Рада Суддів
України

uaUA enEN
Документи

05.05.2023

Рішення РСУ №19 від 04.05.2023 року Про Концепцію модернізації вебсайту РСУ

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

04 травня 2023 року                                                                                                                                                              м. Київ

Р І Ш Е Н Н Я № 19

Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. про Концепцію модернізації веб-сайту Ради суддів України, відповідно до статті 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з’їздом суддів України 16 вересня 2010 року (із подальшими змінами), Рада суддів України

в и р і ш и л а:

  • 1.Інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. про Концепцію модернізації веб-сайту Ради суддів України взяти до відома.
  • 2.Схвалити проєкт Концепції модернізації веб-сайту Ради суддів України, що додається.
  • 3.Утворити робочу групу з доопрацювання проєкту Концепції модернізації веб-сайту Ради суддів України у наступному складі:

– Моніч Богдан Сильвестрович – Голова Ради суддів України, суддя Сьомого апеляційного адміністративного суду;

– Потапенко Андрій Вікторович – член Ради суддів України, суддя РжищевськогоміськогосудуКиївськоїобласті;

– Пастухова Валентина Миколаївна – головний спеціаліст прес-служби (на правах сектору) Державної судової адміністрації України.

Голова  Ради суддів України                                                                                                                                           Б.С. Моніч

 

Додаток

до рішення Ради суддів України

від 04 травня 2023 року № 19

СХВАЛЕНО

Рішенням Ради суддів України

04 травня 2023 року № 19

Проєкт Концепції модернізації веб-сайту Ради суддів України

Загальні положення:

Сайт повинен бути налаштований для відображення на різних мобільних пристроях, включаючи смартфони, планшети, ноутбуки та інші пристрої з різними розмірами екранів та роздільними здатностями.

Сайт має бути захищеним та використовувати SSL-сертифікат. Сайт повинен відповідати стандартам безпеки, які описані в OWASP Top 10 або інших схожих стандартах а також він має бути захищений від DDoS-атак, які можуть спричинити перевантаження сервера та витратити ресурси сайту.

Сайт має мати можливість регулярного автоматичного резервного копіювання даних та файлів.

Сайт повинен бути сумісним з різними браузерами та операційними системами на мобільних пристроях, такими як Google Chrome, Safari, Firefox, Opera та інші.

Сайт повинен бути оптимізований для пошукових систем, щоб відвідувачі могли знайти його через Google та інші пошукові системи. Це включає ключові слова, мета-опис, заголовки та посилання.. Має бути виконано комплекс робіт щодо внутрішньої та зовнішньої SEO оптимізації.

Сайт повинен мати можливість кешування статичного контенту, щоб забезпечити швидку відповідь на запити користувачів.

Сайт повинен мати контактну інформацію для звернення користувачів щодо технічних питань та проблем з функціоналом сайту.

Сайт має мати надійну архітектуру бази даних та мати можливість регулярного автоматичного резервного копіювання даних та файлів.Таблиці данних повинні мати відповідні індекси для швидкого доступу до них.

Гарантійний термін обслуговування сайту розробником має складати 3-6 місяців.

Підтримка повинна включати в себе виправлення помилок, оновлення та модернізацію сайту.

Розробник повинен забезпечити можливість швидкої реакції на запити користувачів та адміністраторів сайту щодо проблем та запитів на підтримку.

Дивитися Завантажити

05.05.2023

Рішення РСУ №18 від 04.05.2023 року Про Концепцію розвитку комунікаційної політики судової влади

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

04 травня 2023 року                                                                                                                                                              м. Київ

Р І Ш Е Н Н Я № 18

Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. про Концепцію розвитку комунікаційної політики судової влади, відповідно до статті 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з’їздом суддів України 16 вересня 2010 року (із подальшими змінами), Рада суддів України

в и р і ш и л а:

  • 1.Інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. про Концепцію розвитку комунікаційної політики судової влади взяти до відома.
  • 2.Схвалити проєкт Концепції розвитку комунікаційної політики судової влади, що додається.
  • 3.Надіслати проєкт Концепції розвитку комунікаційної політики судової влади в апеляційні суди України (для обговорення в межах апеляційних округів), у Вищу раду правосуддя, Вищу кваліфікаційну комісію суддів України, Верховний Суд, Вищий антикорупційний суд, Державну судову адміністрацію України, Службу судової охорони, Національну школу суддів України для обговорення та надання пропозицій.
  • 4.Утворити робочу групу з доопрацювання Концепції розвитку комунікаційної політики судової влади у наступному складі:
  • від Ради суддів України
  • – Моніч Богдан Сильвестрович – Голова Ради суддів України, суддя Сьомого апеляційного адміністративного суду;

– Чорна Валерія Вікторівна – член Ради суддів України, суддя Вищого антикорупційного суду;

– Потапенко Андрій Вікторович – член Ради суддів України, суддя РжищевськогоміськогосудуКиївськоїобласті;

  • від Вищої ради правосуддя – до двох осіб (за згодою);
  • від Вищої кваліфікаційної комісії суддів України – до двох осіб (за згодою);
  • від Верховного Суду – до двох осіб (за згодою);
  • від Вищого антикорупційного суду – одна особа (за згодою);
  • від Державної судової адміністрації України – до двох осіб (за згодою);
  • від Національної школи суддів України – до двох осіб (за згодою).

  • Голова Ради суддів України                                                                                                              Б.С. Моніч


                                                                                 ПРОЄКТ

                                             Концепція розвитку комунікаційної політики судової влади

2023

Зміст

Вступ.

І. Загальні положення

Стаття 1 Мета та завдання Концепції

Стаття 2 Визначення основних понять

Стаття 3 Основні принципи комунікаційної політики судової гілки влади.

ІІ. Організаційно-структурні аспекти комунікації

Стаття 4 Відповідальні суб'єкти комунікації

Стаття 5 Загальні засади комунікації судів

Стаття 6 Права та обов'язки судді-речника.

Стаття 7 Права та обов'язки суддів, які відправляють правосуддя

Стаття 8 Особливості утворення прес-центрів/прес-служб судів, їх права та обов'язки

Стаття 9 Організація взаємодії між судами різних інстанцій

Стаття 10 Роль Ради суддів України у координації дій з реалізації комунікаційної політики судів

Стаття 11 Створення інфо-медіа центрів

Стаття 12 Єдиний веб-портал судової гілки влади

Розділ ІІІ. Професійні стандарти та навчання з комунікації

Стаття 13. Роль суддів-речників та осіб, відповідальних за комунікацію

Стаття 14. Навчання та сертифікація судових працівників з комунікації

Стаття 15. Розвиток культури комунікації в середовищі судової гілки

Розділ IV. Забезпечення ефективної комунікації з громадськістю

Стаття 16. Канали комунікації з громадськістю

Стаття 17. Взаємодія з ЗМІ та іншими медіа-платформами

Стаття 18. Організація громадських консультацій та зустрічей

Розділ V. Моніторинг та оцінка ефективності комунікаційної політики

Стаття 19. Встановлення критеріїв та показників ефективності комунікації

Стаття 20. Регулярне проведення соціологічних досліджень та аналізу зворотного зв'язку

Стаття 21. Звітність та контроль за виконанням комунікаційної політики

Розділ VI Фінансування та ресурсне забезпечення

Стаття 22. Пріоритети бюджетування комунікаційних заходів

Стаття 23. Залучення додаткових ресурсів та партнерств

Стаття 24. Підтримка двосторонніх та регіональних контактів у сфері судової комунікації

Стаття 25. Міжнародне співробітництво та обмін досвідом

Стаття 26. Механізми перегляду та актуалізації комунікаційної політики судової гілки влади

Вступ

В рамках реалізації Стратегічного плану розвитку судової системи України на 2013-2015 роки, Рішенням Ради суддів України від 8 серпня 2014 року № 9 створено Прес-центр судової влади України.

Основними завданнями, що стояли перед Прес-центром судової влади України було вчинення дій з метою гармонізації відносин судової влади та суспільства, забезпечення оперативного та об’єктивного висвітлення у засобах масової інформації та на офіційному веб-порталі "Судова влада України", забезпечення дотримання судами відкритості та прозорості діяльності, демократичних стандартів комунікації зі ЗМІ, громадськістю, а також координація діяльності прес-служб та прес-секретарів судів, надання їм організаційної та методичної допомоги тощо.

Рішенням Ради суддів України від 12 березня 2015 року № 14 схвалено рекомендації міжнародної конференції "Зміцнення довіри до судової гілки влади через покращення комунікації" та ухвалено рішення направити дані Рекомендації для застосування у суди загальної юрисдикції.

В період з 2015 по 2017 роки фахівцями Пресцентру судової влади, який діяв при Раді суддів України було розроблено програму навчання для прессекретарів та суддів-спікерів в судах. Організовано та проведено 4 тури навчань по всій Україні. Загалом участь в навчальних заходах взяло 393 судді-спікера/ки з регіональних судів та 323 прессекретаря.

За ці роки:

- прес-центр судової влади налагодив роботу із засобами масової інформації та належну координацію діяльності з прес-секретарями судів;

- у кожному суді обрано суддю-спікера (у місцевих судах – не менше одного судді, в апеляційних – не менше двох суддів, у вищих спеціалізованих судах та Верховному Суді – не менше одного);

- громадськість та представникиЗМІ через веб-сайти судів повідомлялися про призначення до розгляду судом справ, до яких є підвищений інтерес з боку громадськості; за наслідками розгляду таких справ проводились різні комунікаційні заходи;

- запроваджено інструмент онлайн-трансляцій судових засідань;

- налагоджено комунікацію судів із ЗМІ на регіональному рівні;

- реалізовано модель обласного судового інфо-медіа центру на прикладі Судового інфо-медіа центру Хмельницької області.

Рішенням Ради суддів України від 08 червня 2017 року №37 рекомендовано судам у всіх областях України вжити заходи задля організації обласних судових інфо-медіа центрів на прикладі Судового інфо-медіа центру Хмельницької області.

В лютому 2017-го був підписаний Меморандум про взаємодію і співпрацю інституцій системи правосуддя щодо вдосконалення комунікації між судовими органами, забезпечення прозорої та відкритої діяльності Феміди й узгодженої та послідовної її комунікації зі ЗМІ й суспільством, а Прес-центр судової влади було передано до Вищої ради правосуддя.

Практична реалізація Меморандуму показала, що різні органи та установи системи правосуддя мають свої специфічні завдання.

Так, Вища рада правосуддя (ВРП) – є незалежним колегіальним органом, який забезпечує формування та здійснює контроль за діяльністю суддів, а також гарантує їх незалежність. ВРП має право призначати, переводити та звільняти суддів, а також розглядати дисциплінарні справи щодо суддів.

Рада суддів України (РСУ) – є вищим органом суддівського самоврядування у період між з'їздами суддів, який здійснює захист професійних інтересів суддів та вирішує питання внутрішньої діяльності судів відповідно до закону.

Вища кваліфікаційна комісія суддів України (ВККСУ) – є колегіальним органом, який забезпечує кваліфікаційне відбору суддів та формування кадрового резерву. ВККСУ також здійснює первинне кваліфікаційне оцінювання суддів на відповідність їх займаній посаді. Функціонує як допоміжний орган при ВРП.

Національна школа суддів України – (НШСУ) є державною установою із спеціальним статусом у системі правосуддя, яка забезпечує підготовку висококваліфікованих кадрів для системи правосуддя та здійснює науково-дослідну діяльність, забезпечує підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації суддів, судових працівників та інших спеціалістів у сфері правосуддя. Це включає проведення тренінгів, семінарів, конференцій та інших заходів, спрямованих на розвиток професійних навичок та знань. Утворюється при Вищій кваліфікаційній комісії суддів України і здійснює свою діяльність відповідно до цього Закону та статуту, затвердженого Вищою кваліфікаційною комісією суддів України

Державна судова адміністрація (ДСА) – здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади у межах повноважень, установлених законом.

Служба судової охорони (ССО) –забезпечує безпеку та охорону судових приміщень, суддів та працівників суду, учасників судового процесу та інших осіб, які перебувають на території суду. ССО також відповідає за організацію та забезпечення дотримання правил внутрішнього режиму в судових установах.

Суди України – суди різних інстанцій та юрисдикцій забезпечують здійснення правосуддя в країні та є основою Української судової системи та уособленням судової гілки влади.

З огляду на специфічні завдання та компетенції різних органів судової гілки влади України, єдиний центр комунікації може не завжди бути можливим або ефективним. Кожна інституція має впроваджувати комунікаційну політику на своєму рівні, забезпечуючи відкритість та доступність інформації для громадян та інших зацікавлених сторін.

Органи та установи судової влади, такі як ВРП, ВККСУ, РСУ, ДСА, НШСУ та ССО мають відповідати за комунікацію у своїй сфері діяльності, надаючи інформацію про свої рішення, заходи та діяльність. Це допомагає забезпечити прозорість роботи цих органів та підвищує довіру до судової системи.

У випадках, коли певні питання стосуються судової гілки влади в цілому, координація комунікаційних зусиль між різними органами може бути необхідною для забезпечення одностайної позиції та ефективної комунікації з громадськістю та ЗМІ.

Основна ж комунікація, яка стосується щоденної роботи судів, має відбуватися на рівні конкретних судових інстанцій, які розглядають справи. Це включає інформацію про розглянуті справи, прийняті рішення та інші аспекти судового процесу. Такий підхід до комунікації сприятиме забезпеченню доступу до інформації про судові рішення та прозорості судової системи для громадян та інших зацікавлених сторін.

Враховуючи викладене, слід прийти до думки, що кожен орган та установа судової гілки влади, кожен суд має мати свій власний сайт, де можна знайти актуальну інформацію про їх діяльність та рішення, прийняті цими органами.

При цьому доречним може бути створення єдиного веб порталу судової гілки влади задля спрощення доступу до інформації про діяльність центральних установ правосуддя та судів на різних рівнях та в межах певних регіонів. Адміністрування проталу може здійснюватися представниками різних органів та систем правосуддя в межах відповідних розділів, що відведені для них.

Оскільки суди в основному комунікують через суддів-спікерів, які обираються органами суддівського самоврядування, роль РСУ з огляду на її специфічні завдання з організації роботи судів може бути важливою у координації комунікації між різними судами. Це може включати розробку та реалізацію єдиної комунікаційної стратегії для судів, надання методичної допомоги судам та суддям-спікерам, а також забезпечення належного рівня координації між різними судами, особливо коли те чи інше судове рішення набуває розголосу і потреба комунікації в короткі строки виходить з місцевого на регіональний або загально державний рівень.

Переосмислення роботи з комунікації в судовій гілці влади може включати зміну структури та ролей працівників, які відповідають за забезпечення зв'язку з громадськістю, ЗМІ та іншими зацікавленими сторонами. У цьому контексті доречним виглядає передача функцій прес-служб судів на помічників суддів-спікерів з питань комунікації. Помічники суддів-спікерів з питань комунікації будуть безпосередньо підпорядковані суддям-спікерам, що сприятиме ефективнішій координації та співпраці між ними у процесі взаємодії з громадськістю та ЗМІ. З урахуванням того, що заробітна плата помічників суддів є вищою, ніж у прес-секретарів, судова гілка влади матиме можливість приваблювати більш кваліфікованих кадрів для виконання завдань з комунікації. Помічники суддів-спікерів з питань комунікації будуть безпосередньо відповідальні перед суддями-спікерами за якість та ефективність роботи з комунікації, що сприятиме більшої зосередженості на досягненні результатів та відповідності сучасним вимогам. Впровадження помічників суддів-спікерів з питань комунікації може спростити процеси управління інформаційними потоками, оскільки судді-спікер та його помічник будуть працювати разом у постійному контакті, що забезпечить швидке реагування на події та зміни ситуації.

Повний текст проєкту Концепції   

Дивитися Завантажити

05.05.2023

Рішення РСУ №17 від 04.05.2023 року Про вивчення організації роботи Тиврівського районного суду Вінницької області

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

04 травня 2023 року                                                                                                                                                           м. Київ

Р І Ш Е Н Н Я № 17

Заслухавши та обговоривши інформацію члена Ради суддів України Кобилянського К.М. про вивчення організації роботи Тиврівського районного суду Вінницької області, відповідно до статті 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з’їздом суддів України 16 вересня 2010 року (із подальшими змінами), Рада суддів України

в и р і ш и л а:

  • 1.Інформацію члена Ради суддів України Кобилянського К.М. про вивчення організації роботи Тиврівського районного суду Вінницької області узяти до відома.
  • 2.Рекомендувати голові суду у місячний строк скликати збори суддів Тиврівського районного суду Вінницької області задля обговорення та ухвалення рішення, спрямованого на усунення виявлених недоліків роботи суду, зокрема:
  • -забезпечити аналіз причин порушення строків розгляду справ та кримінальних проваджень в суді, та аналіз причин скасування судових рішень, ухвалених суддями Тиврівського районного суду;
  • -скликання і проведення зборів суддів організовувати відповідно до вимог Закону України «Про судоустрій і статус суддів»;
  • -припинити практику безпідставного скасування наказів про надання чергових відпусток, за два тижні до яких зупиняється авторозподіл справ на очільника суду;
  • -припинити практику зменшення розміру премії одноособово керівником апарату суду помічникам суддів без узгодження вказаного рішення безпосередньо із суддями;
  • -припинити практику обліку робочого часу суддів під час перебування їх в нарадчій кімнаті у вихідні дні та надання за ці дні іншого дня відпочинку. Облік робочого часу суддів здійснювати відповідно до Рішення Ради суддів України №54 від 25.11.2021 року «Про особливості обліку робочого часу суддів»;
  • -при підготовці плану роботи суду забезпечити планування актуальних питань (завдань) щодо організації кадрової роботи (ведення обліку військовозобов’язаних працівників суду, проведення щорічного оцінювання результатів службової діяльності державних службовців апарату суду, організацію та проведення конкурсів на заміщення вакантних посад державних службовців, звірку особових справ, табелювання робочого часу, контроль за вчасним присвоєнням чергового рангу державним службовцям тощо);
  • -забезпечити передачу суддям судових справ та кореспонденції, що стосується розгляду конкретної справи, відповідно до вимог Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України (пункти 2, 3 розділу ІІІ Інструкції);
  • -визначити порядок передачі суддям судових справ та кореспонденції, що стосується розгляду конкретної справи, після реєстрації в АСДС та завершення автоматизованого розподілу;
  • -забезпечити фіксування факту ознайомлення із матеріалами справи (кримінального провадження) у журналі видачі судових справ (додаток 9 до Інструкції);
  • -ознайомити суддів та працівників апарату суду під особистий підпис з Правилами внутрішнього трудового розпорядку, Правилами внутрішнього трудового розпорядку Тиврівського районного суду Вінницької області, Положенням про преміювання державних службовців, Положенням про преміювання працівників патронатної служби, працівників, які виконують функції з обслуговування, та робітників, зайнятих обслуговуванням Тиврівського районного суду;
  • -у разі виявлення випадків порушення трудової дисципліни забезпечити фіксування таких порушень відповідно до чинного законодавства та Правил внутрішнього трудового розпорядку Тиврівського районного суду;
  • -виправити всі недоліки, які були зафіксовані під час вивчення стану ведення судового діловодства та автоматизованого розподілу судових справ в автоматизованій системі документообігу, системні налаштування автоматизованого розподілу в КП «Д-3» («Ігнорувати період перед непрацездатністю», «Коефіцієнт адмін посади» в КП «Д-3» тощо) здійснювати відповідно рішень зборів суддів.
  • 3.Довідку за результатами вивчення стану організації роботи Тиврівського районного суду Вінницької області направити начальнику ТУ ДСА в Вінницькій області для вирішення питання щодо наявності підстав для притягнення до відповідальності керівника апарату Тиврівського районного суду Вінницької області Чорної Сніжани Дмитрівни за виявлені під час перевірки порушення в організаційному забезпеченні роботи суду, а також для вивчення питання законності отримання суддями грошової винагороди у додаткові дні відпочинку, які були надані за безпідставно встановлені робочі дні під час перебування в нарадчій кімнаті протягом вихідних днів.
  • 4.Про результати виконання цього рішення інформувати Раду суддів України до 12 червня 2023 року. 
  • Голова

Ради суддів України                                                                                                                                             Б.С. Моніч

Дивитися Завантажити

05.05.2023

Рішення РСУ №16 від 04.05.2023 року Про оновлення складу РГ та комісій, які утоврені РСУ та іншими органами державної влади

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

04 травня 2023 року                                                                                                                                                            м. Київ

Р І Ш Е Н Н Я № 16

Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. про оновлення персонального складу робочих груп та комісій, які утворені Радою суддів України та іншими органами державної влади, представництво в яких затверджено рішенням Ради суддів України від 09.04.2021 року № 6, відповідно до статті 126, частини восьмої статті 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з'їздом суддів України 16 вересня 2010 року (зі змінами), Рада суддів України

в и р і ш и л а:

  • 1.Інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. про оновлення персонального складу робочих груп та комісій, які утворені Радою суддів України та іншими органами державної влади, представництво в яких затверджено рішенням Ради суддів України від 09.04.2021 року № 6 взяти до відома.
  • 2.Оновити персональний склад робочих груп та комісій, які утворені Радою суддів України та іншими органами державної влади, представництво в яких затверджено у додатку до рішення Ради суддів України від 09.04.2021 року № 6, виклавши його у новій редакції, що додається.
  • 3.Припинити діяльність наступних робочих груп:
  • -щодо зміни методики обліку статистичних даних, передбаченої чинною звітністю, доопрацювання Методики визначення граничної чисельності суддів у судах;
  • -з підготовки проекту типового Порядку використання автоматизованої системи документообігу в суді.
  • 4.Доручити Голові Ради суддів України у разі необхідності за своїм розпорядженням вносити зміни до персонального складу представників від Ради суддів України у складі робочих груп та комісій, які утворені Радою суддів України та іншими органами державної влади.

Голова

Ради суддів України                                                                                                                                                         Б.С. Моніч


Додаток

до рішення Ради суддів України
від
04.05.202316

ЗАТВЕРДЖЕНО

рішенням Ради суддів України04.05.2023 № 16

Робочі групи, комісії склад
1. Комісія з питань вищого корпусу державної служби в системі правосуддя, що діє при Вищій раді правосуддя 1.Масенко Денис Євгенович 2.Гребенюк Тетяна Дмитрівна
2. Робоча група для оновлення положень Кодексу суддівської етики та підготовки коментаря до Кодексу суддівської етики від Ради суддів України: 1.Адамов Асен Семенович 2.Діброва Галина Іванівна

3.Кальник Віталій Валерійович

4.Краснов Єгор Володимирович керівник р/г

5.Марченко Оксана Володимирівна

6.Масенко Денис Євгенович

7.Моніч Богдан Сильвестрович

8.Чебан Вікторія Миколаївна

представники інших органів судової влади:

9.Бурлаков Сергій Юрійович (за згодою)

10.Горбалінський Віталій Володимирович (за згодою)

11.Лапчевська Олена Федорівна (за згодою)

12.Польна Оксана Орестівна (за згодою)

13.Сасевич Олександр Михайлович (за згодою)

14.Трофімова Лариса Віталіївна (за згодою)

15.Чумаченко Тетяна Анатоліївна (за згодою)

3. Дисциплінарна комісія приватних виконавців Чорна Валерія Вікторівна
4. Кваліфікаційна комісія приватних виконавців Грубник Олексій Миколайович
5. Конкурсна комісія на зайняття вакантних посад Голови Служби судової охорони, його заступників Краснов Єгор Володимирович
6. Постійно діюча комісія при Вищій раді правосуддя, предметом діяльності якої передбачається попередній розгляд матеріалів з питань, визначених статтею 130 Конституції України, пунктами 12-18, 20 частини першої статті 3 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», статтями 146, 147, 151 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статтями 33, 37 Бюджетного кодексу України Чебан Вікторія Миколаївна
7. Постійна комісія Вищої ради правосуддя з питань Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи 1.Краснов Єгор Володимирович 2.Моніч Богдан Сильвестрович 3.Потапенко Андрій Вікторович
8. Робоча група з питань цифровізації правосуддя та суміжних правових інститутів в Україні, створеної рішенням Комітету Верховної Ради України з питань правової політики 1.Краснов Єгор Володимирович 2.Моніч Богдан Сильвестрович 3.Потапенко Андрій Вікторович
9. Робоча група з питань забезпечення належного фінансування судової влади в Україні Комітету ВРУ з питань правової політики 1.Моніч Богдан Сильвестрович 2.Журавська Олена Василівна 3.Марченко Оксана Володимирівна
10. Робоча група з підготовки законопроекту про зміни системи місцевих судів на території України у зв’язку з утворенням (ліквідацією) районів Комітету ВРУ з питань правової політики 1.Моніч Богдан Сильвестрович 2.Журавська Олена Василівна 3.Марченко Оксана Володимирівна
11. Робоча група Комунікаційного комітету системи правосуддя 1.Ганечко Олена Миколаївна 2.Потапенко Андрій Вікторович
12. Робоча група щодо вдосконалення процедур добору на посаду судді створена в Комітеті Верховної Ради України з питань правової політики від Ради суддів України: Кобилянський Костянтин Миколайович
13. Робоча група з питань оптимізації Господарського процесуального Кодексу України, Цивільного процесуального Кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства створена в Комітеті Верховної Ради України з питань правової політики від Ради суддів України: Гребенюк Тетяна Дмитрівна Кобилянський Костянтин Миколайович

Потапенко Андрій Вікторович

Філіпова Тетяна Леонідівна

14. Для подальшої спільної співпраці та ефективної комунікації щодо реалізації Державної антикорупційної програми на 2023-2025 роки з виконання Антикорупційної стратегії, затвердженої Законом України від 20.06.2022 № 2322-ІХ «Про засади державної антикорупційної політики на 2021-2025 роки». від Ради суддів України: Журавська Олена Василівна
15. Робоча група з питань розроблення і впровадження заходів забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя створена при Вищій раді правосуддя від Ради суддів України: Кальник Віталій Валерійович Кравчука Володимира Миколайовича
16. Робоча група з розробки та запровадження заходів реагування щодо запобігання випадків неефективного використання коштів Державного бюджету України розпорядниками коштів нижчого рівня, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, утвореної наказом Голови ДСА України від 13.07.2022 № 233 від Ради суддів України: 1.Кобилянського Костянтина Миколайовича; 2.Мовчана Дмитра Валентиновича;

3.Чорну Валерію Вікторівну.

17. Робоча група з питань військової юстиції при Верховній Раді України від Ради суддів України: Кобилянський Костянтин Миколайович
Дивитися Завантажити

05.05.2023

Рішення РСУ №15 від 04.05.2023 року Про призначення членів РСУ до Кваліфікаційної та Дисциплінарної комісії приватних виконавців

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

04 травня 2023 року                                                                                                                                                         м. Київ

Р І Ш Е Н Н Я № 15

Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. про призначення представників Ради суддів України до складу Кваліфікаційної та Дисциплінарної комісій приватних виконавців, відповідно до статей 19, 39 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», статті 126, частини восьмої статті 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з'їздом суддів України 16 вересня 2010 року (зі змінами), Рада суддів України

в и р і ш и л а:

  • 1.Інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. про призначення представників Ради суддів України до складу Кваліфікаційної та Дисциплінарної комісій приватних виконавців взяти до відома.
  • 2.Призначити Грубника Олексія Миколайовича (члена Ради суддів України, суддю Дружківського міського суду Донецької області) членом Кваліфікаційної комісії приватних виконавців строком на 2 роки.
  • 3.Призначити Чорну Валерію Вікторівну (члена Ради суддів України, суддю Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду) членом Дисциплінарної комісії приватних виконавців строком на 2 роки.
  • 4.Про прийняте рішення проінформувати відповідних суб'єктів.

Голова

Ради суддів України                                                                                                                                                  Б.С. Моніч

Дивитися Завантажити

05.05.2023

Рішення РСУ №14 від 04.05.2023 року Про стан та перспективи фінансового забезпечення діяльності органів судової влади

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

04 травня 2023 року                                                                                                                                                           м. Київ

Р І Ш Е Н Н Я № 14

Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Державної судової адміністрації України Сальнікова О.О. про стан та перспективи фінансового забезпечення діяльності органів судової влади, відповідно до статей 133, 148, 153 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з’їздом суддів України 16 вересня 2010 року (із подальшими змінами), Рада суддів України

в и р і ш и л а:

  • 1.Інформацію Голови Державної судової адміністрації України Сальнікова О.О. про стан та перспективи фінансового забезпечення діяльності органів судової влади узяти до відома.
  • 2.Запровадити щоквартальне звітування Державної судової адміністрації України на засіданнях Ради суддів України про стан та перспективи фінансового забезпечення діяльності органів судової влади.
Голова Ради суддів України                                                                                                         Б.С. Моніч
Дивитися Завантажити

03.02.2023

Рішення РСУ № 13 від 03.02.2023 "Щодо відсутності конфлікту інтересів в діях Львова Б.Ю."

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

03 лютого 2023 року м. Київ

Р І Ш Е Н Н Я № 13

Відповідно до статті 35¹ Закону України "Про запобігання корупції" правила врегулювання конфлікту інтересів в діяльності Президента України, народних депутатів України, членів Кабінету Міністрів України, керівників центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабінету Міністрів України, суддів Конституційного Суду України та суддів судів загальної юрисдикції, голів, заступників голів, обласних та районних рад, міських, сільських, селищних голів, секретарів міських, сільських, селищних рад, депутатів місцевих рад визначаються законами, які регулюють статус відповідних осіб та засади організації відповідних органів.

Пунктом 6 частини восьмої статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що Рада суддів України здійснює контроль за додержанням вимог законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів у діяльності суддів, Голови чи членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Голови Державної судової адміністрації України чи його заступників; приймає рішення про врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів у діяльності зазначених осіб (у разі якщо такий конфлікт не може бути врегульований у порядку, визначеному процесуальним законом).

Про неприпустимість реалізації органами виконавчої влади, в тому числі Національним агентством з питань запобігання корупції, контрольних повноважень по відношенню до суддів зазначив Конституційний Суд України в Рішенні від 27.10.2020 № 13-р/2020 у справі за конституційним поданням 47 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень Закону України "Про запобігання корупції", Кримінального кодексу України.

Отже, спеціальним законом саме на Раду суддів України покладено обов’язок щодо здійснення контролю за додержанням вимог законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів у діяльності суддів.

15.09.2022 журналісти "Схем" (Радіо Свобода) опублікували розслідування "Український суддя з російським паспортом", в якому стверджували про буцімто наявність у Львова Б.Ю. громадянства російської федерації. Публікація з цією інформацією була стрімко розповсюджена й іншими засобами масової інформації. Зі слів Львова Б.Ю. в цих публікаціях висвітлюються документи, які містять ознаки підробки.

Згідно з частиною шостою статті 42 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" голова касаційного суду, зокрема, скликає збори суддів касаційного суду; вносить на розгляд зборів питання та головує на їх засіданнях.

Відповідно до статті 126 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" для захисту професійних інтересів суддів та вирішення питань внутрішньої діяльності судів в Україні діє суддівське самоврядування - самостійне колективне вирішення зазначених питань суддями.

Суддівське самоврядування є однією з гарантій забезпечення незалежності суддів. Діяльність органів суддівського самоврядування має сприяти створенню належних організаційних та інших умов для забезпечення нормальної діяльності судів і суддів, утверджувати незалежність суду, забезпечувати захист суддів від втручання в їхню діяльність, а також підвищувати рівень роботи з кадрами у системі судів.

Відтак, у зв’язку з ситуацією, що склалася навколо особи Львова Б.Ю., зокрема у зв’язку з поширенням інформації про наявність у нього громадянства та паспорта країни-агресора, 19.09.2022 Львовим Б.Ю. як головою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду прийнято рішення про ініціювання зборів суддів про висловлення недовіри чи довіри голові суду.

За приписами статті 128 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" збори суддів – це зібрання суддів відповідного суду, на якому вони обговорюють питання внутрішньої діяльності цього суду та приймають колективні рішення з обговорюваних питань.

Збори суддів скликаються головою відповідного суду за власною ініціативою або на вимогу не менше третини загальної кількості суддів цього суду.

Збори суддів скликаються у разі необхідності, але не рідше одного разу на три місяці.

Збори суддів, зокрема, обговорюють питання щодо внутрішньої діяльності суду чи роботи конкретних суддів або працівників апарату суду та приймають з цих питань рішення, що є обов’язковими для суддів та працівників цього суду.

Збори суддів можуть звертатися з пропозиціями щодо питань діяльності суду до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які зобов’язані розглянути ці пропозиції протягом п’ятнадцяти днів і дати відповідь по суті.

Збори суддів приймають рішення більшістю голосів суддів, присутніх на зборах, відкритим голосуванням, якщо не буде прийнято рішення про проведення таємного голосування.

Як вбачається з документів, наданих на запит Ради суддів України Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду, на порядок денний зборів суддів 19.09.2022 виносилися питання: звільнення Львова Б.Ю. з адміністративної посади голови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду; виключення останнього абзацу пункту 5.20 Положення про збори суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду (відповідно до якого у разі неприйняття рішення про звільнення з посади голови суду ініціатива вважається відхиленою та не підлягає повторному голосуванню протягом року); зупинення здійснення автоматизованого розподілу на Львова Б.Ю. справ; доручення Львову Б.Ю. звернутися до органів державної влади стосовно втручання в автоматизований розподіл справ, які надходять до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.

Ініціатива щодо звільнення Львова Б.Ю. не була підтримана суддями і питання не було включено до порядку денного.

Згідно з заявою від 30.09.2022 ініціативна група суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду ініціювала проведення зборів суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з порядком денним щодо дострокового звільнення судді Львова Б.Ю. з посади Голови названого суду.

03.10.2022 скликано збори суддів і проведено таємне голосування зборів суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду щодо питання дострокового звільнення судді Львова Б.Ю. з посади голови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду. За результатами зборів суддів було вирішено залишити суддю Верховного Суду Львова Б.Ю. на посаді голови названого суду, а ініціативу ініціативної групи суддів вважати такою, що відхилена.

Наразі Національним агентством з питань запобігання корупції проводиться перевірка щодо порушення Львовим Б.Ю. вимог законодавства щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.

Виходячи з аналізу норм Закону України "Про запобігання корупції" для правильного застосування суддею заходів щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у конкретному випадку необхідно встановити обов’язкові ознаки, які визначають поняття конфлікту інтересів у їх взаємозв’язку:

1) наявність приватного інтересу судді;

2) посадові повноваження судді;

3) суперечність між приватним інтересом і посадовими повноваженнями.

При визначенні наявності чи відсутності конфлікту інтересів слід перш за все виходити з приватного інтересу судді при вчиненні ним дій чи прийнятті рішень, та можливості впливу такого приватного інтересу на об’єктивність на неупередженість дій чи рішень такого судді.

За змістом статті 1 Закону України "Про запобігання корупції" приватним інтересом є будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв’язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.

Немайновий інтерес, за визначенням закону, є інтересом, пов’язаним з особистими, сімейними, дружніми та іншими позаслужбовими стосунками судді.

Слід зазначити, що всі питання, які виносилися Львовим Б.Ю. та ініціативною групою суддів на збори суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, пов’язані з суто професійною діяльністю (необхідністю обговорення питання щодо внутрішньої діяльності суду чи роботи конкретних суддів та прийняття з цих питань рішення) і не становлять приватного інтересу, а відтак у даному випадку відсутня і суперечність між посадовими повноваженнями голови суду та будь-яким приватним інтересом.

При цьому, ініціювання розгляду питання виключення норми Положення про збори суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, яка надає голові суду протягом року імунітет проти повторного розгляду питання про звільнення, у разі, якщо рішення про звільнення не прийнято, виключає заінтересованість Львова Б.Ю. у результатах розгляду питання про звільнення його з адміністративної посади.

Крім того, Рада суддів України у рішенні від 04.11.2016 № 77 зазначала, що волевиявлення кожної особи – учасника зборів з обрання суддів на адміністративні посади не може бути підставою для встановлення наявності в діях цих осіб конфлікту інтересів.

Зазначену позицію за аналогією можна застосувати і до питання звільнення судді з адміністративної посади.

Отже, виходячи з аналізу наведених норм чинного законодавства, в діях Львова Б.Ю. відсутній конфлікт інтересів як в ініціюванні питання про скликання зборів суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, які відбулися 19.09.2022 і 03.10.2022, так і в розгляді питань порядків денних цих зборів (у тому числі й шляхом голосування).

Такий висновок затверджено 03.02.2023 Комітетом Ради суддів України з питань дотримання етичних норм, запобігання корупції і врегулювання конфлікту інтересів.

Заслухавши та обговоривши інформацію заступника ГоловиРади суддів України Марченко О.В., відповідно до статей 83, 124, 131 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та Положення про Раду суддів України, затвердженого X позачерговим з’їздом суддів України 16.09.2010 (з подальшими змінами), Рада суддів України в и р і ш и л а :

Встановити, що в діях Львова Б.Ю. відсутній конфлікт інтересів як в ініціюванні питання про скликання зборів суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, які відбулися 19.09.2022 і 03.10.2022, так і у розгляді питань порядків денних цих зборів (у тому числі шляхом голосування).


Голова Ради суддів України                                          Б.С. Моніч

Дивитися Завантажити

03.02.2023

Рішення РСУ № 12 від 03.02.2023 "Про визначення організації роботи Тивірвського районного суду Вінницької області"

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

03 лютого 2023 року м. Київ

Р І Ш Е Н Н Я № 12

До Ради суддів України надійшли звернення судді Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області Копилової Л.В.(звернення від 05.12.2022 № 9рс-1795/2022, від 07.12.2022 № 9рс-1819/2022, від 13.01.2023 № 9рс-42/2023, від 19.01.2023 № 9рс-60/2023, від 20.01.2023 № 9рс-66/2023, від 25.01.2023 №9рс-88/2023 та №9рс-89/2023) та судді Любарського районного суду Житомирської області Вальчука В.В.(від 23.01.2023 № 9рс-72/2023), відряджених до Тиврівського районного суду Вінницької області, щодо неналежної організації роботи суду головою Тиврівського районного суду Вінницької області Ратушняком І.О.

Крім того, до Ради суддів України надійшло звернення голови Тиврівського районного суду Вінницької області Ратушняка І.О. (від 18.01.2023 № 9рс-58/2023) щодо неправдивих відомостей, викладених у зверненнях судді Копилової Л.В. та проханням посприяти у вирішенні питання щодо скасування рішення про продовження строку відрядження судді Вальчуку В.В. до Тиврівського районного суду Вінницької області на 1 рік.

Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. про вивчення організації роботи Тиврівського районного суду Вінницької області, відповідно до статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з’їздом суддів України 16 вересня 2010 року (із подальшими змінами), Рада суддів України в и р і ш и л а:

1. Інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. про вивчення організації роботи Тиврівського районного суду Вінницької області узяти до відома.

2. З метою вивчення організації роботи Тиврівського районного суду Вінницької області (в межах вищезазначених звернень) створити робочу групу у складі членів Ради суддів України:

-Грубника Олексія Миколайовича;

-Кобилянського Костянтина Миколайовича;

-Лагоди Катерини Олександрівни;

-Філіпової Тетяни Леонідівни.

3. Робочій групі здійснити вивчення організації роботи Тиврівського районного суду Вінницької області.

Довідку про результати вивчення надати на засідання Ради суддів України.


                                        Голова
Ради суддів України
                              
Б.С. Моніч
Дивитися Завантажити