03.10.2019, 09:01
Генеральний секретар Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич у своєму терміновому листі до міністра закордонних справ України Вадима Пристайка висловила занепокоєння щодо проекту закону №1008 "Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування", який у вівторок, 1 жовтня, був рекомендований до ухвалення у другому читанні Комітетом Верховної Ради з питань правової політики.
Законопроект, зокрема, передбачає скорочення суддів Верховного Суду до 100 осіб (наразі працює 192 судді), зміну правил добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з повним перезавантаженням цього органу та звуження гарантій незалежності суддів.
"У ньому пропонуються широкомасштабні зміни, які можуть мати серйозні наслідки для незалежності судової системи. Зокрема, проект закону впливає на статус та кваліфікаційні вимоги до суддів та на пов’язані з цим процедури", — зазначає генеральний секретар Ради Європи у своєму листі.
"Найбільш важливо, щоб реформування ґрунтувалося на досягненнях реформ, впроваджених, щоб відповідати стандартам Ради Європи та міжнародним стандартам", — наголошує пані Пейчинович-Бурич.
Днями був оприлюднений повний звіт Ради Європи щодо реформування системи правосуддя в Україні 2014-2018 років, в якому експерти РЄ відзначили "позитивну тенденцію у підвищенні професіоналізму, ефективності та якості правосуддя".
Генеральний секретар Ради Європи привернула увагу до рішення Комітету міністрів РЄ, оприлюдненого за результатами розгляду питання щодо виконання Україною рішення Європейського суду з прав людини у справі "Олександр Волков проти України".
Комітет міністрів Ради Європи підкреслив, що "запропоновані законодавчі зміни мають узгоджуватись із Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод та практикою Європейського суду з прав людини, з принципами незалежності судової влади і з відповідними рекомендаціями Ради Європи", та закликав органи української влади "в повній мірі використати практичний досвід та знання експертів Ради Європи в цьому питанні".
"Наполегливо підтримую цей заклик та пропоную підтримку Ради Європи в цьому питанні", — підсумувала пані Пейчинович-Бурич.
Нагадаємо, 16 серпня 2019 року на позачерговому засіданні Ради суддів України, члени Ради ухвалили відкрите звернення до народних депутатів України щодо проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування" №1008 від 29.08.2019 року, у якому звернули увагу на цілий ряд положень, якими врегульовуються проблемні норми чинного законодавства.
У зверненні, зокрема, зазначається, що Рада суддів України є вищим органом суддівського самоврядування та діє як виконавчий орган з’їзду суддів України, а тому не може лишатися осторонь запропонованих змін до чинного законодавства України, які безпосередньо стосуються судоустрою, статусу суддів та інших питань, пов'язаних з функціонуванням системи судоустрою.
Загалом, під час засідання було обговорено 14 пропозицій до законопроекту, які, на думку членів Ради, матимуть позитивний вплив з огляду на практичне застосування закону.
Саме про очікування позитивних змін у системі судоустрою і забезпечення незалежності суддів та судів, про застороги можливим ризикам та викликам, які криються у законопроекті, говорили Голова Ради суддів України Богдан Моніч та Голова Державної судової адміністрації України Зеновій Холоднюк у програмі "Грані" (ТРК "Канал 34" місто Дніпро) після завершення стратегічної наради керівників Верховного Суду, Вищої ради правосуддя, Ради суддів України, Державної судової адміністрації України, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з головами судів Центрального регіону.
Переглянути програму можна тут
Пресслужба РСУ