22.06.2016, 09:24
9 червня 2016 року м. Київ
Стратегія реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015 – 2020 роки, схвалена Указом Президента України від 20 травня 2015 року № 276/2015, встановлює пріоритети реформування судової влади – як на рівні конституційних змін, так і на рівні впровадження першочергових невідкладних заходів, які забезпечать необхідні позитивні зрушення у функціонуванні судових органів, зокрема, щодо підвищення ефективності управління кадровими ресурсами судів.
Радою суддів України разом з Державною судовою адміністрацією України за підтримки Проекту USAID "Справедливе правосуддя" проводилося дослідження з визначення чисельності суддів, необхідної для обробки справ та збалансування навантаження на суддів. Частиною цього дослідження було проведення опитування суддів щодо витрат часу на розгляд типових справ за категоріями та розрахунку на їх основі коефіцієнтів навантаження на суддів.
Для визначення оптимальної чисельності суддів, потрібних для розгляду справ у конкретному суді, можуть бути застосовані різні наукові методи. Конкретні параметри подібних досліджень можуть певною мірою відрізнятись, але всі вони базуються на концепції, в основу якої покладено підходи з визначення коефіцієнтів навантаження.
За результатами проведених заходів експертами Проекту представлено звіт "Основні методологічні підходи та результати дослідження щодо визначення коефіцієнтів навантаження на суддів та складності справ спеціалізованих судів та судів апеляційної інстанції" (далі – Звіт). У цьому Звіті докладно описано методологію дослідження, його часові рамки, етапи та проміжні результати. Із застосуванням відповідних коефіцієнтів до зведених результатів, визначено часові показники тривалості розгляду справ.
Отримані результати, представлені у Звіті, підтверджено науковим експертним висновком Інституту економіко-правових досліджень НАН України від 10 травня 2016 року. Експерти зазначеного Інституту встановили, що в цілому Звіт є науково обґрунтований методологією, а середні витрати часу на розгляд справ певної категорії можуть бути використані як базові при розрахунку навантаження на суддів.
З урахуванням наведеного, відповідно до статей 124, 131 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" та Положення про Раду суддів України, затвердженого рішенням X позачергового з’їзду суддів України
16 вересня 2010 року (із подальшими змінами), Рада суддів України вирішила:
1.Схватили результати дослідження – Звіт "Основні методологічні підходи та результати дослідження щодо визначення коефіцієнтів навантаження на суддів та складності справ спеціалізованих судів та судів апеляційної інстанції" .
2.Затвердити Рекомендовані показники середніх витрат часу на розгляд справ та коефіцієнтів складності справ за категоріями (додатки 1– 4).
3.Рекомендувати Державній судовій адміністрації України при ухваленні управлінських рішень застосувати Рекомендовані показники середніх витрат часу на розгляд справ та коефіцієнтів складності справ за категоріями.
Додаток 4 Рекомендовані показники середніх витрат часу на розгляд справ та коефіцієнтів складності справ за категоріями місцевих загальних судах (дослідження 2012 року).
Заступник голови Ради суддів України Б. Моніч