31.01.2025
Рішення РСУ №6 від 30.01.2025 року Щодо бронювання працівників судової системи
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
30 січня 2025 року м. Київ
Після початку повномасштабного вторгнення рф на територію України та оголошення на терені нашої держави воєнного стану перед судовою системою України постали нові виклики, пов’язані зі здійсненням правосуддя в умовах війни.
Окрім Конституції України, в період воєнного стану робота судів регулюється Законом України "Про правовий режим військового стану" та Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо зміни підсудності судів" №2112-IX.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" правосуддя на території, на якій уведено воєнний стан, здійснюється лише судами. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
У той самий час Основним Законом передбачено, що права та свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб (ст.55). Таке право не може бути обмежено в умовах воєнного або надзвичайного стану (ст.64).
У перший день відкритої агресії виникли питання, як забезпечити здійснення правосуддя в умовах воєнного стану і виконати гарантоване Конституцією України право на судовий захист.
Головними аспектами роботи судів в Україні під час воєнного стану зокрема стали:
- робота судів не може бути зупинена;
- парламент має оперативно реагувати на необхідність законодавчого забезпечення сталого функціонування судової системи.
Одночасно, у рішенні від 08 серпня 2014 року № 15 Рада суддів України вже звертала увагу, що призов на військову службу суддів і працівників апарату може призвести до обмеження конституційного права громадян України на судовий захист, оскільки вибуття судді, який розглядає справу, матиме наслідком його заміну та розгляд відповідної справи спочатку, що, у свою чергу, призведе до затягування строків судового розгляду.
Подібні наслідки матиме й вибуття працівників апарату судів, оскільки недостатня їх кількість може призвести до суттєвих затримок у розгляді справ, що порушує права громадян та підриває довіру до судової влади, а відсутність зокрема секретарів судових засідань узагалі унеможливить подальший судовий розгляд справ будь-якої спеціалізованої юрисдикції.
Отже, функціонування судової системи є основоположною конституційною гарантією реалізації права громадян на судовий захист, а умови особливого періоду відповідно вимагають вжиття дієвих заходів для забезпечення стабільності та безперервності роботи судів.
Останнім часом до Ради суддів України почали надходити звернення від судів щодо збільшення відсотку бронювання помічників суддів та державних службовців категорій посад "Б" та "В" в місцевих та апеляційних судах.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року №76 затверджено Порядок бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час (далі - Порядок №76). Відповідно до пункту 5, абзацу 2 Порядку №76, бронюванню підлягають всі військовозобов’язані які займають посади штатних працівників патронатних служб державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України.
Згідно з пунктом 6 Порядку №76, бронюванню підлягають військовозобов’язані, які:
- працюють або проходять службу на посадах державної служби категорій "Б", "В", – 50 відсотків кількості військовозобов’язаних цих категорій;
- працюють або проходять службу в органах державної влади, інших державних органах, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро, Державному бюро розслідувань, органах прокуратури, БЕБ, ДСНС, Державній кримінально-виконавчій службі, Службі судової охорони, судах, установах системи правосуддя та органах досудового розслідування (крім військовозобов’язаних, зазначених в абзаці другому цього пункту), - 50 відсотків кількості військовозобов’язаних працівників у такому органі. Кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, може становити понад 50 відсотків за окремим рішенням Міністра оборони.
Відповідно до пункту 6 абзацу 2 Порядку №76, кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, може становити понад 50 відсотків за окремим рішенням Міністра оборони.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18 червня 2024 року №707 утворено Міжвідомчу робочу групу з питань організації призову військовозобов’язаних громадян на військову службу під час мобілізації (далі – Міжвідомча робоча група), затверджено Положення про Міжвідомчу робочу групу (далі – Положення) та її склад.
Основними завданнями Міжвідомчої робочої групи є сприяння забезпеченню координації дій органів виконавчої влади, їх територіальних органів (підрозділів), підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління зазначених органів, суб’єктів господарювання державного сектору економіки, функції з управління якими здійснює Кабінет Міністрів України (далі - підприємства, установи та організації), з питань організації взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки щодо оповіщення та призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язаних громадян, які працюють в органах виконавчої влади, їх територіальних органах (підрозділах), на підприємствах, в установах і організаціях (далі - військовозобов’язані), а також з питань здійснення бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час.
Міжвідомча робоча група відповідно до підпункту 5 пункту 4 Положення про Міжвідомчу робочу групу з питань організації призову військовозобов’язаних громадян на військову службу під час мобілізації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 червня 2024 р. № 707, нещодавно розглянула пропозиції Міноборони щодо збільшення обсягів бронювання військовозобов’язаних працівників, зокрема:
1) органів прокуратури України - в обсязі до 80 відсотків кількості військовозобов’язаних працівників органів прокуратури;
2) Держмитслужби - в обсязі до 85 відсотків кількості військовозобов’язаних працівників служби;
3) Держаудитслужби - в обсязі до 95 відсотків кількості військовозобов’язаних працівників служби;
4) Національної поліції:
поліцейських - в обсязі до 100 відсотків кількості військовозобов’язаних поліцейських;
державних службовців категорії "Б" і "В", вільнонайманих працівників - в обсязі не більше 80 відсотків кількості військовозобов’язаних працівників органів, підрозділів, підприємств, установ і закладів Національної поліції;
Натомість відкладено розгляд пропозиції Міноборони щодо збільшення обсягу бронювання військовозобов’язаних працівників Служби судової охорони.
Рекомендовано Мін’юсту за участю Державної судової адміністрації України та Служби судової охорони подати Міноборони обґрунтовані пропозиції щодо доцільності збільшення обсягу бронювання військовозобов’язаних працівників Служби судової охорони
З урахуванням викладеного, доцільно наголосити на необхідності збільшення обсягу бронювання військовозобов’язаних всіх працівників органів та установ системи правосуддя.
Працівники апаратів судів є невід’ємною частиною судової системи. Виконуючи завдання організаційного забезпечення роботи суду, спрямоване на діяльність щодо здійснення правосуддя, створення необхідних умов для реалізації прав і виконання обов’язків учасників судового процесу, працівники апаратів судів забезпечують процесуальну діяльність суду як державної установи, здійснюють організацію судового провадження, облік матеріалів, роботу з учасниками процесу та дотримання строків розгляду справ.
У судовій системі України триває кадрова криза, яка, своєю чергою, створює ризики для виконання суддями своїх обов’язків, оскільки призводить до надмірного навантаження на наявний апарат суду, впливає на тривалість судових проваджень, що, зокрема, неумисно нівелює принцип доступу до правосуддя, який є необхідним як у мирний час, так і в період дії воєнного стану.
На сьогоднішній день штатна чисельність працівників апаратів місцевих та апеляційних судів становить 27 654, з яких фактично зайняті 22 781 посади. 4 873 посади працівників апаратів місцевих та апеляційних судів залишаються вакантними.
Наразі мінімальний рівень бронювання для працівників більшості державних органів становить 80%. Водночас система правосуддя є основним гарантом реалізації права громадян на судовий захист, а її ефективне функціонування в умовах воєнного стану є критично важливим для стабільності правопорядку в державі. Відсутність достатньої кількості суддів, їхніх помічників, працівників апаратів судів та Служби судової охорони може призвести до значних затримок у розгляді справ, порушення строків судового розгляду, а також підриву довіри громадян до судової влади.
Слід наголосити, що відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (статті 160, 163, 165, Служба судової охорони є державним правоохоронним органом, на який покладається охорона суддів, працівників суду, учасників судових процесів, а також забезпечення громадського порядку в судах.
На співробітників Служби судової охорони поширюються обмеження та вимоги, встановлені Законом України "Про запобігання корупції", а також передбачені для поліцейських Законом України "Про Національну поліцію" обмеження, пов’язані зі службою в поліції.
З огляду на це, Служба судової охорони є правоохоронним органом, прирівняним до поліції, а отже, має бути заброньована на рівні 100% військовозобов’язаних працівників, як і поліція.
Крім того, інші працівники органів та установ системи правосуддя не можуть мати нижчий рівень бронювання, ніж 80%, оскільки без судової системи неможлива реалізація інших державних функцій. В умовах воєнного стану роль судів значно посилюється, оскільки вони забезпечують не лише розгляд кримінальних, адміністративних, господарських та цивільних справ, а й вирішують питання, пов’язані з мобілізацією, правами військовослужбовців, захистом прав і свобод громадян у надзвичайних умовах.
Роботу системи правосуддя також забезпечують територіальні управління Державної судової адміністрації України, органи суддівського врядування – Вища рада правосуддя, Вища кваліфікаційна комісія суддів України та Національна школа суддів України. Всі ці органи відіграють ключову роль у підтримці стабільного функціонування судової влади, кадровому забезпеченні, підготовці суддівського корпусу та адміністративному управлінні судами.
Таким чином, з метою належного функціонування судової влади під час воєнного стану, необхідно переглянути підходи до бронювання працівників системи правосуддя та забезпечити:
- бронювання військовозобов’язаних працівників Служби судової охорони в обсязі 100% (на рівні поліції);
- бронювання військовозобов’язаних, працівників апаратів судів, Державної судової адміністрації України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України – не менше ніж 80%.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2024 року №1332, відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, надані до 1 грудня 2024 року, є чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року.
З огляду на це, питання збільшення відсотка бронювання військовозобов'язаних працівників органів та установ системи правосуддя потребує невідкладного вирішення до зазначеної дати.
Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. щодо перегляду обсягів бронювання військовозобов’язаних працівників системи правосуддя, відповідно до частини восьмої статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з'їздом суддів України 16 вересня 2010 року (зі змінами), Рада суддів України
в и р і ш и л а:
1. Ініціювати перед Міністерством оборони України питання щодо перегляду обсягів бронювання військовозобов’язаних працівників системи правосуддя на рівні не меншому, ніж для інших державних органів та забезпечити:
2. Звернутися до Міжвідомчої робочої групи як тимчасового консультативно-дорадчого органу Кабінету Міністрів України з пропозицією - ініціювати внесення відповідних змін до Постанови Кабінету Міністрів України №76 від 27 січня 2023 року "Про затвердження Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час" з метою розширення обсягів бронювання судових працівників у обсягах, визначених у пункті 1 цього рішення.
3. Звернутися до Вищої ради правосуддя, Верховного Суду, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Державної судової адміністрації України, Національної школи суддів України та інших зацікавлених органів для підтримки та подальшого опрацювання ініціативи Ради суддів України щодо збільшення відсотку бронювання військовозобов’язаних працівників системи правосуддя.
4. Надіслати дане рішення до Міністерства оборони України та Міжвідомчої робочої групи з питань організації призову військовозобов’язаних для розгляду та клопотати про його розгляд у строк до 28 лютого 2025 року.
Голова Ради суддів України | Б.С. Моніч |
31.01.2025
РІшення РСУ №5 від 30.01 2025 року Про визнання рішення РСУ від 09.12.2024 №46 нечинним
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
30 січня 2025 року м. Київ
Радою суддів України (далі – РСУ) 09 грудня 2024 року прийнято рішення № 46, яким вирішено вважати, що суддя Господарського суду Чернівецької області Байталюк Володимир Дмитрович, виступаючи єдиним 10 березня 2023 року на зборах суддів Господарського суду Чернівецької області щодо недоліків звіту керівника апарату суду Пилип’як Марії Олегівни, вносячи на цих зборах пропозицію відхилити звіт керівника апарату Пилипя’к Марії Олегівни та за результатами розгляду звіту висловити їй недовіру (ініціюючи проведення зборів суддів 17 березня 2023 року), голосуючи на зборах суддів Господарського суду Чернівецької області 10 березня 2023 року за відхилення звіту керівника апарату, а 17 березня 2023 року – за висловлення недовіри керівникові апарату названого суду Пилип’як Марії Олегівні, діяв в умовах реального конфлікту інтересів.
20 грудня 2024 року листом № 02.02-20/997/24 суддя Байталюк В.Д. звернувся до РСУ з проханням переглянути зазначене рішення і скасувати його.
Заслухавши та обговоривши інформацію члена Ради суддів України Краснова Є.В., відповідно до статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та Положення про Раду суддів України, затвердженого X позачерговим з’їздом суддів України 16.09.2010 (з подальшими змінами), Рада суддів України
в и р і ш и л а :
Голова
Ради суддів України Б.С. Моніч
Дивитися Завантажити31.01.2025
Рішення РСУ №4 від 30.01.2025 року Щодо базових показників роботи суду
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
30 січня 2025 року м. Київ
Рішенням Рахункової палати від 19 грудня 2024 року № 58-2 "Про розгляд Звіту про результати аудиту відповідності на тему "Забезпечення діяльності Вищого антикорупційного суду" встановлено, що у 2019-2023 роках та І півріччі 2024 року діяльність Вищого антикорупційного суду (далі - ВАКС) провадилась відповідно до чинного законодавства. Проте аудит Рахункової палати виявив низку проблем, що суттєво впливають на ефективність діяльності судової установи.
Так у звіті зазначено, що ВАКС (перша інстанція) та Апеляційна палата ВАКС систематизують свою роботу та формують звітність щодо здійснення правосуддя, а також звітність про основні показники своєї діяльності відповідно до рішення Ради суддів України від 02.04.2015 № 28. Цим рішенням затверджено та рекомендовано до застосування рамкову систему оцінювання роботи судів в Україні під назвою "Система оцінювання роботи суду: стандарти, критерії, показники та методи" (СОРС).
Зазначеним рішенням затверджено Базові показники роботи суду, які підлягають обов’язковому застосуванню всіма судами. Такі показники використовують для аналізу діяльності судів щопівроку та щороку з обов’язковою публікацією результатів на вебсайтах відповідних судів.
Відсоток скасованих і змінених рішень судами вищих інстанцій від загальної кількості рішень відповідно до пункту 4.3.1 СОРС є обов’язковим показником для оцінки якості судової діяльності, зокрема судових рішень. Цей показник дає змогу своєчасно виявляти негативні тенденції та вживати відповідних заходів. Він, однак, не включений до переліку базових показників, які використовуються судами для аналізу їхньої діяльності, як це передбачено Базовими показниками роботи суду.
Оскільки цей показник є обов’язковим згідно з вимогами СОРС, доцільно внести його до Базових показників роботи суду. Це дасть змогу забезпечити ефективний моніторинг якості судових рішень, підвищити прозорість судової роботи та сприятиме подальшому вдосконаленню судової системи.
Враховуючи зазначене, Рада суддів України, як вищий орган суддівського самоврядування, підтримує рекомендацію Рахункової палати щодо включення до перелік базових показників роботи суду, затверджених рішенням Ради суддів України від 02 квітня 2015 року № 28 (Додаток № 1), показника, що визначає відсоток скасованих та змінених рішень судами вищих інстанцій від загальної кількості рішень.
Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. про розгляд Звіту про результати аудиту відповідності на тему "Забезпечення діяльності Вищого антикорупційного суду" затвердженого рішенням Рахункової палати від 19 грудня 2024 року № 58-2, відповідно до частини восьмої статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з'їздом суддів України 16 вересня 2010 року (зі змінами), Рада суддів України
в и р і ш и л а:
Голова
Ради суддів України Б.С. Моніч
Дивитися Завантажити31.01.2025
Рішення РСУ №3 від 30.01. 2025 року Щодо відповідності осіб, які виявили намір обійняти посаду судді КСУ
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
30 січня 2025 року м. Київ
Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. щодо відповідності осіб, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, вимогам, встановленим Конституцією України та Законом України "Про Конституційний Суд України", відповідно до статті 148 Конституції України, статей 126 – 134 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", статей 11 - 12 Закону України "Про Конституційний Суд України", Положення про Раду суддів України, затвердженого рішенням Х позачергового з'їзду суддів України 16 вересня 2010 року (з подальшими змінами), Рада суддів України
в и р і ш и л а:
ПІБ | посада |
Денисенко Наталія Миколаївна | заступник керівника Управління порівняльно-правового аналізу - завідувач відділу порівняльних досліджень Правового департаменту Секретаріату КСУ |
Дирдін Максим Євгенович | Народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань правової політики |
Завальнюк Ігор Вікторович | суддя Одеського окружного адміністративного суду |
Никон Олеся Зеновіївна | суддя господарського суду Львівської області |
Савчак Андрій Володимирович | суддя Перемишлянського районного суду Львівської області |
Салюк Петро Іванович | суддя Хмельницького окружного адміністративного суду |
Смокович Михайло Іванович | суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду |
Голова Ради суддів України | Б.С. Моніч |
31.01.2025
Рішення РСУ № 2 від 30.01.2025 року Про погодження проєкту змін до Загального класифікатора спеціалізацій суддів
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
30 січня 2025 року м. Київ
Заслухавши та обговоривши інформацію Заступника Голови Державної судової адміністрації України Сапельнікова Л.В. про погодження проекту змін до Загального класифікатора спеціалізацій суддів та категорій справ, відповідно до частини восьмої статті 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з'їздом суддів України 16 вересня 2010 року (зі змінами), Рада суддів України
в и р і ш и л а:
Голова Ради суддів України | Б.С. Моніч |
Додаток
до рішення Ради суддів України
30 січня 2025 року № 2
ПОГОДЖЕНОрішення Ради суддів України
від 30 січня 2025 року №2
ЗАТВЕРДЖЕНО
НаказДержавноїсудовоїадміністраціїУкраїни
від ____ _________ 2025 року №___
Зміни до Загального класифікатора
спеціалізацій суддів та категорій справ, затвердженого наказом ДСА України від 21 грудня 2018 року № 622
1. У спеціалізації "Адміністративне судочинство":
1) позицію 108120000 викласти в новій редакції:
108120000 | процедур здійснення контролю Державною аудиторською службою України. Державного фінансового контролю. |
2) після позиції 108120000 доповнити новою позицією:
108130000 | втручання в незалежність і повноваження Рахункової палати та її членів; оскарження актів, дій чи бездіяльності Рахункової палати |
331450000 | про встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу | |
331460000 | про встановлення факту родинних відноси |
22.01.2025
Рішення РСУ від 22.01.2025 року №1 Про звернення зборів суддів Господарського суду міста Києва щодо втручання в діяльність судді
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
22 січня 2025 року м. Київ
18.01.2025 слідчими Державного бюро розслідувань в рамках досудового розслідування у кримінальному провадженні від 22.08.2023 №62023000000000707 було:
А) вручено судді Господарського суду міста Києва Івченку Анатолію Миколайовичу повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 111 Кримінального кодексу України, що за доводами слідства полягає у прийнятті ним рішення від 19.09.2012 у справі №5011-61/11340-2012;
Б) проведено "невідкладні слідчі дії" – обшуки в приміщенні Господарського суду міста Києва (робочому кабінеті судді Івченка А.М.) та за його адресою проживання без відповідної ухвали слідчого судді.
Збори суддів господарського суду міста Києва 20.01.2025 звернулися до Ради суддів України з проханням обговорити зазначену ситуацію і звернутися до уповноважених органів із закликом належним чином відреагувати на зазначену ситуацію.
Відповідно до пунктів 1 та 2 Основних принципів незалежності судових органів, схвалених резолюціями №№ 40/32 та 40/146 Генеральної Асамблеї ООН від 29.11.1985 та 13.12.1985, незалежність судових органів гарантується державою та закріплюється в конституції або законах країни. Усі державні та інші установи зобов'язані шанувати незалежність судових органів та дотримуватися її. Судові органи вирішують передані їм справи безсторонньо, на основі фактів та відповідно до закону, без будь-яких обмежень, неправомірного впливу, спонукань, тиску, погроз або прямого чи непрямого втручання з будь-якого боку і хоч би з яких причин.
Рекомендація №CM/Rec(2010)12 Комітету міністрів Ради Європи від 17.11.2010 щодо незалежності, ефективності та обов'язків суддів містить положення про те, що виконавча та законодавча влада повинні гарантувати незалежність суддів і утримуватися від дій, які можуть підірвати незалежність судової влади або довіру суспільства до неї.
Відповідно до положень статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, метою забезпечення незалежності судової влади є гарантування кожній особі основоположного права на розгляд справи справедливим судом тільки на законній підставі та без будь-якого стороннього впливу.
Незалежність судової влади є головною умовою забезпечення верховенства права, ефективного захисту прав і свобод людини та громадянина, юридичних осіб, інтересів суспільства й держави.
Незалежність і недоторканність суддів гарантуються статтями 126, 129 Конституції України, якими встановлено, що судді при здійсненні правосуддя незалежні й підкоряються лише закону. Законом України "Про судоустрій і статус суддів" визначені умови виконання професійних обов'язків суддів та правові засоби, за допомогою яких забезпечується реалізація конституційних гарантій самостійності судів та незалежності суддів, положення частини третьої статті 6 якого визначають, що втручання у здійснення правосуддя, вплив на суд або суддів у будь-який спосіб, неповага до суду чи суддів, збирання, зберігання, використання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб з метою дискредитації суду або впливу на безсторонність суду, заклики до невиконання судових рішень забороняються і мають наслідком відповідальність, установлену законом.
Саме в аспекті дотримання таких гарантій та принципів незалежності судової влади Конституційним Судом України своїм рішенням №7-р/2020 від 11.06.2020 (справа №1-305/2019(7162/19)) було визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), статтю 375 Кримінального кодексу України (щодо відповідальності за постановлення суддею (суддями) завідомо неправосудного вироку, рішення, ухвали або постанови) визначаючи, що формулювання диспозиції статті 375 Кодексу допускало можливість зловживання нею при вчиненні органами досудового розслідування дій, що мають наслідком притягнення до кримінальної відповідальності судді лише за факт постановлення ним судового рішення, яке, за суб'єктивним розумінням слідчого, прокурора або будь-якої іншої особи, є "неправосудним" (зокрема, у разі незгоди з цим рішенням).
Європейська Комісія "За демократію через право" (Венеційська Комісія) у Доповіді стосовно незалежності судової влади, схваленій на 82-му пленарному засіданні, яке відбулось 12-13 березня 2010 року, встановлюючи межі "функційного імунітету суддів", визначила його як імунітет від кримінального переслідування за діяння, вчинені під час виконання своїх функційних обов'язків судді, за винятком умисних злочинів, зокрема отримання хабаря (пункт 61).
Відтак, очевидним є, що забезпечення незалежності судової влади насамперед полягає у неможливості переслідування суддів (в першу чергу органами досудового розслідування) за прийняті ними рішення (в т.ч. ті, які не були скасовані у встановленому Законом порядку) з підстав іншого (протилежного) суб'єктивного розуміння слідчого, прокурора або будь-якої іншої особи обставин відповідної справи.
Рішення Господарського суду міста Києва від 19.09.2012 у справі №5011-61/11340-2012 було залишено без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 03.12.2012 та постановою Вищого господарського суду України від 21.01.2013.
Ухвалою Вищого господарського суду України від 20.05.2013 відмовлено у допуску справи до провадження Верховного Суду України.
В рішенні №7-р/2020 від 11.06.2020 Конституційний Суд України констатував, що остаточне судове рішення не може бути переглянуто, крім встановлених процесуальними законами випадків його перегляду відповідним судом, що виключає можливість оцінювати таке рішення слідчим, прокурором при вчиненні ними дій, які мають наслідком притягнення судді до кримінальної відповідальності.
У Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо суддів: незалежність, ефективність та обов'язки від 17.11.2010 № CM/Rec (2010) 12 зазначено, що "рішення суддів не можуть підлягати будь-якому перегляду поза межами апеляційних процедур, закладених у законодавстві"; "за винятком рішень про амністію, помилування або подібних заходів, виконавча влада та законодавча влада не повинні ухвалювати рішення, що скасовують судові рішення" (§ 16, §17 додатка до Рекомендації).
Отже, для перегляду судового рішення в законі встановлюються відповідні процедури судочинства, які передбачають оскарження судового рішення та надання йому юридичної оцінки компетентним судом. Конституція України не наділяє інші органи державної влади повноваженнями щодо перевірки судового рішення в позасудовому порядку та оцінки його як "неправосудного".
В рішенні №7-р/2020 від 11.06.2020 Конституційний Суд України констатував, що остаточне судове рішення не може бути переглянуто, крім встановлених процесуальними законами випадків його перегляду відповідним судом, що виключає можливість оцінювати таке рішення слідчим, прокурором при вчиненні ними дій, які мають наслідком притягнення судді до кримінальної відповідальності.
У пункті 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30.06.2009 № 16-рп/2009 (справа щодо конституційності окремих положень Кримінально-процесуального кодексу України) Конституційний Суд України зазначив, що відповідно до положень Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання; обов'язковість рішень суду є однією із основних засад судочинства, яка гарантує ефективне здійснення правосуддя; виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
Із рішень Європейського суду з прав людини вбачається, що одним з основних елементів верховенства права є принцип правової певності, який серед іншого передбачає, що рішення суду з будь-якої справи, яке набрало законної сили, не може бути поставлено під сумнів (рішення Європейського суду з прав людини у справах "Совтрансавто-Холдинг" проти України", "Україна-Тюмень" проти України").
У справі "Желтяков проти України" Європейський суд з прав людини зазначив, що право на справедливий розгляд судом, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, повинно тлумачитися в контексті Преамбули Конвенції, яка, серед іншого, проголошує верховенство права як частину спільного спадку Договірних Держав. Одним із основоположних аспектів верховенства права є принцип юридичної визначеності, який, inter alia, вимагає, щоб, коли суди остаточно вирішили питання, їхнє рішення не ставилось під сумнів (аналогічна позиція викладена у рішеннях "Брумареску проти Румунії", "Рябих проти Росії").
Інший елемент змісту принципу верховенства права ЄСПЛ розглянув у справі "Христов проти України" (Khristov v. Ukraine, заява № 24465/04) рішення від 19 лютого 2009 року: 34. Принцип юридичної визначеності вимагає поваги до принципу res judicata (див. там же, п. 62), тобто поваги до остаточного рішення суду. Згідно з цим принципом жодна сторона не має права вимагати перегляду остаточного та обов’язкового до виконання рішення суду лише з однією метою — домогтися повторного розгляду та винесення нового рішення у справі. Повноваження судів вищого рівня з перегляду мають здійснюватися для виправлення судових помилок і недоліків, а не задля нового розгляду справи. Таку контрольну функцію не слід розглядати як замасковане оскарження, і сама лише ймовірність існування двох думок не може бути підставою для нового розгляду справи.
Відповідно до пунктів 30-33 постанови Великої палати Верховного Суду від 21.11.2018 у справі № 757/43355/16-ц "30. Оскарження діянь суддів (судів) щодо розгляду та вирішення справ, а також оскарження судових рішень поза порядком, передбаченим процесуальним законом, не допускається. Суди та судді не можуть бути відповідачами у справах про оскарження їхніх дій чи бездіяльності під час розгляду інших судових справ, а також про оскарження їх рішень, ухвалених за наслідками розгляду цих справ. 31. Згідно з пунктом 57 Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зміст конкретних судових рішень контролюється насамперед за допомогою процедур апеляції або перегляду рішень у національних судах та за допомогою права на звернення до Європейського суду з прав людини. 32. Відповідно до пункту 55 Висновку № 3 (2002) Консультативної ради європейських суддів судові помилки щодо юрисдикції чи процедури судового розгляду, у визначенні чи застосуванні закону, здійсненні оцінки свідчень повинні вирішуватися за допомогою апеляції; інші суддівські порушення, які неможливо виправити в такий спосіб (наприклад надмірне затримання вирішення справи), повинні вирішуватися щонайбільше поданням позову незадоволеної сторони проти держави. 33. Згідно з пунктом 21 Великої хартії суддів (Основоположних принципів), затвердженої Консультативною радою європейських суддів 17 листопада 2010 року, засоби для виправлення суддівських помилок мають бути передбачені відповідною системою апеляційного оскарження."
Відтак, орган досудового розслідування, вказуючи, що рішення (яке набрало законної сили) є незаконним, ставить під сумнів остаточні судові рішення у справі №5011-61/11340-2012, нехтує нормами Конституції України, Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ігнорує принцип верховенства права та фактично висловлює неповагу до судової влади як складової державної влади.
Згідно зі статтею 48 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суддя у своїй діяльності щодо здійснення правосуддя є незалежним від будь-якого незаконного впливу, тиску або втручання. Суддя здійснює правосуддя на основі Конституції і законів України, керуючись при цьому принципом верховенства права. Втручання у діяльність судді щодо здійснення правосуддя забороняється і має наслідком відповідальність, установлену законом. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, а також фізичні і юридичні особи та їх об’єднання зобов’язані поважати незалежність судді і не посягати на неї.
Реалізація зазначених гарантій здійснення правосуддя є необхідною передумовою належного виконання судом своїх конституційних функцій щодо забезпечення дії принципу верховенства права, захисту прав і свобод людини та громадянина, утвердження й забезпечення яких є головним обов’язком держави (статті 3, 8, 55 Конституції України).
Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, висловленої в рішеннях від 01.12.2004 № 19-рп/2004 та від 12.07.2011 № 8-рп/2011, конституційну гарантію суддівської незалежності щодо заборони впливу на суддів у будь-який спосіб треба розуміти як заборону щодо суддів будь-яких дій незалежно від форми їх прояву з боку державних органів, установ та організацій, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, фізичних та юридичних осіб з метою перешкодити виконанню суддями професійних обов’язків або схилити їх до винесення неправосудного рішення тощо.
Відповідно до статті 234 Кримінального процесуального кодексу України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, а у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, – на підставі ухвали слідчого судді Вищого антикорупційного суду.
Відповідно до частини третьої статті 233 Кримінального процесуального кодексу України слідчий, дізнавач, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення. У такому разі прокурор, слідчий, дізнавач за погодженням із прокурором зобов’язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися до слідчого судді із клопотанням про проведення обшуку. Слідчий суддя розглядає таке клопотання згідно з вимогами статті 234 цього Кодексу, перевіряючи, крім іншого, чи дійсно були наявні підстави для проникнення до житла чи іншого володіння особи без ухвали слідчого судді. Якщо прокурор відмовиться погодити клопотання слідчого, дізнавача про обшук або слідчий суддя відмовить у задоволенні клопотання про обшук, встановлені внаслідок такого обшуку докази є недопустимими, а отримана інформація підлягає знищенню в порядку, передбаченому статтею 255 цього Кодексу.
Вища рада правосуддя у своїх рішеннях вже сформувала правову позицію, відповідно до якої оцінка відомостей на предмет наявності порушень принципів самостійності та незалежності суддів має здійснюватися з урахуванням законності дій, в тому числі органами досудового розслідування в межах визначених законом прав, за відсутності зловживання наданими правами, з належним документальним оформленням та повноважними суб’єктами.
Отже, Конституція України (частина третя статті 30) та Кримінальний процесуальний кодекс України (частина третя статті 233) передбачають, що слідчий, прокурор мають право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках пов’язаних із врятуванням життя людей та майна чи безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину.
Під "невідкладними випадками" потрібно розуміти лише такі зазначені у частині третій статті 233 Кримінального процесуального кодексу України виключні обставини, які існували на момент проникнення до житла чи іншого володіння особи та унеможливлювали отримання в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, відповідного дозволу слідчого судді.
Небезпечним є проведення обшуку у приміщенні суду у неробочий день (суботу) й в аспекті того, що аналогічне питання у 2015 році вирішувалося із дотриманням судового контролю.
15.06.2015 року у кабінеті судді Івченка А.М. вже проводився обшук у провадженні за вказаними обставинами на підставі ухвали Печерського районного суду міста Києва від 28.05.2015 №757/18526/15-к. Слідчий суддя санкціонувала таку процесуальну дію виключно в частині комп’ютерної технікита відмовила у наданні дозволу на вилучення мобільних телефонів та коштів.
Невідкладний пошук доказів у приміщенні суду без ухвали слідчого судді відбувся через 12 років після постановлення судового рішення та через 9,5 років після попереднього обшуку.
Суддя може бути тимчасово відсторонений від здійснення правосуддя на строк не більше двох місяців у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності на підставі вмотивованого клопотання Генерального прокурора або його заступника в порядку, встановленому законом. Рішення про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя ухвалюється Вищою радою правосуддя.
20.01.2025 заступником Генерального прокурора подано до Вищої ради правосуддя клопотання від 18.01.2025 про тимчасове відсторонення судді Господарського суду міста Києва Івченка А.М. від здійснення правосуддя та подання від 18.01.2025 про надання згоди на утримання під вартою судді Івченка А.М.
Суддя ж Івченко А.М., в свою чергу, 21.01.2025 звернувся до Вищої ради правосуддя та Офісу Генерального прокурора з повідомленням про втручання в його діяльність зі здійснення правосуддя.
Відповідно до частини першої статті 49 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", частини першої статті 58 Закону України "Про Вищу раду правосуддя" без згоди Вищої ради правосуддя суддю не може бути затримано або утримувано під вартою чи арештом до винесення обвинувального вироку судом, за винятком затримання судді під час або відразу ж після вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 62 Закону України "Про Вищу раду правосуддя" суддю може бути тимчасово відсторонено від здійснення правосуддя за рішенням Вищої ради правосуддя: у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.
Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. про звернення судді Господарського суду міста Києва Івченка А.М. з повідомленням про втручання в його діяльність та вжиття заходів щодо забезпечення незалежності судді та авторитету правосуддя, а також звернення зборів суддів Господарського суду міста Києва від 20.01.2025 щодо забезпечення правового захисту судді та звернення до уповноважених органів щодо здійснення всіх передбачених законом заходів для належного розгляду та розслідування, відповідно до статті 126, 129 Конституції України, статей 6, 48, частини восьмої статті 133, Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та Положення про Раду суддів України, затвердженого X позачерговим з’їздом суддів України 16.09.2010 (з подальшими змінами), Рада суддів України
в и р і ш и л а :
1. Визнати дії, пов’язані з обшуками в приміщеннях Господарського суду міста Києва та за місцем проживання судді Івченка Анатолія Миколайовича без ухвали слідчого судді такими, що містять ознаки втручання в діяльність судді щодо здійснення правосуддя та загрожують суддівській незалежності.
2. Звернутися до Генерального прокурора із закликом ініціювати перевірку фактів можливих порушень норм Кримінального процесуального кодексу України під час досудового розслідування у кримінальному провадженні №62023000000000707 та забезпечити інформування Ради суддів України про результати проведеної перевірки у двомісячний строк.
3. Звернути увагу уповноважених органів державної влади на необхідність дотримання конституційних гарантій незалежності суддів, неприпустимості незаконного впливу, тиску або втручання в їхню діяльність.
4. Закликати органи державної влади, включно з Державним бюро розслідувань та Офісом Генерального прокурора, суворо дотримуватися принципів верховенства права та гарантій незалежності судової влади під час досудового розслідування кримінальних проваджень.
5. Направити це рішення до Вищої ради правосуддя для розгляду в межах повноважень з метою забезпечення незалежності судової влади та дотримання принципу законності у кримінальному провадженні.
Голова
Ради суддів України Б.С. Моніч
Дивитися Завантажити