Рада Суддів
України

uaUA enEN

16.07.2015, 09:52

Консультативна Рада Європейських Суддів надала коментар на відкритий лист Ради суддів України Консультативна Рада Європейських Суддів надала коментар на відкритий лист Ради суддів України

Радою суддів України на засіданні 5 лютого 2015 року було прийнято рішення №1, яким затверджено відкритий лист Ради суддів України щодо стану незалежності суддів України.

На виконання даного рішення Ради суддів України згаданий відкритий лист було доведено до відома Президента Консультативної Ради Європейських Суддів (КРЄС) представником України в КРЄС, головою Апеляційного суду Запорізької області Віктором Городовенком та розглянуто на засіданні Бюро КРЄС 5 травня 2015 року.

За результатами засідання Бюро КРЄС надало коментар на скаргу від України, направлену Генеральному Секретарю Ради Європи та на відкритий лист Ради суддів України, направлену Президенту КРЄС.

У своєму коментарі Бюро КРЄС нагадує, що основоположні принципи розподілу влади, незалежність судочинства та особиста незалежність суддів, є необхідними передумовами існування демократичного суспільства, що керується принципом верховенства права. Ці принципи було відображено в багатьох конституціях держав-членів Ради Європи, вони складають основу Європейської Конвенції з Прав Людини, а також регулярно згадуються або використовуються як основа при подальшій розробці багатьох Висновків КРЄС.

Бюро КРЄС підкреслює, що відповідно до Статті 1 Основних принципів ООН стосовно незалежності судової влади, незалежність судової влади гарантується Державою та забезпечується Конституцією або законодавством країни.

Це обов’язок всіх державних установ поважати та дотримуватись принципу незалежності судової влади.

З цього витікає, що виконавча та законодавча влада зобов’язана гарантувати Конституційне закріплення положень, які б дозволяли здійснювати професійні обов’язки суддів та судів належним чином. Більше того, виконавча та законодавча влада зобов’язана забезпечити всю необхідну та адекватну безпеку в тих випадках, коли виконанню функцій суду загрожують погрози чи напади, спрямовані на представників суддівського корпусу.

Також Бюро КРЄС дотримується тієї думки, що якщо питання зазначені у відкритому листі Ради суддів України мають підґрунтя, то це є грубим порушенням обов’язку захищати представників суддівського корпусу та унеможливлює здійснення ними своїх функцій безперешкодно, без остраху помсти та погроз.

Бюро КРЄС зауважує, що у випадках коли здійснення суддівських функцій може дати поштовх дисциплінарному або кримінальному провадженню, такі процедури мають бути чітко врегульовані відповідними актами парламенту в межах процесуального механізму, що встановлений законами, та здійснюватись з дотриманням необхідних процесуальних гарантій, передбачених для всіх учасників таких процедур. Замінювати офіційні процедури будь-чим, що дозволяє або потурає сторонній особі у здійсненні тиску на суддів, особливо якщо такі недоречні дії спрямовані на накладення санкцій стосовно окремих суддів через винесені ними судові рішення або з метою спонукання їх до винесення певних судових рішень в майбутньому, є абсолютно неприйнятним. КРЄС наголошує на неприпустимості таких дій, незалежно від того, де вони вчиняються.

Зазначений коментар КРЄС є дуже важливим з огляду на ситуацію, що склалась навколо суддівського корпусу в Україні.

З українською версією коментаря Бюро КРЄС можна ознайомитись тут.