Рада Суддів
України

uaUA enEN

26.10.2021, 13:52

​Богдан Моніч: «Ми подумаємо над методикою і пошуковим алгоритмом щодо судових процесів в умовах збройного конфлікту» ​Богдан Моніч: «Ми подумаємо над методикою і пошуковим алгоритмом щодо судових процесів в умовах збройного конфлікту»

Голова Ради суддів України Богдан Моніч взяв участь в онлайн-дискусії «Висвітлення судових справ в умовах збройного конфлікту в Україні: публічність заради справедливості», що відбулася 25 жовтня 2021 року.

Онлайн-дискусія стала підсумковим заходом проєкту «Збройний конфлікт в Україні: комунікація заради справедливості», що реалізується ГО «Вектор прав людини» спільно з Медійною ініціативою за права людини. Ідею проєкту підтримали Рада суддів України, Департамент Офісу Генерального прокурора України з нагляду за розслідуваннями злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту в Україні, Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим та Координаційний центр з надання правової допомоги.

Представники професійної спільноти провели дискусії на теми співпраці державних органів щодо особливостей висвітлення судових справ, пов’язаних із збройним конфліктом в Україні для забезпечення належного правосуддя, права на правду та подолання наслідків збройного конфлікту, а також обговорили кращі міжнародні практики забезпечення права на публічне та доступне судочинство.

Звертаючись до учасників обговорення, Голова Ради суддів України Богдан Моніч зазначив, що, підтримуючи ідею проєкту, РСУ сподівається отримати систематизовані та аналітичні матеріали, які дозволять побачити сильні й слабкі сторони такої комунікації та відповіді на наявні питання в організації комунікації у цій дуже чутливій сфері.

«В перші роки збройного конфлікту Рада суддів України зосередилася на організації судочинства на прифронтових територіях загалом. Тоді на перше місце виходило перенесення судів, переведення суддів та працівників апарату, облаштування приміщень судів і створення більш-менш нормальних умов для проживання суддів та працівників апарату. Тепер, коли їхня робота налагоджена, ми чітко усвідомлюємо, що у суспільства недостатньо інформації про судові процеси над військовими злочинцями на прифронтових територіях і ми маємо це виправляти», - сказав Богдан Моніч.

На його думку, окрім організаційних питань щодо висвітлення судових процесів в умовах збройного конфлікту, зацікавленим сторонам потрібно продумати методику систематизування таких процесів, продумати пошуковий алгоритм, який би міг на запити журналістів і громадськості видавати перелік справ, які стосуються військових злочинів і злочинів проти людства.

«Можливо, це міг би бути окремий пошуковик, а можливо додаток до Єдиного державного реєстру судових рішень, але з посиланням на відповідні статті Кримінального кодексу України. Над цим треба думати», - наголосив Богдан Моніч.

Він також додав, що не знає, чи постануть люди, які здійснюють злочини проти держави, вбивають мирних громадян, зазіхають на майно фізичних осіб і майно держави на тимчасово окупованих територіях, перед судом на кшталт Нюрнберзького процесу, але те, що українці мають знати про тих, хто здійснював ці злочини, мають говорити свідки, документи і судові рішення, то це - однозначно.

Голова Ради суддів України також зазначив, що за результатами реалізації вказаного проєкту РСУ може імплементувати його напрацювання і у діяльність органів судової гілки влади.

Пресслужба РСУ