Рада Суддів
України

uaUA enEN

08.01.2020, 17:57

​Рада суддів України висловила свою позицію щодо законопроектів № 2670 і №2626. Звернення буде надіслано до ВРП та ВРУ ​Рада суддів України висловила свою позицію щодо законопроектів № 2670 і №2626. Звернення буде надіслано до ВРП та ВРУ

Сьогодні, 08 січня 2020 року, відбулося позачергове засідання Ради суддів України. Воно скликалося з метою розгляду єдиного питання порядку денного, а саме висловлення позиції найвищого органу суддівського самоврядування стосовно проектів Законів України "Про внесення зміни до статті 142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо пенсійного забезпечення та щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці" №2626 та "Про внесення зміни до пункту 24 розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення "Закону України "Про судоустрій і статус суддів" №2670. 

Найбільшу стурбованість членів Ради суддів України викликав законопроект Кабінету Міністрів України за реєстраційним №2670, яким пропонується відтермінувати ще на один рік виплату суддівської винагороди, виходячи з окладу у розмірі 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб - для суддів місцевих судів, та у розмірі 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб - для суддів апеляційних і вищих спеціалізованих судів України. Рада суддів України звернула увагу на те, що вказана норма права вже почала діяти з 01 січня 2020 року на підставі підпункту 4 пункту 24 розділу ХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів", яким встановлено, що з 01 січня 2020 року розмір посадового окладу судді місцевого суду становить 30, а апеляційного і вищого спеціалізованого судів – 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Відтак відтермінувати початок дії норми права, яка вже почала діяти, неможливо. Крім того, Рада суддів України вказала на те, що підвищення посадових окладів забезпечене положеннями Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", а згідно з пунктом 11 Розділу Прикінцеві положення Закону України "Про державний бюджет України на 2020 рік" Кабінету Міністрів України за підсумками виконання Державного бюджету України у першому кварталі 2020 року слід було розглянути питання щодо збільшення видатків Державній судовій адміністрації України на забезпечення здійснення правосуддя у необхідному обсязі. Натомість, замість виконання цього доручення органу законодавчої влади України, Урядом фактично вноситься законопроект, який йому прямо суперечить. Також Рада суддів України вказала на те, що відтермінування вже діючого закону, яким встановлено і вже застосовується новий розмір винагороди суддів, не тільки призведе до її зменшення, а і звузить зміст і обсяг гарантій незалежності суддів, що є порушенням Конституції України та міжнародних стандартів у сфері незалежності судової гілки влади. З цих підстав Рада суддів України вважала за необхідне ухвалення Вищою радою правосуддя негативного консультативного висновку щодо цього законопроекту та подальшого відхилення його парламентом.

Натомість Рада суддів України не висловила заперечень щодо прийняття законопроекту №2626, яким пропонується упорядкувати питання видачі документів, які стосуються перерахунку судді грошових сум на утримання його у відставці або пенсійних платежів, при відсутності ліквідаційної комісії відповідного суду. Водночас Рада суддів України вкотре звернула увагу на положення пункту 25 розділу XII Закону України «Про судоустрій і статус суддів», яким передбачено, що право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначений на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання або конкурсу. На думку Ради суддів України, зазначені положення законодавства є такими, що не узгоджуються із єдиним статусом суддів та порушують гарантії їх незалежності, а тому є доцільним передбачити у законопроекті положення, відповідно до яких пункт 25 розділу XII Закону України "Про судоустрій і статус суддів" має бути виключений. З повним текстом звернень можна буде ознайомитись на сайті РСУ після підписання рішення Головою Ради суддів України Богданом Монічем.

Пресслужба РСУ