Рада Суддів
України

uaUA enEN
Документи

16.03.2026

​Р І Ш Е Н Н Я XX чергового з’їзду суддів України від 10-12.03.2026 року Щодо стану незалежності суддів

Р І Ш Е Н Н Я

XX чергового з’їзду суддів України

1012 березня 2026 року м. Київ

Щодо стану незалежності суддів у контексті виконання

Дорожньої карти з питань верховенства права,

Плану для Ukraine Facility та євроінтеграційного курсу України

Заслухавши звіт голови Ради суддів України Моніча Б.С. про виконання завдань органів суддівського самоврядування щодо забезпечення незалежності судів і суддів, стану організаційного та фінансового забезпечення діяльності судів, інформацію Голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Пасічника А.В. про діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, інформацію Голови Державної судової адміністрації України Пампури М.В. про діяльність Державної судової адміністрації України, виступи делегатів та запрошених осіб, відповідно до статей 126, 129, 132 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» XХ черговий з’їзд суддів України

в и р і ш и в:

  • 1.Звіт Голови Ради суддів України Моніча Б.С. про виконання завдань органів суддівського самоврядування щодо забезпечення незалежності судів і суддів, стану організаційного та фінансового забезпечення діяльності судів, інформацію Голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Пасічника А.В. про діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, інформацію Голови Державної судової адміністрації України Пампури М.В. про діяльність Державної судової адміністрації України взяти до відома.

Щодо забезпечення незалежності суддів, критичного фінансового стану та матеріально-технічного забезпечення судів

  • 2.ВИЗНАЮЧИ, що стан фінансового та матеріально-технічного забезпечення судів України у період 2024−2025 років становить загрозу функціонуванню судової влади України як окремої гілки влади, забезпеченню судового контролю за дотриманням прав людини в Україні;

ВКОТРЕ КОНСТАТУЮЧИ, що критичне недофінансування видатків на оплату праці суддів, працівників апаратів місцевих і апеляційних судів на здійснення правосуддя свідчить, що держава в особі Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України самоусувається від забезпечення фінансування та створення належних умов для функціонування судів і діяльності суддів як гарантії незалежності суддів, забезпечення права на справедливий суд;

НАГОЛОШУЮЧИ, що Дорожня карта з питань верховенства права, яка є всеосяжним стратегічним документом, визначає комплекс реформ у межах переговорного процесу щодо членства України в Європейському Союзі за переговорними розділом 23 «Судова влада та основоположні права» й розділом 24 «Юстиція, свобода і безпека» та містить низку заходів і реформ у сфері правосуддя, спрямованих на подальше зміцнення незалежності суддів та їх органів (самоврядування), посилення їх підзвітності й доброчесності, заповнення судових вакансій і завершення оцінювання суддів, а також підвищення ефективності, доступності та якості правосуддя, реалізація яких має ключове значення для євроінтеграційних процесів України та потребує забезпечення належного фінансування судів, органів та установ системи правосуддя та з метою дотримання вимог статті 130 Конституції України щодо забезпечення державою фінансування та належних умов для функціонування судів і діяльності суддів:

− звернутися до Верховної Ради України, суб’єктів законодавчої ініціативи щодо недопустимості звуження гарантій незалежності суддів та застосування в законах про Державний бюджет України окремого (заниженого) розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді;

−підтримати звернення Вищої ради правосуддя до Кабінету Міністрів України з пропозиціями щодо пріоритетних завдань фінансового забезпечення судової влади та її незалежності на 2027−2029 роки;

−звернутися до Верховної Ради України, суб’єктів законодавчої ініціативи про внесення змін до частини 4 статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в питанні повернення застосування співвідношення суддівської винагороди у визначення базового розміру посадового окладу:

судді місцевого суду – 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року,

судді апеляційного суду, вищого спеціалізованого суду – 60 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року,

судді Верховного Суду – 75 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

3. Висловити підтримку позиції Верховного Суду стосовно внесення до Конституційного Суду України конституційних подань щодо відповідності положенням Конституції України (конституційності) абзацу п’ятого частини першої статті 7 Закону України від 02 грудня 2021 року № 1928-IX «Про Державний бюджет України на 2022 рік», абзацу п’ятого частини першої статті 7 Закону України від 03 листопада 2022 року № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік», абзацу п’ятого частини першої статті 7 Закону України від 09 листопада 2023 року № 3460-IX «Про Державний бюджет України на 2024 рік», абзацу п’ятого частини першої статті 7 Закону України від 19 листопада 2024 року № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік», у яких встановлено з 01 січня відповідного календарного року прожитковий мінімум для працездатних осіб, що застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, у розмірі 2102 гривні.

Закликати Конституційний Суд України визнати зазначені конституційні провадження невідкладними.

  • 4.Звернутися до Верховного Суду щодо внесення до Конституційного Суду України конституційного подання про визнання неконституційними положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» у частині встановлення з 01 січня 2026 року прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, на рівні, встановленому для відповідного державного органу станом на 31 грудня 2025 року, – 2102 грн (ст. 7).

Звернутися до Пленуму Верховного Суду щодо включення до конституційного подання клопотання про визнання конституційного провадження невідкладним.

  • 5.Звернутися до Голови Верховної Ради України, народних депутатів України та інших суб’єктів законодавчої ініціативи про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Закону України «Про Вищу раду правосуддя», якими:
  • −передбачити заслуховування з’їздом суддів України інформації голови Вищої ради правосуддя про діяльність Вищої ради правосуддя;
  • −передбачити заслуховування членів Вищої ради правосуддя, обраних з’їздом суддів України, про їх діяльність на посаді члена Вищої ради правосуддя;
  • −передбачитиправовий механізм відкликання з’їздом суддів України з посади членів Вищої ради правосуддя, обраних з’їздом суддів України з числа суддів та суддів у відставці;
  • −забезпечити відповідність рівня оплати праці працівників апаратів судів (державна та патронатна служби) стандартам, що відповідають вимогам до їхньої професійної кваліфікації, посадових обов’язків та заохочує їх до результативної, ефективної, доброчесної та ініціативної роботи.

Закликати Верховну Раду України посилити парламентський контроль щодо виконання виконавчою гілкою влади статті 130 Конституції України та ефективної імплементації Законів України, ухвалених на забезпечення гідної оплати праці працівників апаратів судів.

6. Звернутися до Прем’єр-міністра України, Кабінету Міністрів України щодо:

– ініціювання внесення змін до актів Кабінету Міністрів України з метою формування єдиних підходів щодо оплати праці працівників патронатних служб, насамперед у місцевих та апеляційних судах, які відповідали б високим стандартам виконуваної ними роботи, забезпечували гідний рівень заробітної плати та унеможливлювали нестачу досвідчених кадрів у судовій системі; забезпечення видатків на нарахування на фонд оплати праці у визначеному законодавством розмірі;

– встановлення додаткових коригуючих коефіцієнтів для оплати праці державних службовців в апаратах (секретаріатах) судів місцевих загальних судів, а також інших коефіцієнтів до їх посадових окладів, у тому числі за рахунок коштів спеціального фонду Державного бюджету України, з метою належного виконання положень Законів України №4282-ІХ та №4322-IX;

  • − скасування обмеження на виїзд за кордон для суддів-жінок.

7. Визнати роботу Державної судової адміністрації України незадовільною загалом та зокрема щодо представництва судів у відносинах із Кабінетом Міністрів України та Верховною Радою України під час підготовки проекту закону про Державний бюджет України на відповідний рік у межах повноважень, визначених законом; забезпечення судів безперебійним електроживленням шляхом включення судів до обʼєктів критичної інфраструктури та/або забезпечення судів пристроями для виробництва електроенергії та достатніми ресурсами для їхньої роботи тощо.

8. Державній судовій адміністрації України першочергово забезпечити належною матеріально-технічною базою суди, які здійснюють правосуддя на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії.

9. Державній судовій адміністрації України розробити нормативний, фінансовий та організаційний механізм залучення перекладачів у судових справах усіх спеціалізацій.

10. Державній судовій адміністрації України ініціювати перед Вищою радою правосуддя питання перегляду нормативів фінансового забезпечення розгляду однієї справи в місцевих загальних судах.

11. Вважати неприпустимим послаблення конституційних гарантій незалежності суддів, зокрема обмеження суддівської винагороди та довічного грошового утримання судді.

Вважати, що проект Закону України «Про справедливу систему оплати праці в Україні»№14387 від 19.01.2026 поданий народним депутатом Г. Третьяковою та іншими, не може бути прийнятий Верховною Радою України та потребує відкликання суб’єктом права законодавчої ініціативи як такий, що становить загрозу суддівській незалежності, суперечить Конституції України.

12. Підтримати рішення Ради суддів України від 09.12.2024 №45 «Щодо програми «єОселя».

13. Запропонувати Кабінету Міністрів України внести зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 02 серпня 2022 року № 856 «Деякі питання забезпечення приватним акціонерним товариством «Українська фінансова житлова компанія» доступного іпотечного кредитування громадян України», доповнивши пункт 3 Постанови підпунктом 2-1 такого змісту:

− судді та працівники апаратів судів.

Щодо визначення навантаження на суддів та граничної чисельності суддів та працівників апаратів у судах

14. Державній судовій адміністрації України при затвердженні структури і штатної чисельності апаратів місцевих судів враховувати фактичну кількість працівників апаратів та помічників суддів, які працюють у судах, пропозиції зборів суддів відповідного суду щодо оптимальної чисельності працівників апарату суду, необхідної для ефективного здійснення судочинства.

15. Звернути увагу Державної судової адміністрації України, Вищої ради правосуддя на неприпустимості зменшення фактичної кількості працівників апаратів та помічників суддів, які працюють у судах, внаслідок запровадження нормативів кадрового забезпечення судів, структури і штатної чисельності апаратів місцевих судів.

16. Підтримати рішення Ради суддів України від 02.03.2026 №13 «Щодо нормативів навантаження на суди та суддів», яким вирішено звернутися до Вищої ради правосуддя та Державної судової адміністрації України з пропозицією оприлюднити на офіційному вебпорталі «Судова влада України» та/або на офіційному вебсайті Вищої ради правосуддя узагальнену інформацію, розраховану відповідно до нормативів кадрового, фінансового та матеріально-технічного забезпечення судів.

Щодо кадрового забезпечення судів

17. Звернутися до суб’єктів законодавчої ініціативи з пропозиціями щодо внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», якими спростити процедури з добору суддів та суддівської кар’єри.

18. Закликати Вищу кваліфікаційну комісію України невідкладно завершити оцінювання на відповідність займаній посаді суддів, повноваження яких припинилися.

19. Звернутися до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з пропозиціями про створення спільно з Радою суддів України, Національною школою суддів України, зацікавлених громадських організацій робочої групи з метою напрацювання та внесення змін до Положення про регулярне оцінювання судді, затвердженого Рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України №181/зп-25 від 29 вересня 2025 року.

20. Доручити Раді суддів України продовжити роботу щодо напрацювання змін до процесуальних кодексів з метою спрощення судових процедур та дотримання розумних строків розгляду судових справ.

21. Запропонувати Головам Верховного Суду та Вищої ради правосуддя з метою зменшення навантаження на суддів тих судів, яким передано судові справи за підсудністю із судів, в яких неможливо здійснювати правосуддя, а також з метою забезпечення безпеки життя та здоров’я учасників судових справ здійснити зміну територіальної підсудності судових справ, визначених раніше іншим судам, не за принципом найбільш територіально наближеного до суду, який не може здійснювати правосуддя, а до інших визначених Вищою радою правосуддя судів, які мають нижче судове навантаження.

22. Звернутися до Міністра оборони України з пропозицією ухвалення рішення щодо бронювання працівників апаратів судів на рівні − 100 %.

Щодо комунікаційної діяльності судової влади України

23. Звернутися до Верховного Суду, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії України, Ради суддів України, Державної судової адміністрації України щодо:

− продовження роботи над розробкою, затвердженням та імплементацією Комунікаційної стратегії судової влади України, виділивши на комунікаційну діяльність достатні кадрові та матеріально-технічні ресурси;

− вивчення питання утворення при Раді суддів України Центру протидії дезінформації щодо судової влади України, виділивши на його діяльність достатні кадрові та матеріально-технічні ресурси.

24. Раді суддів України організувати виконання рішення XX чергового з’їзду суддів України.

Головуючий на з’їзді                                                                                                                                            Б. С. Моніч
Секретар з’їзду                                                                                                                                     О. В. Марченко
Дивитися Завантажити

16.03.2026

​Р І Ш Е Н Н Я XX чергового з’їзду суддів України 11.03. 2026 року Про затвердження Положення про Раду суду суддів України

Р І Ш Е Н Н Я

XX чергового з’їзду суддів України

11 березня 2026 року м. Київ

Про затвердження Положення про Раду суду суддів України

Заслухавши інформацію голови редакційної комісії ХХ чергового з’їзду суддів України Малашенкової Т.М. про схвалення нової редакції Положення про Раду суддів України, відповідно до частини другої статті 129, частини шостої статті 132, частини сьомої статті 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» на підставі протоколу редакційної комісії ХХ чергового з’їзду суддів України від 11 березня 2026 року № 2, з’їзд суддів України

в и р і ш и в:

Затвердити Положення про Раду суддів України у новій редакції, що додається.

Головуючий на з’їзді                                                                                                                                                        Б. С. Моніч
Секретар з’їзду                                                                                                                                                 О. В. Марченко
Дивитися

16.03.2026

​Р І Ш Е Н Н Я XX чергового з’їзду суддів України 11 березня 2026 року Про затвердження Регламенту з’їзду суддів України

Р І Ш Е Н Н Я

XX чергового з’їзду суддів України

11 березня 2026 року м. Київ

Про затвердження Регламенту з’їзду суддів України

Заслухавши інформацію голови редакційної комісії ХХ чергового з’їзду суддів України Малашенкової Т.М. про схвалення нової редакції Регламенту з’їзду суддів України, відповідно до частини другої статті 129, частини шостої і сьомої статті 132 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» на підставі протоколу редакційної комісії ХХ чергового з’їзду суддів України від 11 березня 2026 року № 2, з’їзд суддів України

в и р і ш и в:

Затвердити Регламент з’їзду суддів України у новій редакції, що додається.

Головуючий на з’їзді                                                                                                                                                      Б. С. Моніч
Секретар з’їзду                                                                                                                                                О. В. Марченко
Дивитися

16.03.2026

Рішення ХХ чергового з'їзду суддів України про обрання РСУ від 11-12.03.2026 року

Р І Ш Е Н Н Я

XX чергового з’їзду суддів України

11 - 12 березня 2026 року м. Київ


Про обрання Ради суддів України

Відповідно до пункту 8 частини другої статті 129, частини шостої статті 132, частини другої статті 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», на підставі протоколів лічильної комісії з обрання Ради суддів України від 11 березня 2026 року № 3 та від 12 березня 2026 року № 5 обрати Раду суддів України у такому складі:

від місцевих загальних судів:

Грубник Олексій Миколайович суддя Довгинцівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області
Мовчан Дмитро Валентинович суддя Новокодацького районного суду міста Дніпра
Олійник Віра Миколаївна суддя Нововоронцовського районного суду Херсонської області
Першко Олена Олександрівна суддя Рівненського міського суду Рівненської області
Піковський В'ячеслав Юрійович суддя Придніпровського районного суду міста Черкаси
Потапенко Андрій Вікторович суддя Ржищевського міського суду Київської області
Смирнов В'ячеслав Анатолійович суддя Шевченківського районного суду міста Харкова
Холод Роман Сергійович суддя Комунарського районного суду міста Запоріжжя
Чебан Вікторія Миколаївна суддя Шевченківського районного суду міста Чернівці

Черепахін Володимир Олексійович  суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області

від місцевих адміністративних судів:
Боженко Наталія Василівна суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду
Головенко Олег Дмитрович суддя Київського окружного адміністративного суду
Каліновська Альона Вікторівна суддя Черкаського окружного адміністративного суду
Кобилянський Костянтин Миколайович суддя Окружного адміністративного суду міста Києва
від місцевих господарських судів:
Гребенюк Тетяна Дмитрівна суддя Господарського суду Київської області
Марченко Оксана Володимирівна суддя Господарського суду міста Києва
Харакоз Костянтин Сергійович суддя Господарського суду Донецької області
від апеляційних судів з розгляду цивільних, кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення:
Бисага Тарас Юрійович суддя Закарпатського апеляційного суду
Журавльов Олександр Геннадійович суддя Одеського апеляційного суду
Невідома Тетяна Олексіївна суддя Київського апеляційного суду
Саліхов Віталій Валерійович суддя Київського апеляційного суду
від апеляційних адміністративних судів:
Кравченко Євген Дмитрович суддя Шостого апеляційного адміністративного суду
П'янова Яна Валеріївна суддя Другого апеляційного адміністративного суду
від апеляційних господарських судів:
Барсук Марина Анатоліївна суддя Північного апеляційного господарського суду
Діброва Галина Іванівна суддя Південно-західного апеляційного господарського суду
від вищих спеціалізованих судів
Чорна Валерія Вікторівна суддя Вищого антикорупційного суду
від Верховного Суду:
Зуєв Віталій Анатолійович суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
Литвиненко Ірина Вікторівна суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
Остапук Віктор Іванович суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
Соколов Володимир Миколайович суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
Головуючий на з’їзді

                                                                                                                          Б. С. Моніч
Секретар з’їзду                                                                                                                     О. В. Марченко
Дивитися Завантажити

16.03.2026

Р І Ш Е Н Н Я XХ чергового з’їзду суддів України 10.03.2026 року м. Київ Про обрання члена ВРП Спірідонової Т. В.

Р І Ш Е Н Н Я

XХчергового з’їзду суддів України

10 березня 2026 року м. Київ

Про обрання члена Вищої ради правосуддя

Відповідно до пункту 5 частини другої статті 129, частини шостої статті 132 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", статей 7 – 10 Закону України "Про Вищу раду правосуддя", на підставі протоколу від 10 березня 2026 року № 3 засідання лічильної комісії з проведення таємного голосування щодо обрання членів Вищої ради правосуддя ХХ черговим з’їздом суддів України, обрати строком на чотири роки членом Вищої ради правосуддя суддю Хмельницького апеляційного суду Спірідонову Тетяну Вікторівну.

Головуючий на з’їзді                                                                                                                                                  Б. С. Моніч
Секретар з’їзду                                                                                                                                           О. В. Марченко
Дивитися Завантажити

16.03.2026

Р І Ш Е Н Н Я XХ чергового з’їзду суддів України 10.03.2026 року м. Київ Про обрання члена Вищої ради правосуддя Круподері Д. О.

Р І Ш Е Н Н Я

XХчергового з’їзду суддів України

10 березня 2026 року м. Київ

Про обрання членів Вищої ради правосуддя

Відповідно до пункту 5 частини другої статті 129, частини шостої статті 132 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", статей 7 – 10 Закону України "Про Вищу раду правосуддя", на підставі протоколу від 10 березня 2026 року № 3 засідання лічильної комісії з проведення таємного голосування щодо обрання членів Вищої ради правосуддя ХХ черговим з’їздом суддів України, обрати строком на чотири роки членом Вищої ради правосуддя суддю Дніпровського апеляційного суду Круподерю Дмитра Олександровича.

Головуючий на з’їзді                                                                                                                                            Б. С. Моніч
Секретар з’їзду                                                                                                                                      О. В. Марченко
Дивитися Завантажити

20.09.2024

Р І Ш Е Н Н Я Щодо зміцнення незалежності суддів, захисту їх професійних інтересів

Р І Ш Е Н Н Я

XХ чергового з’їзду суддів України

19 вересня 2024 року м. Київ

Щодо зміцнення незалежності суддів, захисту їх професійних інтересів,

звернення до державних органів та посадових осіб

Заслухавши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. щодо забезпечення незалежності судів і суддів, інформацію Голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Пасічника А.В. про діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, інформацію т.в.о. Голови Державної судової адміністрації України Пампури М.В. про діяльність Державної судової адміністрації України, виступи делегатів та запрошених осіб, відповідно до статей 126, 129, 132 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", XХ черговий з’їзд суддів України

в и р і ш и в:

1. Підтверджуючи європейську ідентичність Українського народу і незворотність європейського та євроатлантичного курсу України, та докладаючи до цього всіх зусиль, судді України наголошують на необхідності впровадження та дотримання високих міжнародних та європейських стандартів і у сфері правосуддя. Саме такі стандарти здатні гарантувати верховенство права та захист прав людини, сприяти зміцненню соціальної та економічної стійкості з огляду на майбутнє членство України в Європейському Союзі.

Закликати суддів України бути гідними високого звання судді.

Уважати неприпустимими прояви корупції, інші випадки неправомірної поведінки суддів.

2. З метою дотримання вимог статті 130 Конституції України затвердити звернення з’їзду суддів України до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо належного фінансування судової влади.

3. Звернутися до Верховної Ради України, суб’єктів законодавчої ініціативи щодо недопустимості звуження гарантій незалежності суддів та застосування в законах про Державний бюджет України окремого (заниженого) розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді.

4. Звернутися до Верховного Суду з пропозицією щодо внесення до Конституційного Суду України конституційного подання про визнання неконституційними положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" у частині встановлення з 01 січня 2025 року прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді – 2102 грн (ст. 7), - у разі прийняття Верховною Радою України Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" у редакції, яка передбачає встановлення окремого прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді – у розмірі 2102 грн або будь-якому іншому зменшеному розмірі, відмінному від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

5. Державній судовій адміністрації України інформувати Раду суддів України щодо виконання рішень з’їздів суддів та Ради суддів України, зокрема щодо організаційного, фінансового та матеріально-технічного забезпечення діяльності органів судової влади, - у строки, формі та обсягах визначених Радою суддів України.

Звернути увагу Державної судової адміністрації України на необхідність забезпечення судів належною матеріально-технічною базою, в тому числі для роботи новопризначених суддів, суддів, що відряджені для здійснення правосуддя в умовах воєнного стану до інших судів, а також судів, яким змінено територіальну підсудність.

6. Визнати, що стан фінансового та матеріально-технічного забезпечення судів України у період 2023-2024 років становить загрозу функціонуванню судової влади України як окремої гілки влади, забезпеченню судового контролю за дотриманням прав людини в Україні.

Критичне недофінансування видатків на оплату праці суддів, працівників апаратів місцевих і апеляційних судів на здійснення правосуддя свідчить про те, що держава в особі Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України самоусувається від забезпечення фінансування та створення належних умов для функціонування судів і діяльності суддів як окремої незалежної гілки влади, забезпечення права на справедливий суд.

7. Визнати роботу Державної судової адміністрації України недостатньою щодо представництва судів у відносинах із Кабінетом Міністрів України та Верховною Радою України під час підготовки проекту закону про Державний бюджет України на відповідний рік у межах повноважень, визначених законом.

Визнати роботу Державної судової адміністрації України незадовільною щодо виконання ухвалених на користь суддів рішень судів, які набрали законної сили; забезпечення внутрішнього контролю за діяльністю її територіальних управлінь; управління об’єктами державного майна, які перебувають у її віданні.

8. Державній судовій адміністрації України вжити заходів щодо забезпечення судів безперебійним електроживленням, зокрема, шляхом включення судів до обʼєктів критичної інфраструктури та/або забезпечення судів пристроями для виробництва електроенергії та достатніми ресурсами для їхньої роботи.

9. Підтримати рішення Ради суддів України від 17.08.2023 року №33 "Щодо обмежень, пов’язаних з перетинанням державного кордону".

10. Звернутися до суб’єктів законодавчої ініціативи із пропозиціями змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", якими:

- забезпечити відповідність рівня оплати праці працівників апаратів судів стандартам, що відповідають вимогам до їхньої професійної кваліфікації, посадових обов’язків та заохочує їх до результативної, ефективної, доброчесної та ініціативної роботи;

- встановити доплати суддям, які здійснюють правосуддя на територіях можливих та активних бойових дій;

- внести доповнення до частини сьомої статті 147 наступного змісту:

"У разі неможливості здійснення правосуддя судом з підстав визначених цією статтею місцезнаходження суду може бути перенесене до іншого населеного пункту на підставі рішення Вищої ради правосуддя за зверненням зборів суддів чи за поданням голови такого суду. У разі неможливості здійснення Вищою радою правосуддя такого повноваження воно здійснюється за розпорядженням Голови Верховного Суду.";

- підтримати пропозицію, що висловлена Радою суддів України у рішенні від 30 травня 2024 року №12 "Щодо деяких питань зарахування до стажу роботи на посаду судді".

Доручити Раді суддів України розробити відповідні пропозиції змін до законодавства.

11. Звернутися до суб’єктів законодавчої ініціативи із пропозиціями змін щодо визначення забезпечення відсотку бронювання працівників апаратів суду на рівні бронювання державних службовців категорії "А".

12. Закликати Вищу кваліфікаційну комісію України невідкладно завершити оцінювання на відповідність займаній посаді суддів, повноваження яких припинилися.

13. Доручити Раді суддів України вивчити питання:

- забезпечення суддів службовим житлом або надання відповідних компенсацій;

- виконання рішень судів, які набрали законної сили про стягнення суддівської винагороди за позовами суддів, працівників органів та установ системи правосуддя;

- створення благодійного фонду для допомоги суддям та працівникам апаратів судів, які постраждали внаслідок збройної агресії проти України.

14. Звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з пропозицією провести перевірку дотримання Вищою кваліфікаційною комісію України вимог закону щодо захисту персональних даних суддів при наданні повного доступу членам Громадської ради доброчесності до суддівських досьє та перевірку дотримання Громадською радою доброчесності вимог закону при отриманні інформації, яка міститься у суддівських досьє, та наступному її поширенні шляхом опублікування висновків Громадської ради доброчесності з такою інформацією на офіційному сайті https://grd.gov.ua.

15. Підтримати пропозицію Вищої ради правосуддя, викладену у публічному зверненні до Кабінету Міністрів України від 20.07.2023 та позицію Ради суддів України, викладену у рішенні від 17.08.2023 №23 щодо необхідності виключення ДП СКЛЦ "ШКЛО" з переліку єдиних майнових комплексів, які передаються зі сфери управління уповноважених органів до Фонду державного майна України згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.10.2022 №910-р.

16. Раді суддів України організувати виконання рішення XX чергового з’їзду суддів України.

Головуючий на з’їзді Б. С. Моніч
Секретар з’їзду О. В. Марченко
Дивитися

20.09.2024

​Р І Ш Е Н Н Я Про відновлення та зміцнення ролі органів суддівського самоврядування і повернення повноважень РСУ

Р І Ш Е Н Н Я

XХ чергового з’їзду суддів України

19 вересня 2024 року м. Київ

Про відновлення та зміцнення ролі органів суддівського самоврядування і повернення повноважень Раді суддів України

У відповідності до статей 6, 126, 129 та 130-1 Конституції України, судова влада є самостійною гілкою державної влади, а незалежність суддів – однією з основоположних засад її функціонування. Суддівське самоврядування, як гарант цієї незалежності, повинно забезпечувати належне функціонування судової системи, захист професійних прав і гарантій суддів, а також підтримку високих стандартів правосуддя.

Зважаючи на важливу роль Ради суддів України (далі - РСУ) у цих процесах, а також у відповідь на сучасні виклики і законодавчі ініціативи, з'їзд суддів України ухвалює наступне рішення.

1. Недопустимість послаблення ролі органів суддівського самоврядування

З'їзд суддів України вважає неприпустимим будь-яке послаблення ролі органів суддівського самоврядування, зокрема РСУ, як однієї з ключових гарантій незалежності судової влади. Стаття 130-1 Конституції України визначає, що для вирішення питань внутрішньої діяльності судів діє суддівське самоврядування. Це положення є основою для збереження автономності суддівського корпусу від впливу інших гілок влади.

РСУ, як вищий орган суддівського самоврядування, здійснює нагляд за організаційною діяльністю судів і забезпечує незалежність суддів через виконання низки ключових повноважень. Ослаблення цієї ролі є неприпустимим і суперечить Конституції України.

2. Відновлення та розширення повноважень Ради суддів України

З'їзд суддів України вважає за необхідне повернути РСУ її ключові повноваження, які раніше забезпечували ефективне функціонування судової системи, але були суттєво обмежені у ході останніх законодавчих реформ, а також розширити ці повноваження для посилення її ролі у забезпеченні належної діяльності судової системи.

2.1. Призначення та звільнення керівництва Державної судової адміністрації України

Враховуючи історичний досвід, коли РСУ мала повноваження з призначення та звільнення Голови Державної судової адміністрації України (далі - ДСА) та його заступників, можна відзначити стабільність у виконанні цих функцій.

Оскільки ДСА здійснює управління бюджетом судової гілки влади, включаючи суди першої та другої інстанцій, питання ефективного та прозорого використання бюджетних коштів є надзвичайно важливим. Саме суддівська спільнота, через свої органи самоврядування, повинна мати ключову роль у контролі за використанням цих коштів для забезпечення їх цільового, ефективного та некорупційного витрачання.

З огляду на це, з'їзд суддів України вважає за необхідне звернутися з пропозицією ліквідації ДСА та передачі її функцій до Вищої ради правосуддя, або повернути РСУ повноваження з призначення та звільнення керівництва ДСА. Це забезпечить належний рівень прозорості і підзвітності діяльності органу у системі правосуддя перед суддівською спільнотою та відповідність витрачання бюджетних коштів потребам судової системи.

2.2. Призначення голів судів у випадках, коли збори суддів не можуть цього зробити

Історично Вища рада юстиції (пізніше реформована у Вищу раду правосуддя) мала повноваження з призначення голів судів. Однак Конституційний Суд України у своїх рішеннях визнав ці повноваження неконституційними. Після цього законодавець не міг визначитися з відповідним механізмом, що створило юридичну невизначеність. В цей період Рада суддів України почала виконувати функцію призначення голів судів.

Така практика дозволяла уникати адміністративного колапсу в судах, коли відсутність голови суду ускладнювала або унеможливлювала належне виконання правосуддя.

Наділення повноважень зборів суддів призначати суддів на адміністративні посади позитивно вплинула на вирішення питань судового адміністрування в судах, однак є випадки, коли збори суддів не спроможні вирішити ці питання.

Враховуючи вищевикладене, З'їзд суддів України вважає за необхідне законодавчо закріпити повноваження з призначення суддів на адміністративні посади за РСУ у випадках, коли збори суддів не можуть виконати ці повноваження у тримісячний строк. Це є критично важливим для забезпечення безперервності функціонування судів та їх належного адміністрування.

2.3. Контроль за врегулюванням конфлікту інтересів

РСУ наразі має повноваження щодо врегулювання конфлікту інтересів у діяльності суддів, Голови чи членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, а також Голови чи заступників ДСА. Однак існують пропозиції про передачу цих повноважень іншим органам, зокрема ВРП або НАЗК. З огляду на це, з'їзд суддів України наголошує на недопустимості таких змін.

Навпаки, РСУ повинна мати більший обсяг повноважень у цій сфері. Пропонується розширити повноваження РСУ з питань врегулювання конфлікту інтересів також на членів Вищої ради правосуддя, що забезпечить більш комплексний підхід до запобігання та вирішення конфліктів інтересів у судовій системі.

3. Посилення ролі Ради суддів України у питаннях етики

З’їзд суддів України визнає важливість та ефективність зусиль РСУ в забезпеченні гарантій незалежності суддів, зокрема, щодо оновлення Кодексу суддівської етики та закликає посилити роль РСУ у питаннях етичної поведінки суддів. Пропонується надати РСУ повноваження щодо затвердження офіційного коментаря до Кодексу суддівської етики, а також право надавати консультативні висновки суддям стосовно етичності їхньої майбутньої поведінки. Це забезпечить чіткий дороговказ для суддів у питаннях етичних стандартів і сприятиме дотриманню високих моральних принципів у їхній діяльності.

4. Заклик до суб'єктів законодавчої ініціативи

З'їзд суддів України закликає суб'єктів законодавчої ініціативи відкликати законопроекти, які передбачають ліквідацію РСУ та посад голів судів. Ці ініціативи порушують конституційні гарантії незалежності судової влади та підривають роль суддівського самоврядування у вирішенні внутрішніх питань судової системи.

Органи суддівського самоврядування повинні залишатися ключовими інституціями у забезпеченні незалежності судової влади, і їхня роль не може бути послаблена або зведена нанівець.

5. Щодо комунікацій органів судової влади

З'їзд суддів також вважає, що РСУ слід продовжити роботу над доопрацюванням проєкту Концепції комунікаційної політики судової влади, що була схвалена Рішенням РСУ від 04.05.2023 №18.

Головуючий на з’їзді                                                                                                 Б. С. Моніч
Секретар з’їзду                                                                                          О. В. Марченко
Дивитися