Council of judges
of Ukraine

enEN uaUA

05.08.2024, 08:10

Коригування на літургії, чорноморське узбережжя: 57 справ щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня Коригування на літургії, чорноморське узбережжя: 57 справ щодо війни, за якими радимо стежити цього тижня

Київщина

Полонений росіянин. Микола Карташев — російський військовий, якого взяли в полон на Харківщині. Він служив у 76-ій десантно-штурмовій дивізії південого військового округу РФ. Слідство вважає, що у 2022 році він розстріляв охоронця супермаркета в Бучі. Російські медіа пишуть, що після того він дезертирував, його затримали в Росії, винесли рік умовного терміну й знову відправили на фронт. Карташева взяли в полон і обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни.

Засідання призначено на 8 серпня о 14:30 в Ірпінському міському суді Київської області.

Харківський “рецидивіст”. Михайло Сазонов — мешканець Харкова, має російське громадянство. У 2014 році СБУ звинуватила його у причетності до “харківських партизанів” — завербованого співробітниками ФСБ об’єднання, яке мало вчиняти теракти та залякувати містян перед виборами. Згідно з матеріалами справи, Сазонов брав участь у роботі групи, проте з власної ініціативи заявив до СБУ та в усьому зізнався. За це його справу закрили. Вже у 2019 році його звинуватили у шпигунстві. Мовляв, у Бєлгороді його завербували представники російського Генштабу й доручили збирати інформацію про суспільно-політичну обстановку й учасників АТО. Але й цю справу суд закрив, бо Сазонов сам заявив до СБУ і російських доручень не виконував. В обох випадках у складі колегії був один і той самий суддя. Нині ж Сазонову інкримінують несанкціоноване поширення інформації про розташування ЗСУ. Він перебуває під вартою.

Засідання призначено на 8 серпня о 16:30 у Печерському районному суді Києва.

Вбивство на Яблунській. Циренжап Будаєв — російський військовий, навідник десантно-штурмової бригади. У березні 2022-го він разом із іншими росіянами контролювали вулицю Яблунську в Бучі. Росіяни переодично перевіряли підвал, де були цивільні. Слідство встановило, що Будаєв наказав цивільному чоловіку зібрати телефони й винести на вулицю, а потім вистрілив у нього. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни.

Засідання призначено на 8 серпня о 13:45 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

Донеччина

Намісник Святогірської лаври. Митрополит Арсеній (Ігор Яковенко) — намісник Святогірської лаври УМП МП. За даними слідства, під час літургії він здав окупантам розташування блокпостів ЗСУ у Краматорському районі — називав парафіянам адреси під відеозапис. Згодом це відео опублікували на сайті лаври та в місцевому Telegram-каналі. Так Арсеній намагався завуальовано злити росіянам розташування українських блокпостів. Слідство стверджує, що митрополит ще до початку повномасштабного вторгнення Росії висловлював прокремлівські наративи, називав війну “громадянським конфліктом”. Яковенку інкримінують несанкціоноване поширення інформації про переміщення ЗСУ.

Засідання призначене на 8 серпня о 13:00 у Слов’янському міськрайонному суді Донецької області.

Працівниця залізниці. Тетяна Лисянська — мешканка міста Нью-Йорк Донецької області, яка працювала на залізничній станції Краматорська. Як каже слідство, через прихильність до “ДНР” жінка передавала голосовими повідомленнями через Telegram інформацію про переміщення ЗСУ. Її взяли під варту. Лисянську звинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про переміщення ЗСУ.

Засідання призначене на 5 серпня о 10:30 у Дзержинському міському суді Донецької області.

Сумщина

Директорка школи при окупантах. Олена Кочура з села Бабенкове, що на Харківщині. Під час окупації, каже обвинувачення, вона стала директоркою місцевої школи, впроваджувала освітні стандарти РФ та відправила двох вчителів на “перекваліфікацію” у Курськ. Нині в суді перебуває справа Віктора Кочури, ймовірно її родича, якого звинувачують у посібництві росіянам. Олені Кочурі інкримінують колабораціонізм.

Засідання призначено на 9 серпня о 10:30 у Конотопському міськрайонному суді Сумської області.

Харківщина

Поставка російських газет. Тетяна Гайдадіна — мешканка Ізюму, до повномасштабного вторгнення працювала на Укрпошті. Слідство вважає, що після захоплення міста жінка підтримала росіян і запропонувала їм свою допомогу. Її призначили на керівну посаду. У газетах, які вона роздавала, російські автори виправдовували повномасштабне вторгнення РФ. Їй інкримінують колабораціонізм.

Засідання призначено на 7 серпня о 12:00 у Дзержинському районному суді Харкова.

Полювання на HIMARS. Володимир Гриценко — мешканець Харківщини. За інформацією правоохоронців, він передавав через свого родича, який живе у Росії, розвіддані для ФСБ. Зокрема, про дислокацію і переміщення військової техніки у Донецькій області. Особливо чоловіка цікавило розташування систем HIMARS. Гриценка затримали. Йому інкримінують держзраду.

Засідання призначено на 5 серпня об 11:30 в Орджонікідзевському районному суді Харкова.

Запоріжжя

Блогерка. Крістіна Ножкіна — 23-річна блогерка із Запоріжжя. За даними слідства, вона заперечувала воєнні злочини Росії. Наприклад, говорила, що вбивства у Бучі були “вкидом”, щоб зірвати домовленості у Стамбулі. Заявила, що Києву було набагато вигідніше підірвати Каховську ГЕС, ніж росіянам. Наразі її сторінку в соцмережі видалено, вона записала вибачення перед Україною. Жінку обвинувачують у виправдовуванні російської агресії.

Засідання призначене на 7 серпня о 10:00 у Комунарському районному суді Запоріжжя.

Миколаївщина

Поштар. Дмитро Топор — уродженець Миколаєва, працював на Укрпошті. За даними слідства, у лютому і червні 2023 року він писав у Telegram представнику РФ про розташування ЗСУ. За вказаними координатами розташований багатоквартирний будинок, а не військовий об’єкт. Також він намагався познайомитися у соцмережах з жінками, а коли ті обривали спілкування через його проросійські висловлювання, погрожував “навести ракети”. Чоловіку інкримінують держзраду та пособництво у порушенні законів і звичаїв війни.

Засідання призначене на 5 серпня о 12:00 у Центральному районному суді Миколаєва.

Одещина

Цілі березі Чорного моря. Іван Баурда — мешканець Одеси. Як каже слідство, він збирав для росіян розвіддані про бойові позиції ЗСУ в місті. У його телефоні знайшли електронні карти українського узбережжя Чорного моря з “цілями” для повітряних ударів. Також, твердить слідство, він контактував зі штабом “Вагнера” і московським ОМОНом. Баурду звинувачують у державній зраді.

Засідання призначене на 6 серпня о 15:00 у Київському районному суді Одеси.

Листівки з пропагандою. Олександр Приймак — мешканець Одеси. У квітні 2023 року його затримала поліція під час комендантської години. Чоловік вночі розклеював листівки про те, що Зеленський — “жидофашист”, з образами ЗСУ та славінням Ісуса Христа. Крім цього, подібне він постив і в Instagram. Його звинувачують у виправдовуванні збройної агресії РФ.

Судове засідання призначене на 7 серпня о 15:00 у Київському районному суді Одеси.

Слідчий при окупантах. Олександр Сендецький — мешканець Херсона, до 2020 року працював інспектором у місцевому ізоляторі. Слідство каже, що він став виконуючим обов’язки слідчого Суворівського відділення поліції, яке створили окупанти. Він виїжджав на виклики в автівці з позначкою “Z”, проводив слідчо-оперативні дії. Один зі свідків розповів, що Сендецький обіцяв йому убезпечити роботу магазина за 5 тисяч гривень, які треба було платити щотижня. Сендецькому інкримінують колабораціонізм.

Судове засідання призначене на 5 серпня о 12:00 у Малиновському районному суді Одеси.

Повторний розгляд справи про “референдум”. Світлана Щербина — пенсіонерка з Херсонщини. Як встановило обвинувачення, у вересні 2022 року жінка увійшла до складу “дільничної виборчої комісії” у селі Новорайськ Бериславського району та проводила незаконний “референдум” про приєднання Херсонської області до Росії. Жінка обходила мешканців з бюлетенями. Суд першої інстанції застосував статтю 62 КПК про пом’якшення покарання та присудив їй 2 з половиною роки позбавлення волі. Прокуратура оскаржила цей вирок і просить суд про 8 років тюрми для Щербини. Нині справа на повторному розгляді. Жінці інкримінують колабораціонізм.

Судове засідання призначене на 8 серпня о 10:00 у Приморському районному суді Одеси.

Херсонщина

“День Росії”. Діна Мартиненко — мешканка села Одрадокам’янка Бериславського району. Як каже слідство, під час окупації вона почала працювати в сільраді окупантів, була учасницею святкування “Дня Росії” в селі. Жінці інкримінують колабораціонізм.

Засідання призначене на 8 серпня о 10:30 у Великоолександрівському районному суді Херсонської області.

Військова й лівий берег Херсонщини. Анжела Федосєєва з Дніпропетровської області була операторкою-розвідницею у ЗСУ. За даними слідства, у червні 2023 року вона почала спілкуватися в Telegram з російським військовим і погодилася передавати йому дані про переміщення ЗСУ. Зокрема, повідомила про підготовку операції на лівому березі Дніпра в районі Піщанівки Херсонської області. Нібито за її наведенням обстріляли українських військових — шестеро загинули, 20 отримали поранення. Федосєєвій інкримінують держзраду.

Засідання призначене на 8 серпня о 12:30 у Херсонському міському суді.

Фото могил для росіян. Олеся Доброскок із Херсона. Після деокупації, каже слідство, передавала представнику РФ інформацію про розміщення ЗСУ. У скриншотах її повідомлень є фото з кладовища, де біля могил загиблих військових майорять українські прапори. До знімку жінка дописала, що “бажає їм всім цього”. Доброскок звинувачують у державній зраді.

Засідання призначене на 9 серпня о 09:00 у Херсонському міському суді.

Черкащина

Митрополит Черкаський і Канівський. Денис Снігірьов у 2020 році став архієпископом Черкаським і Канівським від РПЦ в Україні. Заявляв, що ця церква найбільш незалежна у світі, виступав проти створення ПЦУ. Наступного року став митрополитом, а у 2022-му — професором Київської духовної академії. Під його керівництвом на сайтах єпархії публікували матеріали з пропагандистських сайтів РПЦ, що прославляли ідеї рашизму, під час обшуку в чоловіка знайшли роздруківки цитат Путіна. Снігірьова обвинувачують у виправданні збройної агресії РФ проти України.

Засідання призначене на 8 серпня о 14:10 у Соснівському районному суді Черкас.

Про інші засідання у справах про воєнні злочини читайте на сайті МІПЛ

РОЗКЛАДИ СУДОВИХ ЗАСІДАНЬУ СПРАВАХ ВІЙНИ З 05 - 09 серпня

Київ і Київська область
Усі області

Нагадування: відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.