03.01.2024, 11:24
Вища кваліфікаційна комісія суддів 31 грудня 2023 року завершила прийом документів від учасників конкурсу на посади 550 суддів загальних, адміністративних та господарських апеляційних судів.
В цифрах і персоналіях кандидатів на посаду суддів в апеляційних судах розбирався кореспондент "Судово-юридичної газети" В'ячеслав Хрипун. Із документів, що подавалися претендентами, витікає, що у конкурсі на посади суддів апеляційних судів планують брати участь члени Вищої ради правосуддя, судді апеляційних судів, відомі адвокати, помічники суддів і навіть завідуючий складом та майстер з лісозаготівель.
Відтак, за даними ВККС, всього документи подали 2074 кандидати (у 2019 році на конкурс на зайняття 346 вакантних посад суддів апеляційних судів, який у підсумку не відбувся, документи подали 2 208 кандидатів).
Більшість учасників конкурсу планують обійняти посади в загальних апеляційних судах – 789 учасників конкурсу подали документи для участі у конкурсі на посади суддів цивільної спеціалізації, а 912 кандидатів – на посади суддів кримінальної спеціалізації. Загалом – 1701 претендент.
Таким чином, поки що на одну вакантну посаду в загальних апеляційних судах є чотири претенденти.
Всього на конкурс ВККС, нагадаємо, "виставила" 425 вакантних посад суддів загальних апеляційних судів.
Втім, слід розуміти, що вже тривалий час спеціалізація в багатьох загальних апеляційних судах у певній мірі є умовною. Згідно з рішеннями зборів суддів, враховуючи нестачу суддів-криміналістів, судді цивільної спеціалізації залучені до розгляду кримінальних справ, перегляду ухвал слідчих суддів, а також до розгляду протоколів про адміністративні правопорушення.
Кандидатів на посади суддів апеляційних адміністративних і господарських судів значно менше.
Так, 190 претендентів мають намір змагатися за 67 посад суддів апеляційних адміністративних судів і 183 правника – за 58 посад суддів апеляційних господарських судів.
У ВККС наразі оптимістично оцінюють кількість поданих заяв на конкурс та зазначають, що конкурс однозначно відбудеться.
Разом з тим в Комісії визнають, що очікували на участь у конкурсі все ж більше кандидатів (восени були сподівання на кілька тисяч кандидатів).
"Ми чекали більше, але війна внесла корективи", - зазначив на своїй сторінці Facebook секретар Другої палати ВККС Сергій Чумак.
Втім, не виключено, що у перспективі сподівання і мрії ВККС про потужний конкурс на посади суддів апеляційних судів можуть бути ще більше скореговані.
Адже кандидатам на посади суддів потрібно подолати досить тернистий шлях – згідно з досвідом минулих конкурсів на посади суддів Верховного Суду тільки на етапі іспиту, якій складається з двох частин, "відсіюється" до 50% кандидатів.
Також, щодо певної кількості кандидатів, зокрема, з числа суддів першої інстанції, можуть виникнути суттєві зауваження у Громадської ради доброчесності, адже вже зараз, під час незавершеного кваліфікаційного оцінювання суддів, деякі з кандидатів мають ще неподолані негативні висновки ГРД. Так, багато зауважень громадськості може виникнути до принаймні частини з 46 суддів районних судів Києва (не рахуючи ще 7 суддів, тимчасово відряджених у столицю з регіонів), які подали документи для участі у конкурсі.
До частини кандидатів, вірогідно, у ВККС ще виникнуть питання у зв’язку з наявністю реального стажу діяльності в сфері права, який дозволяє їм претендувати на посади суддів апеляційних судів.
Ще до низки кандидатів виникнуть питання щодо їх досвіду в принципі, адже деякі з них зазначили, що на час конкурсу є безробітними. А ще частина претендентів має дуже специфічний досвід роботи, зазначивши, що наразі вони займають такі посади як: "майстер на лісозаготівельних роботах", "фахівець з оренди 2 категорії у секторі розвитку та технічної експлуатації мереж", "старший інспектор з протидії кіберзлочинам", "завідувач складу", "радник голови правління", "помічник нотаріуса", "детектив Бюро економічної безпеки" тощо.
Для участі у конкурсі документи також подали юристи обласних державних адміністрацій, комунальних підприємств, службовці Міністерства юстиції і навіть представник ТЦК та СП.
Крім того, мотиви участі певної кількості кандидатів, зокрема з числа суддів, які раніше провалили кваліфікаційне оцінювання суддів і наразі перебувають на межі звільнення, зрозуміти вкрай непросто.
Згідно з правилами конкурсу на посади суддів апеляційних судів, переможці конкурсу будуть обирати найбільш привабливі для них суди на підставі підсумкового рейтингу.
Відтак, у певній мірі може скластися ситуація, схожа з конкурсом на посади суддів місцевих судів, коли одразу в декількох областях суди не користувалися попитом у кандидатів. Через такий підхід чимало посад суддів в судах прифронтових областей залишилися вакантними.
При цьому 128 (з 425) запропонованих вакансій тільки суддів загальних апеляційних судів є вакансіями в судах, наближених або до лінії фронту або до кордону з РФ.
В цілому ж, звертає на себе увагу те, що на відміну від конкурсів до Верховного Суду та ВАКС у 2016-2019 роках, конкурс в апеляційні суди не викликав якогось надзвичайного ажіотажу серед правничої спільноти.
Більшість кандидатів, які подали документи – це судді судів першої інстанції, багато з яких вже не один рік намагаються змінити не тільки суд, де вони наразі працюють, але і область. Чималу кількість кандидатів з числа суддів складають також судді з судів, що опинилися в окупації або в зоні активних бойових дій, тобто повертатися наразі їм немає куди.
Крім того, є певна частина кандидатів, яких вже можна назвати "професійними учасниками" багатьох конкурсів. Практично ледь не кожен рік вони брали участь у різноманітних конкурсах та відборах – від конкурсів на посади суддів Верховного Суду, ВАКС та Конституційного Суду до відборів на посади членів Вищої ради правосуддя та різноманітних конкурсних комісій.
Адвокати (422) та науковці-правники (близько 150 представників) також у значній кількості будуть представлені на конкурсі.
З повним текстом статті можна ознайомитись тут
За інформацією "Судово-юридичної газети"