03.06.2025
Рішення РСУ №28 від 02.06.2025 року Звернення до Президента України про забезпечення оплати праці працівників апаратів судів
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
02 червня 2025 року м. Київ
Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. щодо критичного стану оплати праці працівників апаратів судів, тривалої відсутності системного вирішення цього питання, а також наявності законодавчих ініціатив, що дозволяють здійснити належне підвищення рівня заробітної плати працівникам апарату, зокрема шляхом підписання Закону України № 4282-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо впровадження єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад", відповідно до статті 133 "Про судоустрій і статус суддів", Положення про Раду суддів України, затвердженого X позачерговим з’їздом суддів України 16 вересня 2010 року (із подальшими змінами), Рада суддів України
в и р і ш и л а:
Звернутися до Президента України з проханням якнайшвидше підписати Закон України № 4282-IX (законопроект 8222 від 23.11.2022) як такий, що має ключове значення для забезпечення гідної оплати праці працівників апаратів судів, належного функціонування судової влади та виконання норм Конституції України щодо доступу до правосуддя (звернення додається).
Голова
Ради суддів України Б.С. Моніч
Додаток
до рішення Ради суддів України
від 02 червня 2025 № 28
ПРЕЗИДЕНТУ УКРАЇНИ
ЗВЕРНЕННЯ
щодо необхідності якнайшвидшого підписання Закону України № 4282-IX (законопроект 8222 від 23.11.2022)
Вельмишановний Володимире Олександровичу!
Рада суддів України як орган суддівського самоврядування, що згідно із Законом України "Про судоустрій і статус суддів" представляє інтереси суддів України та дбає про незалежність судової влади, звертається до Вас із повагою та з проханням підтримати ключовий законодавчий акт, що має визначальне значення для стабільності функціонування судової системи України.
Йдеться про Закон України № 4282-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо впровадження єдиних підходів в оплаті праці державних службовців на основі класифікації посад" (законопроект 8222 від 23.11.2022), який був прийнятий Верховною Радою України 11 березня 2025 року та наразі очікує на Ваш підпис.
Цей Закон передбачає:
впровадження уніфікованої класифікації посад державної служби на основі єдиних критеріїв складності, відповідальності та рівня впливу;
закріплення правових підстав для встановлення посадових окладів відповідно до категорії та рівня посади;
створення механізму для перегляду структури органів державної влади без зміни законів спеціального призначення.
Зазначені положення створюють правову основу для істотного підвищення розміру посадових окладів працівників апарату судів — ключової складової інституційної спроможності судової влади.
На практиці нова система дозволяє:
підвищити розмір посадових окладів для окремих категорій працівників апаратів судів (наприклад, начальникам відділів інформаційної безпеки, внутрішнього аудиту, бухгалтерії);
зрівняти умови оплати праці у судах різних інстанцій за єдиними критеріями впливу та відповідальності;
забезпечити можливість залучення до роботи в апаратах судів фахових і мотивованих спеціалістів;
усунути багаторічну несправедливість в оплаті праці апарату судів у порівнянні з іншими державними органами аналогічного рівня.
Нинішня ситуація, коли значна кількість працівників апаратів судів змушена працювати за фактично мінімальну заробітну плату, є несумісною з належним функціонуванням судової системи та гарантіями правосуддя. Впродовж останніх років ця проблема неодноразово порушувалась як у межах самоврядування, так і у зверненнях до органів державної влади. Проте реального вирішення досі не досягнуто.
Звертаємо увагу, що, попри бюджетні обмеження, у державі наразі є необхідні ресурси для покращення оплати праці працівників апарату судів. Так, за інформацією Державної судової адміністрації України, лише за підсумками 2024 року очікуваний перехідний залишок спеціального фонду становить близько 1,9 млрд гривень. Ці кошти можуть бути спрямовані саме на матеріальне стимулювання працівників апаратів судів, зокрема шляхом реалізації положень вищевказаного закону.
Рада суддів України, попри те, що її мандат передусім стосується суддівського корпусу, вважає неможливим залишатися осторонь системної кризи, яка охоплює персонал апаратів судів. Суддя не може здійснювати правосуддя без належного організаційного, аналітичного та технічного супроводу з боку апарату. Працівники апарату – це не обслуговуючий персонал, а ключові виконавці функцій правосуддя, від роботи яких залежить як своєчасність, так і ефективність судового процесу.
Ухвалення і підписання Закону № 4282-IX (законопроект 8222 від 23.11.2022) відкриває шлях до реального вирішення проблеми та зміцнення інституційної спроможності судової влади. Наявність правової основи, наявність фінансових ресурсів і гостра об'єктивна необхідність зумовлюють виняткову актуальність цього кроку.
З огляду на зазначене, просимо Вас, шановний пане Президенте, як гаранта додержання Конституції України, верховенства права та прав громадян на доступ до правосуддя, підписати Закон України № 4282-IX (законопроект 8222 від 23.11.2022) найближчим часом.
З повагою,
Голова Ради суддів України Б.С. Моніч
Дивитися Завантажити03.06.2025
Рішення РСУ № 27 від 02.06.2025 року Звернення до Верховної Ради України щодо виплати суддям
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
02 червня 2025 року м. Київ
Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. щодо необхідності якнайшвидшого законодавчого врегулювання порядку виплати спеціальних доплат суддям місцевих та апеляційних судів та забезпечення належного виконання положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" (№ 4059-IX), відповідно до статті 133 "Про судоустрій і статус суддів", Положення про Раду суддів України, затвердженого X позачерговим з’їздом суддів України 16 вересня 2010 року (із подальшими змінами), Рада суддів України
в и р і ш и л а:
Звернутися до Верховної Ради України щодо необхідності якнайшвидшого законодавчого врегулювання порядку виплати спеціальних доплат суддям місцевих та апеляційних судів (на виконання статті 41 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" № 4059-IX) (звернення додається).
Голова
Ради суддів України Б.С. Моніч
Додаток
до рішення Ради суддів України
від 02 червня 2025 № 27
ВЕРХОВНІЙ РАДІ УКРАЇНИ
Народним депутатам України
ЗВЕРНЕННЯ
щодо необхідності якнайшвидшого законодавчого врегулювання порядку виплати спеціальних доплат суддям місцевих та апеляційних судів (на виконання статті 41 Закону України "Про Державний бюджет України
на 2025 рік" № 4059-IX)
Шановні народні депутати України!
Рада суддів України звертається до Верховної Ради України та її Комітету з питань правової політики з наполегливим закликом забезпечити належне виконання положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" № 4059-IX в частині, яка передбачає встановлення спеціальної доплати суддям місцевих судів.
Зазначені норми, закладені в статті 41 цього Закону, були ухвалені Парламентом ще у листопаді 2024 року, однак станом на початок червня 2025 року залишаються нереалізованими через відсутність необхідних змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Стаття 41 Закону про Державний бюджет на 2025 рік встановлює, що у 2025 році у випадках, передбачених Законом України "Про судоустрій і статус суддів", судді місцевого суду щомісяця виплачується спеціальна доплата у розмірі п'яти прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді. Ця доплата є тимчасовою, не вважається складовою суддівської винагороди, не враховується для перерахунку раніше призначеного довічного грошового утримання та не впливає на нього. Однак реалізація цього положення зупинена у зв’язку з тим, що сама стаття 41 набирає чинності лише з дня набрання чинності окремим законом про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо врегулювання відповідних виплат.
Таким законом має стати законопроект №12244-1, який ще 19 березня 2025 року Комітет Верховної Ради з питань правової політики рекомендував ухвалити у першому читанні та в цілому. Метою законопроекту є нормативне забезпечення виплати не лише базової доплати, визначеної статтею 41 Бюджетного закону, а й інших спеціальних доплат, пов’язаних із понаднормовим навантаженням та здійсненням правосуддя в умовах бойових дій.
Проєктом закону пропонується доповнити прикінцеві положення Закону України "Про судоустрій і статус суддів" новими пунктами 63–66, відповідно до яких у 2025 році:
всім суддям місцевих судів щомісяця виплачується спеціальна доплата у розмірі п’яти прожиткових мінімумів (10 510 грн);
суддям місцевих судів, які здійснюють правосуддя в судах із понаднормовим навантаженням, де середня кількість днів розгляду справ у звітному кварталі перевищує середній показник по Україні (визначений за методикою, затвердженою Вищою радою правосуддя), виплачується ще одна спеціальна доплата у тому ж розмірі (10 510 грн). Перелік таких судів затверджується рішенням Ради суддів України за поданням ДСА України та погодженням з Вищою радою правосуддя;
суддям, які здійснюють правосуддя у судах, розташованих на територіях активних бойових дій або тимчасово окупованих (відповідно до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України, де не визначено дату завершення бойових дій), може встановлюватися щомісячна доплата у розмірі десяти прожиткових мінімумів (21 020 грн);
суддям, які працюють у судах, що розташовані на територіях можливих бойових дій (також за переліком КМУ, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій), може виплачуватися щомісячна доплата у розмірі п’яти прожиткових мінімумів (10 510 грн).
Всі спеціальні доплати, передбачені пунктами 63–65, є тимчасовими, не вважаються складовими суддівської винагороди, не враховуються при обчисленні довічного грошового утримання та не впливають на нього (пункт 66 законопроекту).
Рада суддів України наголошує, що станом на сьогодні фактична заробітна плата судді місцевого суду (базовий оклад у 63 тис. грн) є нижчою, ніж заробітна плата окремих державних службовців у центральних органах влади, що підриває як престиж судової професії, так і спроможність судової влади забезпечувати правосуддя в умовах війни та реформування держави. Судова система вже страждає від кадрового голоду, значного навантаження, а у прифронтових територіях –ще й від об’єктивних ризиків для життя та здоров’я.
Зволікання з ухваленням змін до Закону "Про судоустрій і статус суддів" блокує дію прямої норми Закону про бюджет, дискредитує діяльність законодавчого органу та суперечить принципам правової визначеності. Усі розрахунки вже здійснено, бюджетні кошти передбачені – бракує лише політичної волі запустити механізм виплати.
У зв’язку з викладеним, Рада суддів України закликає Верховну Раду України невідкладно забезпечити виконання Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" у частині, що стосується запровадження спеціальних доплат суддям, шляхомякнайшвидшого розгляду та прийняття в цілому проекту Закону №12244-1 "Про внесення змін до розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо виплати судді місцевого суду спеціальної доплати", що безпосередньо реалізує положення статті 41 Закону про бюджет.
Впевнені, що це забезпечить узгодженість положень бюджетного законодавства із Законом України "Про судоустрій і статус суддів" задля правової визначеності й стабільності у сфері суддівської винагороди та відновить довіру до законодавчого процесу шляхом повного і своєчасного виконання вже прийнятих рішень щодо гарантій матеріального забезпечення судової гілки влади як одного з елементів її незалежності.
З повагою,
Голова Ради суддів України Б. С. Моніч
Дивитися Завантажити
03.06.2025
Рішення РСУ № 26 від 02.06.2025 року Про заохочення
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
02 червня 2025 року м. Київ
Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. про заохочення відзнаками Ради суддів України, відповідно до частини дев’ятої статті 56 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Положення про нагородження відзнакою Ради суддів України, затвердженого рішенням Ради суддів України від 30 листопада 2007 року № 118 (зі змінами), та Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з’їздом суддів України 16 вересня 2010 року (із наступними змінами), Рада суддів України
в и р і ш и л а:
за значний вклад у зміцнення авторитету судової влади, високий професіоналізм, особистий внесок у розвиток судової влади, багаторічну сумлінну працю та з нагоди 34-ї річниці утворення господарських (арбітражних) судів:
нагородити Почесною грамотою Ради суддів України:
БІДЕНКА Олександра Юрійовича | судового розпорядника Господарського суду Полтавської області; |
БІЛУ Ірину Миколаївну | помічника судді Господарського суду Полтавської області; |
ЗАГАЦЬКУ Оксану Олександрівну | начальника відділу аналітичної допомоги суддям управління аналітичної та правової допомоги Касаційного господарського суду департаменту аналітичної та правової роботи Апарату Верховного Суду; |
ІВАНОВА Олексія Олеговича | начальника управління забезпечення роботи судової палати для розгляду справ щодо захисту прав інтелектуальної власності, а також пов'язаних з антимонопольним та конкурентним законодавством секретаріату Касаційного господарського суду Апарату Верховного Суду; |
ІСЕНКО Марину Володимирівну | секретаря судового засідання судді Господарського суду Полтавської області; |
КОКОРЕВУ Ларису Василівну | провідного спеціаліста відділу узагальнення судової практики та систематизації законодавства Східного апеляційного господарського суду; |
ЛУКОМСЬКУ Олесю Василівну | начальника управління аналітичної та правової роботи Касаційного господарського суду департаменту аналітичної та правової роботи Апарату Верховного Суду; |
ОТЮГОВУ Оксану Іванівну | помічника судді Господарського суду Полтавської області; |
РОМАНІВ Мирославу Петрівну | начальника управління забезпечення роботи судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності секретаріату Касаційного господарського суду Апарату Верховного Суду; |
СІЛАЄВУ Оксану Федорівну | секретаря судового засідання судді Господарського суду Полтавської області; |
УМРИХІНА Дмитра Леонідовича | начальника управління забезпечення роботи судової палати для розгляду справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів секретаріату Касаційного господарського суду Апарату Верховного Суду; |
БАКЛАН Наталію Сергіївну | головного спеціаліста відділу управління персоналом та антикорупційного моніторингу Північного апеляційного господарського суду; |
ВАСИЛЕНКА Валерія Юрійовича | помічника судді Господарського суду міста Києва; |
ВАЩЕНКО Олену Миколаївну | головного спеціаліста відділу управління персоналом та антикорупційного моніторингу Господарського суду міста Києва; |
ГАЙДУКОВУ Світлану Анатоліївну | помічника судді Господарського суду Сумської області; |
ГАРКУШУ Ольгу Леонідівну | секретаря судового засідання Східного апеляційного господарського суду; |
ГРИЧУЛЕВИЧА Владислава Володимировича | помічника судді Південно-західного апеляційного господарського суду; |
ДУДНІЧЕНКА Дмитра Олександровича | помічника судді Південно-західного апеляційного господарського суду; |
КАЛАШНІКОВУ Віталіну Сергіївну | помічника судді Господарського суду Сумської області; |
КАПЛУН Евеліну Олександрівну | провідного спеціаліста відділу документального забезпечення (канцелярія) Господарського суду Одеської області; |
КЛІМУК Людмилу Русланівну | помічника судді Північно-західного апеляційного господарського суду; |
КОВАЛЬЧУКА Руслана Юрійовича | помічника судді Північного апеляційного господарського суду; |
КОЛЕСНІКОВУ Тетяну Валеріївну | помічника судді Північного апеляційного господарського суду; |
КОЛОСОВСЬКУ Олену Вікторівну | головного спеціаліста відділу режимно-секретної роботи Північного апеляційного господарського суду; |
КОНОНЕЦЬ Людмилу Володимирівну | начальника відділу забезпечення роботи секретаря та суддів судової палати управління забезпечення роботи судової палати для розгляду справ про банкрутство секретаріату Касаційного господарського суду Апарату Верховного Суду; |
КОРОТКИХ Анну Олександрівну | помічника судді Господарського суду Сумської області; |
КУЗУБ Олену Василівну | начальника відділу забезпечення функціонування автоматизованого документообігу управління забезпечення автоматизованого документообігу суду секретаріату Касаційного господарського суду Апарату Верховного Суду; |
ЛЄПКОВУ Інну Миколаївну | помічника судді Господарського суду Сумської області; |
МАСЛЕННІКОВА Анатолія Олеговича | помічника судді Господарського суду міста Києва; |
МОЛОДЕЦЬКУ Вікторію Олександрівну | помічника судді Господарського суду Сумської області; |
НЕСТЕРЕНКО Олену Віталіївну | помічника судді Господарського суду Сумської області; |
ПЛАХТИНУ Марію Олександрівну | секретаря судового засідання відділу забезпечення діяльності судових колегій Господарського суду міста Києва; |
ПОДЧАСОВУ Юлдуз Абдураїмівну | помічника судді Південно-західного апеляційного господарського суду; |
ПОНОМАРЕНКО Тетяну Миколаївну | помічника судді Господарського суду Сумської області; |
РЕУЦЬКУ Тетяну Олегівну | секретаря судового засідання Північного апеляційного господарського суду; |
РИБЧИЧ Альону Вікторівну | секретаря судового засідання Північного апеляційного господарського суду; |
САЛАЦЬКУ Олесю Вікторівну | секретаря судового засідання відділу забезпечення діяльності судових колегій Господарського суду міста Києва; |
СУГОНЯКО Наталію Володимирівну | помічника судді Господарського суду Сумської області; |
ТАРАСЮК Інну Олександрівну | помічника судді Східного апеляційного господарського суду; |
ЦИГАНЧУК Інну Валеріївну | помічника судді Господарського суду Чернівецької області; |
ЦУШКО Яну Олександрівну | заступника керівника апарату Господарського суду Одеської області; |
ЧЕПУЛЬСЬКУ Юлію Вікторівну | помічника судді Господарського суду Сумської області; |
ШЕЙНЦИС Ольгу Олександрівну | помічника судді Господарського суду Одеської області; |
ШЕПЕЛЯЄВУ Наталію Михайлівну | головного спеціаліста відділу документообігу та організаційного забезпечення Північно-західного апеляційного господарського суду; |
ШЕХТЕР Євгенію Сергіївну | помічника судді Господарського суду Чернівецької області; |
ШНАЙДЕР Катерину Богданівну | помічника судді Господарського суду міста Києва; |
АКСЕНТІЙ Ганні Саїнівні | провідному спеціалісту відділу по роботі з персоналом Господарського суду Чернівецької області; |
АНДРУСИКУ Віктору Дмитровичу | помічнику судді Господарського суду Львівської області; |
АРНАУТОВІЙ Анастасії Станіславівні | помічнику судді Господарського суду Одеської області; |
АРСІРІЙ Марії Геннадіївні | завідувачу архівом відділу аналітично-статистичної роботи та ведення архіву Господарського суду Чернівецької області; |
БЛОХІНІЙ Юлії Вадимівні | помічнику судді Господарського суду Донецької області; |
БОЙКО Інні Олександрівні | головному спеціалісту відділу документального забезпечення та контролю (канцелярія) Господарського суду Донецької області; |
БУБЛИК Світлані Іванівні | помічнику судді Господарського суду Харківської області; |
ВАСИЛЕНКУ Сергію Петровичу | помічнику судді Господарського суду Харківської області; |
ВАСИЛЕНКУ Сергію Петровичу | помічнику судді Господарського суду Харківської області; |
ВАСЮТІНУ Олександру Андрійовичу | заступнику керівника апарату Господарського суду Донецької області; |
ВІВЧАРЮК Інні Борисівні | секретарю судового засідання Господарського суду Чернівецької області; |
ГАЛАК Анастасії Василівні | прес-секретарю Господарського суду Чернівецької області; |
ГОЛІНЕЙ Ярині Ігорівні | секретарю судового засідання Господарського суду Чернівецької області; |
ГОНЧАРУК Валентині Іллівні | документознавцю 1 категорії відділу документального та інформаційного забезпечення Господарського суду Чернівецької області; |
ГРИГОР'ЄВІЙ Марії Вікторівні | помічнику судді Господарського суду Донецької області; |
ЗАДИРАЦІ Інні Анатоліївні | головному спеціалісту відділу забезпечення діяльності судових колегій Господарського суду міста Києва; |
ЗОЛОТАР Валерії Валеріївні | помічнику судді Господарського суду Донецької області; |
КАПЛІ Анатолію Валентиновичу | помічнику судді патронатної служби Господарського суду Київської області; |
КЛИМОЧКО Галині Володимирівні | заступнику начальника відділу планово-фінансової роботи, бухгалтерського обліку та звітності Господарського суду Львівської області; |
КУРИЛО Євгенії Павлівні | помічнику заступника голови Господарського суду Донецької області; |
ЛАБУНІ Світлані Євгенівні | помічнику судді Господарського суду Донецької області; |
МОЛОЧИНСЬКІЙ Марині Миколаївні | начальнику фінансово-економічного відділу – головному бухгалтеру апарату Господарського суду Київської області; |
ОДИНЦОВІЙ Катерині Костянтинівні | помічнику судді Господарського суду міста Києва; |
ОРЛИК Олені Володимирівні | завідувачу сектору антикорупційного моніторингу та проходження державної служби відділу управління персоналом Господарського суду Одеської області; |
ПРОКОПЧУК Катерині Миколаївні | головному спеціалісту відділу інформаційних технологій, матеріально-технічного та правового забезпечення Господарського суду Волинської області; |
РАТУШНЮК Інні Володимирівні | головному спеціалісту відділу автоматизованого документообігу та обробки внутрішньовідомчої службової кореспонденції (Канцелярія) апарату Господарського суду Київської області; |
СЕМ'ЯНОВІЙ Крістіні Анатоліївні | помічнику судді Південно-західногоапеляційного господарського суду; |
СЄДОВІЙ Ользі Олександрівні | помічнику судді Господарського суду міста Києва; |
СТЕПАНЯН Каріне Романівні | помічнику судді Господарського суду Донецької області; |
ТАБАЧНІКОВУ Віталію Геннадійовичу | помічнику судді Господарського суду Донецької області; |
ТАРАСЮК Ірині Михайлівні | секретарю судового засідання відділу забезпечення діяльності судових колегій Господарського суду міста Києва; |
УЛАХЛИ Олені Миколаївні | секретарю судового засідання відділу забезпечення діяльності судових колегій Господарського суду міста Києва; |
ФРОЛОВІЙ Тетяні Сергіївні | помічнику судді Господарського суду Донецької області; |
ФУРСОВУ Ярославу Олександровичу | помічнику голови Господарського суду Донецької області; |
ХАДІЄВІЙ Марині Фірдаусівні | головному спеціалісту відділу документального забезпечення та контролю (канцелярія) Господарського суду Донецької області; |
ХАРЧЕНКО Юлії Сергіївні | помічнику судді Господарського суду Донецької області; |
нагородити Почесною грамотою Ради суддів України:
БЄЛЯВЦЕВУ Валентину Іванівну | секретаря Гадяцького районного суду Полтавської області; |
ПОДЗОРОВА Андрія Юрійовича | завідувача сектору з інформатизації та технічного захисту інформації Миколаївського апеляційного суду; |
БАБИЧ Юліані Олегівні | секретарю судового засідання Зарічного районного суду міста Суми; |
БУТЕНКО Олені Миколаївні | провідному спеціалісту відділу забезпечення діяльності судової палати з розгляду цивільних справ Сумського апеляційного суду; |
ВЕРГУН Любові Михайлівні | головному спеціалісту відділу документального забезпечення - канцелярії Восьмого апеляційного адміністративного суду; |
ВОВК Надії Степанівні | головному спеціалісту фінансово-економічного відділу Восьмого апеляційного адміністративного суду; |
ГУК Ользі Олександрівні | судовому розпоряднику Рівненського окружного адміністративного суду; |
ЄРШОВІЙ Юлії Сергіївні | секретарю судового засідання відділу забезпечення роботи першої судової палати Восьмого апеляційного адміністративного суду; |
ЛІХТЕЙ Вікторії Володимирівні | секретарю Хорольського районного суду Полтавської області; |
ПЕНЧЕВУ Едуарду Степановичу | судовому розпоряднику Болградського районного суду Одеської області; |
ПРАЧУК Іванні Сергіївні | секретарю судового засідання відділу забезпечення роботи третьої судової палати Восьмого апеляційного адміністративного суду; |
РАКУСУ Миколі Івановичу | провідному спеціалісту відділу матеріально-технічного забезпечення Восьмого апеляційного адміністративного суду; |
ТИБІНЦІ Оксані Степанівні | головному спеціалісту відділу забезпечення роботи другої судової палати Восьмого апеляційного адміністративного суду; |
ЧЕРНЯК Ользі Миколаївні | головному спеціалісту відділу бухгалтерського обліку та звітності Рівненського окружного адміністративного суду; |
за значний вклад у зміцнення авторитету судової влади, високий професіоналізм, особистий внесок у розвиток судової влади, багаторічну сумлінну працю та з нагоди Дня Конституції України....
Повний текст рішення читайте тут
Дивитися Завантажити02.06.2025
Рішення РСУ №25 від 02.06.2025 року Про оголошення нового конкурсу на дві посади судді Конституційного Суду України
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
02 червня 2025 року м. Київ
Рішенням Ради суддів України від 09 грудня 2024 року № 41 оголошено новий конкурс на дві посади судді Конституційного Суду України та про початок прийняття заяв (з доданими до них документами) осіб, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, з 10 грудня 2024 року по 09 січня 2025 року включно.
Рішенням від 30 січня 2025 року № 3 Радою суддів України встановлено відповідність поданих документів вимогам, встановленим Конституцією України та Законом України "Про Конституційний Суд України", осіб, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України.
Стосовно кандидатів, допущених до конкурсного відбору, призначено проведення спеціальної перевірки у порядку, передбаченому Законом України "Про запобігання корупції".
За змістом частини четвертої статті 10-8 Закону України "Про Конституційний Суд України", Дорадча група за результатами оцінки високих моральних якостей кандидатів на посаду судді Конституційного Суду ухвалює вмотивоване рішення щодо оцінки відповідності кожного кандидата.
За критерієм високих моральних якостей кандидати отримують оцінку "відповідає" або "не відповідає".
У разі отримання від Дорадчої групи оцінки "не відповідає" за критерієм високих моральних якостей кандидат вважається таким, що не пройшов відповідний етап конкурсного відбору на посаду судді Конституційного Суду України з дня оприлюднення Дорадчою групою відповідного рішення. У рішенні стосовно такого кандидата Дорадча група зазначає, що для цілей відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України на конкурсних засадах кандидат не відповідає критерію високих моральних якостей.
Якщо за результатами оцінювання кількість кандидатів, які відповідають критерію високих моральних якостей, становить менше ніж дві особи на одну вакантну посаду судді Конституційного Суду України, конкурсна комісія, Комітет, Рада суддів України невідкладно, але не пізніше двадцяти днів, оголошують новий конкурсний відбір на таку вакантну посаду, який проводиться у порядку, визначеному цим Законом.
Дорадча група 29 травня 2025 року ухвалила рішення щодо відповідності кандидатів критерію високих моральних якостей в рамках конкурсного відбору на дві посади суддів Конституційного Суду України за квотою зʼїзду суддів України.
У підсумку оцінку "відповідає" критерію високих моральних якостей отримав один кандидат – САЛЮК Петро Іванович.
Трьох інших кандидатів визнано такими, що не відповідають критерію високих моральних якостей для цілей відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України на конкурсних засадах, зокрема це – Ігор Завальнюк, Олеся Никон та Андрій Савчак.
Отже, відповідно до Закону України "Про Конституційний Суду України", можна вважати, що конкурс на дві вакантні посади суддів Конституційного Суду України за квотою зʼїзду суддів України припинився у зв'язку з недостатньою кількістю кандидатів для продовження конкурсного відбору на ці посади.
За змістом частини 1 статті 10-5 Закону України "Про Конституційний Суд України" оголошення про початок конкурсного відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Ради суддів України не пізніше ніж за дев’яносто днів до дня закінчення строку повноважень або досягнення граничного віку перебування на посаді судді Конституційного Суду України, або не пізніше двадцяти днів з дня виникнення вакансії на посаду судді Конституційного Суду в разі, якщо повноваження судді Конституційного Суду України припинено чи його звільнено з посади з підстав, передбачених статтею 149-1 Конституції України.
Особи, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України і відповідають установленим Конституцією України та цим Законом вимогам до Судді, подають Раді суддів України визначені законодавством України документи протягом тридцяти днів з дня оприлюднення оголошення про початок конкурсного відбору.
На підставі вищевикладеного, зважаючи на тривалість процедур конкурсного відбору на посаду судді Конституційного Суду України, та на виконання вимог частини 1 статті 10-5 Закону України "Про Конституційний Суд України" Рада суддів України вважає за необхідне оголосити новий конкурс на дві посади судді Конституційного Суду України.
Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. про оголошення нового конкурсу для відбору кандидатур на дві посаду судді Конституційного Суду України, про початок прийняття заяв та затвердження Рекомендацій з оформлення та подання документів для участі у конкурсі особами, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, відповідно до статей 126 – 134 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", статей 101, 105, 108, пункту 17 розділу IV Перехідних положень Закону України "Про Конституційний Суд України" та Положення про Раду суддів України, затвердженого рішенням Х позачергового з'їзду суддів України 16 вересня 2010 року (з подальшими змінами), Рада суддів України
в и р і ш и л а:
1. Оголосити новий конкурс на дві посади судді Конституційного Суду України та про початок прийняття заяв (з доданими до них документами) осіб, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, з 03 червня 2025 року по 02 липня 2025 року включно.
Оголошення про новий конкурсу розмістити на офіційному веб-сайті Ради суддів України.
2. Затвердити Рекомендації з оформлення та подання документів для участі у конкурсі особами, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, що додаються.
3. Рекомендації з оформлення та подання документів для участі у конкурсі особами, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, розмістити на офіційному веб-сайті Ради суддів України.
Голова
Ради суддів України Б.С. Моніч
Дивитися Завантажити
02.06.2025
Рішення РСУ № 24 від 02.06. 2025 року Щодо звернення до Пленуму Верховного Суду
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
02 червня 2025 року м. Київ
25 квітня 2025 року Велика Палата Верховного Суду ухвалила постанову у справі № 240/9028/24, якою, відступивши від викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 13 липня 2023 року у справі № 280/1233/22 та 21 березня 2024 року у справі № 620/4971/23 висновків, зазначає про те, що починаючи з 2021 року у законах про Державний бюджет України на відповідний рік встановлювався на 1 січня відповідного календарного року грошовий розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді.
Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що положення законів про державний бюджет, зокрема ті, що визначають розмір суддівської винагороди, є обов'язковими до застосування, якщо вони не визнані неконституційними в установленому порядку. У цій постанові суд наголосив, що незалежно від конституційності чи неконституційності окремих положень, допоки не буде відповідного рішення Конституційного Суду України, чинні положення мають правову силу і мають застосовуватись органами державної влади, у тому числі судами.
Разом із тим, Рада суддів України вважає за необхідне звернути увагу на те, що зазначена позиція Великої Палати Верховного Суду не скасовує обов’язку захищати конституційні гарантії незалежності судової влади, не обмежує право на ініціювання питання конституційності положень законів про державний бюджет, які змінюють обсяг матеріального забезпечення суддів, визначеного профільним законодавством. Навпаки, така позиція чітко вказує на механізм подальших дій – у разі сумнівів щодо конституційності положень, відповідне звернення до Конституційного Суду залишається єдиним правовим інструментом.
Системний аналіз численних рішень Конституційного Суду України, дає підстави вважати, що встановлення розміру суддівської винагороди актами, які не є спеціальними законами у сфері правосуддя, є неконституційним і таким, що суперечить принципам незалежності судової влади.
Зокрема, у рішенні Конституційного Суду України від 28 серпня 2020 року № 10-р/2020 Судом зазначено, що Конституцією України встановлено, що виключно законами України визначається, зокрема, статус суддів (пункт 14 частини першої статті 92); незалежність і недоторканність судді гарантуються Конституцією і законами України; вплив на суддю у будь-який спосіб забороняється (частини перша, друга статті 126); держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів; розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій (перше речення частини першої, частина друга статті 130).
Конституційний Суд України неодноразово звертав увагу на недопустимість обмеження законом незалежності суддів, зокрема їх належного матеріального забезпечення, зміни розміру суддівської винагороди, рівня довічного грошового утримання суддів у відставці (рішення від 24 червня 1999 року № 6-рп/99, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 1 грудня 2004 року № 19-рп/2004, від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005, від 18 червня 2007 року № 4-рп/2007, від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, від 3 червня 2013 року № 3-рп/2013, від 19 листопада 2013 року № 10-рп/2013, від 8 червня 2016 року № 4-рп/2016, від 4 грудня 2018 року № 11-р/2018, від 18 лютого 2020 року № 2-р/2020, від 11 березня 2020 року № 4-р/2020).
Проаналізувавши юридичні позиції щодо незалежності суддів, Конституційний Суд України дійшов висновку, що гарантії незалежності суддів зумовлені конституційно визначеною виключною функцією судів здійснювати правосуддя; законодавець не може свавільно встановлювати або змінювати розмір винагороди судді, використовуючи свої повноваження як інструмент впливу на судову владу (абзаци сьомий, восьмий підпункту 4.1 пункту 4 мотивувальної частини Рішення від 11 березня 2020 року № 4-р/2020).
Отже, обмеження суддівської винагороди є посяганням на гарантії незалежності суддів.
Також Конституційний Суд України вважав, що обмеження відповідних виплат є допустимим за умов воєнного або надзвичайного стану. Однак такого роду обмеження має запроваджуватися пропорційно, із встановленням чітких часових строків та в жорсткій відповідності до Конституції та законів України.
Наведене означає, що у будь-якому випадку обмеження суддівської винагороди не може бути здійснене шляхом ухвалення Закону України Про державний бюджет України на відповідний період, а лише шляхом внесення змін до профільного закону, яким є Закон України "Про судоустрій і статус суддів".
Варто зазначити, що Конституційний Суд України у своїй практиці неодноразово наголошував, що:
гарантії незалежності суддів мають стабільний і незмінний характер;
суддівська винагорода є складовою гарантій незалежності суддів, а отже не може змінюватися без внесення змін до профільного закону;
жоден інший акт, крім закону про судоустрій, не має права встановлювати нові або змінювати існуючі засади визначення розміру винагороди суддів.
Однак, у Законі України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" вчергове зафіксовано положення, аналогічні тим, які були предметом конституційного розгляду у 2020 році. А саме, у абзаці п'ятому частини першої статті 7 вказаного Закону зазначено:
"Установити з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, – 2102 гривні".
Слід нагадати, що згідно із Законом України "Про судоустрій і статус суддів", розмір посадового окладу судді встановлюється в кратному розмірі до прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що визначений загальним законодавством, без жодної можливості диференціювати цей мінімум для окремих категорій працівників.
Таким чином, встановлення особливого заниженого прожиткового мінімуму виключно для цілей визначення винагороди суддів є штучною маніпуляцією, спрямованою на фактичне зниження матеріального забезпечення судової влади без внесення відповідних змін до закону про судоустрій, що прямо суперечить як Конституції, так і правовим позиціям КСУ.
Крім того, така практика порушує принцип юридичної визначеності, а також суперечить чисельним юридичним позиціям Конституційного Суду України, де зазначено, що норми права мають бути чіткими, стабільними, зрозумілими для адресатів і такими, що не допускають свавільного тлумачення чи застосування.
Таким чином, абзац п'ятий частини першої статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", яким визначено розмір прожиткового мінімуму 2102 грн для цілей визначення базового посадового окладу судді, є таким, що суперечить статтям 1, 6, частинам першій, другій статті 8, частині другій статті 19, частинам першій, другій статті 55, частинам першій, другій статті 126, статті 130 Конституції України.
З огляду на вищевикладене, Рада суддів України вважає за необхідне підтвердити визнану в рішеннях КСУ юридичну позицію, згідно з якою зміна суддівської винагороди можлива виключно шляхом внесення змін до профільного закону, а не законом про державний бюджет.
За змістом статті 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Відповідно до статті 150 Конституції України, частини першої статті 52 Закону України "Про Конституційний Суд України" суб’єктами права на конституційне подання є: Президент України, щонайменше сорок п’ять народних депутатів України, Верховний Суд, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, Верховна Рада Автономної Республіки Крим.
XХ черговий з’їзд суддів України Рішенням від 19.09.2024 ухвалив звернутися до Верховного Суду з пропозицією щодо внесення до Конституційного Суду України конституційного подання про визнання неконституційними положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" у частині встановлення з 01 січня 2025 року прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді – 2102 грн (ст.7), – у разі прийняття Верховною Радою України Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" у редакції, яка передбачає встановлення окремого прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді – у розмірі 2102 грн або будь-якому іншому зменшеному розмірі, відмінному від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
З огляду на це Рада суддів України вважає за необхідне звернутися до Пленуму Верховного Суду з ініціативою невідкладного внесення конституційного подання до Конституційного Суду України щодо визнання неконституційним абзацу 5 частини першої статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", яким визначено розмір прожиткового мінімуму 2102 грн для цілей визначення базового посадового окладу судді та клопотати перед Пленумом Верховного Суду щодо включення до конституційного подання прохання про визнання відповідних норм неконституційними з дня ухвалення Закону.
Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. щодо позиції Великої Палати Верховного Суду стосовноколізії між Законом України "Про судоустрій і статус суддів" та законами про Державний бюджет України на відповідний рік щодо визначення розміру посадового окладу судді, відповідно до статті 133 "Про судоустрій і статус суддів", Положення про Раду суддів України, затвердженого X позачерговим з’їздом суддів України 16 вересня 2010 року (із подальшими змінами), Рада суддів України
в и р і ш и л а:
1. Вважати, що положення абзацу п'ятого частини першої статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", яким визначено розмір прожиткового мінімуму 2102 грн для цілей визначення базового посадового окладу судді є такими, що суперечать статті 6, частині першій статті 8, частинам першій, другій статті 126, частині другій статті 148-1, частині першій статті 149, частині першій статті 153 Конституції України.
2. Звернутися до Пленуму Верховного Суду з ініціативою внесення конституційного подання до Конституційного Суду України щодо визнання неконституційним абзацу четвертого частини першої статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", яким визначено розмір прожиткового мінімуму 2102 грн для цілей визначення базового посадового окладу судді.
Клопотати перед Пленумом Верховного Суду щодо включення до конституційного подання прохання про визнання відповідних норм неконституційними з дня ухвалення Закону.
Голова
Ради суддів України Б.С. Моніч
Дивитися Завантажити01.05.2025
Рішення РСУ № 23 від 01.05.2025 Щодо перенесення дати продовження ХХ чергового з'їзду суддів України після перерви
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
01 травня 2025 року м. Київ
Відповідно до рішення Ради суддів України від 21 червня 2024 року № 16Радою суддів України вирішено скликати ХХ черговий з’їзд суддів України, визначено дату проведення XХ чергового з’їзду суддів України – 18 вересня 2024 року (резервний день 19 вересня 2024 року) та включено до Попереднього переліку питань, що будуть виноситися на обговорення ХХ чергового з’їзду суддів України, зокрема, питання про обрання двох членів Вищої ради правосуддя".
Відповідно до пункту 1 рішення Ради суддів України від 18 березня 2025 року датою продовження ХХ чергового з’їзду суддів України після перерви визначено - 27-29 травня 2025 року.Місце проведення ХХ чергового з’їзду суддів України після перерви вирішено визначити додатково.
Крім того, на виконання пункту 3 рішення Ради суддів України від 18 березня 2025 року Рада суддів України повідомила секретаріат Вищої ради правосуддя про необхідність оприлюднення на її офіційному веб-сайті оголошення про дату і місце проведення з’їзду та інформації про початок прийому документів для участі у новому конкурсі на посади двох членів Вищої ради правосуддя у порядку, передбаченому Законом України "Про Вищу раду правосуддя".
Відповідно до статей 8, 9, 10 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» секретаріатом Вищої ради правосуддя 19 березня 2025 року було оприлюднено на офіційному веб-сайті оголошення про початок прийому документів для участі у новому конкурсі на 2 посади членів Вищої ради правосуддя від з'їзду суддів України.
Строк подання документів кандидатами завершився 28 квітня 2025 року.
Відповідно до частини шостої статті 9 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» Секретаріат Вищої ради правосуддя листом від 29 квітня 2025 року № 8695/0/9-25 надіслав Раді суддів України перелік кандидатів на посади членів Вищої ради правосуддя для обрання ХХ черговим з'їздом суддів України.
Також, відповідно до частини восьмої статті 9 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» секретаріатом Вищої ради правосуддя надіслано копії поданих кандидатами на посади членів Вищої ради правосуддя документів до Етичної ради для встановлення відповідності кандидатів критеріям професійної етики та доброчесності.
У зв'язку з цим пропонується дату продовження XX чергового з’їзду суддів України після перерви визначити додатково після отримання висновків Етичної ради щодо відповідності кожного кандидата критеріям професійної етики та доброчесності, списку кандидатів, рекомендованих для обрання на посаду члена Вищої ради правосуддя
Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. про перенесення дати продовження ХХ чергового з'їзду суддів України після перерви, відповідно до статей 126-134 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Закону України "Про Вищу раду правосуддя", Закону України "Про Конституційний Суд України" Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з’їздом суддів України 16.09.2010 (із подальшими змінами), Рада суддів України
в и р і ш и л а:
1. Інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. про перенесення дати продовження XX чергового з’їзду суддів України після перерви, узяти до відома.
2. Відкласти продовження XX чергового з’їзду суддів України після перерви у визначені рішенням Ради суддів України від 18 березня 2025 року № 13 дати.
3. Дату продовження XX чергового з’їзду суддів України після перерви визначити додатково після отримання висновків Етичної ради щодо відповідності кожного кандидата критеріям професійної етики та доброчесності, списку кандидатів, рекомендованих для обрання на посаду члена Вищої ради правосуддя, а також, після отримання від Дорадчої групи експертів списку оцінених кандидатів на посаду судді Конституційного Суду України та рішень щодо оцінки відповідності кожного кандидата за критерієм визнаного рівня компетентності у сфері права.
4. Копію цього рішення надіслати Етичної ради та Дорадчої групи експертів, а також у всі суди України, Державну судову адміністрацію України та її територіальні управління до відома та врахування в роботі.
Голова Ради суддів України | Б.С. Моніч |
01.05.2025
Рішення РСУ № 22 від 01.05.2025 Щодо схвалення Модельної програми проходження студентами практики
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
01 травня 2025 року м. Київ
З метою втілення національних стандартів юридичної освіти й урахуванням принципів автономії університету та академічної свободи у формуванні навчальних програм представники провідних правничих шкіл ініціювали процес формування Модельної програми проходження студентами практики з певного апробацією її змісту до сфери діяльності, а саме: у системі юстиції, прокуратури, адвокатури і у судах.
Рішенням № 34 від 17.08.2023 року "Щодо проєкту Модельної програми проходження студентами практики в судах" Рада суддів України схвалила проєкт Модельної програми проходження студентами практики в судах та рекомендувала його для застосування під час проходження практики студентами в судах. Також, з метою вдосконалення змісту проєкту Модельної програми проходження студентами практики в судах, для надання коментарів, зауважень чи доповнень, було доручено ДСА України надіслати проєкт до Міністерства освіти України та до ЗВО, з якими укладені договори про співпрацю, та до судів. Узагальнені пропозиції надати Раді суддів України.
Підкомісія за спеціальністю «Право» Науково-методичної ради МОН України розглянула пропозиції та зауваження, надані Радою суддів України, і на своєму засіданні 27 червня 2024 року рекомендувала доопрацьований проєкт Модельної програми проходження практики здобувачами вищої освіти в судах для використання за освітньою програмою за спеціальністю «Право».
03 лютого 2025 року до Ради суддів України надійшов лист Міністерства освіти і науки України від 03 лютого 2025 року № 1/2119-25, яким Міністерство освіти і науки України надіслало доопрацьований проєкт Модельної програми проходження практики здобувачами вищої юридичної освіти в судах для розгляду Радою суддів України щодо спільної рекомендації Модельної програми Радою суддів України та Міністерством освіти і науки України для її використання закладами вищої освіти та судами для організації та належного забезпечення практичної підготовки здобувачів вищої освіти за спеціальністю «Право».
Так, однією із форм організації освітнього процесу у здобувачів вищої освіти є практична підготовка, що здійснюється шляхом проходження практики, крім іншого, в судах як базах практики. Її метою є ознайомлення здобувачів вищої освіти з місцем і роллю суду в системі органів державної влади; організаційним забезпеченням роботи суду та діяльністю судді зі здійснення правосуддя, відповідно до визначених законом процедур; набуття первинних практичних умінь і навичок помічника судді та судді; формування розуміння етичних стандартів поведінки помічника судді та судді, а також форм підзвітності судді суспільству.
Організаційно-правовою підставою проходження здобувачами вищої освіти практики у суді є договори між ЗВО та Державною судовою адміністрацією України або судом .
Вiдповiдальнiсть за органiзацiю та проведення практики покладається на керiвника практики вiд закладу вищої освiти i керiвника практики вiд бази практики.
Практика є важливою складовою освітніх програм першого (бакалаврського) рівня вищої освіти / другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 081 "Право", оскільки спрямована на формування первинних навичок та вмінь застосування права. Відповідно до підпункту 26 пункту 4 Типового положення про територіальне управління Державної судової адміністрації України, затвердженого рішенням Вищої Ради правосуддя від 13 квітня 2023 року № 358/0/15-23, територіальні управління забезпечуютьпроходження здобувачами вищої юридичної освіти навчальної практики в судах відповідно до укладених ДСА України договорів.
Виходячи з вищенаведеного, РСУ зазначає, що використання Модельної програми проходження практики в судах закладами вищої освіти і судами під час організації і проведення практики в судах України здобувачами вищої освіти буде сприяти підвищенню рівня і переліку компетентностей, що можуть бути отримані майбутніми правниками та призведе до більш повного програмного наповнення практики, та уніфікації підходів до оцінювання результатів та підведення підсумків практики в судових установах держави.
Заслухавши та обговоривши інформацію члена Ради суддів України Кальника В.В. щодо проєкту Модельної програми проходження практики в судах здобувачами вищої освіти, відповідно до статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та Положення про Раду суддів України, затвердженого X позачерговим з’їздом суддів України 16.09.2010 (з подальшими змінами), Рада суддів України
виріши л а:
1. Інформацію члена Ради суддів України Кальника В.В. щодо проєкту Модельної програми проходження практики в судах здобувачами вищої освіти взяти до відома.
2. Схвалити проєкт Модельної програми проходження практики в судах здобувачами вищої освіти та рекомендувати її для використання закладами вищої освіти та судами з метою організації та належного забезпечення практичної підготовки здобувачів вищої освіти за спеціальністю «Право», що додається.
3. Доручити ДСА України надіслати проєкт Модельної програми проходження практики в судах здобувачами вищої освіти до Територіальних управлінь ДСА України, ЗВО, з якими укладені договори про співпрацю та судів з метою її використання закладами вищої освіти та судами для організації та належного забезпечення практичної підготовки здобувачів вищої освіти за спеціальністю «Право».
Голова Ради суддів України | Моніч Б. С. |
01.05.2025
Рішення РСУ № 21 від 01.05.2025 Щодо деяких питань наявності чи відсутності конфлікту інтересів та способи його врегулювання
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
01 травня 2025 року м. Київ
Заслухавши та обговоривши інформацію голови Комітету Ради суддів України з питань дотримання етичних норм, запобігання корупції і врегулювання конфлікту інтересів Краснова Є.В. стосовно роз'яснення деяких питань щодо наявності або відсутності конфлікту інтересів та способів його врегулювання, розглянувши звернення Голови Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Смоковича М.І., відповідно до статті 133 «Про судоустрій і статус суддів», статей 1, 28, 35-1 Закону України «Про запобігання корупції», Порядку здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо конфлікту інтересів в діяльності суддів та інших представників судової системи та його врегулювання, затвердженого рішенням Ради суддів України від 04.02.2016 № 2 (зі змінами), Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з’їздом суддів України 16.09.2010 (із подальшими змінами), Рада суддів України
в и р і ш и л а:
1. Роз’яснити, що участь судді у складі різноманітних робочих груп (комісій), як дорадчих, консультативних органів Президента України, Верховної Ради України, інших суб'єктів, наділених повноваженнями законотворчої ініціативи (наприклад: Конституційної комісії при Президентові України, Робочої групи при Президентові України з реформування процесуального законодавства, тощо) з метою вдосконалення конституційного регулювання суспільних відносин в Україні, зокрема процесуального, не створює конфлікту інтересів під час розгляду суддею справ за участю того чи іншого державного органу, при якому функціонує/функціонував відповідний дорадчий орган.
2. Роз’яснити, що під час розгляду суддею апеляційної/касаційної інстанції справ у спорах за позовними заявами, апеляційними/касаційними скаргами суддів/суддів у відставці, які працюють/працювали в одному суді з близькою особою судді апеляційного/касаційного суду (у розумінні частини першої статті 1 Закону України "Про запобігання корупції"), необхідно виходити з приватного інтересу, брати до уваги весь спектр відносин (особисті, дружні, позасудові тощо), які склались між ними.
За умови відсутності приватного інтересу конфлікт інтересів відсутній. У протилежному випадку конфлікт інтересів усувається в процесуальний спосіб.
Отже, суддя має керуватись пунктом 1 рішення Ради суддів України від 04.11.2016 №75, яким роз’яснено, що при виникненні конфлікту інтересів під час судових проваджень у кримінальних, цивільних, адміністративних, господарських справах або під час розгляду матеріалів про адміністративні правопорушення способами врегулювання конфлікту інтересів є: розкриття суддею інформації про конфлікт інтересів, відвід і самовідвід. У випадку, коли за наслідками розкриття інформації відвід не заявлено - конфлікт інтересів вважається врегульованим.
Голова
Ради суддів України Б.С. Моніч
Дивитися Завантажити