Рада Суддів
України

uaUA enEN

26.08.2024, 07:30

51 справа щодо війни, за якою радимо стежити цього тижня 51 справа щодо війни, за якою радимо стежити цього тижня

Податки в “ДНР”. Едуард Авраімов до 2014 року жив у Донецьку, працював із обміном валют. У травні 2014 року переїхав до Києва. Слідство вважає, що оскільки його пункти обміну валют у Донецьку платили податки “ДНР”, він брав участь у її фінансуванні. СБУ у 2016 році оголосила чоловіку підозру та взяла під варту. У 2017 році Авраімов подав заяву до ЄСПЛ про порушення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, у 2021 році суд визнав порушення за статтею 3 (заборона катування), пунктом 3 статті 5 і пунктом 5 статті 5 (право на особисту свободу та недоторканість) Конвенції. Авраімова обвинувачують у фінансуванні тероризму.

  • Засідання призначено на 28 серпня о 10:30 у Голосіївському районному суді Києва.

Поставки зерна в Росію. Володимир Войников — ексдепутат Бердянської міської ради, власник одного з найбільших агрохолдингів Запорізької області. Слідство встановило, що він поставляв українське зерно і продукти садівництва з тимчасово окупованої території до Росії. За версією прокуратури, чоловік виїхав із Бердянська і дистанційно керував фірмою. Разом із партнером перереєстрував свій бізнес за російським законодавством, сплачував податки, уклав контракт із “міністерством освіти і науки Запорізької області”. Врожаї вивозили через Бердянський порт. Войникова затримали у Києві. Його обвинувачують у колабораційній діяльності.

  • Засідання призначено на 28 серпня о 14:00 в Оболонському районному суді Києва.

Провокації в комендантську годину. Віталій Бяльський — мешканець Києва. Як каже слідство, він ходив містом під час комендантської години та провокував конфлікти з військовими і правоохоронцями. Все стрімив у соцмережах. Так він підігравав російським пропагандистам у розхитуванні суспільних настроїв в Україні та видавав розташування блокпостів. Його обвинувачують у перешкоджанні законній діяльності ЗСУ.

  • Засідання призначено на 29 серпня о 15:00 в Оболонському районному суді Києва.

Рух пацифістів. Юрій Шеляженко — блогер, у 2007–2014 роках був помічником депутата Печерської райради від БЮТ Григорія Костинського та помічником нардепа, стояв біля витоків ГО “Український рух пацифістів”. Слідство встановило, що він неодноразово закликав киян ухилятися від мобілізації та називав російське вторгнення “загостренням збройних конфліктів”. У вересні 2023 року СБУ затримала його в Києві. Чоловіка звинувачують у виправдовуванні збройної агресії Росії проти України.

  • Засідання призначено на 27 серпня об 11:00 у Печерському районному суді Києва.

Поплічник Монтян. Денис Філіпов живе в Києві. За версією слідства, він вів пропагандистський Telegram-канал Тетяни Монтян, яку підозрюють у колабораціонізмі. Наразі вона в Росії. Раніше Філіпов балотувався до Київради від команди Монтян. У публікаціях каналу він заперечував причетність росіян до повітряних ударів по цивільних об’єктах України, постив фейки про ситуацію на фронті. Злочинність таких постів підтвердила лінгвістична експертиза. Філіпова обвинувачують у виправданні агресії та глорифікації РФ.

  • Засідання призначено на 28 серпня о 14:00 у Солом’янському районному суді Києва.

“Проти сатаністів і гомосексуалістів”. Віктор Щербина називає себе активістом, у метро голосно вмикав із колонок запис із текстом проти “сатаністів і гомосексуалістів” і тримав два плакати з закликами “протистояти цьому злу”, повторюючи наративи РФ, та водночас жертвувати гроші на потреби українських солдатів на Донбасі. Його обвинувачують у виправдовуванні агресії РФ проти України.

  • Засідання призначено на 29 серпня о 12:00 в Іванківському районному суді Київської області.

Шипи проти ЗСУ. Олександр Ткачук — директор ферми з Київщини. За даними слідства, наприкінці березня 2022 року підрозділ ЗСУ облаштував позицію на його фермі, аби обстрілювати росіян. Ткачук із працівниками приїхав до бійців та вимагав, аби вони залишили територію, погрожував автоматом, обіцяв встановити шипи і шлагбаум. Наступного дня військові побачили загорожу і табличку з застережним написом про шипи. На час слідства суд відпустив фермера під заставу. Ткачуку інкримінують перешкоджання законній діяльності ЗСУ.

  • Засідання призначено на 26 серпня об 11:00 у Макарівському районному суді Київської області.

Харківщина

Розповідь для чоловіка в Росії. Світлана Мічуріна — мешканка Куп’янського району Харківської області. Як каже слідство, у квітні 2022 року вона розповідала телефоном своєму колишньому чоловіку, який живе в Росії, про розташування ЗСУ в районі. У грудні 2023 року її засудили до шести років ув’язнення за несанкціоноване поширення інформації. Жінка провину не визнала, пояснювала, що спілкувалася з чоловіком на побутові теми, а відповідь на його запитання про розміщення техніки ЗСУ вигадала. Мовляв, так хотіла, щоб він захвилювався і надіслав гроші на утримання доньки. Апеляційний суд скасував вирок і відправив справу на повторне слухання.

  • Засідання призначено на 30 серпня о 14:00 у Червонозаводському районному суді Харкова.

Харківське ППО. Владислав Мажаров — харків’янин, якого РФ заверувала до початку повномасштабної агресії. Його родичка — командирка російського диверсійного загону “Ірбіс”, має позивний “Багіра”. Мажоров передавав їй позиції ППО. СБУ його затримала. Його обвинувачують у державній зраді.

  • Засідання призначено на 29 серпня об 11:00 в Дергачівському районному суді Харківської області.

Донеччина

Інформація для росіян та спроба суїциду. Віктор Рибников — паталогоанатом зі Слов’янська. За даним слідства, у 2022 році він через соцмережі повідомляв представникам РФ місця базування ЗСУ, вказував місця на карті, просив “накрити” ці координати “Градами” чи “Ураганами”. Під час затримання намагався вбити себе ножем, але його врятували. Рибникову інкримінують несанкціоноване поширення інформації про переміщення ЗСУ.

  • Засідання призначене на 26 серпня о 15:30 у Слов’янському міськрайонному суді Донецької області.

Інформація зі Слов’янська для ФСБ. Ігор Довганюк — мешканець Слов’янська, працював на місцевому заводі. За даними слідства, він передавав у чат-бот ФСБ інформацію про дислокацію особового складу та озброєння ЗСУ, рух військової техніки. Також він відмічав геолокації гуртожитків, промислових об’єктів і комунальних установ, чітко описував місця прильотів й оцінював їх як “скромні”. Ще він писав повідомлення з критикою української мови, волонтерів, демократичних процесів в Україні, брав участь у російських опитуваннях, де як очікування від “СВО” обирав “перемогу РФ та встановлення контролю над всією Україною”. Йому інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ.

  • Засідання призначене на 30 серпня о 10:00 у Слов’янському міськрайонному суді Донецької області.

Російський Telegram-бот. Юрій Дяченко — уродженець РФ, але має українське громадянство, жив у Торецьку. За даними слідства, у червні 2023 року з ідеологічних мотивів він передавав у деенерівський Telegram-бот інформацію про розташування ЗСУ в Торецьку. Також інформував про влучання ракети. Дяченку інкримінують колабораціонізм.

  • Засідання призначене на 29 серпня об 11:00 у Дзержинському міському суді Донецької області.

ЗСУ в Бахмуті. Роман Третьяк — мешканець Бахмута. Його затримали у червні 2022 року. Як встановило слідство, він через Telegram передавав представнику ФСБ інформацію про місця скупчення українських військових, їхньої техніки й складів. Спершу справу розпочали за статтею про держзраду, проте нині чоловіка звинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про переміщення ЗСУ.

  • Судове засідання призначене на 28 серпня о 12:30 у Дружківському міському суді Донецької області.

Дніпропетровщина

Сільський староста з Харківщини. Микола Чашка-Ратушний 10 років очолював село, а згодом громаду з центром у Лісній Стінці. Він був членом Партії регіонів. Слідство вважає, що у 2022 році він перейшов на бік росіян, отримав “чиновницьку посаду” і наводив обшук директорки місцевого навчального закладу, яка була проти окупації. У 2023 році Чашку-Ратушного затримали за підозрою в колабораціонізмі.

  • Засідання призначене на 27 серпня о 14:45 у Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Розголошення держтаємниці. Сергій Гайдаш у 2022 році був начальником відділу розвідки штабу Регіонального управління Сил територіальної оборони "Схід". За посадою він мав узагальнювати військово-розвідувальну інформацію, яка надходить захищеними каналами зв`язку з оперативно-тактичних угруповань, та передавати керівництву. Однак це робили його підлеглі і надсилали зведення йому в Signal. А посадові інструкції забороняють поширювати інформацію з грифом держтаємниці через соцмережі. У матеріалах справи згадується, що один із військових передав інформацію представникам РФ. Гайдашу інкримінують розголошення держтаємниці.

  • Засідання призначене на 30 серпня о 13:30 у Красногвардійському районному суді Дніпра.

Житомирщина

Наведення вогню на нагородження військових. Ганна Іващенко жила у Добропільському районі Донецької області. За версією слідства, впродовж листопада-грудня 2023 року жінка передавала російській розвідці інформацію про дислокацію ЗСУ, зокрема координати блокпостів, розташування українських військових і техніки у Добропіллі. В одному з повідомлень писала про ЗСУ на території пожежної частини, у відділку поліції, де нагороджували відзнаками. Крім цього, повідомила про ППО західного виробництва й просила про масований удар по ньому. Жінку звинувачують у держзраді.

  • Засідання призначене на 30 серпня о 13:30 у Богунському районному суді Житомира.

Освітянка. Людмила Красуцька ― заступниця директора ліцею у Житомирі та вчителька математики. За даними слідства, вона нібито говорила колегам, що в обстрілі ліцею винна українська влада, а не Росія, вітала рішення Путіна розпочати війну, адже це “піде на користь українцям і відновить економіку”. Жінка доводить, що колеги її обмовили через конфлікти на роботі. Її звинувачують у виправдовуванні збройної агресії РФ.

  • Засідання призначене на 29 серпня о 12:00 у Корольовському районному суді Житомира.

Запоріжжя

Посадовець “Мотор Січі”. Сергій Кусков — начальник конструкторського бюро ПрАТ “Мотор Січ”. Це підприємство екснардепа Вячеслава Богуслаєва фігурує у справі про колабораціонізм і пособництво Росії. За версією слідства, посадовці підприємства постачали двигуни для російської військової авіації. Кусков перебуває під вартою. Йому інкримінують держзраду.

  • Засідання призначене на 26 серпня о 10:00 у Жовтневому районному суді Запоріжжя.

Львівщина

“Львівська народна республіка”. Андрій Івасенко у 2014 році створив у російській соцмережі “ВКонтакте” спільноту “Львівська народна республіка” і “За союз з Новоросією! Зупиніть АТО!”, на які підписалися понад 10 тисяч користувачів. Також він адміністрував групи “ПМОН Беркут — помощь Беркуту и ВВ. Футболки” і “Антимайдан”. Ці групи він вів із фейкового акаунта “Александр Якимов”, зареєстрований на український номер телефону, який у нього вилучили під час слідства. У групі “Львівська народна республіка” Івасенко використовував для поширення антиукраїнські пропагандистські матеріали на кшталт “Бий бандер, рятуй країну” чи “Вставай, Україно, іде Тягнибок, всі раси понищить і буде все ок”. Його обвинувачують у державній зраді.

  • Засідання призначене на 29 серпня об 11:00 у Франківському районному суді Львова.

Миколаївщина

Працівниця станції переливання крові. Ірина Мазур працювала реєстраторкою медичного відділу станції переливання крові у Миколаєві. За даними обвинувачення, у березні 2022 року мешканець Херсона, який перейшов на бік РФ, залучив її до агентурної мережі задля підривної діяльності проти України. Жінка мала збирати розвідувальну інформацію. Завдяки посаді вона отримала доступ до списку військових одного з підрозділів і сфотографувала його, щоб передати росіянам. Мазур інкримінують замах на держзраду.

  • Засідання призначене на 28 серпня об 11:00 у Заводському районному суді Миколаєва.

Бронетанковий завод у Миколаєві. Олександр Грінберг — мешканець Миколаєва. Як каже слідство, протягом червня 2023 року за завданням російської розвідки він перевіряв, чи є за наданими локаціями техніка та бійці ЗСУ. Зокрема фотографував біля бронетанкового заводу, дитячої лікарні та дитсадка, де помітив кілька військових авто. Відправляючи повідомлення співрозмовнику, вказав, що “завжди радий допомогти”. Його обвинувачують у несанкціонованому поширенні інформації про ЗСУ.

  • Засідання призначене на 26 серпня об 11:00 у Центральному районному суді Миколаєва.

Листівки з пропагандою. Олександр Приймак — мешканець Одеси. У квітні 2023 року його затримала поліція під час комендантської години. Чоловік вночі намагався розклеювати листівки про те, що Зеленський — “жидофашист”, з образами ЗСУ та славінням Ісуса Христа. Крім цього, подібне чоловік постив і в Instagram. Його звинувачують у виправдовуванні збройної агресії РФ.

  • Судове засідання призначене на 26 серпня о 12:00 у Київському районному суді Одеси.

Одещина

Допомога окупантам у Чорнобаївці. Віталій Білінський — мешканець Чорнобаївки. Як встановило слідство, під час окупації він очолив комунальне підприємство, яке росіяни підпорядкували собі. Також розміщував військових і техніку на його території, роздавав гуманітарку та російську агітацію, виправдовував окупантів. Чоловіку інкримінують пособництво державі-агресору.

  • Засідання призначене на 27 серпня о 15:00 у Малиновському районному суді Одеси.

Колонія окупантів. В’ячеслав Пащенко був водієм “АТБ” у Херсоні. Під час окупації міста, каже слідство, впродовж червня й липня 2022 року працював на росіян — став молодшим інспектором відділу охорони Північної виправної колонії № 90, яку окупанти захопили. Він охороняв в’язнів і затриманих. Пащенку інкримінують колабораціонізм.

  • Засідання призначене на 28 серпня о 14:00 у Малиновському районному суді Одеси.

Пенсіонер СБУ. Геннадій Сємілєтов — пенсіонер СБУ з Херсона. За даними обвинувачення, він допомагав росіянам підбирати людей для роботи в окупаційній службі безпеки з-поміж колишніх колег. За його рекомендацією росіяни схиляли цих людей до співпраці. Сусіди підтвердили, що бачили, як до Сємілєтова приходили російські військові, а колишні колеги розповіли, що він пропонував працювати в окупаційних органах влади. У нього вдома знайшли документи й звіти щодо підбору співробітників. Сємілєтов провину відкидає: доводить, що йому ніхто не пропонував вербувати людей, а до свого сусіда, який дав проти нього свідчення, приходив допомогти доглянути будинок й звертався щодо пошуку роботи. Чоловіку інкримінують пособництво державі-агресору.

  • Засідання призначене на 28 серпня о 14:30 у Малиновському районному суді Одеси.

“Референдум” на Херсонщині. Іван Бабець — слюсар із Бериславського району Херсонщини. Під час окупації, каже слідство, він допомагав проводити незаконний референдум щодо приєднання області до Росії. Чоловік за гроші носив урни для голосування у селі Дудчани, пропонував місцевим ставити позначки в бюлетенях. Чоловіку інкримінують колабораціонізм.

  • Засідання призначене на 28 серпня о 14:30 у Малиновському районному суді Одеси.

Про інші засідання у справах про воєнні злочини читайте на сайті МІПЛ

РОЗКЛАДИ СУДОВИХ ЗАСІДАНЬУ СПРАВАХ ВІЙНИ З 26 - 30 серпня

Київ і Київська область
Усі області

Нагадування: відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.