Council of judges
of Ukraine

enEN uaUA

12.05.2025, 14:16

Засідання робочої групи РСУ з підготовки Коментаря до Кодексу суддівської етики відбулося у Вінниці Засідання робочої групи РСУ з підготовки Коментаря до Кодексу суддівської етики відбулося у Вінниці

У Вінниці, з 9 по 11 травня 2025 року, тривало засідання робочої групи Ради суддів України з підготовки Коментаря до Кодексу суддівської етики, який був затверджений ХХ черговим з'їздом суддів України у вересні 2024 року.

Засідання відбувалося на базі Сьомого апеляційного адміністративного суду, конференц-залу якого було люб'язно надано керівництвом суду.

Голова 7 ААС Віталій Кузьмишин, звертаючись до учасників зібрання з вітальним словом, наголосив на актуальності та важливості такого заходу. На його думку, повне, всебічне й деталізоване тлумачення статей Кодексу суддівської етики додасть суддівській спільноті розуміння етичних засад та слугуватиме одним з чинників формування довіри суспільства до судової влади.

Голова Ради суддів України Богдан Моніч своєю чергою подякував Віталію Кузьмишину за можливість попрацювати три дні в приміщенні суду. Голова РСУ також звернув увагу членів робочої групи на важливості підготовки Коментаря і висловив сподівання, що консолідована робота кожного з учасників дозволить сформувати цілісний документ, що стане настільною книгою не тільки для суддів, а й для інших представників юридичних професій.

Власне, після проголошення вітальних слів офіційна частина засідання перейшла в активну робочу фазу постатейного обговорення, де модератором і координатором дискусії впродовж усіх трьох днів був голова Комітету РСУ з питань дотримання етичних норм, запобігання корупції і врегулювання конфлікту інтересів Єгор Краснов.

Голова Комітету представив членам робочої групи наукового консультанта та упорядника Коментаря пані Оксану Хотинську-Нор, завідувачку кафедри юстиції Навчально-наукового інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

"Зрозуміло, що кожна мінігрупа, яка працює над підготовкою коментарів до своєї статті, вважає свою роботу надзвичайно важливою й довершеною - і це так. Але нам вкрай необхідний безсторонній та неупереджений підхід до оцінки кожного написаного коментаря до відповідної статті Кодексу суддівської етики. І саме це допоможе зробити нам пані Оксана Хотинська-Нор", - наголосив Єгор Краснов.

Найперше, з чого розпочали роботу члени РГ – визначилися з цілим рядом технічних питань, яких слід дотримуватися, аби Коментар мав цілісний вигляд і став книгою, яка буде інформативною та цікавою. Далі було постатейне представлення та обговорення вже написаних коментарів. Як зазначали доповідачі – це ще не остаточні варіанти, тому зауваження, пропозиції й навіть заперечення до оприлюдненого матеріалу, що несуть у собі конструктив, матимуть важливе значення для вдосконалення кожного постатейного коментаря.

Також члени робочої групи визначилися з подачею як позитивних, так і негативних прикладів використання положень Кодексу суддівської етики в процесуальній роботі та позапроцесуальному житті суддів. Зійшлися на тому, що вони братимуться з практики Верховного Суду, рішень Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, звернень до Ради суддів України та її рішень щодо врегулювання конфлікту інтересів.

Представники Вищої ради правосуддя, члени ВРП - Дмитро Лук'янов, Сергій Бурлаков, Олександр Сасевич

Представники ВККС України в робочій групі, члени ВККСУ - Галина Шевчук, Руслан Мельник

Віктор Городовенко - суддя Конституційного Суду України

Олексій Кравчук - суддя Вищого антикорупційного суду

Ірина Желтобрюх - суддя 

Касаційного адміністративного суду у складі ВС

Олександр Ситников - суддя Вищого адміністративного суду України у відставці, Інна Плахтій - суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області

Олександр Пасенюк - суддя Конституційного Суду  України у відставці, члени Ради суддів України Костянтин Кобилянський та Олег Головенко

Костянтин Харакоз - суддя Господарського суду Донецької області, Романа Хабор - суддя 8ААС, Ігор Лисак - суддя Чернівецького апеляційного суду

Ірина Шаповалова - суддя Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області, Лариса Трофімова - суддя Черкаського ОАС

Альона Каліновська - суддя Черкаського ОАС, Андрій Жук - суддя Касаційного адміністративного суду у складі ВС

Роман Міліціанов - суддя Господарського суду Вінницької області, Тетяна Огнев'юк - голова правління Правничої асоціації "Добросуд"

Ян Берназюк - суддя Касаційного адміністративного суду у складі ВС, Олександр Пасенюк - суддя КСУ у відставці

Оксана Марченко - заступник Голови Ради суддів України

Ольга Кравченко - представник Програми підтримки ОБСЄ для України, Марина Шаховніна - суддя Подільського районного суду міста Києва

У підсумку триденної роботи Голова Ради суддів України Богдан Моніч висловив вдячність усім членам за активну й відповідальну роботу, а також подякував Голові 7ААС Віталію Кузьмишину та працівникам апарату за організацію та сприяння в проведенні виїзного засідання робочої групи.

Окремо Богдан Моніч висловив щиру подяку представникам Програми підтримки ОБСЄ для України в особі пані Ольги Кравченко, зазначивши, що без їхньої активної організаційної участі, провести подібний захід було б надзвичайно складно.

Пресслужба РСУ