Council of judges
of Ukraine

enEN uaUA
Documents

04.03.2026

Рішення РСУ№14 від 02.03.2026 року Про затвердження коментаря до Кодексу суддівської етики

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

02 березня 2026 року                                                                                                                                                              м. Київ

Р І Ш Е Н Н Я № 14

Заслухавши та обговоривши інформацію члена Ради суддів України Краснова Є.В. про затвердження Коментаря до Кодексу суддівської етики, на виконання пункту другого рішення XХ чергового з'їзду суддів України від 18 вересня 2024 року, відповідно до статей 126 - 134 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та Положення про Раду суддів України, затвердженого X позачерговим з'їздом суддів України 16 вересня 2010 року (зі змінами), Рада суддів України

вирішила:

1. Затвердити Коментар до Кодексу суддівської етики, затвердженого V з'їздом суддів України 24 жовтня 2002 року (зі змінами) у редакції рішення XХ чергового з'їзду суддів України від 18 вересня 2024 року, що додається.

2. Надіслати Коментар до Кодексу суддівської етики, затвердженого V з'їздом суддів України 24 жовтня 2002 року (зі змінами) у редакції рішення XХ чергового з'їзду суддів України від 18 вересня 2024 року в суди України до відома та врахування.

Голова

Ради суддів України                                                                                                                                                          Б.С. Моніч


Додаток

до рішення Ради суддів України

02 березня 2026 року № 14

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

КОМЕНТАР ДО КОДЕКСУ СУДДІВСЬКОЇ ЕТИКИ КИЇВ 2026

Watch Download

04.03.2026

Рішення РСУ №13 від 02.03.2026 року Щодо нормативів навантаження на суди та суддів (інтерактивна карта)

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

02 березня 2026 року                                                                                                                                                          м. Київ

Р І Ш Е Н Н Я № 13

Тривалий час на офіційному сайті Ради суддів України щоквартально розміщувалася інтерактивна мапа судів України з розрахунками нормативів навантаження на суддів і суди з урахуванням кількості справ, які надходять та розглядаються судами впродовж звітного року.

Інтерактивна мапа судів України вперше була оприлюднена 01 лютого 2021 року та в подальшому систематично оновлювалася і розміщувалася на офіційному сайті Ради суддів України.

За роки функціонування ця мапа стала одним із найбільш популярних та затребуваних інструментів, яким користуються суди, органи суддівського врядування, органи державної влади та громадськість для отримання інформації щодо:

фактичної чисельності суддів у судах;

нормативної чисельності суддів;

орієнтовної кількості суддів, яка має бути визначена відповідно до розрахованого навантаження;

часу, необхідного для розгляду справ;

обсягу надходження справ.

Останнє розміщення відповідної інформації здійснювалося Радою суддів України за результатами роботи суддів за 2025 рік.

Водночас 30 вересня 2025 року Вища рада правосуддя ухвалила рішення № 2015/0/15-25 "Про затвердження нормативів кадрового, фінансового та матеріально-технічного забезпечення судів, а також Методики розрахунку чисельності суддів судів першої та апеляційної інстанцій та Методики розрахунку прогнозованої кількості справ судів першої та апеляційної інстанцій".

Зазначеним рішенням затверджено:

- нормативи кадрового забезпечення судів;

- нормативи фінансового забезпечення судів;

- нормативи матеріально-технічного забезпечення судів;

- методику розрахунку чисельності суддів судів першої та апеляційної інстанцій;

- методику розрахунку прогнозованої кількості справ судів першої та апеляційної інстанцій.

Прийняття цього рішення відбулося на виконання вимог законодавства, заходів Державної антикорупційної програми на 2023–2025 роки та з урахуванням зобов’язань України у межах європейської інтеграції.

Нормативи та методики, затверджені рішенням Вищої ради правосуддя, ґрунтуються на методологічних підходах, подібних до тих, які раніше застосовувалися Радою суддів України та попереднім складом Вищої ради правосуддя, однак вони є дещо відмінними та передбачають нові алгоритми розрахунку прогнозованої чисельності суддів, прогнозованої кількості справ, прогнозованої кількості працівників апаратів судів, кадрового та матеріально-технічного забезпечення судів.

У зв’язку з цим числові показники, що містяться в інтерактивній мапі, яка розміщується Радою суддів України, станом на сьогодні не повною мірою відображають результати розрахунків відповідно до нових нормативів і методик.

Разом з тим, Рада суддів України вважає за доцільне й надалі забезпечувати відкритість та доступність інформації щодо кадрового забезпечення судів, навантаження суддів та потреб судової системи, оскільки така інформація є важливою для:

- стратегічного планування розвитку судової системи;

- визначення кількості суддів у судах;

- формування бюджетних запитів;

- забезпечення прозорості управлінських рішень;

- належного інформування суддівської спільноти та громадськості.

Водночас така інформація має бути актуальною та ґрунтуватися на чинних нормативно-методологічних підходах, затверджених Вищою радою правосуддя.

Крім того, 28 січня 2026 року у Вищій раді правосуддя відбулося публічне обговорення зазначених нормативів, з огляду на звернення окружних та апеляційних судів із пропозиціями щодо їх вдосконалення (переважно з питань кадрового забезпечення, структури апарату, кількості секретарів судових засідань і помічників суддів тощо).

Рада суддів України вважає, що за відсутності чіткої й прозорої, постійно оновлюваної інформації про розрахунки за новими підходами будь-які нормативи неминуче викликають запитання та критичні зауваження у судів і працівників апаратів судів.

З огляду на те, що обговорення відбулося вже у 2026 році, наявна можливість здійснити та оприлюднити розрахунки, здійснені на підставі нових нормативів із врахуванням фактичних результатів роботи за 2025 рік, що підвищить зрозумілість параметрів майбутньої організації роботи судів і зменшить кількість додаткових звернень.

Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. про необхідність оприлюднення актуальної та повної інформації щодо застосування затверджених Вищою радою правосуддя нормативів кадрового, фінансового та матеріально-технічного забезпечення судів, відповідно до статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з’їздом суддів України 16 вересня 2010 року (із подальшими змінами), Рада суддів України

в и р і ш и л а:

1. Звернутися до Вищої ради правосуддя та Державної судової адміністрації України з пропозицією здійснити оприлюднення на офіційному вебпорталі "Судова влада України" та/або на офіційному вебсайті Вищої ради правосуддя (за аналогією з інтерактивною мапою, що функціонувала на офіційному сайті Ради суддів України) узагальнену інформацію щодо:

- фактичної чисельності суддів у судах,

- нормативної чисельності суддів,

- прогнозованої кількості суддів,

- прогнозованої кількості працівників апаратів судів,

- кількості справ і матеріалів, що надходили на розгляд суддів,

- нормативного часу, необхідного для їх розгляду,

- прогнозованої кількості справ,

розрахованих відповідно до нормативів кадрового, фінансового та матеріально-технічного забезпечення судів, а також Методики розрахунку чисельності суддів судів першої та апеляційної інстанцій та Методики розрахунку прогнозованої кількості справ судів першої та апеляційної інстанцій з урахуванням результатів роботи судів за 2025 рік.

2.  Копію цього рішення направити до Вищої ради правосуддя та Державної судової адміністрації України.

Голова Ради суддів України                                                                                                                                           Моніч Б.С.
Watch Download

04.03.2026

Рішення №12 від 02.03.2026 року Про дотримання ЗУ Про звернення громадян

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

02 березня 2026 року                                                                                                                                                        м. Київ

Р І Ш Е Н Н Я № 12

Радою суддів України у 2022 році у зв’язку із запровадженням воєнного стану на території України було надано рекомендації щодо організації роботи судів в умовах підвищених безпекових ризиків, у тому числі щодо можливості тимчасового обмеження проведення особистого прийому громадян керівництвом судів, зокрема рішення Ради суддів України від 24 лютого 2022 року № 9, рекомендації від 02 березня 2022 року, рішення від 14 березня 2022 року № 10 та рішення від 05 серпня 2022 року № 23.

Зокрема, абз. 2 пункту 4 Рекомендацій Ради суддів України від 02 березня 2022 року, які відповідно до рішення Ради суддів України від 05 серпня 2022 року № 23 відображають офіційну позицію Ради суддів України щодо організації роботи судів, з метою забезпечення безпеки відвідувачів суду, працівників апарату суду та суддів, рекомендовано припинити проведення особистого прийому громадян керівництвом суду на час воєнного стану.

На підставі зазначених рекомендацій окремими судами було прийнято рішення про тимчасове припинення або обмеження особистого прийому громадян з міркувань безпеки.

Наразі до Ради суддів України надходять звернення, у тому числі від Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, щодо забезпечення реалізації права на звернення у випадках, коли судами обмежується проведення особистого прийому громадян.

Розглядаючи відповідні звернення, Рада суддів України виходила з необхідності забезпечення реалізації права на звернення, гарантованого статтею 40 Конституції України, у тому числі шляхом організації особистого прийому громадян з урахуванням безпекової ситуації, оскільки на сьогодні обов’язок щодо його проведення передбачений статтею 22 Закону України "Про звернення громадян".

Тобто, право на звернення, гарантоване статтею 40 Конституції України, не може бути нівельоване або поставлене у стан повної невизначеності навіть в умовах воєнного стану. Безпекова ситуація об’єктивно впливає на порядок реалізації цього права, однак відповідні обмеження повинні мати тимчасовий, пропорційний та ситуативний характер і не призводити до фактичного усунення організаційного механізму його здійснення.

З огляду на викладене, наявність затвердженого та оприлюдненого графіка особистого прийому громадян, а також можливості попереднього запису є необхідною умовою забезпечення передбачуваності та доступності реалізації права на звернення за чинного правового регулювання.

У разі ж оголошення повітряної тривоги або виникнення інших безпекових ризиків проведення прийому може бути перерване або перенесене, що відповідатиме вимогам безпеки, однак саме по собі не повинно зумовлювати повного припинення функціонування інституту особистого прийому.

Разом з тим, питання проведення особистого прийому громадян керівництвом судів має системний характер та потребує концептуального переосмислення.

Рада суддів України виходить з того, що основною метою суду є здійснення правосуддя, захист гарантованих Конституцією та законами України прав, свобод і законних інтересів людини, громадян, юридичних осіб та держави, а також забезпечення верховенства права через справедливий, незалежний і безсторонній розгляд судових справ.

У зв’язку з цим Рада суддів України вважає, що ототожнення або проведення аналогії між здійсненням судом правосуддя та можливістю забезпечення проведення особистого прийому громадян є недоречним, оскільки інститут особистого прийому громадян не є формою судочинства та не може бути прирівняний до конституційного принципу недопустимості припинення здійснення правосуддя.

Безпосередня присутність громадян у ході особистого прийому, як форми реалізації інституту звернення громадян не є безальтернативною та може бути реалізована у не менш ефективний спосіб, який не створює небезпеку для громадян та працівників суду.

Крім того, слід врахувати, що інститут особистого прийому громадян не є формою здійснення судочинства, не пов’язаний із реалізацією функції правосуддя, не передбачає вирішення звернення по суті, фактично є лише формою прийняття усного звернення.

Саме ж право на звернення може бути повністю реалізоване шляхом подання письмового або електронного звернення, що забезпечує його належну реєстрацію, фіксацію та розгляд.

Також слід зважати, що реалізація права на звернення до суду не може підміняти собою процесуальні механізми здійснення правосуддя та порушувати гарантії незалежності судді.

Тому бажано визначити чіткі питання, з якими громадяни та інші особи мають право звертатися до суду, його керівництва або органів судової влади, наприклад:

- організація роботи суду,

- режиму його функціонування,

- доступність інформації,

- забезпечення прийому кореспонденції, роботи канцелярії,

- дотримання стандартів належного адміністрування тощо.

Водночас такі звернення не можуть стосуватися:

- вимог щодо зміни процесуальних рішень у конкретних справах;

- оцінки доказів;

- втручання у перебіг або результати судового розгляду;

- впливу на суддю при здійсненні ним правосуддя.

Також слід врахувати, що відповідно до Конституції України суддя при здійсненні правосуддя є незалежним та підкоряється лише закону. Голова суду, його заступники чи керівник апарату суду не наділені повноваженнями втручатися у здійснення суддею правосуддя або впливати на розгляд конкретної справи, відтак питання відправлення правосуддя не можуть бути предметом адміністративного реагування з боку керівництва суду в межах реалізації права на звернення громадян а тим більше в межах особистого прийому.

Більше того, право на звернення до суду (як право гарантоване ст.40 Конституції України) не може розглядатися як інструмент впливу на здійснення правосуддя, а інститут особистого прийому не може підміняти передбачені законом процесуальні або дисциплінарні механізми.

Відповідно до пункту 3 частини восьмої статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" Рада суддів України здійснює контроль за організацією діяльності судів.

Згідно з абзацом другим частини дев’ятої статті 133 цього Закону рішення Ради суддів України є обов’язковими для органів суддівського самоврядування, за винятком з’їзду суддів України.

Відповідно до частини першої та пункту 1 частини п’ятої статті 128 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" збори суддів обговорюють питання щодо внутрішньої діяльності суду чи роботи конкретних суддів або працівників апарату суду та приймають з цих питань рішення, що є обов’язковими для суддів та працівників цього суду.

Наведені положення законодавства дають підстави для висновку, що питання організації та порядку розгляду звернень громадян у судах слід віднести до сфери внутрішньої діяльності суду, а відтак особливості реалізації права на звернення та особливості розгляду звернень громадян мають визначатися порядком, затвердженим Радою суддів України в межах її повноважень.

Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. про деякі питання виконання судами вимог Закону України "Про звернення громадян", відповідно до статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Положення про Раду суддів України, затвердженого Х позачерговим з’їздом суддів України 16 вересня 2010 року (із подальшими змінами), Рада суддів України

в и р і ш и л а:

1. Звернутися до Президента України, Кабінету Міністрів України, народних депутатів України з пропозицією ініціювати вдосконалення положень Закону України "Про звернення громадян" у частині нормативного врегулювання розгляду звернень громадян та обов’язковості проведення особистого прийому громадян керівництвом судів а саме:

Доповнити Закон України "Про звернення громадян" новою статтею 23² такого змісту:

"Стаття 23². Особливості розгляду звернень громадян у судах

Особливості реалізації права на звернення та розгляду звернень громадян у судах визначаються Радою суддів України відповідно до Конституції України та Закону України "Про судоустрій і статус суддів" з дотриманням гарантій незалежності суддів та недопустимості втручання у здійснення правосуддя.".

2. Копію цього рішення направити Президенту України, Кабінету Міністрів України, народним депутатам України.

Голова Ради суддів України                                                                                                                                  Моніч Б.С.
Watch Download

04.03.2026

Рішення РСУ№11 від 02.03.2026 року щодо відповідності кандидатів та поданих документів на посаду судді КСУ

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

02 березня 2026 року                                                                                                                                                             м. Київ

Р І Ш Е Н Н Я № 11

Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С. щодо відповідності осіб, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, вимогам, встановленим Конституцією України та Законом України "Про Конституційний Суд України", відповідно до статті 148 Конституції України, статей 126 - 134 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", статей 11-12 Закону України "Про Конституційний Суд України", Положення про Раду суддів України, затвердженого рішенням X позачергового з'їзду суддів України 16 вересня 2010 року (з подальшими змінами), Рада суддів України

вирішила:

1. Встановити відповідність осіб, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, вимогам, встановленим Конституцією України та Законом України "Про Конституційний Суд України", а саме:

ПІБ посада
Бабанли Расім Шагінович Т.в.о. керівника апарату Верховного Суду
Григоров Андрій Миколайович суддя Другого апеляційного адміністративного суду у відставці
Клименко Олексій Вікторович прокурор другого відділу процесуального керівництва Департаменту організації, процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтриманням публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях про злочини, вчиненні у зв’язку із масовими протестами у 2013-2014 роках Офісу Генерального прокурора
Клименко Оксана Михайлівна професор кафедри міжнародного, цивільного та комерційного права Київського національного торгівельно-економічного університету
Кравчук Олексій Олегович суддя Вищого антикорупційного суду
Никон Олеся Зеновіївна суддя господарського суду Львівської області
Придатко Віталій Миколайович суддя Кролевецького районного суду Сумської області
Сотніков Сергій Вікторович суддя Північного апеляційного господарського суду
2. Допустити осіб, зазначених у пункті 1 цього рішення, до конкурсного відбору на посаду судді Конституційного Суду України.

3. Оприлюднити на офіційному веб-сайті Ради суддів України автобіографії та мотиваційні листи вищевказаних кандидатів на посаду судді Конституційного Суду України.

4. Запропонувати кандидатам, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, додатково подати (за бажанням) документи на підтвердження визнаного рівня компетентності.

5. Призначити проведення спеціальної перевірки у порядку, передбаченому Законом України "Про запобігання корупції", стосовно кандидатів, допущених до конкурсного відбору. Довідки про результати спеціальної перевірки кандидатів надіслати до Дорадчої групи у строки, визначені Законом "Про Конституційний Суд України".

6. Відповідно до абзацу другого частини другої статті 106 Закону України "Про Конституційний Суд України" надати додатковий строк терміном 10 робочих днів з дня опублікування даного рішення на сайті Ради суддів України для подання та виправлення поданих документів таким особам, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України:

ПІБ Встановлені недоліки:
Балаєва Леся Анатоліївна Автобіографія не повною мірою відповідає пункту 9 Рекомендацій з оформлення та подання документів особами, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, для участі у конкурсі, затверджених рішенням Ради суддів України від 22.01.2026 № 5, а саме не зазначено: -про наявність/відсутність громадянства (підданства) іноземної держави (іноземних держав); -факт подання документів, необхідних для оформлення громадянства (підданства) іноземної (іноземних) держави (держав);

загальний трудовий стаж роботи, стаж роботи в галузі права.

Декларація особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та посилання на інтернет-сторінку про розміщення декларації в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік.

Надано Посвідчення щодо вільного володіння державною мовою від 18.10.2017, відповідно до Постанови КМУ від 26.04.2017 № 301, замість документа, який підтверджує володіння державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови.

Дзібій-Полячок Наталія Миронівна Автобіографія не повною мірою відповідає пункту 9 Рекомендацій з оформлення та подання документів особами, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, для участі у конкурсі, затверджених рішенням Ради суддів України від 22.01.2026 № 5, а саме не зазначено: -про наявність/відсутність громадянства (підданства) іноземної держави (іноземних держав); -факт подання документів, необхідних для оформлення громадянства (підданства) іноземної (іноземних) держави (держав);

-реквізити диплома;

наявність допуску до державної таємниці, а також факти скасування раніше наданого допуску за порушення законодавства про державну таємницю (або відмови у його наданні);

-державні нагороди (у разі наявності).

Ігнатюк Олег Володимирович Автобіографія не повною мірою відповідає пункту 9 Рекомендацій з оформлення та подання документів особами, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, для участі у конкурсі, затверджених рішенням Ради суддів України від 22.01.2026 № 5, а саме не зазначено: -про наявність/відсутність громадянства (підданства) іноземної держави (іноземних держав); факт подання документів, необхідних для оформлення громадянства (підданства) іноземної (іноземних) держави (держав).
Музичко Світлана Григорівна Автобіографія не повною мірою відповідає пункту 9 Рекомендацій з оформлення та подання документів особами, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, для участі у конкурсі, затверджених рішенням Ради суддів України від 22.01.2026 № 5, а саме не зазначено: -про наявність/відсутність громадянства (підданства) іноземної держави (іноземних держав); -факт подання документів, необхідних для оформлення громадянства (підданства) іноземної (іноземних) держави (держав);

реквізити диплома, здобутий освітньо- кваліфікаційний рівень (ступінь освіти), спеціальність, кваліфікацію, науковий ступінь);

-про державні нагороди (у разі наявності).

Декларація особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та посилання на інтернет-сторінку про розміщення декларації в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік.

Рогач Лариса Іванівна Автобіографія не повною мірою відповідає пункту 9 Рекомендацій з оформлення та подання документів особами, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, для участі у конкурсі, затверджених рішенням Ради суддів України від 22.01.2026 № 5, а саме не зазначено: -про державні нагороди (у разі наявності); -потребує уточнення дата народження членів сім’ї.
Савчак Андрій Володимирович Автобіографія не повною мірою відповідає пункту 9 Рекомендацій з оформлення та подання документів особами, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, для участі у конкурсі, затверджених рішенням Ради суддів України від 22.01.2026 № 5, а саме не зазначено: - про державні нагороди (у разі наявності).
Салюк Петро Іванович Автобіографія не повною мірою відповідає пункту 9 Рекомендацій з оформлення та подання документів особами, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, для участі у конкурсі, затверджених рішенням Ради суддів України від 22.01.2026 № 5, а саме не зазначено: -про наявність/відсутність громадянства (підданства) іноземної держави (іноземних держав); -факт подання документів, необхідних для оформлення громадянства (підданства) іноземної (іноземних) держави (держав);

Декларація особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та посилання на інтернет-сторінку про розміщення декларації в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік.

Смокович Михайло Іванович Автобіографія не повною мірою відповідає пункту 9 Рекомендацій з оформлення та подання документів особами, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, для участі у конкурсі, затверджених рішенням Ради суддів України від 22.01.2026 № 5, а саме не зазначено: -про наявність/відсутність громадянства (підданства) іноземної держави (іноземних держав); факт подання документів, необхідних для оформлення громадянства (підданства) іноземної (іноземних) держави (держав).
Солоткий Сергій Анатолійович Автобіографія не повною мірою відповідає пункту 9 Рекомендацій з оформлення та подання документів особами, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, для участі у конкурсі, затверджених рішенням Ради суддів України від 22.01.2026 № 5, а саме не зазначено: -про наявність/відсутність громадянства (підданства) іноземної держави (іноземних держав); -факт подання документів, необхідних для оформлення громадянства (підданства) іноземної (іноземних) держави (держав);

реквізити диплома, здобутий освітньо- кваліфікаційний рівень (ступінь освіти), спеціальність, кваліфікацію, науковий ступінь);

-наявність допуску до державної таємниці, а також факти скасування раніше наданого допуску за порушення законодавства про державну таємницю (або відмови у його наданні);

-державні нагороди (у разі наявності);

-стягнення (у разі наявності з зазначенням виду стягнення та датою накладення);

-відомості про сімейний стан і склад родини.

Не подано Декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та посилання на інтернет-сторінку про розміщення декларації в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2025 рік.

Цмокаленко Оксана Сергіївна Потрібно підтвердити наявність стажу у галузі права, вказаного кандидатом. Автобіографія не повною мірою відповідає пункту 9 Рекомендацій з оформлення та подання документів особами, які виявили намір обійняти посаду судді Конституційного Суду України, для участі у конкурсі, затверджених рішенням Ради суддів України від 22.01.2026 № 5, а саме не зазначено: -про наявність/відсутність громадянства (підданства) іноземної держави (іноземних держав);

-факт подання документів, необхідних для оформлення громадянства (підданства) іноземної (іноземних) держави (держав);

-реквізити диплома;

Заява до Ради суддів України, автобіографія та мотиваційний лист не містять особистого підпису кандидата, що не відповідає абзацу 3 пункту 2 Рекомендацій (Усі заяви, що входять до пакета документів, перед скануванням кандидат роздруковує та особисто підписує).

Голова

Ради суддів України                                                                                                                                                         Б. С.  Моніч

Watch Download

04.03.2026

Рішення РСУ №10 від 02.03.2026 року Про внесення змін до Положення про порядок виготовлення, обліку посвідчень суддів

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

02 березня 2026 року                                                                                                                                                                  м. Київ

Р І Ш Е Н Н Я № 10

Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С., Голови Державної судової адміністрації України Пампури М.В. про внесення змін до Положення про порядок виготовлення, обліку, видачі, заміни та знищення посвідчень суддів, суддів, яких призначено на адміністративні посади, суддів у відставці, затвердженого рішенням Ради суддів України від 01 серпня 2024 року № 23, у зв’язку з внесенням змін до Закону України від 2 червня 2016 року № 1402 VIII "Про судоустрій і статус суддів" та прийняттям Закону України "Про утворення Спеціалізованого окружного адміністративного суду, Спеціалізованого апеляційного адміністративного суду", відповідно до вимог статті 51 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів", Рада суддів України

в и р і ш и л а:

1. Інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С., Голови Державної судової адміністрації України Пампури М.В. про внесення змін до Положення про порядок виготовлення, обліку, видачі, заміни та знищення посвідчень суддів, суддів, яких призначено на адміністративні посади, суддів у відставці взяти до відома.

2. Внести зміни до Положення про порядок виготовлення, обліку, видачі, заміни та знищення посвідчень суддів, суддів, яких призначено на адміністративні посади, суддів у відставці, затвердженого рішенням Ради суддів України від 01 серпня 2024 року № 23, що додаються.

Голова

Ради суддів України                                                                                                                                                    Б.С. Моніч


                                                                                                                                                                                     Додаток

                                                                                                                                                до рішення Ради суддів України

                                                                                                                                                   від 02березня 2026 року № 10

ЗМІНИ

до Положення про порядок виготовлення, обліку, видачі, заміни

та знищення посвідчень суддів, суддів, яких призначено на адміністративні посади, суддів у відставці

У пункті 3.1 розділу 3 Положення після абзацу четвертого доповнити новими абзацами п’ятим – шостим такого змісту:

"бланки посвідчень для Спеціалізованого апеляційного адміністративного суду мають серію СААС та п’ятизначну нумерацію від 00001 до 99999;

бланки посвідчень для Спеціалізованого окружного адміністративного суду мають серію СОАС та п’ятизначну нумераціювід 00001 до 99999;".

У зв'язку з цим абзаци п’ятий – чотирнадцятий вважати відповідно абзацами сьомим – шістнадцятим.

Watch Download

04.03.2026

Рішення РСУ №9 від 02.03.2026 року Щодо внесення змін до АСДС

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

02 березня 2026 року                                                                                                                                                               м. Київ

РІШЕННЯ № 9

Заслухавши та обговоривши інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С., членів Ради суддів України Невідомої Т.О., Потапенка А.В. про внесення змін до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України 11 листопада 2024 року № 39 (зі змінами) щодо врегулювання повторного автоматизованого розподілу судових справ, відповідно до статті 133 "Про судоустрій і статус суддів", Положення про Раду суддів України, затвердженого X позачерговим з’їздом суддів України 16 вересня 2010 року (із подальшими змінами), Рада суддів України

в и р і ш и л а:

1. Інформацію Голови Ради суддів України Моніча Б.С., членів Ради суддів України Невідомої Т.О., Потапенка А.В. про внесення змін до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України 11 листопада 2024 року № 39 (зі змінами) щодо врегулювання повторного автоматизованого розподілу судових справ взяти до відома.

2. Внести до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого Рішенням Ради суддів України від 11 листопада 2024 року № 39 (зі змінами) зміни, що додаються.

Голова

Ради суддів України                                                                                                                                           Б.С. Моніч


                                           Додаток до рішення Ради суддів України

                                                               від 02 березня 2026 року № 9

ПОГОДЖЕНО

Наказ Державної судової адміністрації України

від ___ березня 2026 року № ____

ЗАТВЕРДЖЕНО

Рішення Ради суддів України

від 02 березня 2026 року № 9

ЗМІНИ,

що вносяться до Положення про автоматизовану систему документообігу суду,

затвердженого рішенням Ради суддів України від 11 листопада 2024 року № 39

(зі змінами)

  • 1.пункт 2.3. Розділу ІІ Положення доповнити підпунктом 2.3.16-2 наступного змісту:

«Збори суддів апеляційних та касаційних судів мають право вирішувати питання про повторний автоматизований розподіл судових справ за настання обставин, передбачених підпунктом 2.3.45-1 цього Положення».

  • 2.підпункт 2.3.17 пункту 2.3. Розділу ІІ Положення викласти в наступній редакції:

«Зміни до налаштувань автоматизованої системи згідно з підпунктами 2.3.10 - 2.3.16, 2.3.16-1, 2.3.16-2 пункту 2.3 цього Положення, вносяться не пізніше одного робочого дня, що передує даті їх застосування, визначеній зборами суддів відповідного суду».

  • 3.пункт 2.3. Розділу ІІ Положення доповнити підпунктом 2.3.45-1 наступного змісту:

«Судові справи, у яких провадження не відкрито або провадження відкрито, але розгляд їх не розпочався, підлягають повторному автоматизованому розподілу у випадках виявлення значної різниці в навантаженні на суддю, що виникла у результаті недоукомплектованості суддів відповідно до затвердженої штатної чисельності на час автоматизованого розподілу справ, та тягне за собою суттєве порушення строку розгляду судових справ, передбаченого відповідним процесуальним законом (за рішенням зборів суддів відповідного суду)».

Watch Download

16.02.2026

Рішення РСУ №8 від 12.02.2026 року Щодо аналізу інформації судів про розгляд справ стосовно місця проживання дітей

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

12 лютого 2026 року                                                                                                                                                              м. Київ

Р І Ш Е Н Н Я № 8

Відповідно до пункту 9 частини першої статті 3, статті 73 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» Вища рада правосуддя вживає заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя.

19 серпня 2025 року, заслухавши доповідь члена Вищої ради правосуддя Маселка Р.А., Вища рада правосуддя прийняла рішення № 1742/0/15-25 «Про вжиття заходів щодо забезпечення авторитету правосуддя», яким, зокрема, вирішила доручити Раді суддів України здійснити перевірку організації діяльності Печерського районного суду міста Києва.

У рішенні Вищої ради правосуддя від 19.08.2025 року зафіксовано факт втрати судових справ у Печерському районному суді міста Києва.

Крім того, у зв’язку з подіями в Білгород-Дністровському міськрайонному суді Одеської області, Мар’їнському районному суді Донецької області, що мають ознаки порушення принципу незалежності суддів, становлять істотну загрозу авторитету правосуддя та викликали значний суспільний резонанс, Вища рада правосуддя 28 серпня 2025 року ухвалила рішення № 1814/0/15-25 «Про вжиття заходів щодо забезпечення авторитету правосуддя».

Відповідно до рішення Вищої ради правосуддя від 28 серпня 2025 року № 1814/0/15-25 Раді суддів України запропоновано здійснити перевірку організації діяльності Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області та Мар’їнського районного суду Донецької області.

Зазначене рішення було ухвалено у зв’язку з виявленням у цих судах системних порушень організації роботи, зокрема: масового ухвалення рішень для створення підстав для виїзду за кордон та уникнення мобілізації, втручання в автоматизовану систему документообігу, фіктивної реєстрації справ і порушень правил діловодства.

Рішенням Ради суддів України № 52 від 13 листопада 2025 року звернення Вищої ради правосуддя щодо перевірки організації діяльності Печерського районного суду міста Києва, Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області та Мар’їнського районного суду Донецької області було взято до відома, визнано, що виявлені у діяльності цих судів факти дійсно підривають авторитет правосуддя, та зважаючи на те, що у зверненні ВРП йшлося про обставини, що мають винятковий характер і вже настали, прийнято рішення про недоцільність проведення перевірок Печерського районного суду міста Києва,Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області та Мар’їнського районного суду Донецької області. При цьому Рада суддів України послідовно висловила готовність брати участь у розробці комплексних заходів, дійсно спрямованих на усунення причин і умов, що призвели до таких явищ.

Рішенням Вищої ради правосуддя від 13 квітня 2023 року № 357/0/15-23 утворено робочу групу з питань розроблення і впровадження заходів забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя (далі - Робоча група), діяльність якої зосереджена на реалізації зазначених заходів, шляхах їх упровадження, напрацюванні пропозицій, спрямованих на удосконалення законодавства щодо забезпечення незалежності суддів.

19 січня 2026 року на засіданні Робочої групи її член Роман Маселко представив презентацію «Статистичний аналіз інформації судів про розгляд справ щодо місця проживання дітей та позбавлення батьківських прав», яка ґрунтується на аналізі даних місцевих загальних судів України, наданих на виконання рішення Вищої ради правосуддя від 28 серпня 2025 року № 1814/0/15-25. У презентації висвітлено динаміку надходження відповідних заяв до судів, результати та строки їх розгляду, а також маркери ризиків розгляду таких справ.

28 січня 2026 року (вх. № 9рс-134/2026) зазначена презентація надійшла від Вищої ради правосуддя до Ради суддів України для інформування суддів про підвищену увагу та значний суспільний резонанс під час розгляду відповідних категорій справ.

Заслухавши та обговоривши доповідь члена Ради суддів України Кальника В.В. щодо інформації, наведеної у презентації, відповідно до частини восьмої статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та Положення про Раду суддів України, затвердженого рішенням X позачергового з’їзду суддів України 16 вересня 2010 року (зі змінами), Рада суддів України

в и р і ш и л а:

1. Доповідь члена Ради суддів України Кальника В.В. щодо інформації, наведеної у презентації «Статистичний аналіз інформації судів про розгляд справ щодо місця проживання дітей та позбавлення батьківських прав» , взяти до відома.

2. Направити «Статистичний аналіз інформації судів про розгляд справ щодо місця проживання дітей та позбавлення батьківських прав» до місцевих загальних судів України та рекомендувати суддям звернути увагу на необхідність суворого дотримання приписів чинного законодавства, зокрема, під час розгляду справ відповідних категорій.

3. Копію цього рішення направити до місцевих загальних судів України для врахування в роботі.

Голова

Ради суддів України                                                                                                                                                 Б.С. Моніч

Watch Download

16.02.2026

Рішення РСУ №7 від 12.02.2026 року Про внесення змін до Положення про помічника судді

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

12 лютого 2026 року                                                                                                                                                         м. Київ

Р І Ш Е Н Н Я № 7

Рішенням Ради суддів України від 18 травня 2018 року № 21 затверджено Положення про помічника судді.

Абзацом п’ятим пункту 11 Положення про помічника судді визначено, що максимальна кількість помічників суддів у суді не може перевищувати кількість посад суддів, визначених Вищою радою правосуддя, з урахуванням консультативного висновку Державної судової адміністрації України, судового навантаження та в межах видатків, визначених у Державному бюджеті України на утримання судів та оплату праці суддів (до ухвалення відповідного рішення Вищої ради правосуддя кількість суддів у суді визначається наказами Державної судової адміністрації України).

Відповідно до частини першої статті 157 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" кожний суддя має помічника (помічників), статус і умови діяльності якого (яких) визначаються цим Законом та Положенням про помічника судді, затвердженим Радою суддів України.

Разом з тим, аналіз показників судового навантаження свідчить про наявність виняткових випадків, за яких фактичне навантаження на суддів у окремих судах істотно перевищує середні показники по Україні.

Особливо складна ситуація склалася у Київському окружному адміністративному суді у зв’язку з набранням чинності Законом України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду", що призвело до зростання надходження справ на 358 відсотки порівняно з 2022 роком.

На підставі наведеного, збори суддів Київського окружного адміністративного суду порушили питання про внесення змін до Положення про помічника судді, якими передбачено, що при наявності надмірного навантаження (якщо за даними звітності за попередній квартал кількість днів, необхідних для розгляду справ і матеріалів, що надійшли до суду, перевищує більш ніж на 100% середню кількість днів по Україні в межах інстанції та юрисдикції суду) кількість помічників може бути збільшена у порівнянні з максимальною шляхом збільшення кількості посад додаткових помічників суддів, що відповідатимуть фактичній необхідності, визначеній зборами суддів відповідного суду, але не більше двох помічників на суддю (не враховуючи помічників суддів, які обіймають адміністративні посади та є помічниками суддів членів Ради суддів України).

Рішенням Ради суддів України від 01 серпня 2024 року № 26 Київський окружний адміністративний суд було визначено пілотним судом для проведення експерименту зі збільшення кількості помічників суддів понад максимальну чисельність, визначену Положенням про помічника судді.

В порядку експерименту було дозволено збільшення кількості помічників суддів шляхом введення додаткових посад, що відповідали фактичній необхідності, визначеній зборами суддів відповідного суду, але не більше двох помічників суддів на одного суддю.

Питання погодження кількості додаткових помічників судів розглянуто на засіданні Ради суддів України після проведення консультацій з Державною судовою адміністрацією України на предмет фінансового забезпечення, в тому числі шляхом перерозподілу бюджетних видатків між судами, Державною судовою адміністрацією України, територіальними управліннями ДСА України, іншими розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня.

Зобов'язано Київський окружний адміністративний суд надавати Раді суддів України щоквартальні звіти про результати проведення експерименту, включаючи дані про середню кількість днів, необхідних для розгляду справ, кількість невирішених справ, та задоволеність учасників судових процесів та забезпечити збір зворотного зв'язку від суддів, помічників суддів та інших зацікавлених сторін щодо впровадження змін та їх впливу на роботу суду.

Термін реалізації пілотного експерименту визначено до 31 грудня 2026 року.

На виконання зазначеного рішення Ради суддів України, Київським окружним адміністративним судом подано звіт щодо результатів проведення експерименту у 2025 році відповідно до якого зазначено, що у зв’язку із збільшенням кількості посад додаткових помічників суддів у Київському окружному адміністративному суді:

ефективність розгляду справ індивідуально суддями зросла на 136% порівняно з 2023 роком, а саме з 97 до 229 справ в середньому за місяць;

загальна ефективна "пропускна" спроможність справ, що надходять на розгляд зросла з 43% до 83%, кількість розглянутих справ збільшилася з 27 376 до 59 573;

відбулось ефективне зменшення накопичення залишків, які станом на кінець 2023 року зросли на 414% у порівнянні з кінцем 2022 року, а станом на кінець 2025 року кількість нерозглянутих справ у порівнянні з надходженням становить 18%.

Крім того, Київським окружним адміністративним судом проводилось опитування, щодо ефективності проведеного експерименту, відповідно до якого отримано позитивні відгуки щодо запроваджених змін, а саме значно зросла ефективність у попередній підготовці судових справ до розгляду, в оформленні судових справ, а також за дорученням судді проєктів судових рішень, запитів, листів, інших матеріалів, пов’язаних із розглядом конкретної справи.

Київським окружним судом зазначено, що наразі спостерігається і подальше зростання ефективності роботи секторів суддів (помічники судді та секретар судового засідання), що безумовно сприяє розгляду справ у кращі строки.

Розглянувши наведену у звіті інформацію Рада суддів України підсумувала проміжні результати експерименту, які виразились у наступному:

оцінка внутрішніх процедур для координації роботи з додатковими помічниками – відмінно;

оцінка фізичного простору для розміщення додаткових помічників – добре;

оцінка технічного обладнання для розміщення додаткових помічників – добре;

оцінка ефективності змін запроваджених введенням пілотного експерименту – відмінно;

оцінка змін у кількості справ, що очікують розгляду – відмінно;

загалом оцінка результатів проведеного експерименту – відмінно.

Водночас, попри високу оцінку досягнутих результатів експерименту Київський окружний адміністративний суд і надалі перебуває під надмірним навантаженням. Так, у Київському окружному адміністративному суді в 2025 році знаходилось на розгляді 137 258 справ, із них 71 577 надійшло у звітному періоді, розглянуто 59 573, не розглянутими залишилось 77 684 справ.

Обговорюючи результати проведеного експерименту слід звернути увагу на ефективність саме працівників патронатних служб, зокрема помічників суддів, на яких покладено одну з найважливіших функцій в організаційному забезпеченні процесуальної діяльності суддів.

Критичність ситуації з розглядом вже переданих та розподілених судових справ Київському окружному адміністративному суду вирішено, однак для повної нормалізації роботи потрібно достатньо часу та визначеність щодо питання строку наявності додаткових штатних посад для помічників суддів, оскільки навіть наявна можливість на даний час, в період війни, не дозволяє швидко знайти та працевлаштувати штатну одиницю, тим більше на доволі короткий строк.

Наразі у судовій системі спостерігається критична ситуація з підбором кадрів, що виразилось у прийнятті рішення Радою суддів України № 38 від 22.08.2025, яким дозволено призначати на посаду помічника судді у місцевих загальних та апеляційних судах спеціалістів, які мають освітній рівень "бакалавра", і хоча обговорюване питання стосується адміністративного суду, все ж в Київському окружному адміністративному суді є судді, які не змогли знайти кваліфікованого працівника на штатну посаду додаткового помічника судді на певний строк.

Пропонується затвердити результати проведення експерименту як успішні, а експеримент визнати таким, що вдався. У зв’язку з цим та з метою приведення змісту Положення про помічника судді до вимог Закону про судоустрій і статус суддів також пропонується внести зміни до Положення про помічника судді, якими передбачити, що при наявності надмірного навантаження (якщо за даними звітності за попередній квартал кількість днів, необхідних для розгляду справ і матеріалів, що надійшли до суду, перевищує більше ніж на 100% середню кількість днів по Україні в межах інстанції та юрисдикції суду) кількість помічників може бути збільшена у порівнянні з максимальною шляхом збільшення кількості посад додаткових помічників суддів, що відповідатимуть фактичній необхідності, визначеній зборами суддів відповідного суду, але не більше двох помічників на суддю (не враховуючи помічників суддів, які обіймають адміністративні посади та є помічниками суддів членів Ради суддів України).

Оцінивши звіт Київського окружного адміністративного суду за 2025 рік Рада суддів України приходить до висновку про успішність запровадженого експерименту та необхідності вжиття дій щодо закріплення результатів відповідно до мети його проведення.

Заслухавши та обговоривши інформацію члена Ради суддів України Головенка О.Д. щодо необхідності внесення змін до Положення про помічника судді, затвердженого Рішенням Ради суддів України від 18.05.2018 за № 21 (із змінами і доповненнями), відповідно до статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Положення про Раду суддів України, затвердженого X позачерговим з’їздом суддів України 16.10.2021 (із подальшими змінами), Рада суддів України

в и р і ш и л а:

1.Інформацію члена Ради суддів України Головенка О.Д. про результати проведення експерименту взяти до відома.

2.Визнати експеримент, запроваджений рішенням Ради суддів України від 01 серпня 2024 року № 26 успішним.

3.Внести зміни до Положення про помічника судді, затвердженого рішенням Ради суддів України від 18 травня 2018 року № 21, що додаються.

Голова Ради суддів України                                                               Б. С. Моніч

 Додаток 1

              до рішення Ради суддів України

від 12 лютого 2026 року № 7

ЗАТВЕРДЖЕНО Рішення Ради суддів України від 12 лютого 2026 року № 7

ЗМІНИ,

що вносяться до Положення про помічника судді,

затвердженого рішенням Ради суддів України від 18.05.2018 року за № 21

(із змінами і доповненнями, внесеними рішеннями Ради суддів України:

від 26 жовтня 2018 року № 63

від 21 червня 2019 року № 29

від 22 листопада 2019 року № 90

від 03 вересня 2021 року № 38

від 06 жовтня 2022 року № 32

від 04 травня 2023 року № 21

від 22 серпня 2025 року № 38)

{Додатково див. рішення Ради суддів України від 13.09.2021 №41,

рішення Ради суддів України від 10.06.2022 № 17}

Пукнкт 11 Положення про помічника судді доповнити абзацами 9 - 11 такого змісту:

"У виняткових випадках, з метою унормування навантаження на суддю, максимальна кількість помічників суддів у суді може бути збільшена шляхом додавання кількості посад, що відповідатимуть фактичній необхідності, визначеній зборами суддів відповідного суду, з урахуванням судового навантаження на конкретного суддю, але не більше двох помічників суддів на суддю.

Рішення зборів суддів відповідного суду повинне бути погоджене Радою суддів України на предмет обґрунтованості та необхідності збільшення. Таке рішення приймається Радою суддів України після консультацій з Державною судовою адміністрацією України.

Рішення зборів суддів відповідного суду, погоджене Радою суддів України, направляється до Державної судової адміністрації України для подальшої реалізації."

до рішення Ради суддів України

12 лютого 2026 року № 7

ЗАТВЕРДЖЕНО

Рішення Ради суддів України

12 лютого 2026 року № 7

Порівняльна таблиця змін до Положення про помічника судді, затвердженого рішенням Ради суддів України від 18.05.2018 № 21,

(зі змінами внесеними згідно з Рішеннями Ради суддів

від 26.10.2018 № 63;

від 21.06. 2019 № 29;

від 22.11.2019 № 90;

від 03.09.2021 № 38;

від 06.10.2022 №32;

від 04.05.2023 № 21

від 22.08.2025 № 38)

{Додатково див. рішення Ради суддів України від 13.09.2021 №41,

рішення Ради суддів України від 10.06.2022 № 17}

  • Діюча редакція
  • Зміни
  • 11. У разі тривалої (понад два місяці) відсутності судді (соціальна відпустка, відрядження, відсторонення від посади тощо), а також з моменту закінчення (припинення) повноважень судді з відправлення правосуддя з визначених законом підстав або звільнення судді з займаної посади, припинення повноважень члена Ради суддів України у встановленому законом порядку, помічника (помічників) судді за його (їх) згодою за наказом керівника апарату суду може бути переведено на іншу посаду працівника апарату суду, яка не належить до посад державної служби. Крім того, у зазначених випадках на такого (таких) помічника (помічників) судді може на певний строк у встановленому законом порядку покладатися виконання повноважень додаткового помічника іншого судді (суддів), у якого (яких) найбільше судове навантаження, про що на підставі подання відповідного судді та особистої заяви помічника судді видається наказ керівника апарату суду. У разі відрядження як тимчасового переведення судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації відповідно до статті 55 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" помічник такого судді може бути призначений на посаду до суду, до якого відряджається суддя (за його особистою заявою на час відрядження судді). Рішення про призначення помічника судді приймається за поданням відрядженого судді керівником апарату суду, до якого відряджається суддя.

    У разі відсутності згоди помічника (помічників) судді на призначення до суду, до якого відряджається суддя, чи переведення помічника (помічників) на іншу посаду працівника апарату суду або виконання повноважень додаткового помічника іншого судді, або за умови неможливості переведення за його згодою на посаду помічника судді або іншу посаду в апараті суду він (вони) підлягає (підлягають) звільненню з посади на підставі пункту 2 статті 36 Кодексу законів про працю України.

    Максимальна кількість помічників суддів у суді не може перевищувати кількість посад суддів, визначених Вищою радою правосуддя з урахуванням консультативного висновку Державної судової адміністрації України, судового навантаження та в межах видатків, визначених у Державному бюджеті України на утримання судів та оплату праці суддів (до ухвалення відповідного рішення Вищої ради правосуддя кількість суддів у суді визначається наказами Державної судової адміністрації України).

    До цієї кількості додається кількість посад, що відповідає кількості адміністративних посад, кількості посад секретарів палат, та кількості посад суддів, які є членами Ради суддів України.

    {Абзац 6 Пункту 11 в редакції Рішення Ради суддів № 38 від 22.08.2025}

    У випадку ухвалення рішення про відрядження судді до суду понад встановлену кількість посад суддів до максимальної кількості помічників суддів додається кількість посад, яка відповідає кількості посад відряджених суддів понад встановлену кількість.

    Максимальна кількість посад помічників суддів у Верховному Суді визначається Пленумом Верховного Суду, а у вищих спеціалізованих судах - зборами суддів відповідного суду з урахуванням судового навантаження та в межах видатків, визначених у Державному бюджеті України на утримання цих судів.

    {Пункт 11 в редакції Рішення Ради суддів № 32 від 06.10.2022}


    Абзаци відсутні У виняткових випадках, з метою унормування навантаження на суддю, максимальна кількість помічників суддів у суді може бути збільшена шляхом додавання кількості посад, що відповідатимуть фактичній необхідності, визначеній зборами суддів відповідного суду, з урахуванням судового навантаження на конкретного суддю, але не більше двох помічників суддів на суддю. Рішення зборів суддів відповідного суду повинне бути погоджене Радою суддів України на предмет обґрунтованості та необхідності збільшення. Таке рішення приймається Радою суддів України після проведення консультацій з Державною судовою адміністрацією України.
    • Рішення зборів суддів відповідного суду, погоджене Радою суддів України, направляється до Державної судової адміністрації України для подальшої реалізації.

    Watch Download