Рада Суддів
України

uaUA enEN

19.04.2019, 15:57

​Рада суддів України на засіданні розглянула питання щодо стану та строків кваліфікаційного оцінювання суддів ​Рада суддів України на засіданні розглянула питання щодо стану та строків кваліфікаційного оцінювання суддів

Сьогодні, 19 квітня 2019 року, на своєму черговому засіданні Рада суддів України розглянула питання щодо стану та строків кваліфікаційного оцінювання суддів. З огляду на те, що питання кваліфікаційного оцінювання суддів належить виключно до компетенції Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, на засідання був запрошений заступник Голови Комісії Станіслав Щотка з тим, щоб інформувати суддівський корпус про реальний стан справ і перспективи завершення процедури оцінювання. Доповідачем із зазначеного питання виступив Голова Ради суддів України Олег Ткачук.

"З’їзд суддів України та Рада суддів України, як його виконавчий орган, неодноразово піднімали питання щодо строків проведення кваліфікаційного оцінювання суддів та його завершення з метою формування в Україні висококваліфікованого та доброчесного суддівського корпусу та забезпечення права кожного на справедливий, ефективний та своєчасний судовий захист. Разом з тим, сьогодні ми змушені константувати, що ситуація з кваліфоцінюванням суддів бажає бути кращою"- наголосив Олег Ткачук.

Інформуючи про реальний стан справ у судах держави, Голова Ради зазначив, що станом на початок 2019 року, за штатної чисельності у 7200 суддів, кваліфікаційне оцінювання успішно пройшов 2151 діючий суддя, не завершено процедури кваліфікаційного на відповідність займаній посаді щодо 3192 суддів. На 1 квітня 2019 року із 5285 суддів лише 4128 мають повноваження на здійснення правосуддя.

Відтак, вакантними в Україні є майже 2000 посад суддів, ще 1200 суддів не здійснює правосуддя через закінчення п’ятирічного строку, на який вони були призначені, у зв’язку із не завершенням процедури кваліфікаційного оцінювання, та з інших причин.

Зрозуміло, що така ситуація позначається на навантаженні суддів. "У 2018 році на розгляді у судів усіх інстанцій перебувало близько 3,9 млн. справ. У судах першої інстанції розглядалося 3 млн. 343 тисячі 284 справи. Кількість розглянутих справ збільшилася на 369 тисяч у порівнянні із 2017 роком. У порядку кримінального судочинства розглянуто 132 тисячі кримінальних справ та 1 млн. 90 тисяч інших матеріалів. Фактично, суддя першої інстанції слухає близько 120 справ на місяць, тобто 5 справ на кожний робочий день в році. І це при тому, що від нього вимагається глибоке вивчення матеріалів справи", - підсумував статистику Олег Ткачук.

Він також зазначив, що за два останні тижні до Ради суддів України надійшло більше 200 звернень від судів, в яких порушено питання, зокрема, щодо затягування процесу кваліфікаційного оцінювання, недотримання Вищою кваліфікаційною комісією суддів України оприлюдненого орієнтовного графіку проведення оцінювання, невизначеності дати останнього етапу оцінювання, незрозумілості методу оцінювання практичних завдань тощо.

Власне, на ці та інші питання членам Ради суддів України відповідав, запрошений на засідання заступник Голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Станіслав Щотка.

З його слів, Комісія не зможе, як попередньо зазначалось, завершити кваліфікаційне оцінювання суддів до вересня 2019 року і на це є об'єктивні причини. Одна з них – першочергове проведення конкурсу для суддів Вищого антикорупційного суду та добір суддів до Верховного Суду, який збігся з процесом перевірки 800 письмових тестів, які складали кандидати на посаду судді у жовтні 2018 року.

"Разом з тим, сьогодні ми вже маємо перевірені результати письмових тестів, які персоніфікуються, що дозволить визначити рейтинги і продовжити процедуру. До всього ж, вже наступного тижня Комісія оголосить конкурс на заміщення вакантних посад суддів місцевих судів загальної спеціалізації", - наголосив заступник Голови Комісії.

У цьому зв'язку Станіслав Щотка подякував Раді суддів України за підтримку у питанні затвердження Вищою радою правосуддя нормативної штатної чисельності суддів в новоутворених окружних судах. Це дасть змогу призначити суддів у нові суди, а не переводити їх із "старих" судів і затягнути цю процедуру ще раз.

Також заступник Голови Комісії повідомив, що задля більш ефективного заповнення вакантних посад суддів, Комісія прийняла рішення дозволити претендентам в одній заяві зазначати п'ять судів, у яких би суддя хотів працювати, що дозволить визначитися з пріоритетністю:"… і завжди це буде Київ", - зазначив Станіслав Щотка.

Він також звернувся до членів Ради суддів України спільно визначатися з пріоритетами з тим, щоб процес кваліфікаційного оцінювання і добору суддів зробити ще більш ефективним.

У підсумку, Рада суддів України ухвалила рішення, яким вирішила:

1. Інформацію Голови Ради суддів України Олега Ткачука, заступника Голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Станіслава Щотки щодо строків та стану кваліфікаційного оцінювання суддів узяти до відома.

2. Вищій кваліфікаційній комісії суддів України вжити всіх необхідних заходів для завершення кваліфікаційного оцінювання суддів відповідно до раніше затвердженого графіку (до вересня 2019 року). Для цього:

а) першочергово провести співбесіди із суддями, повноваження яких припинились, які працюють в судах з кадровим дефіцитом 50 % та більше, в судах, що не можуть сформувати колегію з розгляду кримінальних проваджень;

б) у найкоротші терміни провести співбесіди із суддями, повноваження яких припинились та які очікують виклик на співбесіду протягом більше шести місяців;

в) провести кваліфікаційне оцінювання суддів, повноваження яких закінчилися та які працюють в судах, що не здійснюють правосуддя.

3.Звернутися до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з пропозицією про надання рекомендації для переведення у новостворені окружні суди суддів діючих судів з метою забезпечення безперервного здійснення правосуддя.

4.Зважаючи на складну ситуацію із судовим навантаженням та з метою раціонального використання робочого часу суддів, розглянути можливість проведення співбесід з суддями в режимі відеоконференції та доступу суддів і ознайомлення їх із усіма матеріалами свого суддівського досьє в електронній формі.

5.Запропонувати Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, Вищій раді правосуддя та Державній судовій адміністрації України провести спільне засідання з метою обговорення питань, пов’язаних із кадровим забезпеченням судів, формуванням штатної структури судів та станом незалежності суддів.

Прес-служба РСУ