Рада Суддів
України

uaUA enEN

03.11.2020, 16:41

Голова Ради суддів України Богдан Моніч взяв участь у засіданні бюджетного Комітету Верховної Ради України Голова Ради суддів України Богдан Моніч взяв участь у засіданні бюджетного Комітету Верховної Ради України

2 листопада 2020 року відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, у якому взяв участь Голова Ради суддів України Богдане Моніч, Голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко та заступниця Голови ДСА України Людмила Гізатуліна.

На розгляд членів Комітету були представлені мінімально критичні обсяги фінансування судової влади з тим, щоб суди не зупинили судочинство у 2021 році.

Голова Ради суддів України Богдан Моніч, звертаючись до членів Комітету зазначив, що фінансування судів першої інстанції та апеляційних судів у 2020 році відбувалося вкрай незадовільно і призвело до припинення відправлення поштової кореспонденції в окремих судах.

"Недостатнє фінансування судової влади поставило на межу виживання працівників апарату суддів. Більше того його практично не має на виплату зарплати за листопад-грудень. Запропоновані бюджетом на 2021 рік обсяги фінансування є ще нижчими. Мінімально необхідна сума критичних видатків складає на 2021 рік становить 5 млрд 656,4 мільйона гривень"- наголосив Богдан Моніч.

Він також зазначив, що у  проєкті Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік", поданому Кабінетом Міністрів України на розгляд Верховної Ради України, ДСА України як головному розпоряднику бюджетних коштів на 2021 рік, передбачено видатки в обсязі 15 млрд 653,2 млн. грн. (з них 2 млрд 500 млн грн планові показники спеціального фонду державного бюджету), що менше показників поточного року на 46,6 млн. грн. або 0,3 %. Водночас суддівська винагорода суддям завдяки зростанню рівня прожиткового мінімуму зросте на 8%, що не враховано у проєкті державного бюджету.

Виходячи з вказаних показників проєкту бюджету у 2021 році суддівською винагородою будуть забезпечені лише 5245 суддів при прогнозованій чисельності 5413 осіб та 22287 працівників апарату судів з середньою заробітною платою 9637 грн (на рівні обов’язкових виплат) при фактичній чисельності – 25047 осіб.

Інші видатки споживання (витрати на поштові марки, придбання паперу, оплату послуг маркувальних машин, виплату винагороди присяжним та інше) забезпечені лише на 29 % і становлять 447,6 млн грн при потребі 1 млрд 511,0 млн гривень.

Видатки розвитку повністю відсутні.

"При таких обсягах фінансових ресурсів для діяльності судів першої інстанції та апеляційних судів забезпечити здійснення ними судочинства неможливо"- підсумував Богдан Моніч свій виступ.

Позиція судової гілки влади про збільшення фінансування на бюджетному Комітеті також була підтримана Комітетом з питань правової політики, яку на засіданні представив член Комітету Денис Маслов.

За підсумками засідання Комітету з питань бюджету, а також часткового врахування позицій Комітету з питань правової політики та судової гілки влади, було прийнято рішення про збільшення бюджетної програми "Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя" на 5,65 мільярда гривень за рахунок зменшення видатків на Державне агентство автомобільних доріг на відповідну суму. Іншими джерелами видатків також можуть бути податкові надходження, акцизи, доходи Національного банку України, залишки коштів від зменшення витрат на обслуговування зовнішнього державного боргу, а також залишки коштів загального та спеціального фондів державного бюджету на початок року. 

Планується, що вже у четвер законопроєкт про Держбюджет на 2021 рік буде проголосовано у першому читанні.

Пресслужба РСУ