16.08.2018, 14:59
Освітній семінар "Забезпечення прав осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення", метою якого стало ознайомлення та навчання людей з інвалідністю їхнім правам та вмінню ці права захищати відповідно до чинного законодавства, відбувся в місті Вінниця 16 серпня 2018 року.
Ініціатором заходу є всеукраїнська громадська організація “Правозахисна спілка інвалідів”, яка об’єднавшись з Вінницькою громадською організацією “Гармонія”, вперше випробовує такий формат освітнього заходу.
"В межах семінару ми плануємо розглянути такі важливі питання як законодавчі гарантії працевлаштування осіб з інвалідністю, право на безкоштовну правову допомогу, призначення державної соціальної допомоги, необхідність психологічної допомоги, а також міжнародний досвід з цих питань," – поділився планами, відкриваючи семінар, голова “Правозахисної спілки інвалідів” Олександр Вознюк. Він також подякував представникам судової влади за постійний інтерес та плідну співпрацю, зауваживши, що до події готувались довго та спікерів обирали ретельно. Так, окремі блоки програми провели Богдан Моніч, член Ради суддів України, суддя Житомирського апеляційного адміністративного суду, Олександр Панасюк, заступник голови Апеляційного суду Вінницької області, представники територіального управління Державної судової адміністрації України, прокуратури Вінницької області, ГО “Гармонія” та ГО “Правозахисна спілка інвалідів”.
Богдан Моніч зазначив, що співпраця Ради суддів України з ВГОІ "Правозахисна спілка інвалідів" дала потужній поштовх для створення належних умов доступу до суду для людей з інвалідністю. "Впродовж трьох років Рада суддів України прийняла цілий ряд рішень, якими підтримала ініціативи ВГОІ "Правозахисна спілка інвалідів" з тим, аби привернути увагу суддів, працівників апарату судів та територіальних управлінь до проблемних питань, з якими стикаються люди з інвалідністю, звертаючись до суду. Нам це вдалося. Після проведення семінарів у більшості працівників судів з'явилося чітке розуміння особливостей спілкування з такими людьми", - сказав Богдан Моніч. Він також відзначив, що суд має бути зручним для всіх груп населення тому Радою суддів України ведеться активна робота у даному напрямку, затверджено програми, що втілюються у практичне застосування, а їх роль важлива як для працівників суду, так і для кожного пересічного громадянина.
Член комітету з питань організаційно-кадрової роботи судів, органів суддівського самоврядування Ради суддів України також наголосив, що обговорюючи і вирішуючи питання доступу до суду людей з інвалідністю, "...ми автоматично робимо суд, як установу, доступнішим і логістично зрозумілішим для людей похилого віку, осіб з тимчасовим порушенням здоров'я, батьків з дитячими колясками. Забезпечуючи таким людям доступність до суду, ми забезпечуємо виконання одного з головних пріоритетів у відносинах "суд-суспільство" - доступ до правосуддя". Богдан Моніч також нагадав присутнім про спільну ініціативу Ради суддів України та Всеукраїнської громадської організації інвалідів "Правозахисна спілка інвалідів" щодо встановлення у судах платіжних терміналів, які розраховані, в першу чергу, на людей з інвалідністю.
Під час семінару учасники обговорили питання ефективності судового захисту прав осіб з інвалідністю, їх працевлаштування та успішну соціалізацію в суспільстві, а представники ТУ ДСА України у Вінницький області розповіли про заходи, що вживаються судовою адміністрацією для забезпечення доступності судів для людей з інвалідністю, а також технічні можливості використання електронного суду.
Нагадаємо, програма Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Правозахисна спілка інвалідів» «Право на справедливий суд для осіб з обмеженими можливостями» була започаткована на виконання Указу Президента України від 20 травня 2015 року № 276/2015 «Про стратегію реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015–2020 роки» та схвалена рішенням Ради суддів України від 5 червня 2015 року № 54.
Прес-служба РСУ