16.12.2024, 14:48
13-14 грудня у Львові відбулася суддівська конференція, організатором якої виступив Верховний Суд спільно з Українським католицьким університетом, відділом програм співробітництва Ради Європи в рамках проєкту "Підтримка судової влади України в умовах війни та післявоєнного періоду" та Програмою підтримки ОБСЄ для України в рамках проєкту "Підтримка Верховного Суду та вищих судів у реалізації судової реформи та забезпеченні доступу до правосуддя в умовах війни" - "Єдність судової практики: переосмислення".
Конференція зібрала представників суддівської спільноти з усіх інстанцій та юрисдикцій, адвокатури та науковців, які обговорили питання єдності судової практики, зокрема, як вимоги євроінтеграції, а також співвідношення єдності судової практики та принципу незалежності суддів, підстав для відступу від попередньо сформованих позицій, єдності судової практики як неправової цінності та її впливу на інвестиційний клімат.
Раду суддів України на конференції представляли Голова Ради, суддя Сьомого апеляційного адміністративного суду Богдан Моніч та член РСУ - суддя Ржищівського міського суду Київської області Андрій Потапенко.
Якщо зосередитися на переосмисленні єдності судової практики, то своє бачення проблематики Богдан Моніч висловив під час діалогової панелі "Проблеми єдності судової практики: суддівська перспектива", у якій також взяли участь суддя Дніпровського районного суду міста Києва Віра Левко та суддя ВС, секретар Великої Палати Верховного Суду Віталій Уркевич.
"Мене, як суддю апеляційної інстанції, який теж хоче, щоб була ця єдність судової практики, тішить, що більшість доповідачів на конференції, не заперечуючи проблеми, що потрібно динамічно розвивати цю судову практику, все більше сходяться на думці, що єдність судової практики – це одна з найважливіших цінностей і найбільш цінний інструмент формування довіри до судової влади", - сказав Богдан Моніч.
У своєму виступі він навів ряд прикладів, що підтверджують цю думку, на прикладі справ з адміністративної юрисдикції (як суддя Сьомого апеляційного адміністративного суду), разом з тим він вважає, що "єдність судової практики має бути імперативом у діяльності кожного судді".
Він також подякував організаторам конференції за тематику, що була запропонована до обговорення, позаяк вона зібрала не тільки практикуючих суддів, які створюють єдність судової практики, а й науковців, які прогнозують її подальший розвиток, та адвокатів, які звертаються до неї у пошуку варіантів побудови лінії поведінки у процесі.
Щодо самої конференції, то як зазначив Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко: "Верховний Суд має дієві інструменти забезпечення єдності судової практики, і слід розуміти, що за умов незмінності законодавчого регулювання змінювати вже сформовану правову позицію з того чи іншого питання можна лише у виняткових випадках, адже за кожним провадженням стоїть людська доля. Тож, ухвалюючи рішення, судді мають бути спрямовані на колективний довготривалий результат", - сказав у вітальному слові Голова ВС Станіслав Кравченко.
Виступ Голови Ради суддів України Богдана Моніча на діалоговій панелі "Проблеми єдності судової практики: суддівська перспектива"
Пресслужба РСУ