Рада Суддів
України

uaUA enEN

30.03.2020, 07:35

Відкритий лист Голови Ради суддів України до керівництва держави Відкритий лист Голови Ради суддів України до керівництва держави

Голова Ради суддів України Богдан Моніч підписав  відкритий лист до керівництва держави, у якому висловив позицію суддівської спільноти щодо ініціатив Уряду, які скеровані на вихід з кризи, що зумовлена пандемією коронавірусу.

У листі, зокрема, зазначається, що розуміючи всю складність ситуації, пов’язаної з боротьбою з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19, судова гілка влади з 16 березня 2020 року і до закінчення карантину в країні, запровадила особливий режим роботи судів, але не припиняє здійснювати свої функції.

Разом з тим, Голова Ради суддів України Богдан Моніч висловив жаль, що відповідні ініціативи черговий раз здійснюються без консультацій із суддівським корпусом, без належного громадського обговорення, без належного інформування про очікуваний ефект від подібних змін саме за рахунок скорочення видатків на судову гілку влади.

"Незважаючи на це, судова гілка влади підтримує країну і розуміє, що має бути комплекс заходів із протидії епідемії коронавірусу в Україні та підтримки економіки, однак такі заходи мають переслідувати легітимну мету та відповідати вимогам правової визначеності", - констатує Богдан Моніч.

Щодо пропозицій, то як сказано у листі, судді сподіваються, що скорочення видатків та фінансування судової гілки влади, якщо і буде розглядатись, то з врахуванням мінімального терміну дії, а саме виключно на час карантину та із визначенням розміру суддівської винагороди в залежності від інстанційності суду.

Відкритий лист щодо підготовки змін до Закону України 

"Про Державний бюджет України на 2020 рік"

Шановні колеги!

Частиною першою статті 6 Конституції України визначено, що влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу і судову. Відтак всі ми з Вами є колегами – носіями державної влади в Україні.

Розуміючи всю складність ситуації, пов’язаної з боротьбою з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19, судова гілка влади з 16 березня 2020 року і до закінчення карантину в країні, запровадила особливий режим роботи судів, але не припиняє здійснювати свої функції.

У цих складних для Держави обставинах суддівський корпус у багатьох судах за власний кошт закупив прилади для вимірювання температури, дезінфікуючі засоби тощо. Багато суддів виступили рушіями благодійних та волонтерських ініціатив, спрямованих на запобігання поширенню коронавірусної інфекції.

Як нам стало відомо із засобів масової інформації, Урядом напрацьовується ряд економічних стимулів для розвитку нашої Держави і швидкого виходу з кризи, що викликана пандемією. Одним із заходів, що розглядається, є скорочення фінансування та видатків.

Прикро, що відповідні ініціативи черговий раз здійснюються без консультацій із суддівським корпусом, без належного громадського обговорення, без належного інформування про очікуваний ефект від подібних змін саме за рахунок скорочення видатків на судову гілку влади.

Натомість, відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод метою забезпечення незалежної судової влади є гарантування кожній особі основоположного права на розгляд справи справедливим судом.

Згідно з частиною першою статті 130 Конституції України держава забезпечує фінансування та належні умови для функціонування судів.

Слід нагадати, що розмір суддівської винагороди визначається Законом України "Про судоустрій і статус суддів" та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами, а фінансова складова є невід’ємною частиною забезпечення незалежного судочинства.

При цьому Конституційний Суд України неодноразово та послідовно вказував на те, що однією з конституційних гарантій незалежності суддів є особливий порядок фінансування судів; встановлена система гарантій незалежності суддів не є їхнім особистим привілеєм

Незважаючи на це, судова гілка влади підтримує країну і розуміє, що має бути комплекс заходів із протидії епідемії коронавірусу в Україні та підтримки економіки, однак такі заходи мають переслідувати легітимну мету та відповідати вимогам правової визначеності.

Враховуючи ситуацію, що склалась, ми сподіваємось, що скорочення видатків та фінансування судової гілки влади, якщо і буде розглядатись, то з врахуванням мінімального терміну дії, а саме виключно на час карантину та із визначенням розміру суддівської винагороди в залежності від інстанційності суду.

Здоров'я нам усім!

З повагою

Голова Ради суддів України                                                           Богдан  Моніч