Як встановило слідство, він продовжив працювати у лісництві, яке росіяни підпорядкували собі. Відповідав за взаємодію з місцевими щодо заготівлі дров. Свідки розповіли, що чоловік працевлаштувався через окупаційну адміністрацію, а його родичі працювали в “народній міліції”. Шевченку інкримінують колабораціонізм.

Засідання призначено на 21 серпня о 12:00 у Дзержинському районному суді Харкова.

Допомога росіянам. Михайло Чигринов — 38-річний мешканець Вовчанська. Слідство встановило, що він із перших днів вторгнення допомагав росіянам пально-мастильними матеріалами, житлом і продуктами. Чигринов допомагав їм орієнтуватися на місцевості та показав дороги, відомі лише тутешнім, намагався придушити опір місцевих. Він нібито “зливав” дані щодо людей, які допомагали ЗСУ. Прокуратура встановила, що він організував розграбування військової частини Нацгвардії, складів “Вовчанського м’ясокомбінату”, приміщень цукрового заводу у селищі Білий Колодязь Чугуївського району. Йому інкримінують пособництво державі-агресору.

Засідання призначено на 21 серпня о 14:10 у Київському районному суді Харкова.

Донеччина

Давня “ДНРівська справа”. Євген Акінін — уродженець Донецька, після окупації міста жив у підконтрольному Україні Мар’їнському районі Донецької області. У 2017 році чоловіка звинуватили у сприянні “ДНР”. Судовий процес триває з того часу. У 2018 році суд відмовився продовжувати Акініну запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Врахував його клопотання про м’якший запобіжний захід, а також вказав, що попри звинувачення, впродовж 2014 — 2017 років чоловік не приєднався до “ДНР”. А з його пояснень випливає, що з людьми, які мають дотичність до незаконного збройного формування, він спілкувався дистанційно і з особистісних підстав, а не з ідеологічних чи антидержавницьких. Судові засідання відбувалися дистанційно між Мар’їнським райсудом Донецької області та Апеляційним судом Донецької області, що базувався у Маріуполі. У 2023 році чоловік подав клопотання про його участь у судових засіданнях дистанційно з суду в Кам’янці Черкаської області. Йому інкримінують сприяння терористичній організації.

Засідання призначене на 23 серпня о 10:30 у Мар’їнському районному суді Донецької області.

Працівниця залізниці. Тетяна Лисянська — мешканка міста Нью-Йорк Донецької області, яка працювала на залізничній станції Краматорська. Як каже слідство, через прихильність до “ДНР” жінка передавала голосовими повідомленнями через Telegram інформацію про переміщення ЗСУ. Її взяли під варту. Лисянську звинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про переміщення ЗСУ.

Засідання призначене на 21 серпня о 13:00 у Дзержинському міському суді Донецької області.

Здача розташування ЗСУ в Дружківці. Ірина Дробина — мешканка Донецької області. Як каже слідство, з серпня 2022 року вона надсилала співрозмовнику у Telegram інформацію про розміщення ЗСУ у Дружківці. Жінка перебуває під домашнім арештом. Їй інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ.

Засідання призначене на 20 серпня о 10:00 у Дружківському міському суді Донецької області.

Дніпропетровщина

Фільтрація в Ізюмі. Тетяна Ткаченко на момент повномасштабного вторгнення працювала в Ізюмській податковій. Під час окупації, каже слідство, погодилася співпрацювати з росіянами, зокрема, підбирала кадри в окупаційні органи влади. Крім цього, брала участь у фільтрації патріотично налаштованих людей. Їй інкримінують держзраду.

Засідання призначене на 19 серпня об 11:00 у Павлоградському міськрайсуді Дніпропетровської області.

Херсонський депутат. Ілля Карамаліков — депутат Херсонської міської ради від Партії Ігоря Колихаєва “Нам тут жити”. За версією слідства, він передавав Росії дані щодо проукраїнських політиків, активістів і правоохоронців. Закликав посадовців регіону співпрацювати з окупантами, організовував розміщення військових РФ і допомагав їм ремонтувати техніку. Карамалікова взяли під варту. Його звинувачують у держзраді.

Засідання призначене на 21 серпня о 14:00 у Жовтневому районному суді Кривого Рогу.

Запоріжжя

Авто для окупантів. Денис Чернявський — мешканець Енергодару. Він має кілька судимостей, офіційно не працював. За даними слідства, у квітні 2022 року під час окупації Енергодара чоловік на місцевій СТО телефоном сказав, що передасть автомобіль BMW X5 росіянам. Чоловік перебуває під вартою, він поскаржився до моніторингової місії ООН на правоохоронців, які, з його слів, чинили на нього тиск під час затримання. Чернявському інкримінують колабораціонізм.

Засідання призначене на 21 серпня о 14:00 у Ленінському районному суді Запоріжжя.

Львівщина

Соратниця Медведчука. Інна Іваночко — очільниця Львівської облорганізації ОПЗЖ та громадського руху Медведчука “Український вибір — право народу” у регіоні. Іваночко обвинувачують в антиукраїнській діяльності та просуванні ідеї федералізації України. Прокуратура встановила, що вона організовувала конференції, семінари та вуличні акції з вимогами надати особливий економічний і культурний статус Галичині, від’єднати її і дати автономію. В інтерв’ю російським медіа жінка як “політична експертка” поширювала вигадки пропаганди про русофобію, фашизм, нацизм та бази НАТО в Україні. Її обвинувачують у держзраді.

Засідання призначене на 22 серпня об 11:00 у Галицькому районному суді Львова.

Миколаївщина

Коригування у Миколаєві. Богдан Осерський живе у Миколаєві. За версією слідства, він повідомив у Telegram-канал інформацію про розташування українських військових на території місцевих закладів. Чоловіка взяли під варту. Йому інкримінують несанкціоноване поширення інформації про переміщення ЗСУ.

Засідання призначене на 19 серпня о 10:00 у Центральному районному суді Миколаєва.

Одещина

Розвідування позицій ЗСУ. Іван Баурда — мешканець Одеси. Як каже слідство, він збирав для росіян розвіддані про бойові позиції ЗСУ в місті. На його телефоні знайшли електронні карти з “цілями” повітряних ударів ворога по українському узбережжю Чорного моря. Також, твердить слідство, він контактував зі штабом “Вагнера” і московським ОМОНом. Баурду звинувачують у держзраді.

Засідання призначене на 21 серпня о 13:00 у Київському районному суді Одеси.

Лікарська оборудка. Раїса Костенко працювала завідувачкою одеської амбулаторії № 3 Центру первинної медико-санітарної допомоги № 3. За версією слідства, у змові з Василем Маргітичем, сімейним лікарем Центру, і медсестрою Тетяною Александровою жінка організувала оборудку з направленням людей на медико-соціально-експертну комісію. Висновки такої комісії дають можливість оформити інвалідність. За даними слідства, медики підробляли документи за гроші. Обвинуваченим інкримінують перешкоджання законній діяльності ЗСУ та підробку документів.

Засідання призначене на 22 серпня о 14:00 у Київському районному суді Одеси.

Посадовець СІЗО, який зазнав катувань. Євген Усачов працював заступником начальника Херсонського СІЗО. Під час окупації, каже слідство, він із начальником “здали” СІЗО росіянам, допомагали створювати окупаційне управління Служби виконання покарань по Херсонській області. Натомість Усачов переконує, що виконував свою роботу, адже в ізоляторі утримували понад 300 людей. Перед відходом росіян з міста вони затримали Усачова і його начальника й катували у підвалі апеляційного суду. Чоловіків морили голодом, били струмом. Він є потерпілим у справі за звинуваченням російських військових у катуванні. У вказаній справі йому інкримінують держзраду.

Засідання призначене на 21 серпня о 13:30 у Малиновському районному суді Одеси.

“Одеська республіка”. Євген Доленко з Одеси — екоактивіст, займався флористикою. Навіть збирався балотуватися у нардепи, розмістив свою рекламу на громадському транспорті. За даними обвинувачення, його політичну діяльність мала фінансувати ФСБ. Він нібито планував у разі окупації очолити “Одеську республіку” і за гроші повідомляв росіянам про розміщення українських сил оборони та наслідки обстрілів. Доленку інкримінують держзраду.

Засідання призначене на 20 серпня о 15:00 у Приморському районному суді Одеси.

Повторний розгляд справи про “референдум”. Світлана Щербина — пенсіонерка з Херсонщини. Як встановило обвинувачення, у вересні 2022 року жінка увійшла до складу “дільничної виборчої комісії” у селі Новорайськ Бериславського району та проводила незаконний “референдум” про приєднання Херсонської області до Росії. Жінка обходила мешканців з бюлетенями. Суд першої інстанції застосував статтю 62 КПК про пом’якшення покарання та присудив їй 2 з половиною роки позбавлення волі. Прокуратура оскаржила цей вирок і просить суд про 8 років тюрми для Щербини. Нині справа на повторному розгляді. Жінці інкримінують колабораціонізм.

Судове засідання призначене на 21 серпня о 12:00 у Приморському районному суді Одеси.

Прохання обстріляти Одесу. Едуард Ільченко з Одеси. За версією слідства, у липні 2022 року він інформував через чат-бот у Telegram про укріплення ЗСУ в Одесі. Зокрема, про розташування військових у місті, блокпостів, фортифікацій. В одному з повідомлень переслав раніше оприлюднені в мережі фото наслідків ракетного удару по Вінниці та зробив висновок про враження нібито не цивільного об’єкта, а командного пункта. При цьому додав, що варто завдати такого ж удару по Одесі, де є командування Південного округу ЗСУ, військкомат і будинок офіцерів. Ільченку інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ.

Засідання призначене на 23 серпня о 12:00 у Приморському районному суді Одеси.

Херсонщина

Агітація за “референдум”. Ганна Скрипка з Бериславського району Херсонської області працювала прибиральницею. За даними обвинувачення, під час окупації жінка агітувала брати участь у незаконному референдумі з приєднання області до РФ та допомагала його проводити. Їй інкримінують колабораціонізм.

Засідання призначене на 21 серпня о 13:00 у Великоолександрівському районному суді Херсонської області.

Херсонська ОДА. Дмитро Токарев-Талибов — посадовець Херсонської ОДА. Раніше працював заступником начальника у юридичному відділі, а на момент повномасштабного вторгнення РФ — у відділі цивільного захисту, зокрема готував укриття. Як каже слідство, після захоплення Херсона він співпрацював із окупантами, очолив відділ правового забезпечення підприємства водних ресурсів. Чоловіка взяли під варту. Йому інкримінують колабораціонізм.

Засідання призначене на 19 серпня об 11:10 у Херсонському міському суді.

Кухар колонії. Ігор Жосан працював із 1999 по 2022 рік начальником їдальні Північної виправної колонії № 90, що в Херсоні. Під час окупації продовжив роботу. Як пояснив у суді, з 2016-го був вільнонайманим працівником, а з 45 років мав право не носити форму. Чоловік стверджував, що не підписував з окупантами трудових договорів та не отримував від них ніякого звання, лише зарплату в рублях, організовував харчування в’язнів. Посвідчення з його фото у формі російського зразка пояснив фотошопом. Жосану інкримінують колабораціонізм.

Засідання призначене на 21 серпня об 11:45 у Херсонському міському суді. 

Про інші засідання у справах про воєнні злочини читайте на сайті МІПЛ

РОЗКЛАДИ СУДОВИХ ЗАСІДАНЬУ СПРАВАХ ВІЙНИ З 19 - 23 серпня

Київ і Київська область
Усі області

Нагадування: відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.