11.02.2025, 12:52
В Києві, Вищою радою правосуддя, за участі проєкту ЄС "Право-Justice” та членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, представників Європейської мережі рад правосуддя, проведено круглий стіл щодо обговорення питань суддівської незалежності.
Раду суддів України на заході представляли голова Комітету Ради з питань співпраці зі ЗМІ, державними та недержавними органами та організаціями Андрій Потапенко, члени РСУ судді Валерія Чорна й Тетяна Невідома. Дискусію щодо факторів впливу на суддівську незалежність модерував голова Комітету з питань забезпечення незалежності суддів Віталій Кальник.
Під час виступу в ході дискусії, Тетяна Невідома розповіла про фактори впливу на суддівську незалежність суддів апеляційного суду та наголосила на недопустимості звуження соціальних гарантій суддів, зокрема недопустимості зміни порядку обрахунку і зменшення розміру довічного грошового утримання суддів у відставці.
Андрій Потапенко розповів про роботу Комітету з питань співпраці зі ЗМІ, державними та недержавними органами та організаціями й важливість своєчасної реакції судової влади на події що відбуваються у сфері відправлення правосуддя."Наразі в спільноті три головних проблеми, що обговорюються і стосуються суддівської незалежності, крім кадрового голоду в апаратах судів через недофінансування гідної оплати праці та матеріально-технічного забезпечення судів, важливою є протидія дезінформації. Комунікаційні команди судів все частіше подають широкій громадськості суддівське бачення як щодо певних судових процесів, так і щодо суспільно важливих правових подій, що своєю чергою забезпечує необхідний баланс думок. А ось з пошуком і впровадженням системного підходу та ефективних комунікативних рішень з протидії розповсюдженню невірогідної інформації, спрямованої на дискредитацію суддів, у тому числі у соціальних мережах, судова влада поки не знайшла ресурсів та ефективних засобів протидії" – зазначив Андрій Потапенко.
Віталій Кальник під час виступу констатував те, що незалежність суддів, привабливість професії судді на теперішній час перебуває чи не на найнижчому рівні за весь час незалежності.
"Серед суддів держави запит на зміни у сфері забезпечення незалежності чи не найбільший за всі роки незалежності України", - підсумував Віталій Кальник.
Він також звернувся до Вищої раду правосуддя та ВККС України до ще більш активної спільної роботи задля забезпечення незалежності суддів, як необхідної умови ухвалення ними виключно правових і обґрунтованих рішень.
Пресслужба РСУ