23.01.2026
Рішення №5 від 22.01.2026 року Про оголошення нового конкурсу на дві посади КСУ
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
22 січня 2026 року м. Київ
Рішенням Ради суддів України від 02.06.2025 року № 25 оголошено новий конкурс на дві посади судді Конституційного Суду України.
Рішенням від 22.07.2025 № 29 та від 22.08.2025 № 36 Радою суддів України встановлено відповідність поданих документів вимогам, встановленим Конституцією України та Законом України "Про Конституційний Суд України", осіб, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України.
Стосовно кандидатів, допущених до конкурсного відбору, призначено проведення спеціальної перевірки у порядку, передбаченому Законом України "Про запобігання корупції".
29 серпня 2025 року Дорадча група експертів отримала від Ради суддів України документи усіх кандидатів на дві вакантні посади судді Конституційного Суду України.
За змістом частини четвертої статті 10-8 Закону України "Про Конституційний Суд України", Дорадча група за результатами оцінки високих моральних якостей кандидатів на посаду судді Конституційного Суду ухвалює вмотивоване рішення щодо оцінки відповідності кожного кандидата.
За критерієм високих моральних якостей кандидати отримують оцінку "відповідає" або "не відповідає".
У разі отримання від Дорадчої групи оцінки "не відповідає" за критерієм високих моральних якостей кандидат вважається таким, що не пройшов відповідний етап конкурсного відбору на посаду судді Конституційного Суду України з дня оприлюднення Дорадчою групою відповідного рішення. У рішенні стосовно такого кандидата Дорадча група зазначає, що для цілей відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України на конкурсних засадах кандидат не відповідає критерію високих моральних якостей.
Якщо за результатами оцінювання кількість кандидатів, які відповідають критерію високих моральних якостей, становить менше ніж дві особи на одну вакантну посаду судді Конституційного Суду України, конкурсна комісія, Комітет, Рада суддів України невідкладно, але не пізніше двадцяти днів, оголошують новий конкурсний відбір на таку вакантну посаду, який проводиться у порядку, визначеному цим Законом.
Дорадча група експертів листом від 24.12.2025 № ДГЕ-1529/25-вих повідомила Раду суддів України про необхідність оголошення нового конкурсу на одну вакантну посаду судді Конституційного Суду України у відповідності до вимог Закону України "Про Конституційний Суд України".
Крім того, листом від 08.01.2026 № ДГЕ-1532/26-вих Дорадча група експертів повідомила Раду суддів України про підведення підсумків конкурсу на одну вакантну посаду судді КСУ за квотою зʼїзду суддів України, оголосивши результати етапу оцінювання відповідності кандидатів визнаному рівню компетентності у сфері права.
За результатами голосування щодо двох кандидатів – Олексія Клименка та Петра Салюка, які продовжували брати участь в конкурсі на одну вакантну посаду судді КСУ за квотою призначення зʼїздом суддів України, і таким чином завершили етап оцінювання відповідності критерію визнаного рівня компетентності, обидва кандидати не підтвердили свою відповідність критерію визнаного рівня компетентності, який потрібен для претендування на посаду судді КСУ.
Отже, відповідно до Закону України “Про Конституційний Суд України” конкурс на посаду судді Конституційного Суду України за квотою зʼїзду суддів України припинився у зв'язку з недостатньою кількістю кандидатів для продовження конкурсного відбору на цю посаду.
У зв'язку з цим Дорадча група експертів повідомила Раді суддів України про необхідність оголошення нового конкурсу ще на одну посаду судді Конституційного Суду України за квотою зʼїзду суддів України у відповідності до Закону України "Про Конституційний Суд України"
Отже, відповідно до Закону України "Про Конституційний Суду України", можна вважати, що конкурс на дві вакантні посади суддів Конституційного Суду України за квотою зʼїзду суддів України припинився у зв'язку з недостатньою кількістю кандидатів для продовження конкурсного відбору на ці посади.
За змістом частини 1 статті 10-5 Закону України "Про Конституційний Суд України" оголошення про початок конкурсного відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Ради суддів України не пізніше ніж за дев’яносто днів до дня закінчення строку повноважень або досягнення граничного віку перебування на посаді судді Конституційного Суду України, або не пізніше двадцяти днів з дня виникнення вакансії на посаду судді Конституційного Суду в разі, якщо повноваження судді Конституційного Суду України припинено чи його звільнено з посади з підстав, передбачених статтею 149-1 Конституції України.
Особи, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України і відповідають установленим Конституцією України та цим Законом вимогам до Судді, подають Раді суддів України визначені законодавством України документи протягом тридцяти днів з дня оприлюднення оголошення про початок конкурсного відбору.
На підставі вищевикладеного, зважаючи на тривалість процедур конкурсного відбору на посаду судді Конституційного Суду України, та на виконання вимог частини 1 статті 10-5 Закону України "Про Конституційний Суд України" Рада суддів України вважає за необхідне оголосити новий конкурс на дві посади судді Конституційного Суду України.
Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. про оголошення нового конкурсу для відбору кандидатур на дві посаду судді Конституційного Суду України, про початок прийняття заяв та затвердження Рекомендацій з оформлення та подання документів для участі у конкурсі особами, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, відповідно до статей 126 – 134 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", статей 101, 105, 108, пункту 17 розділу IV Перехідних положень Закону України "Про Конституційний Суд України" та Положення про Раду суддів України, затвердженого рішенням Х позачергового з'їзду суддів України 16 вересня 2010 року (з подальшими змінами), Рада суддів України
в и р і ш и л а:
1. Оголосити новий конкурс на дві посади судді Конституційного Суду України та про початок прийняття заяв (з доданими до них документами) осіб, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, з 23 січня 2026 року по 21 лютого 2026 року включно.
Оголошення про новий конкурсу розмістити на офіційному веб-сайті Ради суддів України.
2. Затвердити Рекомендації з оформлення та подання документів для участі у конкурсі особами, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, що додаються.
Голова
Ради суддів України Б.С. Моніч
| Додаток до рішення Ради суддів України від 22 січня 2026 року № 5 |
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення Ради суддів України
від 22 січня 2026 року № 5
Рекомендації з оформлення та
подання документів особами, які виявили намір
обійняти посаду судді Конституційного Суду України,
для участі у конкурсі
1. Участі у конкурсі підлягає особа, яка у визначені Радою суддів України терміни подала всі необхідні документи та на день їх подання відповідає вимогам до судді Конституційного Суду України, встановленим статтею 11 Закону України "Про Конституційний Суд України".
2. Прийом документів здійснюється з 23 січня 2026 року по 21 лютого 2026 року (включно) до 24 год. 00 хв., якщо документи подаються в електронній формі, або до 17 год. 00 хв. 21 лютого 2026 року, якщо документи подаються особисто.
Документи приймаються в електронному вигляді на електронну пошту davidenko@court.gov.ua, або в паперовому вигляді за адресою: вул. Липська 18/5, м. Київ.
У разі подання документів в електронному вигляді документи, необхідні для участі в конкурсі, скануються в порядку, визначеному пунктом третім цих рекомендацій, та надсилаються одним PDF-файлом (розміром не більше 15 Мб), з накладенням кваліфікованого електронного підпису. Усі заяви, що входять до пакета документів, перед скануванням кандидат роздруковує та особисто підписує.
Приймання документів завершується в день, визначений як кінцевий термін їх подання.
Заяви, що будуть подані до Ради суддів України після зазначеного строку, не розглядатимуться.
3. Для участі у конкурсі з відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України особа, яка виявила намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, повинна подати до Ради суддів України такі документи:
1) заяву про участь у конкурсному відборі у довільній формі;
2) автобіографію;
3) мотиваційний лист кандидата на посаду судді Конституційного Суду України;
4) копію документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;
5) копію реєстраційного номера облікової картки платника податків (індивідуальний ідентифікаційний номер) за наявності;
6) копії документів, що підтверджують стаж професійної діяльності у сфері права;
7) копію декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за рік, що передує року подання документів, та посилання на відповідну сторінку Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
8) копію диплома про вищу юридичну освіту (з додатками) ступеня магістра, здобуту в Україні, та/або копії документів про вищу юридичну освіту відповідного ступеня, здобуту за кордоном, разом із копіями документів, що підтверджують їх визнання в Україні, а також копії документів про науковий ступінь, вчене звання (за наявності);
9) копію документа, який підтверджує володіння державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови;
10) письмову згоду на обробку персональних даних та оприлюднення копій документів, визначених частиною 2 статтею 105 Закону України "Про Конституційний Суд України" (додаток №1);
11) заяву про проведення перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади"(додаток №2), або висновок за результатами такої перевірки (за наявності);
12) письмову згоду на проведення спеціальної перевірки відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" (додаток № 3);
13) інші документи, передбачені статтею 57 Закону України "Про запобігання корупції" для проведення спеціальної перевірки:
- медичні довідки про стан здоров’я за формою, затвердженою Міністерством охорони здоров’я України щодо перебування особи на обліку в психоневрологічних або наркологічних закладах охорони здоров’я;
- копію військового квитка або посвідчення особи військовослужбовця (для військовослужбовців або військовозобов’язаних);
- довідку про допуск до державної таємниці (у разі його наявності).
4. До заяви про участь у конкурсі для відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України осіб, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, повинні бути додані у повному обсязі всі необхідні документи (матеріали), визначені підпунктами 1–13 пункту 3 цих рекомендацій.
5. Документи (матеріали), визначені підпунктами 1–13 пункту 3 цих рекомендацій, повинні бути оформлені додатком до заяви особи про участь у конкурсі для відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України, розміщені у порядку їх черговості та пронумеровані згідно із загальною кількістю сторінок додатків.
6. Заява та додані до неї документи поверненню не підлягають.
7. Документи (матеріали), зокрема їх копії, подаються (заповнюються) особою, яка звертається із заявою про участь у конкурсі для відбору кандидатур на посаду судді Конституційного Суду України.
8. Дата заповнення (засвідчення) документів повинна відповідати даті їх подання (направлення) до Ради суддів України.
9. Автобіографія кандидата на дату надання згоди на проведення спеціальної перевірки, яка створена в електронній формі, роздрукована та підписана власноруч, зокрема повинна містити відомості про:
- прізвище, ім’я та по батькові (за наявності);
- дату і місце народження;
- громадянство (зокрема громадянство (підданство) іноземної (іноземних) держави (держав), документи, які надають претенденту на посаду право на постійне проживання на території іноземних держав (за наявності), а також факт подання документів, необхідних для оформлення громадянства (підданства) іноземної (іноземних) держави (держав);
- освіту (назва закладу вищої освіти (іншого закладу освіти), рік вступу та закінчення такого закладу, реквізити диплома, здобутий освітньо-кваліфікаційний рівень (ступінь освіти), спеціальність, кваліфікацію, науковий ступінь);
- трудову діяльність (коли, де, на якій посаді працював кандидат, останнє місце роботи (служби) та посаду);
- загальний трудовий стаж роботи, стаж роботи в галузі права та стаж роботи на посадах судді;
- наявність допуску до державної таємниці, а також факти скасування раніше наданого допуску за порушення законодавства про державну таємницю (або відмови у його наданні);
- відношення претендента на посаду до виконання військового обов’язку (призовник, військовозобов’язаний, резервіст); проходження військової служби (у разі її проходження) та/або перебування на військовому обліку військовозобов’язаних;
- державні нагороди (у разі наявності);
- стягнення (у разі наявності з зазначенням виду стягнення та датою накладення);
- відомості про сімейний стан і склад родини.
10. Мотиваційний лист повинен містити дату та підпис особи, яка його подає, та бути оформлений відповідно до таких вимог:
1) обсяг – до 2 аркушів;
2) формат аркуша – А-4;
3) шрифт – Times New Roman;
4) розмір шрифту – 14 pt;
5) відступи: від лівого краю аркуша – 25 мм, від верхнього та нижнього – 15 мм, від правого – 15 мм;
6) друкований вигляд.
11. Копія паспорта громадянина України повинна містити копії всіх заповнених його сторінок.
Копія паспорта громадянина України у формі ID-картки повинна містити копії титульної та зворотної сторін, виготовлених на одному аркуші, де у верхній частині аркуша повинна бути копія титульної сторони картки, в нижній – зворотна. Разом з цим подається копія витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання.
12. Копія трудової книжки, послужного списку (за наявності):
1) повинна містити копії всіх заповнених сторінок;
2) має бути належним чином засвідчена за місцем роботи особи (якщо на момент подачі документів особа працює).
13. Декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за рік, що передує року, в якому оприлюднено оголошення про конкурс, подається особою як кандидатом на зайняття посади судді Конституційного Суду України шляхом відповідного її заповнення і підписання на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади (участь у конкурсі), якщо інше не передбачено законодавством, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Для підтвердження факту подання цієї декларації особа подає до Ради суддів України роздруковану копію відповідної декларації та посилання на неї, оформлене у друкованому вигляді на окремому аркуші, який має містити такі реквізити:
1) назву "Посилання на інтернет-сторінку про розміщення декларації в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування";
2) відповідне посилання на інтернет-сторінку;
3) дату подання декларації;
4) прізвище, ім’я, по батькові особи, яка виявила намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, підпис та дату заповнення відповідного аркуша.
14. Заява про проведення перевірки, визначеної Законом України "Про очищення влади", подається особою, яка виявила намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, за формою, визначеною Порядком проведення перевірки достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених частинами третьою і четвертою статті 1 Закону України "Про очищення влади", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 563 (зі змінами).
У разі подання такої заяви особою за місцем роботи, до Ради суддів України надається копія цієї заяви, засвідчена в установленому порядку відповідальною особою за місцем роботи кандидата.
У разі проходження особою за місцем роботи перевірки, визначеної Законом України "Про очищення влади", нею подається засвідчена в установленому порядку копія довідки про її результати.
15. За достовірність поданих до Ради суддів України документів і правильність їх оформлення несе відповідальність особа, яка їх подає.
16. У разі встановлення невідповідності переліку та комплектності доданих до заяви документів, вказаних особою у заяві, із фактично доданим або неналежності оформлення документів Відділом організаційного забезпечення суддівського самоврядування складається акт і такі документи підлягають поверненню Радою суддів України без розгляду особі, яка їх подала.
17. Документи, подані особою для участі у конкурсі, можуть бути залишені Радою суддів України без розгляду на підставі відповідного звернення особи.
18. Розгляд питання про відповідність особи, яка виявила намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, установленим Законом України "Про Конституційний Суд України" вимогам до посади судді Конституційного Суду України здійснюється Радою суддів України на основі поданих особою документів.
Додаток №1
ЗГОДА
на обробку персональних даних
Я, _____________________________________________________________
(прізвище, ім'я та по батькові)
(___ ______________ 19___ року народження, паспорт серія ____ № _________,
Зобов’язуюся у разі зміни моїх персональних даних надавати у найкоротший строк уточнену, достовірну інформацію та оригінали відповідних документів для оновлення моїх персональних даних.
"___" _______________ 20__ року ________________ /_______________/
(підпис)
Додаток №2
Додаток 1
до Порядку
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 3 листопада 2019 р. № 903)
____________________________________________________________
(найменування органу або суду, посади, прізвище, ім’я та
по батькові керівника органу або керівника державної служби, або голови суду відповідно до частини четвертої статті 5 Закону України
"Про очищення влади"/Вища кваліфікаційна комісія суддів України -
для особи, яка виявила бажання стати суддею)
____________________________________________________________
(прізвище, ім’я та по батькові особи)
ЗАЯВА
про проведення перевірки, передбаченої Законом України
"Про очищення влади"
Я,________________________________________________________________________________________________________________________________________________________,
(прізвище, ім’я та по батькові)
відповідно до статей 4 і 6 Закону України "Про очищення влади" повідомляю, що заборони, передбачені частиною третьою або четвертою статті 1 Закону, не застосовуються щодо мене.
Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за _________ рік подано відповідно до вимог розділу VII Закону України "Про запобігання корупції".
Надаю згоду на:
проходження перевірки;
оприлюднення відомостей щодо себе відповідно до вимог Закону України "Про очищення влади"*.
Додаток: копії, засвідчені підписом керівника служби управління персоналом і скріплені печаткою:
сторінок паспорта громадянина України у формі книжечки з даними про прізвище, ім’я та по батькові, видачу паспорта та місце проживання або лицьового і зворотного боку паспорта громадянина України у формі картки та документа, що підтверджує місце проживання**;
документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (паспорта громадянина України у формі книжечки- для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України)**.
____ ___________ 20__ р. ____________ (підпис)
_________
* Не надається згода на оприлюднення відомостей щодо осіб, які займають посади, перебування на яких становить державну таємницю.
** Персональні дані обробляються, зберігаються та поширюються з урахуванням вимог Закону України "Про захист персональних даних".
Додаток 3
ЗГОДА
на проведення спеціальної перевірки
Я, ______________________________________________________________, (прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) особи, яка претендує на зайняття посади)
____________________________________________________________________,(дата і місце народження)
адреса зареєстрованого місця проживання ____________________________
________________________________________________________________________________
адреса місця фактичного проживання________________________________
_______________________________________________________________________________,
реєстраційний номер облікової картки платника податків* __________________________,
претендую на зайняття посади______________________________________________________ (найменування посади та державного органу,
____________________________________________________________________органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого
____________________________________________________________________самоврядування або підприємства, установи, організації)
і даю згоду на проведення спеціальної перевірки відомостей щодо мене, у тому числі відомостей, поданих особисто.
| ____ ____________ 20__ р. | ____________________(підпис) |
__________
* У разі відсутності реєстраційного номера облікової картки платника податків зазначається про відмову особи від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків. Якщо особа подала копію паспорта громадянина України у формі книжечки,додається копія сторінки паспорта з відміткою про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті).
Watch Download23.01.2026
Рішення РСУ №4 від 22.01.2026 року Про відзнаки з нагоди Дня Соборності України
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
22 січня 2026 року м. Київ
Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С., відповідно до частини дев’ятої статті 56 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Положення про нагородження відзнакою Ради суддів України, затвердженого рішенням Ради суддів України від 30 листопада 2007 року № 118 (зі змінами), та Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з’їздом суддів України 16 вересня 2010 року (із наступними змінами), Рада суддів України
в и р і ш и л а:
за значний вклад у зміцнення авторитету судової влади, високий професіоналізм, особистий внесок у розвиток судової влади, багаторічну сумлінну працю та з нагоди державного свята України - Дня Соборності України
нагородити Почесною грамотою Ради суддів України:
| ГРИНЮК Людмилу Василівну | помічника судді Чечелівського районного суду міста Дніпра |
| ДИКУ Аллу Олександрівну | наукового консультанта відділу забезпечення роботи секретаря та суддів судової палати управління забезпечення роботи третьої судової палати секретаріату Касаційного цивільного суду Апарату Верховного Суду |
| КРИШТАК Інну Володимирівну | головного спеціаліста відділузабезпечення роботи секретаря та суддів судової палати управління забезпечення роботи судової палати для розгляду справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів секретаріату Касаційного господарського суду Апарату Верховного Суду |
| МЕШКО Анастасію Вячеславівну | секретаря судового засідання Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпра |
| НОСЕНКО Юлію Олександрівну | помічника судді Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпра |
| ОБОРУ Богдана Юрійовича | керівника апарату Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпра |
| ОНОЙЧЕНКО Наталію Валентинівну | головного спеціаліста Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпра |
| ПРИСЯЖНЮК Ірину Віталіївну | начальника управління фінансового забезпечення діяльності Верховного Суду – головного бухгалтера Апарату Верховного Суду |
| СТРОМЕНКО Єлизавету Сергіївну | помічника судді Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпра |
| ТЕРЕНТІЄВУ Яну Олександрівну | заступника керівника апарату Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпра |
| ТУЄВУ Ольгу Олегівну | начальника управління комунікаційної діяльності Апарату Верховного Суду |
| ШЕЛЕНОК Світлану Михайлівну | помічника судді Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпра |
| ШПАЮКА Сергія Миколайовича | заступника керівника апарату Чернівецького апеляційного суду |
| ВОЗНУ Катерину Іванівну | головного спеціаліста відділу документообігу та організаційного забезпечення Чернівецького апеляційного суду |
| КРУХОВСЬКУ Світлану Михайлівну | головного спеціаліста відділу організаційного забезпечення роботи Тлумацького районного суду Івано-Франківської області |
| СОКОЛОВСЬКУ Аліну Станіславівну | помічника судді Восьмого апеляційного адміністративного суду |
| ШПОРТ Вікторію Володимирівну | головного спеціаліста відділу забезпечення діяльності Голови, заступника Голови Верховного Суду управління забезпечення діяльності керівництва Верховного Суду Апарату Верховного Суду |
| БІДЮКУ Роману Богдановичу | головному спеціалісту відділу забезпечення роботи третьої судової палати Восьмого апеляційного адміністративного суду |
| БІРЮКОВІЙ Наталії Василівні | керівнику служби розгляду звернень та надання інформації секретаріату Касаційного адміністративного суду Апарату Верховного Суду |
| БРЕНЬ Іванні Андріївні | головному спеціалісту фінансово-економічного відділу Восьмого апеляційного адміністративного суду |
| ГАЛЕЦЬКІЙ Ользі Михайлівні | головному спеціалісту відділу організаційного забезпечення роботи суду та керівництва суду Восьмого апеляційного адміністративного суду |
| Голова Ради суддів України | Б.С. Моніч |
23.01.2026
Рішення РСУ №3 від 22.01.2026 року Щодо Положення про Раду суддів України (в новій редакції)
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
22 січня 2026 року м. Київ
Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. про проект нової редакції Положення про Раду суддів України, відповідно до статей 126 – 134 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та Положення про Раду суддів України, затвердженого X позачерговим з'їздом суддів України 16 вересня 2010 року (зі змінами), Рада суддів України
вирішила:
1. Схвалити Положення про Раду суддів України в новій редакції (Додаток до Рішення) і передати його для затвердження XХ черговому з'їзду суддів України.
2. Надіслати проєкт Положення про Раду суддів України в новій редакції делегатам XХ чергового з'їзду суддів України.
Голова
Ради суддів України Б.С. Моніч
Додаток
до рішення Ради суддів України
22 січня 2026 № 3
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішенням ХХ чергового з’їзду суддів України
ПОЛОЖЕННЯ
про Раду суддів України
РОЗДІЛ I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Предмет регулювання Положення
1. Це Положення визначає статус Ради суддів України (далі – Рада), порядок організації її роботи, порядок розгляду питань і прийняття рішень Радою, а також організаційні засади її діяльності.
2. Терміни, що вживаються у цьому Положенні, застосовуються у значенні, визначеному законодавством України.
Стаття 2. Нормативна основа діяльності Ради та принципи її роботи
1. Рада у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, що регулюють питання судоустрою та суддівського самоврядування, а також цим Положенням і актами Ради суддів України.
2. Робота Ради ґрунтується на принципах:
- відкритості та гласності;
- верховенства права;
- законності;
- колегіальності прийняття рішень;
- незалежності суддів;
- рівності членів Ради;
- вільного волевиявлення.
Стаття 3. Статус Ради суддів України
1. Рада суддів України є вищим органом суддівського самоврядування та діє як виконавчий орган з’їзду суддів України.
2. Рада обирається з’їздом суддів України відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та Регламенту, що затверджується з’їздом.
3. Рада суддів України має власну емблему, бланки та печатку з власним найменуванням, зразки яких затверджуються Радою суддів України.
4. Для висвітлення своєї діяльності Рада суддів України має власний веб-сайт.
5. Рада суддів України є повноважною у разі обрання до її складу щонайменше 2/3 від загальної кількості членів Ради суддів України. Якщо кількісний склад Ради суддів України не відповідає встановленій мінімальній чисельності, скликається позачерговий З’їзд для обрання Ради суддів України.
6. У разі зменшення кількісного складу Ради суддів України до рівня менш як дві третини від загальної кількості її членів Рада суддів України здійснює виключно повноваження щодо скликання та забезпечення проведення З’їзду суддів України для обрання нового складу Ради суддів України.
Стаття 4. Повноваження Ради суддів України
1. Рада суддів України організовує виконання рішень з’їзду суддів України та контроль за їх виконанням, а також вирішує питання про скликання з’їзду суддів України.
2. Рада судів України для вирішення питань внутрішньої діяльності судів, а також інших питань, віднесених Законом до її компетенції:
1) розробляє та організовує виконання заходів щодо забезпечення незалежності судів і суддів, поліпшення стану організаційного забезпечення діяльності судів;
2) розглядає питання правового захисту суддів, соціального захисту суддів та їхніх сімей, приймає відповідні рішення з цих питань;
3) співпрацює з Вищою радою правосуддя з питання підготовки останньою щорічної доповіді про стан забезпечення незалежності суддів в Україні;
4) здійснює контроль за організацією діяльності судів, заслуховує з цих питань Голову Державної судової адміністрації України, його заступників, керівників структурних підрозділів і територіальних управлінь Державної судової адміністрації України;
5) звертається з пропозиціями щодо питань діяльності судів до органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
6) затверджує зразки посвідчень судді, голови суду і його заступника, судді у відставці;
7) здійснює контроль за додержанням вимог законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів у діяльності суддів, Голови чи членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Голови Державної судової адміністрації України чи його заступників; приймає рішення про врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів у діяльності зазначених осіб (у разі якщо такий конфлікт не може бути врегульований у порядку, визначеному процесуальним законом);
8) здійснює консультації з Вищою радою правосуддя щодо Положення про Державну судову адміністрацію України та типового положення про її територіальні управління;
9) заслуховує інформацію Голови Державної судової адміністрації України про діяльність Державної судової адміністрації України щодо питань організаційно-матеріального забезпечення діяльності судів відповідної судової спеціалізації;
10) затверджує зразки мантії та нагрудного знака судді;
11) затверджує Положення про помічника судді;
12) здійснює консультації з Вищою радою правосуддя щодо Положення про Єдину судову інформаційну (автоматизовану) систему;
13) здійснює консультацію(ї) з Вищою кваліфікаційною комісією суддів України щодо формування і ведення суддівського досьє (досьє кандидата на посаду судді);
14) погоджує зразки однострою судових розпорядників;
15) погоджує Порядок ведення особових справ суддів, визначений Державною судовою адміністрацією України;
16) скликає чергові та позачергові з'їзди суддів України у строки та порядку, визначеному законодавством. Рада зобов’язана скликати позачерговий з’їзд суддів України на вимогу зборів суддів не менше однієї п’ятої всіх судів.
17) схвалює попередній перелік питань, що виносяться на обговорення з’їзду, та визначає дату і місце проведення з’їзду
18) визначає Порядок проведення з’їзду суддів України;
19) здійснює підготовку питання щодо розгляду на конкурсних засадах кандидатур на посаду судді Конституційного Суду з’їздом суддів України;
20) пропонує три особи з числа суддів або суддів у відставці до складу Етичної ради;
21) пропонує трьох осіб з числа суддів або суддів у відставці до складу Конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
22) пропонує трьох осіб до складу Експертної ради;
23) визначає Порядок скликання і проведення спільних зборів суддів місцевих загальних судів;
24) вносить з’їзду суддів України пропозиції щодо затвердження Кодексу суддівської етики або змін до нього; надає роз’яснення та консультації щодо застосування цього Кодексу;
25) призначає по одному члену Кваліфікаційної комісії приватних виконавців і Дисциплінарної комісії приватних виконавців та приймає рішення про припинення їхніх повноважень відповідно до Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів";
26) надає пропозиції Вищій раді правосуддя щодо включення двох членів Ради суддів України до персонального складу Комісії з питань вищого корпусу державної служби в системі правосуддя;
27) співпрацює з Вищою радою правосуддя, громадськими об’єднаннями, відповідними органами інших держав, міжнародними організаціями та їхніми органами щодо розроблення та впровадження заходів забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя;
28) здійснює інші повноваження, передбачені Законом та цим Положенням.
2. Рішення Ради суддів України є обов’язковими для всіх органів суддівського самоврядування, крім з’їзду суддів України. Рішення Ради суддів України може бути скасовано з’їздом суддів України або в судовому порядку.
3. Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, керівники підприємств, установ і організацій, об’єднань громадян, яким направлено звернення Ради суддів України з питань забезпечення безпеки суддів, зобов’язані розглянути таке звернення протягом десяти днів з дня його отримання і вжити заходів щодо усунення загроз безпеці суддів.
4. Рада має право:
1) отримувати в установленому порядку від голів судів, суддів, Державної судової адміністрації України, органів суддівського самоврядування, інших судових органів, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, підприємств, установ, організацій (незалежно від форми власності та підпорядкування), об’єднання громадян та окремих фізичних осіб інформацію, необхідну для виконання покладених на неї повноважень;
2) залучати в установленому порядку до участі у своїй роботі суддів, суддів у відставці, представників органів державної влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об’єднань громадян, а також фахівців у відповідній галузі;
3) утворювати у разі потреби для виконання покладених на неї повноважень робочі органи;
4) організовувати проведення конференцій, семінарів, нарад та інших заходів;
5) ініціювати перед відповідними установами та посадовими особами питання щодо притягнення до відповідальності посадових та службових осіб за порушення вимог Закону України "Про судоустрій та статус суддів" щодо гарантій незалежності судової системи;
6) взаємодіяти з міжнародними організаціями;
7) здійснювати інформаційно-просвітницьку діяльність з метою виконання завдань суддівського самоврядування;
8) здійснювати інші повноваження відповідно до Закону та цього Положення.
Стаття 5. Нормотворчі повноваження Ради суддів України
1. У межах реалізації своїх повноважень Рада суддів України має право ухвалювати рішення нормативного характеру, зокрема положення, регламенти, порядки, правила та інші акти, спрямовані на організацію діяльності органів суддівського самоврядування та забезпечення виконання покладених на Раду завдань.
2. Акти Ради суддів України можуть визначати, зокрема:
- порядок підготовки, подання та розгляду документів;
- процедурні питання організації роботи Ради та її робочих органів;
- порядок проведення конкурсних та інших процедур у межах повноважень Ради;
- інші організаційні та процедурні питання, пов’язані з реалізацією повноважень Ради суддів України.
3. Акти Ради суддів України ухвалюються у порядку, визначеному цим Положенням, та є обов’язковими для органів суддівського самоврядування в межах компетенції Ради суддів України.
Повний текст Положення читайте тут
Watch Download
23.01.2026
Рішення РСУ №2 від 22.01.2026 року Щодо проєкту Регламенту з'їзду суддів України (в новій редакції)
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
22 січня 2026 року м. Київ
Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. про проект змін до Регламенту з'їзду суддів України, відповідно до статей 126 – 134 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та Положення про Раду суддів України, затвердженого X позачерговим з'їздом суддів України 16 вересня 2010 року (зі змінами), Рада суддів України
вирішила:
1. Схвалити проєкт Регламенту з'їзду суддів України в новій редакції, що додається, і передати його для затвердження XХ черговому з'їзду суддів України.
2. Надіслати проєкт Регламенту з’їзду суддів України в новій редакції делегатам XХ чергового з'їзду суддів України.
Голова
Ради суддів України Б.С. Моніч
Додаток 1
до рішення Ради суддів України
22 січня 2026 № 2
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення XХ чергового
з'їзду суддів України
"___" березня 2026 року
Регламент з'їзду суддів України
(нова редакція)
РОЗДІЛ I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Предмет регулювання Регламенту
1. Цей Регламент визначає порядок підготовки, скликання, проведення та роботи З’їзду суддів України (далі – З’їзд), порядок розгляду питань і прийняття рішень З’їздом, а також організаційні засади його діяльності.
2. Терміни, що вживаються у цьому Регламенті, застосовуються у значенні, визначеному законодавством України.
Стаття 2. Нормативна основа діяльності З’їзду та принципи його роботи
1. З’їзд у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, що регулюють питання судоустрою та суддівського самоврядування, а також цим Регламентом.
2. Робота З’їзду ґрунтується на принципах
- відкритості та гласності;
- верховенства права;
- законності;
- рівності прав делегатів З’їзду;
- незалежності суддів;
- вільного волевиявлення;
- колегіальності прийняття рішень.
Стаття 3. Статус З'їзду суддів та його повноваження
1. З’їзд суддів України є найвищим органом суддівського самоврядування.
2. З’їзд суддів України здійснює такі повноваження:
- заслуховує звіти Ради суддів України про виконання завдань органів суддівського самоврядування щодо забезпечення незалежності судів і суддів, стан організаційного та фінансового забезпечення діяльності судів;
- заслуховує інформацію Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про її діяльність;
- заслуховує інформацію Голови Державної судової адміністрації України про її діяльність, зокрема щодо організаційного, фінансового та матеріально-технічного забезпечення діяльності органів судової влади;
- призначає суддів Конституційного Суду України відповідно до Конституції України і законів України;
- призначає членів Вищої ради правосуддя та звільняє їх з посад відповідно до Конституції України і законів України;
- призначає члена Дорадчої групи експертів та його заступника;
- звертається з пропозиціями щодо вирішення питань діяльності судів до органів державної влади та їх посадових осіб;
- обирає Раду суддів України;
- затверджує Положення про Раду суддів України;
- затверджує Кодекс суддівської етики;
- затверджує Регламент З’їзду;
- розглядає інші питання суддівського самоврядування відповідно до законодавства України.
3. Рішення З’їзду є обов’язковими для органів суддівського самоврядування у межах їх повноважень.
РОЗДІЛ II. ЗАГАЛЬНІ ЗАСАДИ СКЛИКАННЯ З’ЇЗДУ
Стаття 4. Види З’їзду
1. З’їзди суддів України є двох видів: черговий та позачерговий.
2. Черговий з’їзд суддів України скликається Радою суддів України один раз на два роки.
3. Позачерговий з’їзд суддів України може бути скликаний за рішенням Ради суддів України, а також у випадках і порядку, визначених законом та цим Регламентом.
Стаття 5. Скликання позачергового З’їзду на вимогу зборів суддів
1. У разі необхідності збори суддів можуть звертатися до Ради суддів України з пропозицією щодо скликання позачергового з’їзду суддів України.
2. Рада суддів України зобов’язана скликати позачерговий з’їзд суддів України на вимогу зборів суддів не менше однієї п’ятої всіх судів.
3. Рішення про скликання позачергового з’їзду суддів України на вимогу зборів суддів приймається Радою суддів України не пізніше ніж у тридцятиденний строк з дня отримання відповідної вимоги.
4. Дата проведення позачергового з’їзду суддів України у такому випадку призначається не раніше ніж через два місяці з дня отримання Радою суддів України відповідної вимоги.
Стаття 6. Повноваження Ради суддів України при скликанні З’їзду
1. Рада суддів України, яка скликає з’їзд суддів України, схвалює попередній перелік питань, що виносяться на обговорення з’їзду, та визначає дату і місце його проведення, кількість делегатів та запрошених осіб.
2. У разі скликання з’їзду суддів України на вимогу зборів суддів до попереднього переліку питань обов’язково включаються всі питання, що є предметом зазначеної вимоги.
Стаття 7. Скликання З’їзду без участі Ради суддів України
1. У разі якщо Рада суддів України не скликає З’їзд у строки, визначені цим Регламентом, такий З’їзд може бути скликаний на вимогу зборів суддів не менше однієї п’ятої всіх судів без участі Ради суддів України.
2. У такому разі ініціатори скликання З’їзду утворюють організаційний комітет із скликання З’їзду, який здійснює повноваження Ради суддів України щодо скликання З’їзду.
3. Організаційний комітет невідкладно оприлюднює інформацію про своє утворення в газетах "Голос України" та "Урядовий кур’єр" і призначає дату проведення З’їзду не раніше ніж через два місяці з дня утворення організаційного комітету.
Стаття 8. Оприлюднення інформації про З’їзд
1. Оголошення про скликання З’їзду та питання, що виносяться на його розгляд, підлягають оприлюдненню в газетах "Голос України" та "Урядовий кур’єр" не пізніше ніж за тридцять днів до початку роботи З’їзду.
2. У разі скликання позачергового З’їзду на вимогу зборів суддів оголошення оприлюднюється не пізніше ніж за п’ятнадцять днів до початку роботи З’їзду.
3. У разі якщо З’їзд скликається для обрання членів Вищої ради правосуддя, оголошення оприлюднюється не пізніше ніж за сорок п’ять днів до початку роботи З’їзду.
РОЗДІЛ III. УЧАСНИКИ З’ЇЗДУ
Стаття 9. Учасники з’їзду суддів України
1. Учасниками З’їзду є делегати З’їзду та інші особи.
2. На З’їзд можуть бути запрошені представники органів судової влади, Президент України, представники Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, а також інші особи.
3. Список запрошених формується Радою суддів України.
Стаття 10. Делегати з’їзду суддів України
1. Делегатами З’їзду є судді, обрані у встановленому законом порядку для участі у З’їзді з правом голосу.
2. Делегати З’їзду здійснюють свої повноваження особисто.
3. Делегати З’їзду мають право брати участь в обговоренні питань порядку денного, вносити пропозиції та голосувати з питань, що розглядаються З’їздом, і зобов’язані дотримуватися встановленого порядку проведення З’їзду, цього Регламенту та регламенту роботи З’їзду.
Стаття 11. Інші особи, які беруть участь з’їзду суддів України
1. Іншими учасниками З’їзду є запрошені особи, а також особи, які забезпечують організаційне, матеріально-технічне та інше забезпечення проведення З’їзду.
2. До таких осіб можуть належати представники Державної судової адміністрації України, Служби судової охорони, технічний та обслуговуючий персонал, а також інші особи, залучені до забезпечення роботи З’їзду.
3. Запрошені особи можуть виступати на З’їзді з дозволу головуючого або за рішенням З’їзду.
4. Всі присутні на З'їзді зобов’язані дотримуватися встановленого порядку проведення З’їзду цього Регламенту та регламенту роботи З’їзду.
РОЗДІЛ IV. ПІДГОТОВКА ДО ПОЧАТКУ РОБОТИ З’ЇЗДУ
Стаття 12. Організаційне забезпечення підготовки З’їзду
1. Підготовка та організаційне забезпечення роботи З’їзду здійснюється суб’єктом, який скликає З’їзд.
2. Суб’єкт, який скликає З’їзд, визначає місце проведення З’їзду, тривалість його проведення, мінімальні технічні потреби та інші організаційні умови проведення З’їзду.
3. Забезпечення роботи З’їзду здійснюється Державною судовою адміністрацією України та її територіальними управліннями за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з вимогами статті 134 та розділу XI Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
4. Державна судова адміністрація України та її територіальні управління зобов’язані забезпечити реалізацію організаційних рішень суб’єкта, який скликає З’їзд, у тому числі шляхом фінансування витрат, забезпечення приміщеннями, технічними засобами, друком матеріалів та вжиттям інших необхідних організаційних заходів за рахунок коштів Державного бюджету України.
5. Для забезпечення підготовки та проведення З’їзду можуть залучатися інші органи державної влади, підприємства, установи та організації, а також окремі особи.
Стаття 13. Реєстрація делегатів
1. Перед початком роботи З’їзду проводиться реєстрація делегатів з метою підтвердження їх повноважень шляхом внесення відомостей про делегатів до списків реєстрації.
2. Реєстрація делегатів З’їзду здійснюється реєстраційною групою згідно з реєстраційним списком делегатів З’їзду, який складає суб'єкт скликання З'їзду.
3. Для реєстрації делегат має особисто пред’явити посвідчення судді або інший документ, що посвідчує його особу, та у відповідній графі реєстраційного списку делегатів своїм особистим підписом посвідчити одержання іменного мандату.
4. Реєстрація делегатів закінчується за 10 хвилин до відкриття З’їзду.
5. При реєстрації перед початком роботи З’їзду делегатам видаються матеріали роботи З’їзду, які попередньо їм надсилаються електронною поштою на адреси судів, в яких вони працюють.
6. За результатами реєстрації делегатів З’їзду складається протокол про результати реєстрації делегатів З’їзду, який підписується керівником групи реєстрації.
7. Протокол має містити відомості про кількість обраних делегатів, які включені до реєстраційного списку делегатів З’їзду, та про кількість делегатів, що прибули на З’їзд та зареєструвалися.
8. Протокол про результати реєстрації делегатів З’їзду керівник групи реєстрації передає голові Ради суддів України, а в разі його відсутності – найстаршому за віком члену Ради суддів України, в разі ж скликання З’їзду на вимогу не менше однієї п’ятої всіх судів без участі Ради суддів України – голові організаційного комітету із скликання З’їзду.
9. Після отримання від керівника групи реєстрації протоколу про результати реєстрації Голова Ради суддів України, а в разі його відсутності – найстарший за віком член Ради суддів України, в разі ж скликання З’їзду на вимогу не менше однієї п’ятої всіх судів без участі Ради суддів України – голова організаційного комітету із скликання З’їзду інформує про наявність або відсутність кворуму, необхідного для початку роботи З’їзду, та відповідно оголошує або про відкриття З’їзду, або переносить роботу З’їзду на більш пізній час у межах визначених дат проведення З’їзду.
10. Реєстрація делегатів З’їзду здійснюється також перед початком кожного наступного робочого дня З’їзду за умови пред’явлення іменного мандата делегата З’їзду. Факт реєстрації делегат засвідчує особистим підписом у відповідній графі реєстраційного списку делегатів З’їзду.
11. Кворум З’їзду визначається у перший день його роботи. Подальше зменшення кількості присутніх делегатів не перешкоджає роботі З’їзду, якщо забезпечується необхідна кількість голосів для прийняття рішень.
12. У разі встановлення в ході роботи З’їзду неможливості ухвалення рішень через зменшення кількості делегатів головуючий на З’їзді оголошує перерву в роботі З’їзду та дату його продовження в межах дат роботи З’їзду.
13. Якщо дату продовження роботи З’їзду головуючим на З’їзді не оголошено або неможливо визначити її в межах дат роботи З’їзду, головуючий закриває З'їзд. Наступну дату роботи З’їзду визначає орган, який наділений повноваженнями скликати З’їзд.
Стаття 14. Початок роботи З’їзду
1. З’їзд розпочинає свою роботу за умови реєстрації для участі в його роботі не менше двох третин загальної кількості обраних делегатів.
2. Протокол реєстрації делегатів передаються голові Ради суддів України або іншій особі, яка відповідно до вимог закону наділена повноваженнями відкриття З’їзду.
РОЗДІЛ V. ВІДКРИТТЯ З’ЇЗДУ ТА ФОРМУВАННЯ ЙОГО РОБОЧИХ ОРГАНІВ
Стаття 15. Відкриття З’їзду
1. З’їзд відкриває голова Ради суддів України, а в разі його відсутності – найстарший за віком член Ради суддів України, в разі ж скликання З’їзду на вимогу не менше однієї п’ятої всіх судів без участі Ради суддів України – голова організаційного комітету із скликання З’їзду.
2. Особа, яка відкриває З’їзд, оголошує про наявність умов для початку роботи та пропонує перейти до формування робочих органів З'їзду.
3 Робочими органами З’їзду є: Президія, секретаріат, мандатна комісія, лічильна(ні) комісія(ї), редакційна комісія.
4. Робочі органи З’їзду обираються з числа делегатів із забезпеченням представництва суддів усіх судових юрисдикцій відкритим голосуванням більшістю голосів від числа обраних делегатів.
5. Кількісний склад кожного робочого органу визначається З’їздом шляхом відкритого голосування більшістю голосів від числа обраних делегатів.
6. У разі необхідності з метою підготовки та опрацювання конкретних питань З’їздом можуть утворюватись інші робочі органи.
7. Делегат З’їзду вправі заявити самовідвід у разі висунення його кандидатури до складу робочих органів З’їзду, який приймається без голосування.
Стаття 16. Президія З’їзду
1. З’їзд обирає президію З’їзду в кількісному складі, що визначається рішенням З’їзду. Президія організовує роботу З’їзду.
2. До Президії з числа делегатів З'їзду обираються шляхом відкритого голосування головуючий, секретар З'їзду та інші члени Президії.
3. За рішенням З'їзду Президія може бути утворена тільки у складі головуючого та секретаря.
Стаття 17. Головуючий З’їзду
1. Для організації та ведення роботи З'їзду обирається головуючий.
2. Головуючий на З'їзді:
- керує роботою З’їзду у відповідності з цим Регламентом;
- оголошує рекомендований Радою суддів України, а в разі скликання З’їзду на вимогу не менше однієї п’ятої всіх судів без участі Ради суддів України – організаційним комітетом із скликання З’їзду, порядок денний та регламент роботи З’їзду, ставить його на обговорення та голосування;
- ставить на обговорення питання відповідно до порядку денного;
- надає можливість для виступів делегатам З’їзду та іншим запрошеним особам;
- проводить відкрите голосування з усіх питань порядку денного, що потребують прийняття рішення, і оголошує його результати;
- оголошує про початок та закінчення таємного голосування, а після оголошення протоколу лічильної комісії, - оголошує про прийняте З'їздом рішення за результатами таємного голосування;
- дає доручення, пов’язані із забезпеченням роботи З’їзду і його робочих органів;
- оголошує письмові звернення на адресу З’їзду;
- забезпечує порядок у залі засідання З’їзду та має право припиняти будь-які дії, що порушують Регламент З’їзду та регламент роботи певного З’їзду, у тому числі робити зауваження виступаючому учаснику З’їзду про відхилення від обговорюваного питання порядку денного;
- у разі порушення виступаючим встановленого регламенту головуючий має право перервати його виступ;
- оголошує перерви в роботі З’їзду;
- закриває З’їзд;
- підписує протокол і рішення З’їзду та виконує інші обов’язки, передбачені цим Регламентом.
3. Головуючий не має права коментувати виступи на З’їзді та/або давати їм оцінку.
4. Головуючий не має права агітувати за конкретних кандидатів.
Стаття 18. Секретаріат та секретар З’їзду
1. Для організаційного забезпечення роботи обирається Секретаріат З'їзду та секретар З'їзду, який його очолює.
2. Секретаріат приймає, обліковує та передає на розгляд пропозиції і матеріали, подані учасниками, а також забезпечує їх спрямування до відповідних комісій.
3. За рішенням З'їзду Секретаріат може не обиратися. У такому випадку його функції виконує секретар З'їзду.
Стаття 19. Мандатна комісія З’їзду
1. Мандатна комісія обирається для перевірки повноважень делегатів З’їзду, зокрема дотримання при їх обранні вимог статті 131 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
2. Мандатна комісія обирає зі свого складу голову та секретаря.
3. Мандатна комісія перевіряє повноваження всіх делегатів З’їзду, стосовно яких до суб'єкта сликання З'їзду надійшли рішення зборів суддів, протоколи або витяги з протоколів зборів суддів відповідних судів загальної юрисдикції, рішення спільних зборів суддів відповідних областей, Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя про обрання делегатами на З’їзд, зокрема тих, що прибули на З’їзд, та тих, що на З’їзд не прибули.
4. Мандатна комісія розглядає скарги щодо повноважень обраних делегатів З’їзду.
5. Підставами для не підтвердження повноважень делегата є:
- недотримання встановленого законом порядку обрання делегата;
- обрання делегата на адміністративну посаду;
- обрання/призначення делегата членом Вищої ради правосуддя або Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
- призначення/переведення судді на посаду судді іншого суду;
- смерть делегата або визнання його померлим.
6. Не є підставами для не підтвердження повноважень делегата:
- звільнення судді у відставку;
- відрядження судді на посаду судді іншого суду.
7. Мандатна комісія доповідає З’їзду про кількість обраних делегатів, повноваження яких підтверджено.
8. Мандатна комісія складає протокол про результати перевірки повноважень делегатів З’їзду. У протоколі зазначається кількість обраних на З’їзд делегатів, повноваження яких підтверджено, та кількість делегатів, які визнані неповноважними, із зазначенням їхніх прізвищ, імен та по батькові.
9. Після затвердження З’їздом протоколу мандатної комісії щодо підтвердження повноважень делегатів З’їзду мандатна комісія організовує вилучення іменних мандатів делегатів З’їзду, повноваження яких не підтверджено. Делегати, повноваження яких не підтверджено, зобов’язані здати іменні мандати.
10. Рішення мандатної комісії приймаються більшістю голосів її членів.
11. Протокол про результати перевірки повноважень делегатів З’їзду підписується головою, секретарем та членами мандатної комісії. Член мандатної комісії, який не погоджується з її рішенням, може висловити окрему думку, яка долучається до протоколу комісії, та підписує протокол.
12. Протокол про результати перевірки повноважень делегатів З’їзду оголошується головою мандатної комісії на З’їзді, який затверджує цей протокол та приймає відповідне рішення щодо кількості повноважних обраних делегатів З’їзду.
13. Усі протоколи мандатної комісії передаються Секретарю З’їзду та додаються до матеріалів З’їзду, які зберігаються у Раді суддів України.
Стаття 20. Лічильна(ні) комісія(ї) З’їзду
1. Лічильна(ні) комісія(ї) З’їзду обирається для організації і проведення процедури голосування (відкритого або таємного).
2. Лічильна комісія:
- роз’яснює порядок голосування з питань порядку денного З’їзду;
- проводить підрахунок голосів при відкритому голосуванні, про результати якого усно повідомляє президію З’їзду;
- при проведенні таємного голосування виносить на затвердження З’їзду форму бюлетеня, контролює виготовлення бюлетенів для таємного голосування, видає їх делегатам З’їзду, забезпечує і контролює умови для вільного волевиявлення і збереження таємниці голосування; здійснює підрахунок голосів та складає протокол про результати таємного голосування за формою згідно з додатками до цього Регламенту.
3. Лічильна комісія обирає зі свого складу голову і секретаря комісії.
4. Рішення лічильної комісії приймаються більшістю голосів від кількості її членів та оформлюються протоколом.
5. Протоколи лічильної комісії підписуються всім складом комісії.
6. Член лічильної комісії, який не погоджується з її рішенням, може висловити окрему думку, яка долучається до протоколу комісії, і підписує протокол.
7. Голова лічильної комісії після проведення таємного голосування з питань оголошує протокол результатів таємного голосування.
8. У разі необхідності З’їзд може прийняти рішення про обрання декількох лічильних комісій (для підрахунку голосів при відкритому голосуванні, для підрахунку голосів при таємному голосуванні). У разі необхідності відпочинку членів лічильної комісії після оголошення ними результатів таємного голосування з певного питання порядку денного перед проведенням наступного таємного голосування може бути прийняте рішення про обрання іншої лічильної комісії.
9. Протоколи лічильної комісії разом з бюлетенями для таємного голосування (в тому числі невикористаними, визнаними недійсними) передаються Секретарю З’їзду та додаються до матеріалів З’їзду.
Стаття 21. Редакційна комісія З’їзду
1. Редакційна комісія обирається З’їздом для підготовки проектів рішень З’їзду з питань порядку денного, аналізу зауважень та пропозицій делегатів З’їзду щодо проектів рішень та відпрацювання остаточної редакції рішень З’їзду.
2. Редакційна комісія обирає зі свого складу голову та секретаря комісії. Рішення редакційної комісії приймаються більшістю голосів від кількості її членів та оформлюються протоколом, який підписується всіма членами комісії.
3. Пропозиції делегатів з питань порядку денного передаються редакційній комісії Секретарем З'їзду.
4. Редакційна комісія доповідає про підготовлені проекти рішень та пропонує їх для розгляду і прийняття.
5. Протоколи редакційної комісії передаються Секретарю З’їзду та додаються до матеріалів З’їзду.
Стаття 22. Особливості ухвалення рішень на початковому етапі роботи З’їзду
1. До початку роботи лічильної комісії в залі та затвердження протоколу мандатної комісії результати відкритого голосування встановлюються особою, яка відкриває З'їзд, а після обрання головуючого – головуючим з урахуванням кількості зареєстрованих делегатів.
2. Під час встановлення результатів голосування особа, яка відкриває З'їзд або головуючий можуть з’ясувати кількість голосів, поданих "проти" та "утрималися", а також може визначати кількість голосів "за" як різницю між кількістю зареєстрованих делегатів та кількістю голосів, поданих "проти" і "утрималися".
3. Після затвердження протоколу мандатної комісії особа, яка відкриває З'їзд, інформує про наявність або відсутність остаточного кворуму, необхідного для повноважності З’їзду, та відповідно оголошує, що З'їзд продовжує роботу або оголошує перерву в роботі З’їзду на більш пізній час у межах визначених дат проведення З’їзду.
4. Якщо дату продовження роботи З’їзду головуючим на З’їзді не оголошено або неможливо визначити її в межах дат роботи З’їзду, головуючий закриває З'їзд. Наступну дату роботи З’їзду визначає орган, який наділений повноваженнями скликати З’їзд.
Повний текст Регламенту читайте тут
Watch Download23.01.2026
Рішення РСУ №1 від 22.01.2026 року Щодо підготовки та проведення ХХ з'їзду суддів України (після перерви)
РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ
22 січня 2026 року м. Київ
Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С., Голови Державної судової адміністрації України Пампури М.В.про здійснення організаційних заходів щодо продовження ХХ чергового з'їзду суддів України після перерви, відповідно до статей 126-134 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Закону України "Про Вищу раду правосуддя", Закону України "Про Конституційний Суд України" Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з’їздом суддів України 16.09.2010 (із подальшими змінами), Рада суддів України
в и р і ш и л а:
1. Інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С., Голови Державної судової адміністрації України Пампури М.В.щодо вирішення організаційних питань з підготовки та проведення ХХ чергового з’їзду суддів України після перерви взяти до відома.
2. Доручити Голові Ради суддів України надіслати Державній судовій адміністрації України листа щодо місця та дати проведення продовження ХХ чергового з’їзду суддів України після перерви.
3. Рішення про дату та місце проведення з'їзду суддів після перерви ухвалити до 13 лютого 2026 року.
4. Доручити Державній судовій адміністрації України підготувати та подати на затвердження Ради суддів України План організаційних заходів з підготовки та проведення XX чергового з'їзду суддів України після перерви в строк до 10 лютого 2026 року.
5. Організаційні питання, пов'язані з підготовкою та проведенням ХХ чергового з’їзду суддів України після перерви, вирішувати з урахуванням умов воєнного стану.
6. Копію цього рішення надіслати до секретаріату Вищої ради правосуддя, у всі суди України, Державну судову адміністрацію України та її територіальні управління.
Голова
Ради суддів України Б.С. Моніч
Watch Download